بنر
بنر
بنر
بنر

چند و چون انواع بی‌ حسی تاتو و میکروپیگمنتیشن

معرفی و نحوه‌ی استفاده از مواد بی حسی مخصوص تاتو و میکروپیگمنتیشن

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که تا اسم تاتو زدن را می شنوید مو به تنتان سیخ می شود! چرا که ممکن است با وجود علاقه به تاتو، حتی تصور فرو رفتن سوزن در زیر پوست هم برایتان غیر قابل تحمل باشد.

اینکه تاتو درد دارد؛ واقعی و کاملاً طبیعی است. در تکنیک تاتو که فرقی هم نمی کند در ناحیه صورت باشد (میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ) و یا در ناحیه بدن در هر دو مورد سوزن تاتو تا عمق 0.5 الی 1.5 میلی متری در پوست فرو می‌رود و رشته‌های عصبی موجود در لایه دوم (درم) را تحریک می‌کند. در برخی نقاط بدن مثل لب، جناغ سینه، پشت و... تجمع رشته‌های عصبی بیشتر است و بالطبع تاتو درد بیشتری هم دارد.

حال باید دید در این کش و قوس میان علاقه به تاتو (چه برای زیبایی آن و چه برای کاربرد پزشکی) و ترس از درد چگونه می‌توانیم با آن کنار بیاییم؟!
اگر تاتوکار باشید حتماً بخوبی می‌دانید که مشتری هنگام درد چقدر کم طاقت و کم حوصله می‌شود و مانع از اجرای کار و تمام شدن آن می‌گردد... و بار فشار عصبی و روحی خاصی برای شما و خودش ایجاد می‌کند.

با استفاده از انواع بی‌حسی مرغوب راه‌حل این مسئله بسیار راحت است! در ادامه به طور کامل انواع این بی‌حسی‌ها و چند و چون استفاده از آن را شرح داده‌ایم.


انواع بی‌حسی تاتو

دو دسته بی‌حسی تاتو داریم؛

 • پماد بی‌حسی قبل از کار تاتو
 • بی‌حسی یخی یا آیس مخصوص حین کار تاتو

 

پماد بی‌حسی قبل از کار تاتو

این بی‌حسی‌ها در انواع پمادی (تیوبی یا کاسه‌ای) و یا گاهی به شکل ژله‌ای موجود هستند. باکیفیت‌ترین بی‌حسی‌ها ساخت آلمان و چین هستند که درصد بی‌حسی بالایی دارند. از جمله شرکت‌های معتبر تولیدکننده می‌توان به بی ال، دکتر نامب، عقرب، چیک، تی کا تی ایکس (TKTX) و... اشاره کرد.

خرید بی‌حسی اورجینال یکی از ملزومات مهم تاتو است و بایستی از فروشگاه‌های معتبر تهیه گردد. درصد بی حسی، وزن، قیمت، مدت زمان تأثیرگذاری و بسته بندی در انواع مختلف بی حسی‌های پمادی متفاوت است.
 

چند و چون انواع بی‌ حسی تاتو و میکروپیگمنتیشن

این کرم‌های بی‌حسی از طریق پوست جذب شده و رشته‌های عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگر پوست مرطوب باشد، جذب بی‌حسی نیز بالاتر می‌رود و مدت زمان بیشتری پوست بی‌حسی می‌ماند. بنابراین، همواره قبل از استفاده از پماد بی‌حسی، بهتر است موضع موردنظر با پنبه‌ی خیس مرطوب شود.

از طرفی، مواد موجود در بی حسی فرار هستند، لذا ضروری است بعد از گذاشتن پماد، روی آن را با رول سلفونی یا نایلون کاور کرد تا بخوبی جذب پوست شود. با پماد بی‌حسی حداکثر زمان موردنیاز برای بی حس شدن 20 الی 30 دقیقه است.

همواره این سوال مهم از طرف تازه‌کاران حرفه تاتو مطرح می‌شود؛

چرا به این پمادها می‌گویند مخصوص قبل از کار تاتو؟ آیا می‌توان حین کار نیز از آن استفاده کرد؟
اگر پماد بی‌حسی حین کار استفاده شود، روی تناژ رنگ کاشت شده تأثیر نامطلوبی می‌گذارد، چون خاصیت رنگ‌بری شدیدی دارند. به علاوه، با سفت کردن پوست باعث کاهش رن‌ پذیری آن در ادامه کار نیز می‌گردند.

نکته: برخی پمادهای بی حسی مثل زایلاپی یا زایلکس اگر به عنوان بی حسی قبل از کار تاتو استفاده شوند، باعث سفت شدن پوست می‌شوند. در نتیجه‌ی این انقباض و سفت شدن، سوزن تاتو بخوبی در پوست فرو نمی‌رود و رنگ‌پذیری پوست کاهش می‌یابد. کاربرد این مواد بی حسی بیشتر برای میکرونیدلینگ، مزووایت‌تراپی، لیزر و... است.

 

موارد کاربرد پمادهای بی حسی

 • میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ
 • تاتو بدن
 • میکرونیدلینگ
 • مزووایت تراپی و کرم پودر دائم (بی بی گلو)
 • مزواسکالپ سر
 • لیزر
 • پلکسر و...


بی حسی حین کار تاتو (بی حسی یخی یا آیس)

آستانه تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است (افرادی هستند که به دلایل خاص فیزیولوژیکی و یا مصرف برخی داروها آستانه تحمل درد کمی دارند) و در برخی موارد تاتو زمان زیادی نیاز دارد و بی حسی تأثیرش را از دست می‌دهد. در این موارد نیاز است حین کار نیز بی حسی استفاده شود تا مشتری به آرامش روانی لازم برسد و تاتوکار با خیالی آسوده کارش را تمام کند.

نوعی بی حسی بنام بی حسی یخی یا آیس در چند سال اخیر روانه بازار شده است که مخصوص حین کار تاتو است. این مواد در اثر تماس مستقیم با رشته های عصبی (حین کار بر اثر سوزن سوزن شدن پوست زخمی است) به سرعت آنها را بی حس می کنند. کافی است مقداری از این مواد روی محل موردنظر مالیده شود و سه دقیقه با رول سلفونی کاور گردد.
بی حسی یخی اورجینال بخاطر فرمولاسیون خاصی که دارد هیچگونه تأثیری روی تناژ رنگ نمی گذارد و استفاده از آن کاملاً ایمن است.
 

چند و چون انواع بی‌ حسی تاتو و میکروپیگمنتیشن

موارد کاربرد بی حسی یخی مخصوص حین کار

 • حین کار ریموور
 • تاتو لب، ابرو و حتی خط چشم
 • تاتو بدن

قیمت بی حسی یخی (آیس) بسته به برند، درصد بی حسی، حجم ظرف و اورجینال بودن آن متفاوت است.

 

نحوه نگهداری از مواد بی حسی

تمام مواد موجود در طبیعت و از جمله مواد بی حسی، در دماهای خیلی بالا و یا خیلی پایین ممکن است فرمولاسیونشان تغییر کرده و کارکردشان را از دست بدهند. بنابراین بایستی از نگهداری آنها در دماهای بالاتر از 35 درجه و کمتر از 4 درجه سانتیگراد اجتناب شود.

طبق آنچه که شرح دادیم مواد بی‌حسی تاتو یا پمادی و مخصوص قبل از کار و یا یخی و مخصوص حین کار هستند. استفاده از دیگر مواد بی حس‌کننده مثل لیدوکائین، برای قبل از کار تأثیری روی پوست ندارد و در حین کار نیز جزء بدترین مواد است که ممکن است استفاده شود. چون، لیدوکائین چنان خاصیت رنگ بری دارد که در تکنیک لیدوکشی برای بیرون کشیدن رنگ از زیر پوست کاربرد دارد!
 به این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 3.0 از 5)

بنر
بنر

نظرات شما:با ما بهترین بازدهی تبلیغات رپورتاژ را تجربه کنید:

خرید رپورتاژ آگهی