بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

مراسم عقد را در محضر بگیریم یا در خانه؟ 

قبل از عروسی یکی از مراسم مهم ازدواج، مراسم عقد است که هر خانواده ای آن را طبق رسم و رسوم خود در خانه و یا محضر عقد برگزار می کند. اخیرا محضرهای عقد فضای بزرگتری در اختیار عروس و داماد قرار می دهند و در کنار آن از پذیرایی گرفته تا موسیقی زنده و فیلمبرداری مراسم را برعهد میگیرند.
مراسم عقد در محضر ازدواج مزیت‌های خاص خوش را دارد و عقد در خانه هم مزیت‌های خودش را. این بسته به ایده آل‌ها و میزان بودجه شما دارد که چه گزینه‌ای را انتخاب کنید و شروع زندگیتان را در آن جشن میگیرید.

محضر عقد

عقد و ازدواج باشکوه‌ترین مراسم برای هر فردی است و زوج‌های جوان می‌خواهند این مراسم به بهترین شکل ممکن برگزار شود. انتخاب محضر عقد و ازدواج و این موضوع که عقد را در خانه برگزار کنیم یا در محضر از مواردی است که زوج‌ها به آن توجه می‌کنند.

جشن عقد را ساده برگزار می کنید یا مفصل؟

اگر می‌خواهید عقد ساده برگزار شود و تنها نزدیکانتان را برای مراسم دعوت کرده‌اید. محضر عقد و ازدواج گزینه ایده آلی برای شما خواهد بود.
اگر عقد را در محضر انجام دهید می‌توانید از تزییناتی که در این مکان وجود دارد استفاده کنید و نیازی نیست که هزینه بیشتری برای کرایه سفره عقد و ... بپردازید. همچنین با توجه به این که شما ساعاتی در محضر حضور پیدا می‌کنید و پس از جاری شدن عقد به خانه برمی‌گردید، نگرانی از بابت پذیرایی و این که خانه به هم ریخته شود نخواهید داشت.

هزینه عقد در محضرعقد چقدر است؟

اخیرا محضر‌های عقد به دو دسته تقسیم شده اند. یک دسته محضر‌هایی هستند که در آن‌ها تنها ثبت عقد براساس قانون و به صورتی بسیار مختصر و مفید انجام می‌شود که تعرفه قانونی اجرای صیغه و ثبت عقد دریافت می‌گرد.  مطابق نرخ مصوب شده و قانونی، هزینه‌ای که برای عقد در دفاتر ثبت عقد و ازدواج دریافت می‌شود 300 هزارتومان تعیین شده است که همراه با هزینه جاری کردن صیغه عقد توسط عاقد و برخی موارد جزئی دیگر، در مجموع به حدود 400 هزارتومان می‌رسد.
البته این مبلغ به عنوان هزینه پایه برای عقد رسمی در نظر گرفته می‌شود و با توجه به امکاناتی که محضر ارائه می‌کند و این که عروس و داماد مراسم عقد در آریایی نیز دارند یا خیر، قیمت عقد در محضر متفاوت خواهد بود. برای اجرای مراسم «عقد آریایی» معمولا هزینه‌ای از 100 تا 200 هزارتومان ، از زوج جوان طلب می‌کنند. دسته دوم که با عنوان «سالن عقد» یا «محضر لوکس» از آن‌ها یاد می‌شود که ممکن است هزینه‌های یک عقد ساده را به میلیون‌ها تومان برسانند.
 

مزایا و معایب مراسم عقد در محضر و خانه

عقد در خانه نیز مزایای خاص خودش را دارد. در خانه شما می‌توانید سفره عقدی را که انتخاب کرده‌اید قرار دهید و اتاق را آن گونه که دوست دارید تزیین کنید. با توجه به این که محیط خانه از محضر گسترده‌تر است می‌توانید مهمان‌های بیشتری دعوت کنید و پذیرایی از آن‌ها را به بهترین نحو انجام دهید.
 
اگر می‌خواهید همه چیز حساب شده باشد و نمی‌خواهید خودتان را به خرج بیندازید و زحمت زیادی برای تزیین خانه و... متحمل شوید و می‌خواهید عقد در محیط رسمی‌تری برگزار شود، محضر عقد و ازدواج بهترین گزینه پیش روی شما است؛ اما در صورتی که می‌خواهید مطابق سلیقه شخصیتان عقد را برگزار کنید و شلوغی محیط را هنگام جاری شدن خطبه عقد می‌پذیرد، این امکان برای شما وجود دارد که عاقد را به خانه بیاورید و عقد را در خانه خود جاری کنید.
دفتر عقد

ویژگی‌های محضر عقد و ازدواج خوب

- محضر عقد و ازدواج خوب محضری است که مالک آن محیط را همگام با پیشرفت زمانه تغییر داده باشد و وسایل آن هر چند سال نو نوار شده باشند. سالنی که هنوز در آن وسایل قدیمی و رنگ و رو رفته استفاده می‌شوند، بی‌شک گزینه مناسبی برای زوج‌های جوان نخواهد بود؛ بنابراین اگر به دنبال انتخاب یک محضر خوب هستید، عجله نکنید. ابتدا چندین و چند دفتر ازدواج را بررسی کنید سپس نسبت به رزرو وقت اقدام نمایید.
 
- از دیگر ویژگی‌های محضر ازدواج خوب می‌توان به این گزینه اشاره کرد که دفتر ازدواج باید دارای نظم خوبی باشد. برخی از دفترهای ازدواج سردفترهایی نامنظم دارند و همین امر سبب می‌شود که چند عروس و داماد رأس زمان مشخصی در محل حاضر شوند و معطلی زیادی داشته باشند. همچنین ممکن است عروس و داماد و مهمان‌ها در دفتر حاضر شوند و عاقد برای عقد به منزل عروس و داماد دیگری رفته باشد. با وجود این شرایط حاضرین و عروس و داماد باید تا زمان مراجعه عاقد در محضر منتظر بمانند.
 
- در صورتی که محضر عقد و ازدواج دارای نظم خوبی باشد مهمان‌ها هنگام حضور معطلی نخواهند داشت و مراسم عقد درست رأس زمان تعیین شده برگزار خواهد شد. با وجود این شرایط عروس و داماد و خانواده آن‌ها به هیچ عنوان درباره این که دیر به باقی امور عروسی برسند نخواهند داشت و همه چیز طبق برنامه برگزار خواهد شد.
 
- محضر عقد و ازدواج خوب باید فضای کافی برای قرار دادن سفره عقد و لوازم تزیینی داشته باشد. همچنین محضر باید صندلی‌ها و مبلمانی برای نشستن مهمان‌ها و همراهان عروس و داماد داشته باشد.
 
- عاقد حاضر در محضر باید فردی خوش‌رو و آراسته باشد تا عروس و داماد با دلی خوش و در کمال رضایت خاطر پیوندشان را در محضر مورد نظر ثبت کنند و لحظات آغاز یکی شدن دل‌هایشان را جشن بگیرند.
 
- برخی از عروس و دامادها علاقه‌مند هستند که علاوه بر مراسم عقد و ازدواج سنتی مراسم عقد آریایی را نیز داشته باشند. به همین دلیل برخی از محضردارها این گزینه را نیز در بین خدماتی که ارائه می‌دهند قرار داده‌اند تا افرادی که این مراسم را می‌خواهند نیز بتوانند آن را داشته باشند.
 
_ جدیدا در برخی از محضرهای عقد و ازدواج امکان پذیرایی از مهمانان وجود دارد . مثل شربت چایی شیرینی فینگر فودها و ...
 
_ در ضمن سفره عقد آن نیز باید شیک ، جدید و تمیز همراه با تزیین و گل آرایی شیک و مناسب باشد. یک سفره عقد قدیمی و دمده شده اصلا انتخاب خوبی برای یک عروس و داماد نخواهد بود.
 
منبع: تسنیم، رنگل

 به این مطلب امتیاز دهید:
(6 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)


پیشنهادها برای شما

سالن عقد لوکس کویین پلاس تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

سالن عقد و محضر عقد پیوند مهر دریا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

سالن عقد کویین لانژ غرب تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

عمارت عقد ماهور تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

عمارت عقد باغ چوبی تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران


نظرات شما: