بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان

یکی مهم ترین مواردی که در زندگی کمک بسزایی به ما و خانواده مان می کند، داشتن عزت نفس است؛ اما در حقیقت نمی دانیم عزت نفس چیست در دنیا ثابت شده است که هیچ چیز مهم تر از احساسی که نسبت به خودمان داریم نیست و جمله ای را که از بیشتر افراد می شنویم این است که "خودتو باور کن"، "به خودت ایمان داشته باش"، "برای خودت ارزش قائل شو" و... . تصور می کنید چرا افراد بر روی این جملات تاکید دارند و آن را همواره تکرار می کنند؟

عزت نفس علائم کمبود عزت نفس و راههای افزایش عزت نفس

همان طور که می دانید هر فردی برای رسیدن به موفقیت به چند تکنیک ساده اما اساسی نیاز دارد. این تکنیک تنها شامل اعتماد به نفس بالا نمی باشد و در کنار آن باید عزت نفس نیز داشته باشید. نقاط مشترکی که را که در افراد موفق می توانید مشاهده کنید، کنترل قدرت ذهن، اعتماد به نفس واقعی و عزت نفس بالا است.

ما در این مقاله، عزت نفس چیست؟، برخی از راه های افزایش این ویژگی و تفاوت خود ارزشمندی با اعتماد به نفس را بیان می کنیم تا شما بتوانید با مطالعه این مقاله تحولی را ابتدا در خودتان و سپس در زندگی تان به وجود آورید.

 

عزت نفس چیست؟

احساس ارزشمندی که هرکس نسبت به خودش دارد را عزت نفس گویند. این ویژگی به شما کمک می کند که خوده واقعی تان را بپذیرید و به آن ارزش بدهید. این ارزش و احترام به خودتان باعث می شود شجاع تر شده و در دل سختی بروید. این جسارت نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس می شود بلکه باعث می شود به اهدافتان برسید.

 

چه عواملی باعث پایین آمدن عزت نفس می شود؟

منشأ عزت نفس پایین از کودکی است. عوامل زیادی مثل دوستان، خانواده، خواهر و برادر بر روی خود ارزشمندی کودکان تاثیر می گذارد. این تاثیرات می تواند مثبت و منفی باشد و منجر به افزایش و کاهش خود ارزشمندی در سنین بزرگسالی گردد. والدینی که در بر خورد با کودکانشان از جملات "تو برای من مهم نیستی"، "دیگه دوست ندارم" و... استفاده می کنند، عزت نفس و اعتماد به نفس را در کودکشان پایین می آورند؛ چرا که این جملات در ذهن آنها باقی می ماند.

از عوامل دیگری که باعث کاهش ارزشمندی خود می شود، می توان به استرس و اضطراب و فشار و سختی های زندگی اشاره کرد. توصیه من به شما، برای درمان و افزایش عزت نفس، مراجعه به یک مشاور و متخصص بریف تراپی و شخصیت شناسی مثل خانم مهدوی نسب است. خانم نازنین مهدوی نسب با انجام تمرین ها و تکنیک های مناسب به شما کمک بسزایی در افزایش خود ارزشمندی می کند.

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

در مقاله عزت نفس چیست؟ ، گفتیم که ارزش دادن به خود واقعی و دوست داشتن خود مربوط به عزت نفس و باور به توانایی ها و استعداد های درونی مربوط به اعتماد به نفس می باشد. این دو ویژگی مکمل هم بوده و باعث کنترل بهتر قدرت ذهن می شوند. پس هر فردی باید این دو ویژگی را دارا باشد تا بتواند در این دور و زمانه موفقیت های بزرگی را کسب کند و به تمام اهداف و آرزو های خویش دست یابد.

عزت نفس علائم کمبود عزت نفس و راههای افزایش عزت نفس

 

علائم کمبود عزت نفس

 • افرادی که از کمبود خود ارزشمندی رنج می برند، همیشه خود را مقصر دانسته و همه مشکلات را به گردن می گیرند؛ چرا که برای خودشان ارزش قائل نیستند.
 • زندگی این افراد به شانس بستگی دارد و موفقیت و موقعیتی را که به دست آورده اند، حاصل تلاش، هوش و استعدادشان نمی بینند و آن را یک شانس تلقی می کنند.
 • این افراد همیشه در حال مقایسه خود با دیگران هستند و به دنبال جلب رضایت دیگران هستند.
 • کمبود خود ارزشمندی باعث می شود، در روابط زناشویی تان عجول باشید. همیشه حس می کنید که همسرتان لذت چندانی از بودن با شما نمی برد.
 • این افراد بدون دلیل گوشی خود را چک می کنند و به صحبت های دیگران گوش نمی دهند.
 • این افراد برای آرام نگه داشتن اوضاع دروغ های عجیب و غریب می گویند و پس از آن خود را به خاطر آن سرزنش می کنند.
 • این افراد قدرت تصمیم‌گیری ندارند و هر بار که از آنها نظر بخواهید می گویند نمی دانم!

 

راه های افزایش عزت نفس

 • 5 نقطه قوت و 5 نقطه ضعف خود را بر روی برگه بنویسید. سعی کنید این کار را صادقانه انجام دهید تا بتوانید نقاط ضعف تان را بر طرف کرده و نقاط قوت را تقویت کنید.
 • کار هایی را که در آنها مهارت دارید را پیدا کنید.
 • روابط مثبت با دیگران ایجاد کنید.
 • با خودتان مهربان باشید و خود را بی اندازه دوست داشته باشید.
 • شجاع و جسور باشید. (شجاع بودن را با پررو و گستاخ بودن اشتباه نگیرید)
 • خود واقعی تان را بپذیرید و قبول کنید که شما هم فوق‌العاده هستید.

تمام مواردی که برای شما بیان شد، می تواند باعث تقویت خود ارزشمندی شما شود. تا اینجا ما در مقاله عزت نفس چیست ، مهم ترین مواردی را که باعث افزایش عزت نفس می شود را بیان کردیم.

 

مواردی که باعث کاهش عزت نفس می شود

 • هدف گذاری اشتباه و نامناسب

یکی از مواردی که باعث کاهش عزت نفس می شود، انتخاب هدف اشتباه است. این انتخاب نامناسب باعث می شود که شما با شکست های زیادی رو برو شوید و انگیزه اولیه تان را برای رسیدن به هدف از دست بدهید. پس در انتخاب اهداف دقت کنید.

 • شخصی سازی

در مقاله عزت نفس چیست ، شخصی سازی یکی از موارد کاهش آن است. بی احترامی، اعتراض، کنایه، انتقاد و... هر چیز منفی که به خودتان نسبت می دهید باعث کاهش خودارزشمندی شما می شود.

 • ترس

مخرب ترین عامل خود ارزشمندی، ترس است. وقتی ترس بر شما غلبه کند، ناخودآگاه عزت نفس تان پایین می آید. ترس از شکست خوردن، ترس از سخنرانی و بسیاری از موارد دیگر که بهتر است همین الان از آنها پیشگیری کنیم و به درمانشان بپردازیم. شما می توانید با شرکت در دوره های افزایش عزت نفس و یا تهیه پکیج عزت نفس این مشکلات را حل کنید و به موفقی های زیادی دست یابید.

عزت نفس علائم کمبود عزت نفس و راههای افزایش عزت نفس

 • قضاوت خود

باور و دیدگاهی که ما به خودمان داریم بسیار مهم است. قضاوت کردن خودمان آن هم به اشتباه، باعث می شود ارزشمندی خودمان را پایین بیاوریم.

 

سخن پایانی

ما در مقاله عزت نفس چیست ، نکات بسیار مهم و ارزشمندی را در اختیار شما عزیزان گذاشتیم پس همین حالا عزمتان را جذب کنید و با عوامل کاهنده خودارزشمندی بجنگید. شما حتی می توانید با گرفتن وقت مشاوره از خانم مهدوی نسب مشکل عزت نفستان را حل کنید. این را به یاد داشته باشید که امروزه ارزشمند شمردن خود و اعتماد به نفس است که باعث به دست آوردن موفقیت های زیادی می شود.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما:

جدیدترین ها