بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

بعد از آن که شما به یکی از دفاتر ازدواج مراجعه کردید از شما می خواهند که با مراجعه به یکی از آزمایشگاه های مربوطه، برگه سلامت جسمی خودتان و همسرتان را که برای جاری کردن خطبه عقد ضروری است را دریافت نمایید. با سوربان همراه باشید تا درباره آزمایش های پیش از ازدواج و نکات آن بیشتر بدانیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار بگیرد.

آزمایش خون

مدارک لازم جهت ارائه معرفی به آزمایشگاه

کپی پشت و رو از کارت‌های ملی زوجین

-اصل شناسنامه‌های  زوجین

-کپی از تمام صفحات شناسنامه‌های زوجین

-یک قطعه عکس از هریک از زوجین

-اصل شناسنامه پدر زوجه

(اگر پدر زوجه در قید حیات نباشد، گواهی فوت یا انحصار وراثت)

 

برگه سلامت جسمی:

این برگه شامل چند ازمایش گوناگون قبل از ازدواج است که مجوز جاری کردن عقد را به عاقد می دهد در ادامه به این آزمایش ها اشاره ای کوتاه می شود.

آزمایش خون:

در ايران آزمايش خون قبل از ازدواج براي بررسي ابتلا به سيفليس و تالاسمي (كم خوني) است.

آزمایش اعتیاد:

این آزمایش برای سبب تشخیص اعتیاد یا عدم اعتیاد به مواد مخدر از سوی فرد را نشان می دهد که البته انجام این آزمایش با توجه به اینکه راه های زیادی برای فرار از نتیجه آزمایش هست نمی تواند تضمینی برای عدم اعتیاد فرد باشد به همین دلیل افراد باید پیش از هر چیز در مورد فرد مورد نظر تحقیق کنند و کارهای لازم را برای شناخت هر چه بیشتر فرد انجام بدهند.

بسیاری از متخصصان سفارش می کنند که آزمایش های دیگری از قبیل مقاربتی، بیماری های ژنتیکی و بیماری های خونی برای تضمین سلامت خانواده ای که قرار است تشکیل شود انجام شود.

این نکات به شما در انجام آزمایش و به آزمایشگاه در ارایه نتیجه صحیح کمک می‌کنند.

۱- مادر و دختری که کپی نتیجه آزمایش ازدواج یک سال قبلش را به همراه دارد، با داد و فریاد به مسؤول آزمایشگاه می‌گویند: «آزمایش شما نشان نداد که آقا معتاد است، ولی بعداً فهمیدیم تریاک مصرف می‌کرده و نتوانستیم ترکش دهیم؛ به خاطر همین کار به دادگاه کشید.» مادر که در عصبانیت دست کمی از دخترش ندارد ادامه می‌دهد: «ظاهراً آن موقع هم معتاد بوده، پس چرا آزمایش شما این را نشان نداده؟» پس از آرام کردن آن دو، مسؤول آزمایشگاه توضیح می‌دهد که وقتی کسی مواد مخدر مصرف می‌کند، بنا نیست این مواد جزء وجود فرد شود. مواد مخدر مثل هر چیز دیگر که وارد بدن می‌شود، به تدریج از بدن خارج می‌شود. بنابراین اگر کسی به خودش فرصت دهد و از مصرف مواد خودداری کند، نتیجه جوابش منفی خواهد شد. به عبارت دیگر جواب منفی فقط نشان‌دهنده وضعیت فرد در چند یا چندین روز اخیر است. لذا خانواده‌ها نباید با اتکا به این آزمایش مهر تأیید روی فردی بزنند و بررسی‌های رایج در عرف را رها کنند.


۲- مراجعه‌کننده دیگری که برگه جواب مثبت در دست دارد به مسؤول آزمایشگاه می‌گوید من نه تنها دارو نخورده‌ام، بلکه سیگار هم نمی‌کشم. حالا حاضرم دوباره نمونه بدهم تا ثابت شود که شما اشتباه کرده‌اید. پس از پرسش و پاسخ‌های متعدد مشخص می‌شود که وی چند روز قبل به دلیل درد کمر، یک قاشق از شربت گیاهی قهوه‌ای‌رنگی را مصرف کرده استمسؤول آزمایشگاه یادآوری می‌کند در اغلب داروهای شربت‌مانند که در عطاری‌ها موجود است و به عنوان ضد درد تجویز می‌شوند، ترکیبات تریاک به کار رفته است و از مصرف آن‌ها باید پرهیز کرد.


۳- مورد دیگر فردی بود که اظهار می‌کرد یکی از بستگان نزدیک وی در خانه مواد مخدر مصرف می‌کند ولی تا به حال خودش مصرف نکرده، چطور آزمایش او مثبت شده است؟ با همین توضیحات جواب سؤال این فرد روشن است: افرادی‌که در معرض استنشاق مستقیم دود ناشی از مواد مخدر هستند، تا حد زیادی در معرض آلودگی قرار دارند و ممکن است نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت باشد.


۴- نگرانی بیش از اندازه پدر دختری باعث می‌شود داماد آینده‌اش را برای تست عدم اعتیاد به آزمایشگاه بیاورد. وی درخواست انجام آزمایش از نظر مواد اعتیادزای قدیمی و جدید را دارد. وی آن‌قدر از مواد مخدر وحشت‌زده است که در ادامه اظهار می‌کند: «ممکن است چیزی خورده باشد تا جوابش منفی شود؟» به وی توضیح داده می‌شود در حال حاضر ترکیبات تریاک چون شیوع بیشتری در کشور دارند، (به دلیل فراوانی آن و قیمت کمتر نسبت به سایر مواد اعتیادزا و بومی بودن آن در منطقه) بیشتر مورد توجه هستند و آزمایشگاه‌ها فقط برای شناسایی آن‌ها تجهیز شده‌اند. از نظر علمی وجود هیچ دارو یا ترکیب دیگری که در صورت مصرف نتیجه آزمایش را منفی کاذب نماید، اثبات نشده است. جهت اطمینان از صحت نمونه گرفته شده، pH نمونه و وزن مخصوص آن و درجه حرارت نمونه کنترل می‌شود.

مدت اعتبار جواب آزمايش پزشكي چقدر است؟

مدت زمانی که آزمایش پزشکی قبل از ازدواج مورد تایید دفتر ازدواج است یک ماه می باشد و در صورتی که زوجین بعد از گذشت یک ماه برای انجام عقد مراجعه کنند باید دوباره این آزمایش ها را انجام بدهند.

نکات آزمایش قبل از عقد دختر و پسر 

ساعت مراجعه به آزمايشگاه 8 صبح مي‌باشد.

براي آزمايش لازم است 72 ساعت قبل، دارو (بخصوص كدئين‌دار) مصرف نگردد. اگر داروی خاصی هم مصرف می‌كنید حتما از قبل با پزشك خود مشورت كنید تا درصورت امكان، قبل از انجام این آزمایش، آن را استفاده نكنید.


در زمان ارائه جواب آزمايش به دفترخانه مدارك ذيل را همراه داشته باشيد.
1-اصل و كپي شناسنامه زوجين

2-اصل و كپي كارت ملي زوجين (كپي پشت و روي كارت ملي)
3-در صورتي كه زوجه باكره است در روز عقد حضور پدر و يا پدربزرگ پدري زوجه ضروري است

گردآوری: سوربان

منبع:تیک

 به این مطلب امتیاز دهید:
(9 امتیاز , میانگین: 4.1 از 5)


پیشنهادها برای شما

تشریفات مجلل در باغ تالار روما

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس بلانش تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشريفات ويوا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات باران تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات موسوی تهران بدون ورودی باغ

شروع قیمت: ۹۹,۰۰۰ تومان
تهران


نظرات شما:

جدیدترین ها