بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
پدیکور و مانیکور ناخن چیست؟ مانیکور و پدیکور به مجموعه کارهایی گفته می‌شود که در جهت زیبا کردن و رفع عیوب ناخن و دست انجام می‌شود، بیشتر آرایشگاه‌ها کار زیبایی ناخن را با قیمت‌های بالایی انجام می‌دهند در حالی که با یادگرفتن چند نکته و روش ساده و کمی صبر و حوصله می‌توانید مانیکور و پدیکور را بدون هزینه و در منزل انجام دهید.

مانیکور و پدیکور ناخن چیست؟

مانیکور یک کلمه با ریشه لاتین است که معنای آن مراقبت از دست است. پدیکور نیز معادل همین واژه است و برای پا به کار می رود بنابراین مانیکور و پدیکور یعنی مراقبت از دست و پا و توجه به زیبایی ناخن های دست و پا. انجام مانیکور و پدیکور به چند ابزار ساده نیاز دارد که به سادگی در همه جا یافت می شود. در ادامه این مطلب از سوربان به توضیح چگونگی انجام مانیکور و پدیکور پرداخته و مزایای آن را نیز بررسی می‌کنیم اگر به دنبال اطلاعات جامعی درباره پدیکور مانیکور ناخن هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

alt
پدیکور و مانیکور ناخن چیست؟

مانیکور ؛ دستانی زیبا با ناخن هایی مرتب و زیبا

مانیکور یکی از روش های مراقبتی زیبایی برای دست ها، انگشت های دست و ناخن های دست است که باعث تقویت ناخن ها می شود. این کار ممکن است در خانه یا در اسپا یا در سالن های زیبایی انجام شود. مانیکور ناخن شامل مراحل مختلفی است از جمله سوهان کشیدن و شکل دادن به ناخن، برداشتن پوست اضافی و کوتیکول ناخن، ماساژ دست ها، روش های درمانی مختلفی مثلا پارافین تراپی و… البته این خدمات در اسپاها و آرایشگاه های مختلف، متفاوت است و هر کدام را که بخواهید می توانید انتخاب کنید. در نهایت ممکن است کار مانیکور با خدماتی مثل لاک زدن حرفه ای ناخن ها تکمیل شود.

در بسیاری از نقاط دنیا این کار باید توسط افراد متخصص و دارای مجوز انجام شود چون بخش های مختلف آن با پوست در ارتبط است و شامل بریدن قسمتی از پوست های مرده می شود. به همین دلیل باید در محیطی کاملا بهداشتی و توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود. در غیر این صورت احتمال انتقال آلودگی ها از طریق ابزارهای مورد استفاده و محیط وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد انواع عفونت شود.

پدیکور ؛ پاهایی زیبا و بدون خستگی

پدیکور مجموعه ای از روش های درمانی و ترمیمی و زیبایی است که روی پا و ناخن های پا انجام می شود. پدیکور را نیز می توانید هم در خانه انجام دهید و هم در سالن های زیبایی و اسپاها. پدیکور هم مثل مانیکور شامل مراحل مختلفی است که عبارت اند از مرتب کردن ناخن های پا، برداشتن کوتیکول و پوست اضافه اطراف ناخن، استفاده از ماسک ها، لوسیون ها و روغن های درمانی برای حفظ رطوبت پا و ناخن، ماساژ و… در برخی از اسپاها ممکن است خدمات پدیکور وسیع تر از این ها باشد و شامل لایه برداری، ماساژ و آب رسانی زانو باشد.

مانیکور و پدیکور ناخن چه مزایایی دارد؟

مانیکور و پدیکور بهترین راه برای سالم و زیبا نگه داشتن ناخن ها و پوست دست و پا است. این کار فقط برای خانم ها نیست و آقایان هم می توانند از مزایای آن بهره مند شوند. در ادامه به چند مورد از مزایای کلی مانیکور و پدیکور اشاره می کنیم:

1. افزایش گردش خون

در مانیکور و پدیکور، غیر از لایه برداری و رطوبت رسانی به دست و پا و تمیز شدن پوست های مرده و کوتیکول های اضافه، ماساژ آرامش بخشی هم برای شما انجام می شود. این ماساژ نه تنها باعث ریلکس شدن عضلات می شود، بلکه گردش خون را در این نواحی افزایش می دهد و قابلیت حرکت مفاصل را بهبود می بخشد. این کار باعث کاهش درد و حتی گرم شدن اندام ها در ماه های سرد سال می شود.

2. بهبود سلامت ناخن ها

ناخن ها نقش مهمی در زیبایی دست و پا دارند و سلامت آنها بسیار مهم است. ناخن های شکننده و خشک، نه تنها ظاهر خوبی ندارند بلکه ممکن است باعث ایجاد آسیب های متعددی در پوست شوند. ناخن های دست و پا در طول روز در معرض مواد شیمیایی مختلف و آسیب های مختلفی هستند. با مانیکو و پدیکور منظم و استفاده از لوسیون ها و روغن های درمانی مناسب، ناخن های شما به مرور زمان محکم تر و انعطاف پذیرتر می شوند.

3. کاهش استرس

alt

ماساژ بدن بهترین راه برای دور کردن استرس و بازکشت اعصاب به حالت نرمال است. ماساژ دست و پا هم از این قاعده مستثنی نیست. مانیکور و پدیکور با ماساژ مناسب با استفاده از روغن های درمانی و آرام بخش، باعث کاهش استرس می شود. علاوه بر این، داشتن ناخن ها و دست و پایی زیبا و مرتب، لبخند را به لب شما می آورد که آن هم در کاهش استرس موثر است.

4. نرم شدن دست و پا

برای کسانی که پوست خشک و حساسی دارند، برخی فصول به خصوص فصل های سرد سال می تواند آزاردهنده باشد. در این فصل ها پوست خشک می شود و خارش و سوزش ایجاد می کند. ناخن ها خشک می شوند و می شکنند. خشکی پوست پاها باعث ایجاد ترک و حتی زخم و خونریزی می شود. با کمک مانیکور و پدیکور، کار آبرسانی و لایه برداری دست و پا انجام می شود و استفاده از روغن ها و لوسیون های درمانی، پوست را نرم و لطیف و زیبا می کند.

5. کاهش آلودگی ها و عفونت ها

زیر ناخن ها به خصوص ناخن های پا محل تجمع میکروب ها و آلودگی ها است. اگر به طور مرتب مراقب ناخن های خود نباشید ممکن است ناخن ها وارد پوست شوند و آل

ودگی و میکروب را منتقل کنند. مرتب کردن ناخن ها از مشکلاتی چون عفونت گوشه های ناخن پا پیشگیری می کند.

مانیکور و پدیکور از روش های درمانی و زیبایی رایج در سالن های زیبایی و آرایشگاه ها است. این روش ها مزیت های متعددی برای پوست و ناخن دارد و باعث زیبایی و سلامت دست و پا می شود.

مانیکور چگونه انجام میشود؟

ابزارهای لازم را آماده کنید

رای انجام یک مانیکور عالی شما به یک سری ابزار نیاز دارید که بیشتر آن ها در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی یافت می شوند :

alt

● لاک ناخن، بیس کوت یا پوشش پایه، تاپ کوت یا پوشش نهایی
● لاک پاک کن
● پنبه
● گوش پاک کن
● یک کاسه پر از آب گرم، شامپو بدن و مرطوب کننده دست
● مجموعه ابزارهای مانیکور که شامل سوهان، قیچی، ناخن گیر و ابزار جداکننده پوست ناخن است.

از لاک پاک کن بدون استون استفاده کنید

اگرچه لاک پاک کن های برپایه استون لاک را سریع تر پاک می کنند اما باعث آسیب جدی به ناخن ها می شوند. بنابراین توصیه می شود از لاک پاک کن های غیراستونی که پایه چرب دارند استفاده کنید چون هیچ آسیبی به ناخن و پایه آن وارد نمی کنند.لاک های قبلی را پاک کنید: اگر لاکی از قبل روی ناخن های شما باقی مانده حتما آن را پاک کنید. پنبه را به لاک پاک کن آغشته کنید و یا از دستمال های آماده لاک پاک کن استفاده کرده و آن را روی تمام قسمت های ناخن و کناره های آن بکشید تا تمام ذرات لاک پاک شود.

دست ها را نرم و مرطوب کنید

alt

قبل از انجام هرکاری از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید و آن را روی ناخن ها و اطراف آن بزنید تا کاملا مرطوب باقی بماند. قسمت پوستی روی ناخن ها که کوتیکول نامیده می شود اهمیت بیشتری دارند و مقدار بیشتری از مرطوب کننده را روی این قسمت استفاده کنید و دست و ناخن ها را ماساژ دهید تا مرطوب کننده کاملا جذب شود.

دست ها را در آب قرار دهید

کاسه حاوی آب گرم را آماده کرده و کمی شامپو بدن داخل آن بریزید سپس دستان خود به خصوص نوک انگشتانتان را به مدت دو دقیقه داخل آن قرار دهید. این کار برای مراحل بعدی اهمیت زیادی دارد.

پوست ناخن ها را عقب دهید

وقتی پوست ناخن ها کاملا نرم و مرطوب شد با ابزار مخصوص، کوتیکول ناخن ها را عقب دهید و اضافات را قیچی کنید. این کار باعث می شود صدف ناخن ها بزرگ تر و زیباتر شود. البته در انجام این کار افراط نکنید چون زیاده روی در جدا کردن کوتیکول و انجام زود به زود آن به ناخن ها آسیب وارد می کند. این کار را با دقت زیاد و به آهستگی انجام دهید تا دستانتان را زخم نکنید.

ناخن ها را کوتاه کنید

اگر ناخن های دست شما در شکل و فرم مناسبی نیستند با ناخن گیر آن ها را کوتاه کرده و لبه ها را با سوهان شکل دهید و صاف کنید. فرم گرد یا مربعی فرم مناسب و زیبایی است که اگر انگشتان چاق و کوتاهی دارد فرم گرد و اگر انگشتان کشیده و بلندی دارید فرم مربعی را توصیه می کنیم. البته شکل دادن به ناخن ها به صورت حرفه ای نیاز به کمی تمرین و تجربه دارد. از سوهان باکیفیت استفاده کنید، برای صاف کردن بالا و سطح ناخن ها نیز از بافر استفاده کنید تا سطح ناخن صاف و یکدست شود و اگر خطوطی روی آن هست محو گردد اما برای مدت طولانی بافر نزنید چون صدف ناخن نازک و شکننده می شود.

از پوشش پایه استفاده کنید

حال کار لاک زدن آغاز می شود. اگر یم خواهید لاکی زیبا و حرفه ای داشته باشید از بیس کوت (Base Coat) استفاده کنید. بیس کوت یا پوشش پایه یک لاک بی رنگ است که سطح ناخن را صاف و یکدست و آماده لاک زدن می کند. سپس اجازه دهید تا بیس کوت کاملا خشک شود. برای سرعت دادن به فرآیند خشک شدن لاک ها در کلیه مراحل می توانید از سشوار با درجه حرارت کم استفاده کنید.

لایه اول لاک را بزنید

رنگ دلخواه را برای لاک خود انتخاب کرده و به صورت یکدست روی ناخن ها بزنید. لاک را به مقدار کم برداشته و با حرکات عمودی از ریشه به سمت نوک ناخن بزنید و اجازه دهید لاک خشک شود، اگر در این مرحله لاک شما کمرنگ به نظر می رسد نگران نباشید هنوز در ابتدای کار هستیم.

لایه دوم لاک را بزنید

برای پررنگ کردن و کامل کردن مانیکور خود لاک لایه دوم را بزنید. در این مرحله می توانید از طرح و تزئین روی ناخن استفاده کنید.

پوشش نهایی را بزنید

alt

تاپ کوت (Top Coat) یا پوشش نهایی رویه لایه آخر لاک قرار می گیرد و باعث براق تر دیده شدن آن می شود و مقاومت لاک را افزایش می دهد. برخی تاپ کوت ها خاصیت خشک کنندگی سریع دارند و می توانند روی لایه آخر لاک قبل از این که کاملا خشک شود مورد استفاده قرار بگیرند.

اطراف ناخن ها را پاک کنید

پس از این که لاک و تاپ کوت کاملا خشک شد یک گوش پاک کن را به لاک پاک کن آغشته کرده و به اطراف ناخن ها که لاک به آن ها مالیده شده بزنید تا کاملا تمیز و پاک شوند. مواظب باشید تا اشتباها ناخن و لاک ان را خراب نکنید.

مجددا مرطوب کننده بزنید

پس از تکمیل کار کرم مرطوب کننده خود را برداشته و روی دست و ناخن و اطراف آن بزنید و دست ها و ناخن ها را ماساژ دهید.

نحوه انجام پدیکور

وسایل لازم را تهیه کنید

علاوه بر لوازمی که برای مانیکور نیاز دارید برای پدیکور به نمک دریایی، سنگ پا و جداکننده انگشتان پا نیز نیاز خواهید داشت.

لاک های قبلی را پاک کنید

مشابه مراحل مانیکور عمل کرده و همه لاک های موجود روی ناخن های پا را پاکسازی کنید. اگر لاکی روی ناخن پا ندارید این مرحله را انجام ندهید.

از نمک دریایی استفاده کنید

کاسه را از آب گرم پر کرده و کمی نمک دریایی داخل آن حل کنید سپس پاها را داخل آن فرو کنید و ده دقیقه صبر کنید. این کار باعث می شود سلول های مرده پا، انگشتان و پاشنه جدا شده و برای پدیکور آماده شوند.

ناخن های پا را کوتاه کنید

بلند کردن ناخن پا به دلیل حساسیت ان در پوشین کفش و راه رفتن توصیه نمی شود پس همیشه ناخن پا را کوتاه نگه دارید. این کار را با ناخن گیر و سوهان مناسب انجام دهید. گوشه ناخن ها را گرد نکنید چون ممکن است به داخل گوشت پا فرو رود. هرگونه زائده و ناخن اضافی را از اطراف انگشتان جدا کرده و با سوهان سطح آن را صاف کنید.

alt

لایه برداری کنید

سنگ پا یک روش قدیمی و سنتی برای لایه برداری از پاشنه پا است که هنوز هم موثر است و توصیه می شود برای داشتن پاهای زیبا از آن استفاده کنید.

مرطوب کننده بزنید

پس از کوتاه کرن و مرتب کردن ناخن های پا با کرم مرطوب کننده مناسب سطح انگشتان و ناخن ها و کل پا از جمله پاشنه را مرطوب کنید و ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شوند.

از جدا کننده انگشت استفاده کنید

احتمالا این ابزار جالب را در مغازه های فروش لوازم مانیکور و پدیکور مشاده کرده اید. چون انکشتان پا به هم نزدیک هستند و اختیاری که در حرکت دادن انگشتان دست داریم در مورد انگشتان پا نداریم استفاده از این وسیله برای لاک زدن ناخن های پا لازم است. طبیعی است که اگر نمی خواهید انگشتان پا را لاک بزنید این وسیله را نیز لازم ندارید.

ناخن های پا را لاک بزنید

مشابه مانیکور عمل کرده و مراحل سه گانه بیس کوت، دولایه لاک و تاپ کوت را روی ناخن های پا نیز تکرار کنید. در نهایت اطراف ناخن ها را با گوش پاک کن آغشته به لاک پاک کن تمیز کنید.

مرطوب کننده بزنید

پس از خشک شدن کامل لاک کرم مرطوب کننده را روی ناخن ها و کل سطح پا بزنید و ماساژ دهید تا جذب شود.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما: