بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان
آیا پول برای ازدواج مهم است؟ نقش پول در ازدواج و تاثیر پول در خوشبختی را در این مطلب سوربان بخوانید.

بسیاری از جوانان پول و وضعیت مالی طرف مقابلشان را یکی از ملاک های اصلی ازدواج تلقی میکنند اما بسیاری نیز با این عقیده که پول نقش پررنگی را در ازدواج و سر انجام آن ایفا میکند، مخالف اند. در این مقاله به بررسی نقش پول و اولویت قرار دادن آن در ازدواج میپردازیم.

alt

چرا جوانان پول را معیار ازدواج خود قرار می‌دهند؟

1- تربیت خانوادگی

والدین باید فرزندان خود را طوری تربیت کنند که آنان در بزرگسالی توانایی تشخیص معیارها و ملاک‌های مناسب را داشته باشند. خانواده‌هایی که همواره تک بعدی به یک امر توجه ویژه نشان داده‌اند، قطعا فرزندانشان نیز به صورت تک بعدی پرورش خواهند یافت. توجه زیاد خانواده به مادیات موجب می‌شود جوان به دنبال همسری باشد که از خانواده‌ای متمول و از لحاظ مالی در رفاه کامل به سر برد، و حال اگر دارای سایر ویژگی‌ها مناسب نبود اهمیت چندانی ندارد. این افراد به دنبال همسری هستند که به رویاهای آنها جامه عمل بپوشاند. این تفکر منحصر به جنسیت خاصی نیست و هم در دختران و هم پسرا جواند دیده می‌شود.

تغییر دیدگاه برخی خانواده‌ها در تربیت فرزندان باعث شده است تا دید خانواده‌ها و همچنین جوانان نسبت به خیلی از مسایل خانوادگی خصوصا ازدواج تغییر فاحشی پیدا کند. در برخی از خانواده‌ها فرزندانی تربیت می‌شوند که وابستگی زیادی به ثروت و اموال پدر خانواده پیدا می‌کنند. پسرهای این خانواده‌ها به شدت نسبت به تحصیلات و ثروتی که دارند مغرور می‌شوند و توقع دارند هر دختری با آن‌ها ازدواج کند حتی اگر از نظر اخلاقی هم وضعیت مناسبی نداشته باشند.

2- تغییر سنت‌ها

معیارهای ازدواج در گذشته بر مبنای اخلاق، فرهنگ، اعتقادات مذهبی، سطح فرهنگی اجتماعی خانواده‌ها، تحصیلات و دیگر موارد بوده، اما امروز اگر جوانی قصد ازدواج داشته باشد صرفا به موقعیت اقتصادی و اجتماعی طرف مقابل خود توجه خاصی نشان می‌دهد. این طرح در انتخاب همسر و ازدواج به خاطر پول شامل دختران و یا فقط پسران نمی‌شود بلکه هم برخی دختران و هم برخی از پسران گرایش خاصی به مادیات پیدا کرده‌اند و مادی‌گرا شده‌اند.

تغییر در روش و سبک زندگی تبعات زیادی به دنبال داشته است. یکی از بدترین آنها رواج چشم و هم‌چشمی و فخرفروشی بین خانواده‌ها است. به طوری که اکثر زندگی‌های امروزی بر پایه چشم‌وهم‌چشمی می‌چرخد.

3- یک شبه ره صد ساله رفتن

برخی جوانان امروزی مادیات معیار اصلی و در واقع اولین معیارشان در انتخاب همسر است چرا که بر این تصور هستند با پول به هر خواسته‌ای که داشته باشند می‌توانند برسند. افرادی که به هر دلیلی آرزوهایشان در کودکی محقق نشده است با این تفکر قصد ازدواج دارند که باید فرد مورد نظر موقعیت اجتماعی و مالی بسیار مناسبی داشته باشد. آنان تنها عامل خوشبختی خود را همان ثروت همسر خود می‌دانند.

alt

پیامدهای ازدواج به خاطر پول

1- در نظر نگرفتن هم کفو بودن

داشتن شباهت‌های فرهنگی و اقتصادی در موقع ازدواج نقش مهمی در موفقیت آن دارد. زن و شوهر باید دارای تناسب اخلاقی، ایمانی، فرهنگی و مالی باشند. در سال‌هایی نه چندان دور این هم کفوی امری بسیار مهم در انتخاب همسر بود ولی این روزها به نظر می‌رسد یک اصل مهمترین معیار زندگی جوانان شده است که آن هم پول و مادیات است. تناسب دختر و پسر از نظر معیارهای زندگی به معنای آن نیست که آنها از همه لحاظ شبیه یکدیگر باشند بلکه به این معنا است که دو جوان به چه میزان می‌توانند در مقابل تفاوت‌های موجود از خود انعطاف نشان دهند.

2- اختلاف سنی

در خیلی از مواقع ازدواج به خاطر پول باعث می‌شود تفاوت سنی در ازدواج نادیده گرفته شود و زن و شوهر با اختلاف سنی زیاد باهم ازدواج کنند. سن بالاتر یکی از طرفین می‌تواند نشاط و توازن اولیه زندگی را کاهش دهد. و از سویی دیگر ممکن است ثروت طرف مقابل به ابزار برای فخر فروشی و تحقیر شریک زندگی و سلطه جویی شود.

3- مستقل نبودن داماد

خانواده‌های متمول و ثروتمند همه امکانات مالی و رفاهی از قبیل منزل لوکس در بهترین منطقه از شهر، اتومبیل مدل بالا، حساب بانکی و دیگر امکانات را در لیست خود قرار می‌دهند و اطمینان کامل هم دارند که به خواستگاری هر دختری بروند جواب رد نخواهند شنید. کمتر جوانی است که با درآمدهای ناچیز بتواند امکانات اولیه زندگی را آن هم در سطح عالی فراهم‌کنند. این گونه زندگی‌های مرفه صرفا به حمایت خانواده‌های ثروتمند وابسته است.

درست است پول رفاه نسبی و تا حدودی خوشبختی می‌آورد اما با پول نمی‌توان آرامش و اخلاق خوب را نصیب کسی یا کسانی کرد. پول در برخی زندگی‌ها محبت شرطی را به همراه خواهد داشت، یعنی صرفا برای ثروت کسی و اینکه پول زیادی دارد به او محبت می‌شود. در ازدواج‌ به خاطر پول صمیمیت و دوست داشتن واقعی کمتر اتفاق می‌افتد. شاید مواردی به طور استثنا دیده شده باشد که ازدواجی که بر پایه مادیات شکل گرفته است به ارتباط مستحکم و عاشقانه ختم شود، اما به طور غالب چنین ازدواج‌هایی دوام چندانی ندارد، زیرا شالوده این ازدواج‌ها براساس معیار و شناخت صحیح استوار نگشته است. بهتر است جوانان برای انتخاب همسر معیارهای اصلی را در نظر داشته باشند و هم چنین با مشاوران مناسب در این زمینه مشورت کنند تا کمتر دچار مشکل شوند.  

منبع: مجله ستارهhttp://setare.comبه این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)


نظرات شما:
  • نرجس جمعه, 27 فروردين 1400

    سلام دوست عزیز من یه دختر ۱۵ ساله هستم یه خااستگار دارم که باپدرش توی بنگاه کار میکنن خونه نداره اما پسره خوبیه تا اینجا که تحقیق کردیم خوبه قیافش هم خوبه ولی قبلا دوبار خواستگاری رفته که به گفته ی خودشون مشکل از سمت دختر بوده یکیش دختر عموش که گروه خونیشون بهم نخورده و یکیش دختری که ظاهرا با خاهراش مشکل داشته بخاطر دخالت هاشون بوده من یکی بخاطر این و یکی هم اینکه خونه و ماشین نداره لطفا نظر اونا بهم بگید مرسی؟؟؟پیشنهادها برای شما

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات الماسی شیراز

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
فارس

تشريفات ويوا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات باران تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات موسوی تهران بدون ورودی باغ

شروع قیمت: ۹۹,۰۰۰ تومان
تهران

مجموعه تشریفات موگه

شروع قیمت: ۸۰,۰۰۰ تومان
تهران

تشریفات مجالس لوتوس طلائی کرج

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
البرز

مجموعه تشریفات موگه تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس عروسی تیام تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات آنتیک تهران

شروع قیمت: ۶۵,۰۰۰ تومان
تهران