بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
یکی از روش‌های اصلاح و درمان طرح لبخند و ترمیم ناهنجاری‌های ظاهری دندان‌ها، لمینت دندان است. با پیشرفت علم دندانپزشکی می‌توان بسیاری از ایرادات ظاهری دندان مانند بدرنگی دندان‌ها، فاصله‌های بین دندانی و پوشش دندان‌های شکسته و نامرتب را برطرف کرد.

لمینت دندان رایج ترین و پرتقاضاترین درمان ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی امروزی است. مطابق نظرسنجی ها میزان آگاهی مردم از این پروتزها از سال 2015 تا اواخر 2022 نزدیک به 70 درصد افزایش پیدا کرده و همچنان رو به رشد است. این یعنی قرار است تا سالیان سال از لمینیت های دندانی برای اصلاح لبخندهای بیشتری در سراسر جهان و مخصوصا در کشور ما استفاده شود.

در این مقاله از سوربان به طور کامل هرچیزی که شما باید درباره این پروتزهای زیبایی بدانید را توضیح داده ایم اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید خواندن این مطلب برایتان خالی از لطف نیست.

alt

لمینت دندان چیست؟

لمینت یا لمینیت دندان یکی از پرطرفدارترین روش های زیباسازی دندان ها و لبخند است که هنگام اجرای آن، دندان ها پوسته نازک مخصوصی به تن می کنند و ظاهر تک تک آن ها از نظر رنگ، اندازه و طول تغییر کرده و زیباتر می شود. این روش در کنار خلق زیبایی هرچه بیشتر طرح لبخند، موجب افزایش استحکام و قدرت دندان ها نیز می شود. پس با نصب این لایه نازک و زیبا در اصل با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم از زیبایی دندان ها لذت می برید و هم خیالتان بابت استحکام آن ها راحت می شود.

لمینت ها در اصل دسته ای از ونیرهای دندانی هستند. خود ونیر نیز لایه یا پوششی همرنگ دندان است که به سطح دندان متصل می شوند. ونیرها دو دسته اند دسته اول همین لمینت هایی هستند که در این صفحه درباره آن ها نوشته ایم و دسته دیگر نیز ونیر کامپوزیت ها هستند.

کاربردهای لمینت دندان

به طور کلی دندانپزشکان از لمینت ها برای زیبای سازی طرح لبخند استفاده می کنند. در واقع زمانی که دندان بنا به دلایلی از نظر ظاهری شکل یا رنگ مناسبی ندارد، می توان با کمک ونیرهایی مانند لمینت دندان عیوب را پنهان کرده و یا شکل زیباتری به دندان بخشید. اما اینکه کاربرد لمینت دندان دقیقا برطرف کردن کدام عیوب دندانی است را می توانید در لیست زیر جستجو کنید:

alt

 • تغییر رنگ دندان ها به طوری که با هیچ روش دیگری نتوان آن را برطرف کرد
 • لب پر شدگی دندان. اگر تمایل نداشته باشیم با ونیر کامپوزیت یا باندینگ دندان آن را ترمیم کنیم
 • شکستگی های دندانی
 • ترک خوردگی های دندانی
 • کوتاه بودن یک یا چند دندان در طرح لبخند
 • کج بودن جزئی دندان های جلو
 • لازم به ذکر است که موارد ذکر شده مهمترین کاربرد لمینت دندان جهت بهبود ظاهر دندان های جلو و حاظر در طرح لبخند است. از این ونیرها هیچگاه برای زیباسازی دندان های خلفی استفاده نمی شود زیرا آن ها حین لبخند زدن اصلا دیده نمی شوند.

انواع لمینت دندان

alt

ما در واقع چیزی به نام انواع لمینت دندان نداریم زیرا آن ها نوعی پوسته نازک هستند و خودشان جزء ونیرهای دندانپزشکی دسته بندی می شوند. با این حال بر اساس اینکه از چه جنسی ساخته شده اند و یا ضخامتشان چقدر است ممکن است نامگذاری هایی روی آن ها صورت گرفته باشد. مثلا ما لمینیت های معمولی داریم که ضخامتشان 0.5 تا 0.7 میلی متر است و از طرفی لومینیرزها را داریم که ضخامتشان بسیار کم است و در اصطلاح به آن ها لمینت بدون تراش گفته می شود. در ادامه درباره هر کدام بیشتر خواهید خواند.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی همانطور که از اسمش پیداست، از پوسته بسیار نازک سرامیکی ساخته می شود. اجرای این روش زیباسازی بسیار شبیه قرار دادن ناخن های مصنوعی است. چرا که دندانپزشک پوسته های آماده شده لمینت سرامیکی را بعد از تراش دندان با استفاده از ابزار و چسب مناسب، بر روی دندان ها می چسباند. بخاطر دوام بیشتر سرامیک، این روش گزینه مناسب تری برای رفع مشکلات گسترده دندان است و به افزایش استحکام دندان ها بسیار کمک می کند.

لومینیرز دندان چیست؟

مطمئنا خیلی ها نسبت به لومینیرز دندان آشنایی ندارد. لومینیرزها یکی از جدیدترین روش های زیباسازی دندان هستند که بدون نیاز به تراش دندان، صورت کاملا غیر تهاجمی بر روی دندان ها قرار می گیرد. به تشخیص دندانپزشک، در صورتی که دندان ها نیازی به تراشیدن نداشته باشند، می‌توان از روکش لومینیرز استفاده نمود و از آسیب دیدگی مینای دندان توسط دیگر روش ها پیشگیری کرد.

alt

تفاوت لومینیرز با لمینت های معمولی و ونیرهای کامپوزیتی در واقع، نازک تر بودن آن ها است. ضخامت لومینیرز کمتر از 0.1 الی 0.3 میلیمتر است که اجرای آن هم بسیار راحت تر انجام می شود. در صورت مهیا بودن شرایط، برخی دندانپزشکان ترجیح می‌دهند از لومینیرز به جای وینر قدیمی استفاده کنند.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

 1. اولین تفاوت این دو که بر همگان ثابت شده گران قیمت بودن لمینت سرامیکی است.
 2. همچنین دوام و ماندگاری لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر دو برابر بیشتر است. به همین خاطر لمینت سرامیکی بهتر می تواند  ایرادات گسترده دندان را برطرف کند.
 3. در عوض کامپوزیت ونیر راحت تر اجرا می شود و نیازی به اقدامات اولیه ندارد.
 4. مقاوم بودن
 5. لمینت سرامیکی در برابر لکه پذیری مورد توجه خیلی ها قرار گرفته است.
 6. کسانی که کامپوزیت ونیر انجام می دهند مجبور هستند هر چند سال یک بار برای ترمیم به دندانپزشک مراجعه کنند. اما لمینت سرامیکی اقدامات و مراقبت های کمتری نیاز دارد.

alt

چه کسانی نمیتوانند لمینت دندان انجام دهند؟

اگر با مشکلات گفته شده در زیر مواجه هستید، انجام لمینت برای شما ممنوع است:

برای چسبیدن لمینت باید به اندازه کافی از مینای دندان برخوردار باشید. مینای دندان باید بافت و تراکم ایده‌آلی داشته باشد تا در صورت ایجاد تراش دچار مشکل نشوید. اگر دچار تحلیل بیش از حد مینای دندان هستید یا بخش زیادی از آن را از دست داده باشید بهتر است که از خیر لمینیت بگذرید.

در صورتی که دندان‌های خود را ایمپلنت  یا قبلاً از روش های زیبایی استفاده کردید، برای اجرای لمینت باید شرایط لازم را داشته باشید و رنگ لمینت مشابه پروتز دندان مصنوعی باشد.

کسانی که مراقبت های لازم را انجام نمی دهند، نباید این روش را امتحان کنند. مسواک زدن به صورت مرتب، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک جز الزامات لیمینت دندان است.

alt

کسانی که با التهاب شدید لثه و مشکلات دهان و دندان مواجه هستند، باید ابتدا مشکلات خود را برطرف کنند؛ سپس برای انجام لمینت اقدام نمایند.

اگر جز افرادی هستید که با عادات بد مثل دندان قروچه، ناخن جویدن و … دندان‌های خود را تحت فشار قرار می‌دهید، انجام لمینت بر روی دندان های شما ممنوع است. چرا که  خیلی زود تحت فشاری که بر روی دندان‌ها وارد می کنید، لمینت دندان دچار آسیب می شود.

نصب لمينت دندان بر روی دندان های بیش از حد زاویه دار یا بد شکل امکان پذیر نیست و در صورت نصب وضعیت دندان‌ها بدتر می‌شود.

اکثر اوقات دندان‌هایی که با پوسیدگی‌های عمیق روبرو هستند، اجرای لمینت بر روی آنها گزینه مناسبی نیست.

مزایای لمینت دندان

alt

لمینیت دندان هم از نظر ترمیم دندان و هم از نظر زیبایی مزایای بسیاری برای شما به همراه دارد که در موارد زیر به مهم‌ترین آنها می پردازیم:

 • محافظت از ساختار دندان
 • پیشگیری از ترک خوردن و شکستگی دندان
 • پوشش مناسب دندان های شکسته
 • بهترین راه حل برای ترمیم دندان های عصب کشی
 • محافظت از دندان ها در برابر سایش و فرسودگی
 • راه اتصال بریج به دندان
 • پوشش مناسب برای ایمپلنت دندان
 • برطرف کردن بدرنگی دندان
 • کمک به اصلاح طرح لبحند
 •  اصلاح بدشکلی دندان
 • برطرف نمودن فواصل دندانی  
 • رفع به‌هم‌ریختگی جزئی دندان ها
 • اصلاح عملکرد جویدن دندان ها

alt

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

لمینیت های سرامیکی معمولاً طول عمر بالایی دارند و نسبت به بسیاری از پروتزها دیگر ماندگاری‌شان بیشتر است. اگر از آن ها به خوبی مراقبت شود می توان انتظار داشت که طول عمر لمینت ها چیزی بین 10 تا 15 سال باشد. با این حال در برخ موارد ممکن است طول عمر لمینت دندان به بیش از 20 سال هم برسد اما همه چیز به نحوه و میزان مراقبت های شما بستگی دارد.

هزینه و قیمت لمینت دندان چقدر است؟

قیمت لمینت دندان بر اساس تعداد واحدهای دندان محاسبه می شود. اما ممکن است هر دندانپزشکی به ازای یک واحد دندان هزینه متفاوتی دریافت کند که این تفاوت قیمت بخاطر عوامل زیر اتفاق می افتد:

 • برنامه متفاوت دندانپزشک برای هر مراجعه کننده
 • موقعیت مکانی مطب
 • کیفیت تجهیزات دندانپزشکی
 • مهارت و تجربه دندانپزشک
 • کیفیت مواد مصرفی

alt

معایب لمینت دندان

لمینت مانند هر روش زیباسازی دیگری در کنار داشتن مزایا معایبی هم به همراه دارد که مهم ترین آن در موارد زیر نام برده شده است:

 1. در صورت عدم اجرای اصولی لمینت، احتمال تجمع باکتری ها در بین پلاک ها وجود دارد که این مشکل باعث بروز عفونت دهان و دندان می شود.
 2. در موارد بسیار نادر احتمال بروز حساسیت و آلرژی به مواد روکش دندان وجود دارد. اما در صورت انتخاب مواد با کیفیت نگرانی این موضوع کمتر می شود.
 3. گاهی اوقات بخاطر بی دقتی دندانپزشک و ارتفاع نامناسب لمینت کار گذاری شده، غذا خوردن با مشکل روبرو می شود.
 4. در صورت عدم چسبندگی کامل بین روکش و دندان ها ممکن است فضای خالی بین این دو ایجاد شود که احتمال پوسیدگی دندان افزایش پیدا می کند.
 5. به خاطر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت های لازم به مرور زمان لمینت دندان دچار مشکلاتی همچون شکستگی و لق شدگی می‌شود که در این شرایط روکش دندان باید زودتر از موعد تعویض گردد.

alt

مراقبت های بعد از لمینت دندان

رعایت مراقبت های بعد از لمینت کردن بسیار اهمیت دارد. چرا که کمک می کند در مدت زمان طولانی تر از لمینت پرسلین خود استفاده کنید، در حالی که نیازی به ترمیم هم پیدا نخواهید کرد. نگهداری از دندان نیاز به اقدامات خاصی ندارد و تنها رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان کفایت می کند. در موارد زیر به بررسی مراقبت های ضروری بعد از لمینت کردن می پردازیم:

 1. مسواک زدن بعد از مصرف هر وعده غذایی
 2. استفاده از نخ دندان در روز
 3. شستشوی دهان با دهانشویه های ضدعفونی کننده
 4. عدم فشار بر روی دندان های لمینت شده جهت پیشگیری از شکستن و خرد شدن
 5. عدم سیگار کشیدن
 6. رعایت رژیم غذایی
 7. خودداری از مصرف بیش از حد برخی نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ دادن دندان می شود؛ مانند چای و قهوه


به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما: