بنر
بنر
بنر
بنر
همه ما در طول زندگی خود با جوش مواجه شدیم. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا جوش در مناطق مختلف بدن ظاهر می‌شود؟ جوش، که ناشی از انباشت باکتری‌ها، چربی، سلول‌های مرده و آلودگی‌ها در منافذ پوست است، می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد.

جوش های پوستی خیلی رنج آور هستند و معمولا عاملهای بیرونی سبب به وجود آمدن آکنه ها می شود و خیلی راحت درمان می شوند. جوش های پوستی که در بخش های گوناگون بدن مانند کمر، شانه، گردن و … به وجود می آیند می تواند علل ساده و رایجی داشته باشد. در این جا با مفیدترین شیوه های درمان جوش ها آشنا شوید. با ما در این مقاله از سوربان همراه شوید تا شما را با جوش بدن و دلایل و راه کار های مناسب برای درمان آن آشنا کنیم.

علت ایجاد جوش بدن و راه های درمان آن

alt

علت ایجاد جوش روی سینه

اصلی ترین علت جوشهای روی سینه حساسیت پوست به صابون یا شامپو بدن است. این جوشها در اثر واکنش به نوشیدنی های سرد، ادویه های تند و غذاهای دریایی هم به وجود می آیند.

درمان جوش روی سینه

برای درمان این جوش ها قدری جوش شیرین را با آب حل کنید و روی پوست بزنید. بعد با آب گرم بشوئید.

بنر

علت جوش کمر

زمانی که مقدار هورمون‌ها در خون زیاد می شود، غده‌ها چربی اضافی تولید می کنند و همینطور ، اجتماع سلول‌های مرده‌ی پوست سبب بسته شدن راه فولیکول‌های مو می‌شود. ترکیب این فرایندها سبب تجمع چربی می شود و جوش های سرسفید و سرسیاه را به همراه دارد.

پروپیونی باکتریوم روی پوست همه‌ی افراد هست و برای بیشتر افراد سبب پیدایش مشکل خاصی نمی شود، ولی تجمع چربی روی پوست در اشخاص مستعد آکنه محیط مناسبی برای رشد باکتری به وجود می آورد که می تواند باعث التهاب و تشکیل جوش کمر به صورت چرکی یا التهابی شود.

alt

درمان جوش های شانه و پشت کمر

برای درمان این جوشها هفته ای یک بار حمام آب نمک  بروید یا با سرکه سیب و آب شستشو دهید.

علت جوش بازو

علت جوش روی دست، روی سر شانه  وبازوها  مانند جوش هایی است که در پشت به وجود می آید. علاوه بر این، ترشح بیش از اندازه چربی، لوسیون های بدن و اسپری و همینطور مواد شوینده، نرم کننده لباس، لباس های تنگ و حتی درماتیت سبوریک و شاخی شدن پوست می تواند جوش های این محل را به وجود آورد.

درمان جوش بازو

مرتب دوش بگیرید و از لباس های با آستین گشاد استفاده کنید و موقع استفاده از اسپری یا لوسیون توجه کنید که منفذهای پوست بسته نشود اگر آکنه این محل به دلیل درماتیت سبوره یا بئورات آلرژیک باشد پزشک درمان های ویژه ای را نسخه می کند.

علت جوش نشیمنگاه

لباس زیر کثیف، تنگ و مرطوب می تواند علت به وجود آمدن جوش در این محل باشد. هوای گرم، نشستن طولانی مدت، موهای زیر پوستی، تعریق و چربی، آلرژی، لوسیون بدن، صابون و دیگر محصولات بهداشتی و البته استفاده از مواد غذایی تند و شیو نامناسب موهای پوست و همینطور  زگیل و بیماری های مقاربتی همگی می توانند در این محل جوش به وجود آورند.

alt

درمان جوش نشیمنگاه

رعایت بهداشت در این محل بسیار مهم است. بهتر است مدت طولانی ننشینید تا گردش خون و هوا ممکن باشد. توجه کنید لوسیونی که استفاده می کنید منافذ پوست تان را نبندد و از محصولاتی استفاده کنید که اسانس و عطر داشته باشند. به هیچ وجه صبح زود از نوشیدنی های سرد استفاده نکنید زیرا بدن شما وقتی از خواب بیدار می شوید هنوز گرم نشده است. اکنون در این ناحیه معمولاً بالوسیون های آلفاهیدروکسی اسید و ژل درمان می شود در صورتی که آکنه بر اثر حساسیت باشد باید با متخصص برای درمان مشورت کند.

علت جوش گردن

یقه تنگ روی پوست ساییده می شود و سبب جوش زدن گردن می شود. جوش های گردن در اثر حساسیت به شامپو هم به وجود می آید و علت دیگر آن امکان دارد آلرژی به شیرینی جات باشد.

درمان جوش گردن

برای درمان پنبه را به لیمو آغشته کنید و به گردن بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه با آب گرم بشوئید.

علت جوش ساق پا

لوسیون بدن، ژل شست و شو، صابون نرم کننده و محصولات بهداشتی دیگر و البته لباس خیلی تنگ می تواند جوش به وجود بیاورد. همینطور موهای زیر پوستی که بر اثر اصلاح زیر پوست می مانند و حساسیت و بثورات جلدی همگی از دلایل پیدایش جوش در ناحیه ران و ساق پاهاست.

درمان جوش روی ساق پا

چنانچه پوست این قسمت خشک است حتما از مرطوب کننده استفاده کنید و بدن را با مواد شست و شوی دارای اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک بشویید استفاده از لوسیون دارای آلفاهیدروکسی اسید از زیر پوست رفتن موها پیشگیری می کند.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)
بنر
بنر

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز
بهترین ایده ها