بنر
بنر
بنر
بنر

بطور کل پروژکتورها در دنیای امروز کاربرد وسیعی دارند و در اغلب ادارات و مدارس و یا دانشگاه‌ها، به بخشی جدائی ناپذیر آنها تبدیل شده است. ویدئو پروژکتور با دریافت تصاویر و پردازش توسط سیستم نوری داخلی، آن را آماده نمایش بر روی صفحه‌ها یا پرده‌ها می‌نماید. اما کاربری متفاوت، بطور قطع مستلزم استفاده از نوع مختلف این سیستم نمایشی خواهد بود. بطور معمول پروژکتورها در کلاس‌های درس، جلسه‌های کاری، سمینارها، دیدن فیلم‌ها و یا سینماهای خانگی بکار برده می‌شود. این تفاوت استفاده، به همراه نوع لنزها و میزان رنگ‌دهی و روشنایی دستگاه مشخص می‌شود. در حقیقت سه نوع کاربری اصلی برای پروژکتور معین شده است.

 • بهره برداری در مدارس و دانشگاه‌ها و جهت آموزش
 • استفاده در شرکت‌ها و موسسات اداری و در حوزه‌های شغلی
 • بهره‌وری در خانه به‌عنوان سینمای خانگی و موارد دیگر

اما موضوع این مقاله در ارتباط با خرید و قیمت ویدئو پروژکتور خانگی است که به تفصیل در مورد آنها در پرو استور می‌پردازیم.

چه زمانی باید از پروژکتور بهره برد؟

اصولا در گذشته از پروژکتورها در سالن‌های بزرگ و با صفحات بزرگ بکار برده می‌شد. اما اکنون با عرضه دستگاه‌های جدید‌تر، به سادگی می‌توان از آنها در مکان‌های کوچک‌تر نیز بهره برد. این قابلیت با پیشرفت ساخت لنز‌های مدرن صورت گرفته است و این امکان را برای بسیاری از افراد مهیا ساخته است. در حقیقت لنز اصلی‌ترین قسمت یک projector می‌باشد و با ارتقای سطح کیفیت این قطعه، این فرایند ممکن گشته است. بدین ترتیب دستگاهی با برد کوتاه، به راحتی امکان بهره‌وری در فضاهای کوچک‌تر، و یا با فاصله‌ای کمتر را بوجود آورده است. حتی قادر خواهید بود تا با بهره‌گیری از برخی مدل‌ها، تصاویر را بر روی اشکال گنبدی به نمایش درآورید. از طرفی نوعی قابلیت به دیتا پروژکتورهای عرضه شده افزوده شده، که به‌وسیله آن می‌توان به شبکه‌های اینترنتی متصل شد و بصورت همزمان با چندین نفر ارتباط تصویری برقرار نمود. این در حالیست که تا چندی قبل، این ابزار تنها جهت ارائه مطلب بصورت یک طرفه بشمار می‌رفت و بسیاری از این مزایا را شامل نمی‌شد. بنابراین پروژکتورهای امروزی با توجه به قابلیت‌های جدید، تبدیل به ادواتی جهت سرمایه‌گذاری در محیط اداری و شرکت‌ها شده‌اند.

کاربرد دیتا پروژکتور

 1. بکارگیری جهت جلسه‌های کاری فراوان

گاهی ممکن است شما به منظور جلسات کاری، دائما در حال رفت و آمد باشید و یا برای سخنرانی‌های متعدد، امکان حضور در محلی ثابت را نداشته باشید. در اینصورت به پروژکتوری کم وزن و با قابلیت جابه‌جایی آسان نیاز خواهید داشت. مسلما برگزاری این سخنرانی‌ها یا جلسات، و نمایش تصاویر در لپ‌تاپ چندان دلچسب نخواهد بود. در‌ صورتی که ارائه مطالب در صفحات بزرگ و با وضوح بسیار عالی، قطعا تاثیر‌گذاری بهتری خواهد داشت و حاضرین با تمرکزی بیشتری در جلسه حضور خواهند داشت. برخی از انواع دستگاه‌های قابل حمل، درگاه ورودی usb و یا اتصال بی‌سیم اینترنت داشته و می‌توانید از این مزیت، با توجه به موقعیت و شرایط کنفرانس و اتاق جلسه، جهت بالا بردن سطح کیفیت جلسات استفاده نمایید.

 1. بهره‌برداری از قابلیت اکو یا صرفه‌جویی

بطور کل خرید ویدئو پروژکتور برای کنفرانس‌های شرکت یا محل کار، مشمول صرف هزینه خواهد بود اما آنچه که مسلم است، اینگونه تصمیم گیری‌ها سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت محسوب می‌شوند وتاثیر بسزائی در بهبود بازدهی خواهند داشت. از سوی دیگر در کاهش هزینه‌ها نیز بسیار موثر می‌باشند. تعدادی از ویدئو پروژکتورهای شورت ترو حاوی نرم‌افزارهای حاشیه نویسی annotation-software می‌باشند و کاربر به‌راحتی می‌تواند از قلم یا انگشت خود برای نوشتن روی صفحه هوشمند استفاده نماید. البته این کارایی به نوع تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه بستگی خواهد داشت. با این تفاضیل کاربر امکان ذخیره مطالب را داشته و دیگر نیازی به پرینت‌های بی‌مورد هم نخواهد شد. این امر به طور مسلم باعث صرفه‌جویی‌ها در اقلام مصرفی خواهد شد.

 1. استفاده از اندازه‌های متنوع صفحه‌های نمایش

تصور کنید در میان یک کنفرانس یا جلسه کاری حضور دارید. برای ارائه یک گزارش از یک لپ‌تاپ یا هر نوع صفحه نمایش کوچک استفاده می‌شود. حال این گزارش چقدر می‌تواند نظر شما را جلب نماید. و یا در صورت توجه، چقدر به محتوای عرضه شده مسلط هستید و چه میزان از نکات را درک نموده‌اید. مطمئنا هرچقدر تمایل به موضوع عنوان شده داشته باشید، باز هم تمرکز خود را از دست داده و قادر به درک کامل آن نخواهید بود. بنابراین اندازه صفحه نمایش بکار برده شده در چنین جلساتی، از اهمیت زیادی برخوردار است و به‌راحتی می‌توان با استفاده از دیتا پروژکتور میزان اندازه صفحه یا پرده نمایش را مطابق با شرایط تغییر داد. بدین ترتیب افراد با درک بهتر، همکاری مطلوب‌‌تری با یکدیگر خواهند داشت و همفکری بین آنها مناسب‌تر خواهد بود. چرا که تصاویر و مطالب بطور یکسان در هر نقطه از محل اجلاس مشخص بوده و تعاملی بیشتر در جریان خواهد بود. این مسئله در کلاس‌های آموزشی و میان شاگردان بیشتر نمایان خواهد بود و در یادگیری و فهم دانش‌آموزان و دانشجویان، کمک شایانی می‌باشد. به‌طور حتم در محیط پرورشی و آموزشی، خوانا بودن مطالب نقش بسزائی در تمرکز و فراگیری افراد خواهد داشت.

 1. جلب توجه و تمرکز افراد

همانطور که اطلاع دارید، در امر تجارت و آموزش، بسیاری با مشکلاتی همچون جلب توجه دیگران روبرو هستند و از هر اقدامی در این زمینه، برای حضور فعال‌تر و توجه بیشتر افراد مضایقه نمی‌کنند. در دنیای امروز، سخنرانی و ارائه یک طرفه، چندان کارآمد نبوده و بخصوص در امور تجاری و بیزینس، روش جذابی برای سوق دیگران به مقصد دلخواه نیست. اما بهره‌گیری از برخی پروژکتورهای مدرن، امکان تعامل همزمان میان تعدادی از افراد مهیا شده و در نتیجه مشارکت بین آنها با تمرکز بالاتری صورت می‌پذیرد. بنابراین توجه حضار بطور کامل به بحث و جلسه معطوف می‌شود.

Home Theater Projector

همانطور که از نامش پیداست، این نوع پروژکتورها جهت نمایش در خانه و محل سکونت اشخاص طراحی شده است. به طور قطع تماشای تصاویر ورزشی، فیلم و انواع نمایش‌ها بوسیله ویدئو پروژکتور خانگی با دقت و وضوح بالا، اندازه بزرگ‌تر و کیفیتی این چنینی، تجربه‌ای منحصر خواهد بود که از هیچ تلویزیونی نمی‌توان انتظار آن را داشت.

برخی از ویژگی‌های ویدئو پروژکتورهای خانگی

 • روشنایی کمتری داشته و سطح تاریکی (black level) بالاتری دارند.
 • در بیشتر موارد کیفیت تصویر با رزولوشن 1920x1080 یا FULL HD و در برخی موارد 4k می‌باشد.
 • اکثرا در آنها کنتراست تصویر بسیار بالاست.
 • اغلب، تصاویر کیفیت 1080p دارند و نیز با سیستم HDMI سازگار هستند.
 • صدای فن و خنک‌کننده در آنها پایین بوده و نویز کمتری دارند.
 • اندازه این گونه دیتا پروژکتورها بطور معمول بزرگ‌تر بوده و برای حمل و جابه‌جایی مکرر، چندان مناسب نیستند.
 • جهت استفاده در مکان‌های تاریک و با نور کم ساخته شده اند و مناسب می‌باشند.
 • قیمت خرید آنها، با توجه با افزایش هر لومن بیشتر شده و گران‌تر خواهند بود.

رزولوشن

هر چه میزان پیکسل‌ها بیشتر باشد، تصاویری با کیفیت بالا و شارپ نمایش داده شده و با رزولوشن‌های فول اچ دی، سازگاری بیشتری دیده می‌شود. در حال حاضر در بازارهای داخلی فروش، پروژکتورهای نمایش خانگی، معمولا از رزولوشن‌های (WXGA 1280x800)، (FULL HD 1920x1080) و HD بهره می‌برند. برای نمونه، تعداد پیکسل‌های پروژکتور FULL HD، دو برابر WIDE XGA می‌باشد. بنابراین تصویری با وضوح عالی ارائه خواهد داد.

میزان روشنایی

اندازه مقدار روشنایی ارائه شده توسط PROJECTOR با انسی لومن مشخص می‌گردد. در ویدئوهای خانگی این میزان معمولا بین 2800 تا 4000 لومن می‌باشد. تعیین این مقدار، بستگی به فضای بکار رفته و شرایط روشنایی آنجا بستگی خواهد داشت. در حالت عادی و جهت استفاده در سالن‌های تاریک‌تر و با آلودگی نوری کمتر، نوردهی بالایی احتیاج نخواهد بود. اما در فضای باز، با ورود نور بیشتر، میزان لومن بالاتری نیاز می‌باشد.

قیمت ویدئو پروژکتور سینما خانگی

به‌ منظور تهیه سینمای خانگی، نیازی به سالن بزرگ و با طراحی بخصوصی نیست و تنها لازم است محل نمایش به راحتی تاریک شده و روشنایی قابل تنظیم باشد. اگر تنها بخاطر تماشای فیلم‌ها و دیگر نمایشات برای خرید پروژکتور اقدام می‌کنید، لازم است بدانید دستگاه شما برای ارائه تصاویر در اتاق تاریک، نیازی به روشنایی بالا نخواهد داشت. همواره به یاد داشته باشید که نمی‌توان از اینگونه دستگاه‌ها، انتظاری بمانند تلویزیون داشت. طول عمر ویدئو پروژکتورها چندان زیاد نیست و روزانه در حدود 4 تا 6 ساعت استفاده توصیه می‌شود. و نکته آخر، در مورد صفحه‌های نمایش می‌باشد. انتخاب بهترین مکان برای برقراری پرده نمایش، اهمیت بسیاری دارد و بهتر است دیواری انتخاب گردد که نور مستقیم با آن برخورد نداشته باشد تا بتوان بهترین تصویر را به نمایش گذاشت.برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران فروش ما در پرو استور صحبت کرده و راهنمایی بخواهید. همچنین می‌توانید برای خرید ویدئو پروژکتور دلخواه خود، با شماره‌‌ی 88970214 در تماس باشید و سوالا خود را برطرف نمایید.

 به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما:

جدیدترین ها