بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

خطبه عقد آریایی

خطبه عقد آریایی : این روزها اگر مدت زمانی را در اینستاگرام گذرانده باشید و یا درگیر آماده شدن برای عقد و عروسی خود در سالن عقد یا تالار عروسی یا یکی از نزدیکان بوده باشید حتما نام عقد آریایی نیز به گوش شما رسیده و نسبت به آن کنجکاو شده‌اید.

این مراسم امروز در بین ایرانیان رواج زیادی یافته و به دلیل تفاوت‌های زیاد با عقد عربی مرسوم، محبوبیت زیادی هم دارد. در این مقاله از سایت سوربان قصد داریم متن کامل خطبه عقد آریایی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم و به بررسی دلیل محبوبیت این نوع عقد در بین ایرانیان بپردازیم.

خطبه عقد آریایی و نحوه صحیح اجرای آن(به نام نامی یزدان...)

خطبه عقد آریایی چگونه است؟

زبان برگزاری عقد آریایی از فارسی سلیس است که مهمانان حاضر در جشن هم باید عروس و داماد را در بیان جملات عقد آریایی همراهی کنند. تنها علل برگزاری این نوع عقد، قسم خوردن عروس و داماد مقابل یکدیگر و در حضور مهمانان است. جمله‌ای که معمولاً بار‌ها در عقد آریایی تکرار میشود، تعهد دادن جهت وفادار بودن به همسر میباشد که هم عروس و هم داماد باید آن را تکرار کنند.

متن کامل عقد آریایی

سوگند پیمان نوشاد (داماد) در عقد آریایی

۱. در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می‌داری بر همسر خویش روا دار داری و آنچه بر خود نمی‌پسندی بر او نیز نپسندی؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی؟ داماد می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

سوگند پیمان اوروس (عروس) در عقد آریایی

۲. در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی؟ عروس می‌گوید: سوگند یاد میکنم.

سوگند دوباره نوشاد (داماد) در عقد آریایی

۳. در نزد انجمن (نام داماد) آبا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارائی‌ها و ناداری، تندرستی و بیماری؟! و منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن، چون گوهری یگانه پاس داری؟ داماد می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره اوروس (عروس) در عقد آریایی

۴. در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری؟ عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

خطبه عقد آریایی متن

خطبه عقد آریایی و نحوه صحیح اجرای آن(به نام نامی یزدان...)

پیمان در عقد آریایی

(داماد این جملات را پس از پیمان بان تکرار می‌کند)

متن عقد آریایی به نام نامی یزدان

به نام نامی یزدان

تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟

(عروس این جملات را پس از پیمان بان تکرار می‌کند)

به نام نامی یزدان

پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون

باز می‌گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا!

(پیمان بان می‌گوید)

شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

متن عقد آریایی کامل

نیایش پیمان زناشوئی

(پیمان بان این نیایش را پس از پیمان می‌خواند)

خطبه عقد آریایی و نحوه صحیح اجرای آن(به نام نامی یزدان...)

به نام دادار نیک اندیش

پروردگار دانا و توانا ..‌ای یزدان پاک،‌ای دگرگون ساز دل‌ها و روشنی بخش چشم‌ها،‌ای به آئین گرداننده‌ی شبان و روزان ..‌ای سامان بخش نابسامانی‌ها و‌ای زداینده‌ی پریشانی‌ها،‌ای هستی ده و هستی بخش

تو را سپاس می‌گوئیم که به این دو یار مهربان، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگیشان را با پیوند دست‌ها و دلهایشان بیاغازند!‌ای آگاه‌ترین آگاهان!

سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیز‌ها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای!

هر روزشان را، چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز

سفره‌ی زندگیشان را همواره گسترده و پر برکت بدار

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند! عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنائی خورشید، به زلالی دریا‌ها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار!

پروردگارا!

جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار ..

پروردگارا!

هر روزشان را روزی نو و شب هایشان را پر ستاره و، چون مهتاب پائیزی درخشان ساز! طلوع هر بامداد زرینت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش گرما بخش وجود یکدیگر باشند! سال‌های زیستن شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار ..

پروردگارا!

بختشان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌های بی راه البرز، آرامششان را به نرمی گندم زار‌های دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی همبال یکدیگر، چون عقابان تیز پرواز زاگرس پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند ..

پروردگارا!

چونان فرمای تا شقایق‌های خودروی دشت‌های دور در هنگامه‌ی رقص با نسیم بهاران قصه گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روئیده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب در چشم انداز جویبار‌های زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداریشان به یکدیگر گردند ..

خطبه عقد آریایی و نحوه صحیح اجرای آن(به نام نامی یزدان...)

پروردگارا!

کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دلهایشان بیفروز! باشد که، چون نیاکام مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌ها و زیبائی هایت را هماره به خاطر سپارند.

گواهان پیمان

(سه بانو به عنوان سپندارمذ: الهه مادر زمین، آناهیتا:الهه آب و نعمت و میترا: الهه پیمان دوستی و مهر بهتر است که در قند سائی و بر زبان راندن پیمان حضور داشته .. یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه‌ی داماد در دست و سومین حلقه عروس در دست با پیمان بان همراهی کنند)

پس از سوگند یاد کردن عروس و داماد این جمله را تک تک بر زبان می‌آورند:

گواهی می‌دهم پیمان بستن شما را ...

کلام آخر

در این مطلب با خطبه عقد آریایی و نحوه صحیح اجرای آن آشنا شدید امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد اگر نظری، انتقادی و یا پیشنهادی دارید خوشحال میشویم آنرا در بخش نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.به این مطلب امتیاز دهید:
(3 امتیاز , میانگین: 3.7 از 5)

نظرات شما: