بنر
بنر
بنر
بنر
کمبود ویتامین کودکت رو بشناس، در ادامه به شما خواهیم کمبود هر کدام از انواع ویتامین ها در کودکان چه نشانه هایی را در پی خواهد داشت و برای درمان این کمبود چه باید کرد و چه مواد غذایی را باید مصرف کرد.

می‌دانید کمبود ویتامین می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی در کودکان شود؟ تغذیه سالم از کمبود ویتامین‌ها پیشگیری کرده و موجب می‌شود رشد قد و وزن به بهترین شکل صورت گیرد. شایع ترین کمبود ویتامین در کودکان مربوط به کدام ماده مغذی است؟

کلید رشد و تکامل مناسب در کودکان، تغذیه سالم و اصولی به حساب می‌آید. حتی در کشورهای پیشرفته‌ای که منابع غذایی فراوان است، باز هم احتمال دارد کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی دیده شود و سوء تغذیه وجود داشته باشد.

در دهه‌های اخیر الگوهای غذایی کودکان و یا حتی بزرگسالان تغییر کرده است. در حال حاضر کودکان تمایل بیشتری به مصرف بیش از حد چربی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین نشان می‌دهند و مصرف میوه و سبزیجات نسبت به گذشته کمتر دیده می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که تنها یک پنجم از کودکان مقدار توصیه شده روزانه میوه و سبزیجات را استفاده می‌کند. بنابراین طبیعی است که کمبود مواد مغذی بیشتر دیده می‌شود. برای جلوگیری از کمبود ویتامین در کودکان چه باید بکنیم؟ در ادامه این مطلب از سوربان به تشریح علائم کمبود انواع ویتامین ها در کودکان خواهیم پرداخت تا انتها همراه ما باشید.

alt

کمبود ویتامین در کودکان

بدن در حال رشد کودک به مواد مغذی مختلفی نیاز دارد تا بتواند اصولی رشد کند و از بروز بیماری‌هایی که بر اثر کمبود ویتامین حاصل می‌شوند، پیشگیری به عمل آید. اکثر ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن تولید نمی‌شوند. بنابراین باید آنها را از طریق مصرف مواد غذایی برای بدن تامین کرد.

سوء تغذیه یا کمبود مواد مغذی زمانی اتفاق می‌افتد که کودک از یک ویتامین یا ماده مغذی خاص به مقدار کافی استفاده نکرده باشد. همچنین چنانچه جذب ویتامین‌ها نیز در بدن با اختلال مواجه باشد، حتی اگر مواد مغذی به مقدار کافی مصرف شوند، باز هم ممکن است کمبود ویتامین به چشم بخورد. کمبود دریافت مواد غذایی می‌تواند به مشکلات سلامتی متعددی مثل کاهش رشد، اختلالات گوارشی، مشکلات پوستی، رشد ضعیف استخوان‌ها و قد کوتاه منجر شود.

کمبود هر ویتامین در کودکان چه نشانه هایی دارد؟

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

کمبود کدام ویتامین ها میان کودکان شایع تر است ؟

شایع‌ترین کمبود مواد مغذی در کودکان شامل آهن، کلسیم، ویتامین D، روی (زینک)، ویتامین B12، پتاسیم و فیبر است.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)
بنر
بنر

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز
بهترین ایده ها