بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
دمانس مجموعه عواملی است که در طی زمان بر مغز اثر گذاشته و منجر به تخریب سلول‌های آن می‌شود و آلزایمر شایع‌ترین نوع دمانس است که مترادف با زوال عقل است. در ادامه ، با تمرین هایی ساده اما بسیار موثر برای پیشگیری از این بیماری آشنا می شوید.

آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر نوعی از اختلال عصبی است؛ که به شکل تدریجی با بالاتر رفتن سن خود را بروز می دهد. این بیماری پیشرونده باعث کوچک شدن مغز  و زوال عقلی فرد و مرگ تدریجی سلول های مغزی او می گردد. بیماری آلزایمر مهم ترین دلایل زوال عقلی است.

زوال عقلی باعث کاهش تدریجی در مهارت هایی چون: فکر کردن، انجام کارهای عادی روزمره و ارتباطات اجتماعی می شود. در واقع آلزایمر بیماری است که بر عملکرد شخص در انجام کارهایش به صورت مستقل تاثیر می گذارد.

در ادامه این مطلب از سوربان ابتدا علائم و نشانه های اولیه آلزایمر را مرور کرده و سپس به راه های موثر برای پیشگیری از آلزایمر میپردازیم تا انتها با ما همراه شوید.

این 20 تمرین رو انجام بده تا آلزایمر نگیری!

علائم و نشانه های اولیه آلزایمر

اولین علائم بیماری آلزایمر شامل: فراموش کردن واقایع و اتفاقات، تاخیر در مکالمات و یا چیدمان کلمات کنار هم برای ادای جملات به شکل صحیح است. با پیشرفت و گسترش بیماری، اشخاص مبتلا به بیماری آلزایمر دچار مشکلات شدید حافظه می شوند. و ممکن است؛ توانایی انجام کارهای روزمره را از دست بدهد.

داروها ی مخصوص این بیماری ممکن است؛ به طور موقت علائم این اختلال را بهبود یا کاهش دهند. دارو درمانی برخی اوقات می تواند؛ به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. تا بتوانند؛ عملکرد روزانه خود را برای انجام کارهای روتین و عادی مانند قبل به حداکثر برسانند.

و برای مدت زمانی یا تا سنین بیشتر استقلال شخصی خود را در انجام امور حفظ کنند. امروزه در بسیاری از مراکز و کلینیک ها درمانی برنامه ها و خدمات مختلفی با توجه شرایط و میزان پیشرفت این بیماری برای حمایت از افراد مبتلا به آلزایمر ارائه داده می شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که هیچ درمان قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد؛ اما می توان از گسترش و روند پیشرفت آن جلوگیری کرد.

در بسیاری از مراحل پیشرفت این بیماری فرد مبتلا به این اختلال دچار عوارض شدید عملکرد مغز می شوند. عملکرد پایین مغز خطر اتبلا به بیماری های دیگری چون: عفونت ها، سوء تغذیه، کم آبی بدن و بیماری استخوانی را افزایش می دهد.

نشانه های از دست دادن حافظه

این 20 تمرین رو انجام بده تا آلزایمر نگیری!

همه ما ممکن است؛ هر از چند گاهی، دچار مشکلاتی مربوط به حافظه شویم. اما اختلال شدید درحافظه خصوصاً سالمندان و از دست دادن حافظه در رابطه با بیماری آلزایمر متفاوت عمل می کند. و پیشرفت آن تاثیرات به سزایی در عملکرد های عادی ما خواهد داشت. و دنیای ما را دچار تغییر می کند. نشانه های از دست دادن حافظه به این صورت است ؛

  • تکرار مکرر کلمات و جملات و پرسش ها
  • فراموش کردن قرار های مهم و اتفاقات و رویداد های مهم در زندگی
  • فراموش کردن اسامی اعضای نزدیک خانواده خود
  • گم کردن اشیا و یا جا گذاشتن آن ها در مکان های نامربوط
  • گم کردن مسیر ها و مکان های آشنا مانند: مسیر خانه

تمرین هایی برای پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل

این 20 تمرین رو انجام بده تا آلزایمر نگیری!

در ادامه این مقاله با راهکارهایی برای جلوگیری از آلزایمر آشنا می شوید تا  همواره این شعار یادمان باشد که پیشگیری بهتر از درمان است.

پس باید مغزتان را به چالش بکشید تا دچار آلزایمر نشوید بدین منظور تمرین هایی که در ذیل آمده است را گاهی انجام دهید؛

۱. با دست مخالف مسواک و شانه بزنید و بنویسید.

۲. ساعت را به دست راست ببندید.

۳. کلمات را وارونه بگویید.

۴. از مسیر جدیدی به سر کار بروید.

این 20 تمرین رو انجام بده تا آلزایمر نگیری!

۵. پاتوق تان را عوض کنید.

۶. درباره باورهایتان با تردید فکر کنید.

۷. جملات یک صفحه از کتاب را از آخر به اول بخوانید.

۸. کار جدیدی بکنید(مثل وصله کردن لباس یا تعمیر رادیو).

این 20 تمرین رو انجام بده تا آلزایمر نگیری!

۹. موبایل را همراه نبرید.

۱۰. یک یا چند بیت شعر حفظ کنید.

۱۱. جایی امن عقب عقب راه بروید.

۱۲. حدس های شمارشی متنوع و قابل راستی آزمایی بزنید(مانند این که از اینجا تا آنجا چند قدم است، در صف چند نفر ایستاده اند، پشت ویترین چند پیراهن وجود دارد و...).

۱۳. قبل از پایان فیلم ویدئویی، آن را متوقف کنید و درباره پایانش، تخیل کنید.

۱۴. با افرادی که مدت هاست ندیده اید تماس بگیرید.

این 20 تمرین رو انجام بده تا آلزایمر نگیری!

۱۵. رنگ بندی های جدید در لباس را امتحان کنید.

۱۶. جدول حل کنید.

۱۷. نقاشی یا رنگ آمیزی کنید.

۱۸. بدون ماشین حساب محاسبه کنید.

۱۹. چیز تازه ای مانند روش درست کردن یک غذای ساده یاد بگیرید

۲۰. آلبوم عکس های قدیمی را ورق بزنید و درباره عکس هایش با کسی صحبت کنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(13 امتیاز , میانگین: 4.5 از 5)

نظرات شما: