بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
لمینت ناخن چیست؟ لمینت ناخن چیست و چگونه انجام میشود؟ مزایا و معایب لمینت ناخن. لمینت به طور کلی به یک روکش نازک گفته می شود که برای محافظت از لایه زیرین خود و زیبایی بیشتر آن استفاده می شود و برای موارد مختلفی کاربرد دارد.

لمینت ناخن

کاور ناخن یا لمینت ناخن جزو محبوبترین روش های زیبایی دست و ناخن ها است. این روش باعث زیبایی و محافظت از ناخن می شود و از شکستگی و صدمه دیدن آن ها جلوگیری می کند. لازمه این عمل، تخصص بالای یک آرایشگر ماهر است همچنین این روش یک جایگزین بسیار مناسب برای کاشت ناخن است.

در این مقاله قرار است به بررسی جامع و کامل یکی از اقدامات پرطرفدار این روزها یعنی لمینت ناخن، برای زیباتر کردن دست‌ها و ناخن‌های طبیعی تان بپردازیم. این روش با قرار دادن چندین لایه‌ی ژله‌ای بر روی ناخن‌ها در ترمیم آسیب‌ها ناشی از کاشت ناخن کاربرد دارد پس ما قرار است برای آشنایی بیشتر آن را از تمام جوانب بررسی کنیم، معایب و مزایای آن را بسنجیم و در نهایت به نتیجه‌ای قابل اتکا دست پیدا کنیم. اگر شما هم به دنبال راه حلی برای زیباسازی ناخن هایتان هستید، ما را تا انتهای این مقاله از سایت سوربان همراهی کنید.

alt
لمینت ناخن چیست؟

لمینت ناخن چیست؟

لمینت یا به اصطلاح کاور کردن ناخن، یکی از اقدامات پرطرفدار این روزها برای زیباتر ساختن ناخن‌های طبیعی است. این اقدام علاوه بر جنبه‌ی زیبایی، به نوعی به تقویت ناخن کمک کرده و ناخن های آسیب‌دیده را مستحکم‌تر می‌کند.

ناخن‌های سالم، صاف، بدون شیار، یک دست و دارای رنگ یکنواخت هستند و به راحتی نمی‌شکنند اما فرم ناخن‌ها با هم متفاوت است و سلامت آن‌ها ربطی به فرم ظاهری‌شان ندارد. اگر شما به ناخن های طبیعی خودتان علاقه دارید، شکل و اندازه‌ی ناخن‌هایتان یکدست است و از فرم ناخن هایتان هم راضی هستید اما ناخن‌هایتان از سلامت چندانی برخوردار نیستند؛ کاور کردن ناخن برای شما معجزه می‌کند.

در کاور ناخن، فرم اصلی ناخن‌های شما حفظ می‌شود و تنها لایه ای نازک از مواد بر روی صدف ناخن‌های طبیعی خودتان قرار می گیرد. در لمینت برخلاف کاشت، خبری از مواد ضخیم حساسیت‌زا نیست و هرگز ناخن‌های شما حالت پودری و ضخیم ناخن‌های کاشته شده را بر خود نخواهند گرفت. به همین دلیل لمینت کردن ناخن ها امروزه به سرعت جایگزین کاشت ناخن شده و آسیب های ناشی از کاشت را به مرور و تا حد امکان بهبود می‌بخشد.

alt

در لمینت ناخن چه مواردی به کار برده می‌شود؟

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که باید در حین کاور کردن ناخن‌ها مورد توجه قرار بگیرد امکان رشد میکروب‌ها در آن شرایط و برای طولانی مدت است. بنابراین در انجام لمینت ناخن حتما از مایع ضدقارچ استفاده می‌شود.

ماده دیگری که در انجام لمینت برای ناخن ها کاربرد دارد؛ پرایمر مخصوص ناخن است. همانطور که احتمالاً اطلاع دارید، پرایمرها وظیفه‌ی یکدست کردن سطح و پوشاندن هرگونه منفذ و فرورفتگی را دارند و به همین علت سبب می‌شوند تا مواد لمینت بهتر بر روی سطح ناخن بچسبند. پرایمری که در کاور کردن ناخن استفاده می‌شود معمولاً از نوع غیر اسیدی است.

بیس ژل یا ژل پایه، ماده دیگری است که در لمینت کردن ناخن ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده زمینه ناخن را برای نشستن ماده لمینت روی سطح آن فراهم می‌کند.

مواد مخصوص لمینت ناخن که به ژل فایبر گلاس هم معروف هستند؛ اساسی‌ترین و اصلی‌ترین جز در انجام این عمل به شمار می‌آیند. کیفیت این ژل بر سلامت ناخن و ظاهر نهایی آن موثر است؛ هرچه کیفیت این ماده بیشتر و بهتر باشد، نتیجه‌ی نهایی رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.

پد الکلی برای زدودن هرگونه آلودگی و چربی نیاز است. چرا که هرگونه ماده اضافی بر روی خود ناخن‌ها مانع از چسبندگی مورد قبول مواد اصلی بر روی صدف ناخن می‌شود. ضمن آن که در صورت چسبندگی در کار نهایی می‌توانیم از پد الکلی برای رفع آن استفاده کنیم.

سایر وسایل مورد نیاز برای انجام کاور ناخن شامل دستگاه‌هایی نظیر دستگاه UV و سوهان برقی است. استفاده از وسایل مخصوص پدیکور و مانیکور در صورت امکان، نتیجه را به هدف ایده‌آل نهایی نزدیک‌تر می‌کند.

لمینت ناخن چگونه انجام می‌شود؟

مراحل ابتدایی لمینت ناخن

در ابتدا باید به‌وسیله‌ی پد الکلی هرگونه مواد زائد را از سطح ناخن‌ها پاک کنید تا هیچ چربی و آلودگی دیگری بر روی آن‌ها باقی نماند. وجود آلودگی نتیجه‌ی انتهای کار را با عدم رضایت همراه می‌کند. در این مرحله برای نشان دادن بهتر فرم ناخن‌ها، خوب است که از ابزار عقب زدن ناخن استفاده کرده و پوست و گوشت انتهای آن‌ها را به عقب فشار دهید.

alt

مرحله‌ی بعدی، مرحله‌ی به کار بردن سوهان برقی است. سوهان برقی برای از بین بردن سطح براق روی ناخن‌ها کاربرد دارد. سوهان کردن روی صدف ناخن‌ها به آنها جلوه‌ای مات می‌بخشد و براق بودن را از آنها سلب می‌کند. این کار به جلوه‌ی بیشتر لمینت کمک می‌کند.

برای صاف و یک‌دست شدن ناخن ها بهتر است در این مرحله پوست و گوشت اضافی ناخن‌ها را برش بزنیم. با این کار، اطراف ناخن ها نیز حالتی صاف و یکدست به خود می‌گیرند.

اکنون زمان استفاده از سوهان دستی است. ابتدا به وسیله سوهان دستی تمامی سطوح قابل دسترس آن‌ها را سوهان کنید تا تمامی ناخن‌های شما از شکل و اندازه یکسانی برخوردار شوند. فرم ناخن‌ها به‌وسیله این سوهان کشیدن، جلوه زیباتر و بهتری به خود می‌گیرد. در این مرحله حتی امکان تغییر فرم ناخن هم وجود دارد و شما می‌توانید بنا بر سلیقه خودتان ناخن‌ها را به فرم‌های مربعی، گرد، بیضی و یا … دربیاورید.

مراحل میانی در لمینت ناخن

از آنجا که در مرحله قبل از سوهان استفاده کردید باید ابتدا تمام پودرهای جمع شده موجود بر روی سطح ناخن را به وسیله برس مخصوص این کار پاک کنید.

بعد از زدودن هر آنچه که بر روی ناخن جمع شده بود، اکنون فرصت استفاده از محلول ضد قارچ است. محلول ضد قارچ باید بر روی تمامی سطح ناخن پخش شود تا مانع از رشد و تکثیر قارچ‌ها در مدت زمان نسبتاً طولانی استفاده از لمینت ناخن شود.

alt

بعد از خشک شدن ضد قارچ باید از پرایمر ناخن استفاده کنید. همانطور که گفته شد، پرایمرهای غیر اسیدی رایج برای کاور کردن ناخن به شما کمک می‌کنند تا مواد لمینت به طرز بهتری چسبندگی خود را بر روی ناخن شما حفظ کند.

برای خشک شدن پرایمر می‌توانید از دستگاه UV هم استفاده کنید. بعد از اینکه پرایمر به خوبی خشک شد، وقت آن رسیده که از بیس ژل یا همان ژل پایه استفاده کنید. نکته مهم در استفاده از این ژل این است که با فاصله خیلی کمی از گوشت اطراف ناخن زده شود؛ چرا که اگر ژل پایه به پوست و ناخن راه پیدا کند، آنگاه لمینت هوا را به داخل کشیده و نتیجه‌ی نامطلوبی به دست می‌آید.

برای تسریع امر خشک شدن در هر مرحله که لایه‌ای بر ناخن می‌افزایید، می‌توانید از دستگاه UV استفاده کنید. خشک شدن ژل پایه هم در این دستگاه ممکن است و به مدت زمان تقریبی در حدود 60 ثانیه نیاز دارد.

در مرحله آخر از مراحل میانی لمینت ناخن، زمان استفاده از ژل فایبر گلاس یا همان ژل اصلی برای لمینت است. این ژل باید حدود 3 تا 5 لایه را بر روی ناخن به خود اختصاص دهد بنابراین بهتر است در هر مرحله یک لایه‌ی نازک از آن را بر روی ناخن قرار داده، آن را با دستگاه UV خشک کرده و سپس لایه‌ی بعدی را بر روی ناخن‌ها زده و این مراحل را تا تمام شدن تعداد لایه مدنظر ادامه دهید. زمانی که ضخامت ناخن به حد مورد نظر شما رسید، مراحل انتهایی کار آغاز می‌شوند.

alt

مراحل پایانی کار لمینت ناخن

ممکن است پس از اتمام لایه‌های ژل اصلی، ناخن‌های شما حالتی شبیه به چسبندگی داشته باشند. در این صورت می‌توانید از پد الکلی استفاده کنید به این صورت که آن را محکم بر روی سطح ناخن کشیده تا حالت چسبندگی ناخن را از بین برده و سطحی براق و درخشان را برای آن‌ها رقم بزنید.

در مرحله انتهای این کار، شما می‌توانید مطابق سلیقه خودتان از هرگونه لاک ژل، لاک ناخن معمولی و یا هر نوع دیگر از دیزاین‌های ناخن استفاده کنید. این مرحله از کار ضروری نیست و کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

لمینت ناخن برای چه افرادی خوب است؟

همانطور که پیش‌تر گفته شد اگر از آن دسته از افرادی هستید که از شکل و فرم طبیعی ناخن‌هایتان تا حد زیادی رضایت داشته و دارای ناخن‌های تقریباً یکدست و یک اندازه هستید ولی شکستگی‌های پی در پی ناخن هایتان امانتان را بریده است؛ لمینت ناخن دقیقاً برای شما ساخته شده است. لمینت کردن، ناخن‌های شما را مستحکم کرده و مانع از پریدگی و شکستگی آن‌ها می‌شود.

ضمن آنکه از ریش شدن لبه ناخن شما نیز جلوگیری به عمل می‌آورد. در واقع لمینت کردن یک اقدام بسیار عالی برای مقاوم‌سازی ناخن به شمار می‌آید و در همان حال که فرم طبیعی و زیبای ناخن حفظ می‌شود؛ با دارا بودن خاصیت انعطاف مناسب در نسبت با کاشت پودری، آسیب کمتری به صدف ناخن وارد می‌کند.

لمینت ناخن برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر مبتلا به بیماری های عفونی و قارچی باشید بهتر است تا تکمیل درمان خود به دنبال کاشت یا لمینت ناخن نروید چرا که در این شرایط استفاده از هرگونه ماده اضافی بر سطح ناخن شما، مانع از رصد کردن روند پیشرفت یا درمان بیماری شما خواهد شد.

alt

اگر سیستم ایمنی شما ضعیف عمل کرده و مستعد ابتلا به بیماری های عفونی و آلرژی باشید بهتر است که از لمینت برای ناخن‌هایتان استفاده نکنید چرا که در صورت هر گونه اقدام سهوی یا عمدی ناخن کار در جهت استفاده نکردن از مواد استاندارد، خودتان را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی قرار داده‌اید و ریسک ابتلا به این بیماری‌ها در شما افزایش پیدا می‌کند.

همانطور که گفته شد در بسیاری از مشاغل استفاده از لاک ناخن و ناخن کاشته شده ممنوع است. اگر شما نیز در چنین شغل‌هایی فعالیت می‌کنید بهتر است ناخن‌های طبیعی خودتان را به خوبی مراقبت کنید و از دیزاین آن‌ها دوری کنید اما در مواردی که ناچار به این کار هستید، استفاده از لمینت طبیعی شبیه خود ناخن‌ها و بدون هرگونه لاک ژل یا لاک و سایر دیزاین‌ها ایرادی ندارد.

اگر برای مدت طولانی ناخن‌هایتان را کاور کرده و یا کاشت انجام داده‌اید بهتر است مدت زمانی را به حالت طبیعی آن‌ها بگذرانید و به ناخن‌هایتان اجازه‌ی استراحت بدهید. فراموش نکنید که هرچقدر هم که یک اقدام زیبایی کم خطر باشد؛ باز هم بودن در حالت طبیعی برای سلامت بدنی شما مفیدتر است.

لمینت ناخن چه معایبی دارد؟

هر اقدامی اگر به صورت مداوم، بی‌رویه و افراطی انجام شود معایبی نیز به همراه خواهد داشت. لمینت ناخن نیز از این قاعده پیروی می‌کند و ممکن است در دراز مدت سبب ایجاد بیماری های عفونی و یا شکستن استحکام ناخن ها شود پس بهتر است کاور کردن ناخن به کاری مداوم و همیشگی تبدیل نشود.

افرادی هم که به دلیل شرایط خاصی که دارند توصیه می‌شوند هرگز از کاشت و لمینت استفاده نکنند، بهتر است به این نصیحت گوش کرده و خودشان را در معرض انواع بیماری‌ها و گرفتاری‌های بعدی قرار ندهند.

در حالت کلی لمینت کردن ناخن ها امری است که به ترمیم و افزایش استحکام ناخن‌هایتان کمک می‌کند اما این تنها در صورتی است که به طور صحیحی از آن بهره برده و برای انجام این کار به مراکز معتبر مراجعه کرده و از مواد استاندارد و مناسب استفاده کنید. هرگونه سهل‌انگاری در هریک از موارد ذکر شده ممکن است به جای کمک برای بازیابی سلامت ناخن‌ها، برعکس عمل کرده و آسیب‌های بیشتری به آن‌ها وارد کند.

alt

لمینت ناخن چه مزایایی دارد؟

از مزایای لمینت ناخن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. عدم احساس سنگینی در ناخن و سبکی خوشایند در مقایسه با کاشت
  2. لمینت برخلاف کاشت قابلیت لمس را حفظ می کند.
  3. سرعت انجام مراحل در لمینت بیشتر از کاشت است و برای افرادی که به زمان‌بندی خود اهمیت می‌دهند مناسب تر به نظر می‌آید.
  4. لمینت برخلاف کاشت ناخن نه تنها به ناخن آسیب نزده بلکه صدف را تقویت کرده و آن را در طول زمان پوشانندگی سالم‌تر کرده و بدین طریق از آسیب‌های احتمالی بعدی نیز جلوگیری می کند.
  5. لمنیت از ماندگاری و دوام خوبی برخوردار است و زمان طبیعی باقی ماندن آن در حدود ۲۵ روز است.
  6. لمینت با وجود دارا بودن قابلیت انعطاف، بسیار مقاوم و محکم بوده و بر خلاف کاشت ناخن به سادگی آسیب ندیده و دچار شکستگی نمی‌شود.
  7. هزینه‌ی انجام لمینت در اکثر مواقع نسبت به کاشت ناخن مناسب تر است و در واقع هزینه‌ای است که برای سلامتی و زیبایی توأمان خرج می‌شود.

هزینه لمینت ناخن چقدر است؟

در قیمت گذاری اقدامات زیبایی ناخن فاکتورهای متعددی دخیل هستند برای مثال میزان تبحر ناخن کار، نوع مواد استفاده شده توسط او، برند موادی که به کار گرفته می‌شوند و شرایط ناخن‌های شما همگی در قیمت انجام این اقدام موثر هستند. به طور معمول قیمتی که در بیشتر سالن‌ها رایج است در بازه‌ای حدود ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قرار می‌گیرد.

هزینه‌ای که برای این کار پرداخت می‌کنید؛در صورتی که در مراکز معتبر انجام شود، می‌تواند به زیبایی و سلامتی شما کمک شایانی کند اما در صورت رعایت نکردن نکات و قوانین بهداشتی مربوط به انجام آن، عواقب احتمالی بر عهده خودتان خواهد بود.

البته لمینت ناخن قابل ترمیمی است و پس از یک بار پرداخت هزینه، برای ترمیم هزینه ای کمتر و در حدود ۳۰ هزار تومان را باید پرداخت کنید.

آیا با وجود لمینت ناخن میتوان وضو گرفت؟

برای اینکه بدانید حکم شرعی لمینت ناخن چیست باید نظر مرجع تقلید خود را جویا شوید. اما ما در این مطلب مجموع نظرها که همگی نیز یکسان هستند را برای شما بیان می کنیم.

به طور کلی برای وضو و غسل رسیدن آب به ناخن واجب است. بنابراین هرچیزی که مانع رسیدن رطوبت به ناخن هایتان می شود حرام است و باید برطرف شود. چه بسا هزینه زیادی داشته و وقت گیر باشد. اما اگر به هر دلیلی امکان آن وجود نداشته باشد، باید غسل و وضو به صورت جبیره انجام شود.به این مطلب امتیاز دهید:
(10 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.


بنر
بنر

نظرات شما: