بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
عمل ایمپلنت دندان توسط بهترین متخصص ایمپلنت بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های معیوب و از دست رفته می باشد در این مطلب همه آن چیزی که باید در مورد ایمپلنت دندان را بدانید آورده شده است.

از دست دادن دندان ها مشکلات زیادی چه برای برای سلامت دهان و چه سلامت عمومی بدن ایجاد می کند. این معضل همچنین زیبایی طرح لبخند را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به ‌نفس را کاهش می‌دهد. بنابراین باید زمانی که دندانی از دست می رود بدون فوت وقت یک جایگزین برای پر کردن جای خالی آن پیدا کرد. از میان تمام روش های جایگزین کردن دندان از دست رفته، مانند دندان مصنوعی و بریج دندان، ایمپلنت ظاهرا بهترین انتخاب موجود است. ما در این مقاله از سوربان به طور کامل هرچیزی که شما باید درباره ایمپلنت دندان بدانید را توضیح داده ایم تا انتها با ما همراه باشید.

alt

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت نوعی پروتز دندان چندجزئی است. و همانطور که احتمالا می دانید، پروتز دندان وسیله ای است که جایگزین دندان از دست رفته و یا آسیب دیده می شود. در واقع پروتز های دندانی دو نوع هستند برخی از آن ها مانند (روکش ها) تنها جایگزیم بخش های آسیب دیده می شوند و برخی دیگر مانند (ایمپلنت ها) به طور کامل جایگزین دندان از دست رفته می شوند.

ایمپلنت یک بخش اصلی به نام فیکسچر (یک قطعه پیچ کوچک) است که از طریق عمل جراحی وارد استخوان فک شده و اجزای دیگری روی آن سوار می شود تا شکل یک دندان واقعی را پیدا کنند. آن ها پیچیده ترین و مدرن ترین پروتزهایی هستند که تاکنون ساخته شده اند.

بنر

چرا به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟

جای خالی دندان از دست رفته می‌تواند در سلامت دیگر دندان‌ها، تکلم و غذا خوردن و سایر جنبه های زندگی افراد اثر بگذارد. ما ایمپلنت دندان می کاریم تا علاوه بر حفظ ظاهری چهره و طرح لبخند، از بروز مشکلاتی که در ادامه توضیح داده شده اند پیشگیری کنیم و زندگی بهتری داشته باشیم:

تحلیل استخوان نگهدارنده دندان

بدون حضور دندان در قوس فکی، در ساده ترین حالت ما با تحلیل استخوان روبرو می شویم. همان استخوانی که از قبل دندان را احاطه و در جای خود ثابت کرده بود، بعد از کشیدن دندان کم کم تحلیل رفته و نازک می شود. تراکم استخوان در این ناحیه کم می شود و باعث مشکلاتی می شود که در ادامه توضیح داده شده است.

مشکلات گفتاری با از دست دادن دندان

alt

تلفظ صحیح کلمات از طریق چرخاندن زبان و فشار دادن به سقف دهان و دندان ایجاد می شود. بنابراین جای خالی دندان ها می تواند تلفظ برخی از حروف را با مشکل مواجه کند.

حرکت دندان ها

فضاهای خالی در دندان بر استحکام استخوان فک تأثیر منفی می گذارد و باعث جابجایی موقعیت دندان ها می شود. پرکردن این فضا های خالی با کاشت دندان یا همان ایمپلنت دندان برای طولانی مدت به حفظ موقعیت دندان ها کمک می کند.

دشواری در خوردن غذا

عدم تناسب و جای خالی دندان ها (مخصوصا زمانی که تعداد دندان های از دست رفته زیاد باشد) هر شخص را وادار می کند تا رژیم غذایی خود را تغییر دهد و در نهایت به مرور زمان فرد به جایی می رسد که وعده های غذایی را بر اساس غذاهایی که می تواند بخورد تنظیم می کند نه آنهایی که متناسب با رژیم غذایی و علاقمندی خودش باشد.

تاثیر جای خالی دندان بر چهره ظاهری

دندان ها و لثه به عنوان سیستم پشتیبانی برای ساختار چهره عمل می کنند. نداشتن دندان بر ظاهر صورت و گونه ها تاثیر زیادی می گذارد. همچنین تحلیل رفتن استخوان فک هم از بدترین پیامد های از دست دادن دندان ها است.

alt

چقدر طول می کشد تا صاحب ایمپلنت دندان شویم؟

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان یک فرآیند سه فازی است که مدت زمان آن برای هر فرد متفاوت است. به طور معمول کل مراحل 4 تا 8 ماه طول می کشد. برای افرادی که کاشت ایمپلنت کامل دندان (یک یا هر دو فک) دارند ، فرآیند کمی طولانی تر است. اما برای افرادی که تنها نیاز به جایگزینی یک یا تعداد کمی دندان دارند کاشت سریع تر انجام می شود.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

مرحله اول: ارزیابی و معاینه تخصصی و احتمالا کشیدن دندان

در گام نخست نیاز است تا بیمار ویزیت شود و دلایل بیمار برای جایگزین کردن دندان با ایمپلنت بررسی شود. معمولا مرحله اول شامل کشیدن دندان یا پیوند استخوان (در صورت لزوم) است. در صورتی که دندان کشیده شود و نیازی به پیوند نباشد، به مرحله 2 می رویم. اگر پیوند استخوان لازم باشد ، مرحله اول 3 تا 6 ماه طول می کشد.

نکته : در سال اول از دست دادن دندان، استخوان با دو برابر سرعت از بین رفته و تحلیل می رود. همین موضوع باعث می شود که برای کاهش هزینه کاشت دندان و کاهش مدت زمانی که کاشت ایمپلنت انجام می شود هرچه سریعتر قرار دادن ایمپلنت انجام گیرد.  بنابراین اگر دندان خود را از دست داده اید ، بهتر است پیش از آنکه زمان زیادی بگذرد و قبل از نیاز قطعی به پیوند استخوان ، نسبت به دریافت ایمپلنت دندان اقدام کنید.

alt

مرحله دوم: قرار دادن پایه یا فیکسچر (از مهم ترین مراحل ایمپلنت دندان)

در مرحله دوم ، پایه اصلی ایمپلنت توسط متخصص در استخوان قرار می گیرد. قرار دادن پایه ایمپلنت 1 تا 2 ساعت طول می کشد و زمان بهبودی 3 تا 6 ماه است.

مرحله سوم: قرار دادن تاج دندان

در مرحله سوم، دندان مصنوعی یا تاج روی پایه اصلی ایمپلنت قرار می گیرد. بین تاج دندان و پایه ایمپلنت یک اتصال دهنده به نام اباتمنت قرار داده می شود که وظیفه آن اتصال تاج به پایه ایمپلنت است.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت و هزینه اینکار بستگی به شرایط دندانی فرد دارد و با مشاوره و ویزیت به دندانپزشک معالج این قیمت محاسبه خواهد شد. مخارج دندانپزشکی، موقعیت جغرافیایی و وضعیت دندان های بیمار همه در هزینه ایمپلنت محاسبه می شوند.

عوامل دیگری هم در تعیین قیمت و هزینه ایمپلنت دندان وجود دارند. مثلا در برخی موارد استخوان بیمار تحلیل رفته است یا بیمار پوکی استخوان دارد ، در این مواقع نیاز به پیوند استخوان می باشد که به هزینه نهایی اضافه خواهد شد.

alt

انتخاب ایمپلنت مناسب

در بازار چندین برند با قیمت های متفاوت وجود دارد و اما ممکن است که همیشه گران ترین ایمپلنت، مناسبترین گزینه برای شما نباشد. به خاطر داشته باشید قیمت ایمپلنت و کشور تولید کننده معیار های خوبی برای انتخاب ایمپلنت نمی باشند.

انتخاب نوع ایمپلنت دندان به چندین عامل بستگی دارد مثل : رایج بودن استفاده از آن سیستم ایمپلنت ، در دسترس بودن قطعات، قیمت مناسب، راحتی مراحل جراحی و پروتزی ، بیشتر بودن قطعات پروتزی و…

ایمپلنت هایی که استفاده می شوند اکثرا از جنس تیتانیوم هستند و تفاوت برند های مختلف ایمپلنت دندان در، کشور سازنده ، طراحی محل اتصال اباتمنت به فیکسچر ، قطعات پروتزی و…می باشد.

ایمپلنت دندانی که تحقیقات علمی بیشتری روی آن انجام شده و نتایج مثبتی در دراز مدت دارد , جزء ایمپلنت های قابل اعتماد می باشد . با توجه به اینکه متخصص ایمپلنت بیشتر در مورد بازار ایمپلنت اطلاعات دارد ، انتخاب ایمپلنت را به دندانپزشک متخصص ایمپلنت بسپارید.

ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

اگر ایمپلنت جراحی موفقی داشته باشد و به استخوان کامل جوش خورده باشد ، وارد مرحله پروتزی می شود. طول عمر ایمپلنت جوش خورده به عواملی مثل طول درمان پروتز ، شرایط بهداشت بیمار، تعداد ایمپلنت ها و شرایط متقاضی ایمپلنت بستگی دارد.

alt

با نگهداری درست و رعایت نکات ، می‌توان از ایمپلنت تا پایان عمر استفاده کرد. در صورت ایده آل بودن شرایط ، طول عمر ایمپلنت ها نامحدود خواهد بود به طوری که حتی اولین ایمپلنت های جایگذاری شده پس از گذشت 50-60  سال هنوز سرجای خود هستند.

معایب وعوارض ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان هم می‌تواند دارای عوارضی باشد که داشتن اطلاعاتی در مورد آنها می‌تواند در کاهش این عوارض نقش اساسی داشته باشد. در طی درمان ایمپلنت شاهد عوارضی هستیم که در حدود سه هفته تا شش ماه پس از بروز آن، درمان می‌شود. بیشتر عوارض ایمپلنت قابل برگشت و طبیعی است. در اینجا به مواردی از عوارض این کار اشاره می‌کنیم.

 • عوارض جانبی، خفیف و موقتی که شامل تورم و احساس ناخوشایند در اطراف دندان ایمپلنت شده است.
 • یکی از عوارضی که ممکن است بعد از هر جراحی اتفاق بیفتد خونریزی و واکنش به داروی بی حسی و یا بیهوشی است.
 • در صورت ادغام نشدن درست با استخوان فک ایمپلنت ممکن است شل شود.
 • احتمال صدمه دیدن رشته‌های عصبی وجود دارد.
 • احتمال شکستن بدنه ایمپلنت که این مورد بسیار نادر بوده ولی غیر ممکن نیست چرا که در اثر فشار زیاد ممکن است بدنه ایمپلنت دچار شکستگی شود.

alt

ایمپلنت به شکلی ساخته شده که مثل دندان های طبیعی به نظر می رسد و طبیعی ترین گزینه برای پر کردن جای خالی دندان است.  

در شرایطی که دندان مدت زیادی است که از دست رفته و جای آن خالی مانده است ، لثه و استخوان زیر آن تحلیل رفته و احتمالا برای کاشت ایمپلنت شرایط مناسبی ندارد. ایمپلنت همانند دندان طبیعی بوده و نیازی به مراقبت ‌های ویژه ندارد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ایمپلنت درست همانند دندان طبیعی است.

مراقبت های ضروری بعد از ایمپلنت دندان

 1. به هیچ عنوان محل ایمپلنت را دستکاری نکنید.
 2. در طول 24 ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندان حداقل روزی 2 الی 3 مرتبه دهان خود را با آب و نمک شست و شو دهید.
 3. فعالیت ‌های بدنی و ورزشی را کنار بگذارید و استراحت کنید.
 4. در صورتی که نیاز به کمپرس داشتید فقط از کمپرس یخ استفاده کنید.
 5. به مدت حداقل 24 ساعت از مکیدن و نوشیدن مایعات توسط نی خودداری کنید.
 6. به مدت 24 ساعت غذا هایی که نیاز به جویدن دارند را میل نکنید.
 7. تا 24 ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندانی از مواد غذایی یا نوشیدنی‌ داغ استفاده نکنید چون خونریزی را تشدید می کنند.

alt

ایمپلنت دیجیتالی دندان چیست؟

در ایمپلنت دیجیتال از مدل سازی کامپیوتر سه بعدی برای بررسی شرایط استخوان فک استفاده می کنند. چون عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال به منظور ایجاد کمترین شکاف ممکن طراحی شده , درد به طور قابل توجهی نسبت به عمل جراحی ایمپلنت سنتی کاهش پیدا می‌کند.

نحوه کاشت ایمپلنت های دیجیتال تقریبا با ایمپلنت سنتی مشابه است. مراحل آن نیز مثل ایمپلنت استاندارد در سه مرحله انجام می گیرد.

سن مناسب برای انجام ایمپلنت دندان چه سنی است؟

افراد می توانند از سن 18 سالگی و یا به طور دقیق تر از زمانی که تمام دندان های دائمی در آمده اند اقدام به کاشت ایمپلنت دندان کنند. همچنین افراد تا سن 70 سالگی و حتی بیشتر می توانند همچنان اقدام به کاشت دندان کنند اما به دلیل کاهش ترکم استخوانی در سنین بالا، باید عمل پیوند استخوان حتما قبل از کاشت انجام شود.

رژیم تغذیه ای مناسب بعد از انجام ایمپلنت دندان

 • در هفته اول بعد جراحی کاشت دندان برای سلامت و مراقبت بیشتر از غذا های نرم و غنی استفاده کنید.
 • اسموتی یا نرم نوش : اسموتی ها بعد از کاشت ایمپلنت گزینه خوبی هستند. آنها مغذی بوده و به حفظ تعادل در بدن با ویتامین های ضروری کمک می کنند.
 • سوپ های سرد : می توان بلافاصله بعد از عمل , سوپ های سرد استفاده کنید. از غذا های گرم و مایعات اجتناب کنید.
 • هنگام نوشیدن مایعات ، از نی استفاده نکنید. اثر مکش استفاده از نی می تواند به کاشت شما فشار وارد کند .
 • تخم مرغ / املت:  تخم مرغ پر از پروتئین و چربی های سالم است و هیچ گونه فشار روی دندان های شما ایجاد نمی کند. املت یک گزینه بسیار عالی است. می توانید سبزیجات را برای یک وعده غذایی غنی ترکیب کنید.
 • مرغ ، ماهی و گوشت گاو:  با گوشت های نرم تر که خرد شده اند ، شروع کنید.
 • سیب زمینی: سیب زمینی ها را طعم دار کنید و از بافت نرم آن لذت ببرید.
 • محصولات لبنی نرم : لبنیات سرشار از کلسیم و پروتئین است و به تقویت دندان شما کمک می کند. شیر ، ماست و پنیرهای نرم میان وعده های مناسبی هستند.

alt

غذاهایی که حین ایملپنت دندان باید اجتناب کرد

بعد از اینکه دندانپزشک ایمپلنت را قرار داد ، برای چند هفته از غذاهای زیر اجتناب کنید:

 • غذا ها و مایعات بسیار گرم مانند سوپ داغ و قهوه
 • غذا های سخت مانند استیک و گوشت های سخت
 • غذا های تند مانند فلفل دلمه ای
 • غذا های اسیدی مانند پرتقال و گوجه فرنگی
 • غذا های ترد ، مانند پاپ کورن و چیپس
 • غذا های چسبنده مانند کارامل و ژله ها
 • غذا های جویدنی مانند نان سخت

سوالات متداول در مورد کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

خود فرآیند کاشت ممکن است بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد. اما به طور میانگین کل پروسه کاشت دندان با ایمپلنت بین 3 تا 6 ماه طول می کشد. یعنی از اولین روزی که قصد کاشت می کنید تا زمانی که پروتز روی پایه قرار می گیرد ممکن است تا 6 ماه زمان نیاز باشد. اگر همه چیز خوب پیش برود می توان ایمپلنت فوری نیز کاشت که مدت زمان آن بسیار کمتر از 6 ماه خواهد بود.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

احساس درد و ناراحتی بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است. بعد از 3 تا 5 ساعت بی حسی از بین می رود و احساس ناراحتی خواهید کرد. در حین انجام ایمپلنت هم کمی درد احساس دارید که طبیعی بوده و معمولا بین 6 تا 10 روز پس از جراحی ادامه دارد.

آیا ایمپلنت دندان عفونت می کند؟

اگر از ایمپلنت دندان به درستی مراقبت نشود , می تواند دچار عفونت شود . در ادامه به چند موردی که از عوامل ایجاد عفونت هستند اشاره شده است: مصرف دخانیات، بیماری های مثل دیابت، پوکی استخوان، شیمی درمانی، بیماری های لثه، دندان قروچه و …

آیا بیماران دیابتی می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

به طور معمول کاشت ایمپلنت بیماران دیابتی در صورتی که بیماری دیابت آنها کنترل شده باشد؛ مشکلی ایجاد نمی کند و درصد موفقیت کاشت ایمپلنت در این بیماران با افراد سالم یکسان است.

آیا ایمپلنت دندان سبب بوی بد دهان می شود؟

علت بوی بد دهان افرادی که ایمپلنت های دندانی دارند ، ناشی از عفونت است. می توانید با مراجعه به دندانپزشک مشکل پیش آمده را رفع کنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز
بهترین ایده ها