بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
ضد آفتاب رنگی بهتره یا بی رنگ ؟ این دو نوع ضد آفتاب چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و فواید هر کدام چیست؟ پاسخ تمامی این سوالات را می‌توانید در این مطلب پیدا کنید.

ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ؟ این روزها اکثر افراد مایلند محصولاتی استفاده کنند که کاربردهای مختلف داشته باشد. کرم های ضد آفتاب بی رنگ و رنگی نیز یکی از محصولات آرایشی و بهداشتی است که علاوه بر محافظت پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید می تواند از ایجاد لک های پوستی جلوگیری کند.

استفاده از کرم های ضد آفتاب دارای SPF مناسب، مهم ترین گام برای زیبایی و مراقبت از پوست است؛ از دیگر فواید کرم ضد آفتاب جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس است. از کرم ضد آفتاب های رنگی می توانید برای صاف و یکدست شدن رنگ پوست و محافظت آن در برابر نور آبی و اشعه ماورای بنفش استفاده نمایید، در ادامه این مطلب از سوربان با ما همراه باشید تا تفاوت کرم ضدآفتاب بی رنگ و رنگی، مزایا و ویژگی های هر کدام را باهم بررسی کنیم و کامل ترین پاسخ را برای سوال ضدآفتاب رنگی بهتره یا بی رنگ بیابیم.

ضد آفتاب رنگی بخریم یا بی رنگ؟ آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک میشه؟!

ضد آفتاب رنگی بهتره یا بی رنگ؟

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید انتخاب بین ضد آفتاب رنگی و بی رنگ کاملا به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد.

بر خلاف تصور و انتظار شما، ضد آفتاب رنگی نه تنها برای پوست هیچ گونه ضرری به همراه ندارد، بلکه حتی به علت داشتن برخی ویژگی‌ها که در ادامه توضیح خواهیم داد، بسیاری از متخصصین پوست استفاده از ضد آفتاب رنگی را به جای بی رنگ توصیه می‌کنند.

برای درک بهتر این موضوع و پاسخ به سوال ” ضد آفتاب رنگی بهتره یا بی رنگ “، بهتر است نگاهی داشته باشیم به تفاوت ضد آفتاب رنگی و ساده .

ضد آفتاب رنگی و بی رنگ چه تفاوتی باهم دارند؟

ضد آفتاب رنگی بخریم یا بی رنگ؟ آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک میشه؟!

تنها فرق ضد آفتاب رنگی و بی رنگ ، حضور رنگدانه در ضدآفتاب رنگی و عدم وجود آن در نوع بی رنگ است. رنگدانه‌ای که در اکثر محصولات استفاده می‌شود، اکسید آهن نام دارد. این ترکیب باعث یکنواخت سازی رنگ پوست و پوشش دهی نواقص صورت می‌شود. اما فواید اکسید آهن تنها در رنگ دهی به پوست خلاصه نمی‌شود!

اکسید آهن در واقع بیش از یک رنگدانه ساده عمل می‌کند و فوایدی برای پوست به همراه دارد که احتمالا شما را شگفت زده خواهد کرد! پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

محافظت ضد آفتاب رنگی بهتره یا بی رنگ؟

امروزه دانشمندان و متخصصین پوست طی تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که قدرت حفاظت ضدآفتاب‌های رنگی حاوی اکسید آهن بسیار بیشتر از کرم ضد آفتاب بی رنگ است. علت آن به وجود رنگدانه اکسید آهن در ضد آفتاب رنگی بازمی‌گردد. اما نقش این رنگدانه در محافظت از پوست چیست؟

همانطور که می‌دانید چندین نوع اشعه از خورشید ساطع می‌شوند که اشعه‌های UVA و UVB جزء مضرترین آنها هستند. در واقع می‌توان گفت که تا به امروز این دو نوع اشعه به عنوان تنها اشعه‌های مضر خورشید شناخته می‌شده‌اند. غافل از اینکه نوع دیگری از اشعه‌ها به نام طیف نور مرئی نیز از خورشید ساطع می‌شود که برای پوست بسیار مضر است.

بر اساس تحقیقات انجام شده قدرت نفوذ نور مرئی به درون پوست بسیار بیشتر از اشعه‌های UV است. این طیف نوری که با چشم غیر مسلح دیده می‌شود، می‌تواند به پوست آسیب برساند و منجر به بروز عوارضی مانند لکه‌های تیره و التهاب شود. این در حالیست که در ضدآفتاب‌ها از هیچ نوع فیلتری برای خنثی کردن طیف نور مرئی و جلوگیری از صدمات آن استفاده نشده است!

ضد آفتاب رنگی بخریم یا بی رنگ؟ آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک میشه؟!

خبر بدتر آنکه تنها خورشید منبع تولید طیف نور مرئی نیست و این اشعه می‌تواند از منابع مصنوعی مانند کامپیوتر و یا گوشی موبایل نیز ساطع شود.

برگردیم سر موضوع خودمان و بررسی اینکه ضد آفتاب رنگی بهتره یا بی رنگ ؟ بر اساس آزمایشات و مطالعات انجام شده، رنگدانه اکسید آهن در کرم ضد آفتاب رنگی به عنوان یک فیلتر قوی در برابر نور مرئی عمل می‌کند و می‌تواند آسیب ناشی از این اشعه‌ را خنثی سازد. در حالیکه کرم ضد آفتاب بی رنگ فاقد این رنگدانه است و قدرتی برای محافظت از پوست در برابر نور مرئی ندارد!

آیا ضد آفتاب رنگی برای پوست ضرر دارد؟

اکنون که با تفاوت ضد آفتاب رنگی با ضد آفتاب بی رنگ یا سفید آشنا شده‌اید، به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که ضد آفتاب رنگی ضرری برای پوست ندارد. معمولا افرادی که نگران عوارض ضد آفتاب رنگی هستند، این محصول را با ضد آفتاب کرم پودری اشتباه می‌گیرند!

ضد آفتاب‌ کرم پودری دارای بافت سنگین تر و پوشش دهی بسیار بیشتری نسبت به ضد آفتاب رنگی است. از این رو مصرف آن به صورت روزانه توصیه نمی‌شود.

در حالیکه ضد آفتاب رنگی دارای بافت سبک تر و پوشش دهی ملایم‌تر و طبیعی‌تری می‌باشد. با این وجود در ادامه به تعدادی از پرتکرارترین سوالات شما درباره ضررهای ضد آفتاب رنگی پاسخ داده‌ایم.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک پوستی می‌شود؟

ضد آفتاب رنگی بخریم یا بی رنگ؟ آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک میشه؟!

در بخش‌های قبلی درباره تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ توضیح دادیم و گفتیم که تنها فرق ضد آفتاب رنگی و بی رنگ ، وجود رنگدانه اکسید آهن در نوع رنگی است.

بنابراین در ضد آفتاب رنگی هیچ نوع ترکیبی که سنتز ملانین در پوست را تحریک کند و منجر به بروز لک تیره شود، وجود ندارد.

اما نکته مهمی که بسیاری نسبت به آن بی توجه‌اند، عدم استفاده از ضد آفتاب رنگی به مقدار کافی است! همانطور که می‌دانید برای محافظت کامل از صورت، شما به دو تا سه انگشت کامل ضد آفتاب نیاز دارید. اما اکثر افراد تقریبا نصف این مقدار را برای کرم ضد آفتاب رنگی استفاده می‌کنند که این امر منجر به کاهش محافظت ضد آفتاب می‌شود.

در نتیجه پوست شما از عوارض آفتاب مانند لک تیره، پیری زودرس، آفتاب سوختگی و … در امان نمی‌ماند و ممکن است دچار لکه‌های تیره روی صورتتان شوید.

پس ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک تیره نمی‌شود، بلکه عدم استفاده کافی از آن باعث بروز لک روی پوست شما می‌شود!

آیا ضد آفتاب رنگی باعث جوش می‌شود؟

ضد آفتاب رنگی باعث انسداد منافذ و بروز آکنه نمی‌شود به شرط آنکه دو اصل اساسی را رعایت کنید:

۱. اگر پوست چرب و مستعد جوش دارید ضد آفتاب رنگی مناسب پوست چرب و جوش دار را تهیه کنید.

۲. ضد آفتاب رنگی را به صورت اصولی و طی سه مرحله از روی پوستتان پاکسازی کنید.

روش صحیح پاکسازی ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

ضد آفتاب رنگی بخریم یا بی رنگ؟ آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک میشه؟!

پاکسازی کرم ضد آفتاب بی رنگ و رنگی به ترتیب طی دو و سه مرحله انجام می‌شود:

مراحل پاکسازی ضد آفتاب بی رنگ:

۱) شستشوی صورت با شوینده مناسب

۲) استفاده از تونر مناسب نوع پوست

مراحل پاکسازی ضد آفتاب رنگی:

۱) استفاده از میسلار واتر مناسب نوع پوستتان

۲) شستشوی صورت با شوینده مناسب

۳) استفاده از تونر مناسب نوع پوست

کلام آخر

به عنوان یک جمع بندی کلی از مباحث گفته شده، انتخاب بین ضد آفتاب رنگی و بی رنگ کاملا به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد و نمی‌توان گفت که ضد آفتاب رنگی بهتره یا بی رنگ .

هر یک از این ضد آفتاب‌ها مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارند و تصمیم گیری نهایی با خود شماست. امیدواریم مطالعه این مقاله در انتخاب و تصمیم گیری بهتر به شما کمک کرده باشد.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز