بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
دلایل اصلی خروج آب از دهان هنگام خواب چیست؟ برای درمان قطعی ریزش آب از دهان هنگام خواب چه باید کرد؟ اگر این مشکل را دارید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

علل اصلی خروج آب از دهان کدام اند؟

زمانی که از خواب که بیدار می شوید، می بینید بالش تان با آب دهان تان خیس شده است و متوجه می شوید علت ریختن آب دهان در خواب بوده است ؛ بزاق اضافی است از دهان شما بیرون می ریزد هر چند ممکن است این اتفاق باعث احساس ناراحتی شود، اما بیشتر در طول خواب رخ می دهد.

در شب بازتاب قورت دادن مانند بقیه ماهیچه های صورت است این به این معنی است که بزاق شما می تواند انباشته شود و برخی از آنها می توانند از میان دو طرف دهان شما بیرون بریزند.

شرایط پزشکی برای آب دهان زیاد هایپرسلویشن نام دارد ؛ ریختن آب از دهان در حال خواب، گاهی نشانه ای از وضعیت عصبی، اختلال خواب و یا دیگر شرایط سلامتی است. شما ممکن است بعد از یک اتفاق مانند سکته مغزی یا فلج مغزی یا ام اس، بزاق بیشتری تولید کنید ولی زود قضاوت نکنید همه علل ریختن آب دهان در خواب این بیماری ها نیستند ؛ در ادامه همراه این مطلب از سوربان باشید تا ضمن بررسی علل اصلی خروج آب از دهان هنگام خواب به بررسی روش های درمان از روش های خانگی گرفته تا پزشکی بپردازیم.

10 دلیل اصلی خروج آب از دهان هنگام خواب + بررسی درمان های خانگی و پزشکی

دلایل اصلی ریزش آب دهان در خواب

۱. وضعیت خواب

می‌توان گفت ساده‌ترین و شایع‌ترین علت ریزش آب دهان در خواب وضعیت خواب فرد است. هنگامی که به طرفین می‌خوابید ممکن است تجمع آب دهان در یک طرف منجر شود که اضافی آن از دهان خارج شده و روی بالش بریزد.

۲. گرفتگی بینی یا سینوزیت

گرفتگی بینی به هر علتی که باشد موجب می‌شود شما از راه دهان تنفس کنید و در نتیجه، بزاق بیشتری ترشح می‌شود تا از خشک شدن دهان و راه‌های تنفسی جلوگیری کند. در این حالت به خصوص موقع خواب اضافی آب دهان ترشح شده بیرون می‌ریزد. از علت‌های شایع گرفتگی بینی می‌توان به آلرژی، سرماخوردگی و همچنین عفونت سینوس‌ها یا سینوزیت اشاره کرد.

۳. ترش کردن معده

ترش کردن معده یا اختلال گِرِد، یکی از مشکلات گوارشی است که به علت بازگشت اسید معده به مری ایجاد می‌شود. این اختلال باعث ایجاد احساس گلودرد و وجود چیزی در گلو شده و نیز ترشح بیش از حد آب دهان را به دنبال خواهد داشت.

۴. اختلالات قورت دادن یا بلع

گاهی اوقات به دلیل وجود بیماری‌هایی مثل ام اس، پارکینسون و یا برخی سرطان‌ها مثل سرطان مری یا سرطان حنجره ممکن است قورت دادن آب دهان دشوار شود. این اختلال دیسفاژی نام دارد و در واقع همان اختلال در بلع است.

۵. آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال خواب است که به وقفه تنفسی در خواب گفته می‌شود. به طور جدی باید به این مشکل توجه شود تا در صورت تشخیص قطعی، درمان لازم به سرعت انجام گیرد؛ چرا که قطع چند ثانیه‌ای و مکرر تنفس ممکن است زندگی فرد را به خطر بیاندازد. این توقف‌ها معمولا با خرخر همراه بوده و گاهی شخص با حالت خفگی از خواب می‌پرد. این اختلال در افراد چاق و نیز سالمندان شایع است.

۶. فلج صورت و کم کاری غده‌های بزاقی دهان

گاهی به علت سکته مغزی و یا ام اس یا بسیاری اختلالات عصبی دیگر ممکن است عضلات صورت فلج شده و مشکل ریزش آب دهان در خواب و یا حتی در بیداری رخ بدهد.

10 دلیل اصلی خروج آب از دهان هنگام خواب + بررسی درمان های خانگی و پزشکی

۷. وجود انگل

وجود انگل در دستگاه گوارش به خصوص در اطراف ناف و یا مقعد می‌تواند از دلایل ایجاد این اختلال باشد.

۸- بزرگی لوزه سوم

بزرگی لوزه سوم می‌تواند باعث شود که شخص در هنگام خواب از دهان تنفس کرده و در نتیجه آبریزش دهان رخ دهد.

۹- عفونت معده

ریختن زیاد ترشحات بینی به درون حلق و نهایتا به معده می‌تواند منجر به ایجاد عفونت معده شود.

۱۰- عوارض جانبی مصرف برخی داروها

برخی داروها می توانند باعث افزایش آب دهان شوند ؛ داروهای ضد روان شناختی ( به ویژه کلوزاپین ) و داروهایی که برای درمان آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرند، باعث تولید شدن بیش از حد آب دهان می شوند.

درمان خانگی ریزش آب دهان در خواب

10 دلیل اصلی خروج آب از دهان هنگام خواب + بررسی درمان های خانگی و پزشکی

  1. خوردن دمنوش دارچین یا چای دارچین برای کاهش سریع ترشح بزاق
  2. خوردن ماست به عنوان دسر بعد از غذا برای هضم بهتر، تنظیم دستگاه گوارش و در نتیجه کاهش بزاق
  3. خوردن عسل و نگه داشتن آن در دهان
  4. نگه داشتن کندر در دهان که بهتر است تا چهل روز تکرار شود.
  5. مصرف نعناع به خصوص برگ‌های تازه آن می‌تواند به خوبی مقدار آب دهان را متعادل کند.
  6. گذاشتن دانه قهوه زیر زبان می‌تواند مقدار اضافی بزاق را جذب کند.
  7. مکیدن لیموی تازه می‌تواند ترشح بزاق را کم کند.

اگر علت ریزش آب دهان در خواب به خاطر بیماری‌هایی باشد که بلع را دشوار می‌کند، ممکن است درمان‌های خانگی زیاد کاربردی نباشد. در این صورت با تجویز پزشک می‌توان از دارو‌هایی مثل آتروپین و یا اسکوپولامین استفاده کرد.

درمان های پزشکی ریختن آب از دهان هنگام خواب

10 دلیل اصلی خروج آب از دهان هنگام خواب + بررسی درمان های خانگی و پزشکی

۱. دستگاه مندیبولار برای کاهش بزاق دهان

دستگاه مندیبولار یک دستگاه دهانی است چیزی است که در دهان خود قرار می دهید که باعث شود شما راحت تر بخوابید و خرناس و بزاق را کم می کند.

۲. دستگاه CPAP برای کاهش بزاق دهان

اگر آب دهان نشانه آپنه خواب باشد، باید به دنبال درمان بگردید. رایج ترین درمان برای آپنه خواب چیزی است که فشار هوای مثبت مداوم ( CPAP ) نامیده می شود. ماشین CPAP نه تنها به شما برای داشتن خواب عمیق کمک می کند بلکه شما رامطمئن می کند که به طور خوبی در موقعیت خواب قرار گرفته اید و در شب درست تنفس می کنید.

۳. تزریق بوتاکس برای کاهش بزاق دهان و رفع مشکل ریختن آب دهان

برخی افراد تصمیم می گیرند که رویکردی تهاجمی داشته باشند ؛ یک روش درمانی، تزریق بوتاکس به غدد بزاق است که دهان شما را احاطه می کند. این کار باعث می شود که غده های بزاق دهان از کار اضافی دور شوند ؛ این روش درمان دائمی نیست، چون در نهایت بوتاکس، تمام خواهد شد و غده های شما دوباره فعال خواهند شد.

۴. جراحی برای رفع مشکل ریختن آب دهان

مواردی وجود دارند که در آن یک پزشک توصیه می کند که غده های بزاق شما را از بدن جدا کنند. افرادی که به غدد بزاقی نیاز دارند معمولا ً مشکلات اساسی عصبی دارند که بسیار جدی تر از بیرون ریختن آب دهان در خواب هستند. این جراحی های به طور کلی در مهار ازدیاد تولید بزاق موفق هستند، اما باید ابتدا درمان های دیگری را امتحان کنند.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز