بنر
بنر
بنر
بنر

تمامی افرادی که در صنعت چوب فعالیت دارند به طور مستقیم یا غیرمستقیم با دستگاه چوب خرد کن آشنایی دارند و می‌دانند این دستگاه چه عملکردی دارد؟ برای افرادی هم که آشنایی چندانی با این دستگاه ندارند باید گفت دستگاه‌های چوب خرد کن راهی برای بازیافت ضایعات گیاهی و باغ‌ها به شمار می‎آیند، به طوری که با استفاده از این محصول می‌توان این ضایعات را به سرعت برای بازیافت و استفاده دوباره آماده کرد.

با بکارگیری دستگاه چوب خرد کن می‌توان ضایعات چوبی باقی مانده از سرشاخه‌های خشک با‌غ‌ها، فضای سبز شهری و .. را که هر ساله هرس می‌شوند، به خرده چوب‌هایی با اندازه‌های گوناگون تبدیل کرده و از آن‌ها در صنایع مختلفی از قبیل مرغداری‌ها برای تامین بستر مناسب نگهداری طیور و یا تهیه کود و فراهم کردن محیطی برای کشت قارچ و .. استفاده کرد. ما در این مطلب به بررسی ساختار و عملکرد دستگاه چوب خرد کن برقی و سر شاخه خرد کن پرداخته و در انتها مجموعه‌ای را به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید انواع این دستگاه را با قیمت مناسب خریداری کنید.

دستگاه خرد کن چوب چیست؟

انواع چوب خرد کن

پیش از آن که به معرفی دستگاه چوب خرد کن بپردازیم بهتر است ببینیم ضایعات چوبی به چه ضایعاتی گفته می‌شود؟ می‌دانید که لازم است سالی یک بار سرشاخه‌های درختان کوتاه شوند و یا درختانی که خشک شده و دیگر سرسبز نیستند بریده شده و برای مصارف دیگری به کار برده شوند و به جای آن‌ها نهال کاشته شود. همچنین سازه‌های چوبی که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند مانند کمد و میز و صندلی و .. جزء ضایعات چوبی به شمار می‌آیند که با خرد کردن آن‌ها توسط دستگاه خرد کن برقی می‌توان در صنایع دیگری از آن‌ها استفاده کرد.

عملکرد اصلی دستگاه چوب خرد کن مشخص است، اما این دستگاه بر اساس نیروی محرکه‌ای که آن را به حرکت در می‌آورد به مدل‌های مختلف تقسیم می‌شود. این تجهیزات پرکاربردترین دستگاه‌های صنعتی کشاورزی و باغبانی به شمار می‌آیند که بر اساس ساختارشان می‌توانند چوب را در سایزها و اندازه‌های مختلف خرد و ریز نمایند.

دستگاه چیپر چیست و چه کاربردی دارد؟

نوعی از دستگاه چوب خرد کن وجود دارد که به دو مدل دستگاه چیپر و کراشر تقسیم می‌شود که هر کدام می‌توانند ضایعات چوبی را به صورت خاصی خرد و ریز کنند. با استفاده از چیپر می‌توان سر شاخه‌های درختان را به حالت ورقه‌های چیپسی یا پودری و پوشالی در آورد در حالی که کراشرها دارای مش بندی متفاوتی هستند، به طوری که می‌توان از آن چه که از دستگاه چیپر و یا کراشر باقی می‌ماند در صنایع مختلفی مانند تهیه و تولید ورق‌های ام دی اف، کارخانجات تهیه زغال و همچنین تولید خوراک دام و تهیه الیافی برای زیر پای دام جهت کم کردن رطوبت و همچنین مالچ زینتی و تولید کود و .. استفاده کرد.

با استفاده از دستگاه چیپر می‌توان انواع چوب ساقه‌های درختان و گیاهان، هیزم، کاج، درخت‌های ضایعاتی، بامبو و ... را خرد کرده و چیپس چوب تولید کرد.

دستگاه‌های چوب خرد کن با چه نیرویی کار می‌کنند؟

انواع چوب خرد کن

نیروی محرکه دستگاه‌های چوب خرد کن معمولا به واسطه تراکتور از طریق PTO یا از طریق الکترو موتور با مکانیزم تسمه و پولی و یا توسط موتور دیزل تامین می‌شود و برخی از آن‌ها مانند چوب خرد کن برقی با استفاده از نیروی الکتریکی به حرکت در می‌آیند. با توجه به این موارد قدرت مصرفی چوب خرد کن و یا سرشاخه خرد کن به هر طریقی که تامین شود بازدهی آن به مهارت کاربر، نوع چوب که سخت و محکم یا نرم باشد، اینکه چوب چه میزان رطوبتی داشته باشد و همچنین به تنظیمات صحیحی که اپراتور دستگاه در نظر می‌گیرد، بستگی دارد. نکته مهم دیگر در مورد دستگاه خرد کن چوب این است که دستگاه فوق از هر نوعی که باشد قابل حمل بوده و می‌توان آن‌ها را پشت تراکتور و یا وانت و .. بست و به محل مورد نظر برای خرد کردن چوب انتقال داد.

سر شاخه خرد کن چیست؟

این دستگاه نیز نوعی چوب خرد کن است که با توجه به سرعت عملکرد و ظرفیت بالایی که دارد در بین کشاورزان و باغداران بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و تولید کنندگان این دستگاه را در اندازه‌های مختلف تولید کرده‌اند که می‌توان چوب‌هایی با قطر 6 تا 15 سانتی متر را به راحتی و با سرعت خرد و ریز کرد. سرشاخه خرد کن‌ها عموما در انواع برقی، موتوری و تراکتوری عرضه شده‌اند و یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها و تجهیزات باغبانی به شمار می‌آیند. از ضایعات خرد شده چوب در چه صنایعی استفاده می شود:

پیشتر تا حدودی به کاربرد ضایعات چوب اشاره کردیم اما کارایی و قابلیت‌های بیشتر ضایعات چوب خرد شده را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

 • استفاده در مرغداری‌ها برای جذب رطوبت فضولات و تامین بستر طیور
 • استفاده در دامدار‌ی‌ها برای زیر پای دام
 • تولید کمپوست و کودهای گیاهی
 • تهیه بستری برای کشت قارچ
 • تامین مواد اولیه تولید زغال های قالبی و ..
 • ساخت ور‌ق‌های نئوپان و mdf
 • تولید مالچ
 • تولید خمیر کاغذ

مزایای استفاده از چوب خرد کن

انواع چوب خرد کن

 • از محیط زیست حفاظت بیشتری می‌شود و این ضایعات را می‌توان دوباره در چرخه محیط زیست مورد استفاده قرار داد.
 • انواع چوب را در سه حالت پودری، چیپسی و پوشالی خرد می‌کنند.
 • استفاده از دستگاه خرد کن چوب تا حد زیادی در صرف وقت و زمان کاربر موثر است.
 • باغبان‌ها و کشاورزان با فروش ضایعات خرد شده چوب می‌توانند در کمترین زمان سرمایه خود را بازگردانند.
 • فروش خرده‌های چوب و ضایعات آن باعث درآمدزایی و کاهش هزینه‌های باغداران خواهد شد.

در هر شهر و روستایی که هستید، اگر مایلید دستگاه چوب خرد کن برقی و یا سرشاخه خرد کن و دستگاه چیپر را به صورت اینترنتی خریداری کرده و خرید آسان و مطمئنی را تجربه کنید، می‌توانید به بازار آنلاین خرید و فروش تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی مراجعه کنید، که این دسته از تجهیزات باغبانی را در مدل‌های مختلف بنزینی، دیزلی و یا برقی در اختیار مشتریان قرار دهد.

 به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما:

جدیدترین ها