بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان

 دوچرخه بهترین وسیله نقلیه برای تردد در دوران کرونا

بر اساس مقاله های موجود در کراس اسپرت ، با کاهش محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا و فعالیت مجدد اداره ها و کسب وکارهای تجاری، یکی از دغدغه های مردم چگونگی رفت و آمد به محل کار با امنیت خاطر است.

بدون شک یکی از بهترین انتخاب ها می تواند استفاده از دوچرخه باشد.

استفاده از دوچرخه برای تردد، علاوه بر حفظ سلامت بدن موجب صرفه جویی در زمان افراد شده و خطر تماس با سطوح آلوده را کاهش می دهد.

مزیت های دوچرخه سواری از زبان کارشناسان

به گفته ی شیرین امیری جامعه شناس و پژوهشگر، استفاده از دوچرخه و رکاب زدن و به تبع آن، داشتن تنفس عمیق، موجب می شود که هوا به طور کامل از ریه ها تخلیه شود؛ قلب فعالیت منظم خود را داشته باشد و ماهیچه های پا تقویت شوند.

داشتن تأثیر مثبت بر سلامتی، تنها یکی از فواید استفاده از دوچرخه برای جابجایی های روزمره می باشد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 9 در خصوص مزیت های استفاده از دوچرخه به اقتصادی بودن و کاهش هزینه های حمل و نقل، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، کاهش آمار تصادفات و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اشاره کرد و افزود در تلاش برای قطع زنجیره شیوع کووید 19، یکی از اقدامات می تواند فرهنگ سازی برای ترویج استفاده از دوچرخه به جای خودروهای شخصی باشد.

تردد با دوچرخه در دوران کرونا

در ماه های اخیر که محدودیت های مقابله با ویروس کرونا کم تر شده و اداره ها و کسب وکارهای تجاری فعالیت خود را از سر گرفته اند، یکی از دغدغه های مردم چگونگی تردد به محل کار با امنیت خاطر است.

بدون شک یکی از بهترین انتخاب ها می تواند استفاده از دوچرخه باشد؛

اگرچه استفاده از دوچرخه در تمامی شرایط امکان پذیر نیست اما برای مسافت های نسبتاً کوتاه و حتی تا 50 کیلومتر می توان از دوچرخه های فروشگاه کراس اسپرت بهره برد.

معاون وزارت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت که استفاده از دوچرخه به تحقق فاصله گذاری اجتماعی کمک کرده و ریسک ابتلا به کرونا را کاهش می دهد.

وی افزود استفاده از دوچرخه برای رسیدن به محل کار، علاوه بر حفظ سلامت بدن موجب صرفه جویی در زمان افراد شده و خطر تماس با سطوح آلوده را کاهش می دهد.

حمیده قنواتیان، مشاور واحد حمل و نقل پاک نیز بر این باور است که افرادی که دوچرخه را برای جابجایی های روزمره  و تردد در دوران کرونا انتخاب می کنند کم ترین تماس فیزیکی را با دیگران دارند، کم تر در معرض آلودگی و آسیب قرار می گیرند و با همین کار ساده، گام بزرگی در جهت کاهش ابتلا به ویروس کرونا بر می دارند.

آماده سازی زیرساخت ها برای ترویج دوچرخه سواری در پایتخت

اخیراً اجرای طرح های انسان محور و راه اندازی و گسترش مسیرهای دوچرخه سواری در اولویت اقدامات شهرداری تهران قرار گرفته است.

به گفته ی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 9، با توجه به هدف گذاری اخیر شهرداری در گسترش مسیرهای دوچرخه سواری و نیز سرمایه گذاری در توسعه حمل و نقل سبک و سلامت محور نظیر دوچرخه و اسکوتر، پروژه ساخت مسیر دوچرخه در خیابان آزادی از ایستگاه مترو استاد معین تا خیابان شهیدان که مسیری پر رفت و آمد بوده و طول آن به 1500 متر مربع می رسد شروع شده است.

پیش از این نیز مسیر دوچرخه زیرگذر استان معین، یاد گار امام و سی متری جی ساخته شده بود.

از سوی دیگر، در بوستان المهدی (عج) و بلوار استاد معین نیز ایستگاه های شیشه ای با ظرفیت 50 دستگاه دوچرخه « کراس » وجود دارد که علاقمندان می توانند به صورت رایگان از آن ها استفاده نمایند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 9، همچنین ابراز امیدواری کرد که با توجه به توافق های صورت گرفته با شرکت دوچرخه های اشتراکی بی دود (بدون دود)، در آینده ایستگاه دوچرخه های بیدود  برای رفت و آمد همگان در خیابان آزادی مستقر شود.

 دوچرخه بهترین وسیله نقلیه برای تردد در دوران کرونا

محدودیت های استفاده از دوچرخه برای تردد

با وجود اقدامات صورت گرفته، هنوز هم زیرساخت ها برای استفاده عموم مردم از وسایل حمل و نقل سبک نظیر دو چرخه مناسب نیست. 

به عنوان مثال، شهروندان منطقه 9 تهران از کم عرض بودن خیابان ها گلایه دارند و بر این باورند که با این عرض کم خیابان ها و تعدد خودروها، اگر بخواهند با دوچرخه وارد خیابان شوند ایمنی نخواهند داشت.

به اعتقاد ساکنان این منطقه، تا مشکل زیرساخت ها حل نشود تلاش جهت فرهنگ سازی برای استفاده از دوچرخه برای تردد در دوران کرونا مثمرثمر نخواهد بود.

در کنار این موارد، برخی افراد هم دلیل استقبال کم برخی افراد از دوچرخه برای تردد در دوران کرونا (و حتی قبل از کرونا ) را ناشی از قیمت بالای دوچرخه های شهری می دانند و ابراز امیدواری دارند که با توزیع بلیط های رایگان دوچرخه های اشتراکی یا اجرایی شدن طرح افزایش ایستگاه های دوچرخه سواری، افراد بیش تری به استفاده از این وسیله حمل و نقل سبز روی آورند.

انتخاب دوچرخه مناسب برای تردد در دوران کرونا

یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید دوچرخه باید به آن توجه نمود وضعیت توپوگرافی محل زندگی است؛

معیارهای انتخاب دوچرخه برای منطقه کوهستانی و دارای سراشیبی بسیار متفاوت از مناطق صاف و هموار است. ( دوچرخه کوهستان )

با مراجعه به فروشگاه اینترنتی کراس اسپرت و جستجو در دسته بندی دوچرخه، می توانید به اطلاعات جامعی از انواع مختلف دوچرخه برای مناطق مختلف دست پیدا کنید؛

همچنین با توجه به تنوع قیمت محصولات ارائه شده در این فروشگاه، می توانید دوچرخه مناسب بودجه خود را با توجه به معیارهای مورد علاقه خود پیدا کنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما:

جدیدترین ها