بنر
بنر
بنر
بنر
دوره نامزدی و عقد برای کسب شناخت بیشتر زوج قبل از ورود به زندگی مشترک در نظر گرفته شده است. بسیاری از نامزدی‌ها پس از طی فراز و نشیب‌های فراوان، به ازدواج منجر می‌شوند. اما دلایل فراوانی نیز وجود دارد که ممکن است باعث شود پسر یا دختر تصمیم بگیرد نامزدی و عقد را بهم بزند. باوجود اینکه اکثر مشکلات دوران نامزدی و عقد با افزایش آگاهی، فراگیری مهارت‌ها و مشاوره قابل حل هستند، اما گاهی به هم زدن نامزدی الزاما اتفاق بدی نیست. چرا که در شرایطی شاید تصمیم فرد برای به هم زدن نامزدی و عقد، بتواند از ایجاد

توصیه های مهم در موقع بهم زدن نامزدی

بهم زدن نامزدی : نامزدی دوران شناخت قبل از ازدواج است که دو نفر بر اساس شناختی که به دست می آورند تصمیم می گیرند که آیا تفاهم لازم برای ازدواج را دارند یا این که باید از هم جدا شوند.

اگر در دوران نامزدی با شناختی که از یک دیگر پیدا کردید ، فهمیدید که مناسب هم نیستید و میخواهید بدانید که چطور نامزدی را به هم بزنید به شکلی که احترام بین طرفین حفظ شود ، در این مقاله از سایت سوربان با ما همراه شوید.

alt

در خواستگاری های سنتی عموما بهتر است قبل از مراسم عقد رسمی دوران نامزدی بین 3  تا 6 ماه برای شناخت بهتر دو نفر از همدیگر در نظر گرفته شود. متاسفانه برخی خانواده ها تصورشان را بر این می گذارند که بعد از مراسم نامزدی حتما باید ازدواج انجام شود و به همین دلیل نامزدی را به صورت رسمی برگزار کرده و آشناهای دور و نزدیک را از آن مطلع می کنند.

هر چه تعداد افرادی که از این نامزدی مطلع هستند بیشتر شود فشاری که برای به هم زدن نامزدی روی دو نفر وارد می شود و در نظر گرفتن حفظ آبروی خود و خانواده شان باعث می شود نتوانند به شکل درست تصمیم بگیرند.

از سویی دیگر برخی نامزدها در دوران نامزدی دچار اشتباهی بسیار آشکار می شوند و به جای این که گفتگو و رفت و آمدشان را براساس شناخت از یکدیگر و به دست آوردن اخلاق یکدیگر بگذارند و به این فکر باشند که آیا توانایی سازش و زندگی با یکدیگر را دارند یا خیر وارد فضاهایی می شوند که امکان شناخت درست را از آنها میگیرد.

ابراز احساسات علاقه و عاشقانه در دوران نامزدی شاید تا مقداری نیاز باشد ولی در صورتی که تمام وقتتان را صرف ابراز علاقه و معاشقه کنید ، نزدیکی جسمی و جنسی ای که بینتان ایجاد می شود امکان شناخت صحیح را از شما می گیرد و جاذبه طبیعی و بسیار شدیدی که تمام زوجین در ابتدای رابطه احساس می کنند باعث میشود بسیاری از رفتارهای فرد که برایتان ناخوشایند است را نادیده بگیرید و تصور کنید بعد از ازدواج همه چیز روبراه خواهد شد و او خودش را به خاطر شما تغییر خواهد داد که این تفکر کاملا اشتباه است.

زمانی که ازدواج کنید و 6 ماه تا 1 سال اول را پشت سر بگذارید و شور و شوقی که هورمون ها در بدنتان نسبت به هم ایجاد کرده است، فروکش کند و به اصطلاح آتش عشقتان سرد شود ، همان رفتارهای ناخوشایندی که قبلا به سادگی از آن ها می گذشتید تبدیل به کابوس زندگیتان می شود و آتش اختلافات و جر و بحث هایتان را روشن می کند.

یکی از اشتباهات بسیار بزرگتری که بعضی از افراد در دوران نامزدی مرتکب می شوند، داشتن رابطه جنسی با هم است، به طور کلی رابطه جنسی برای مردی که هنوز از نظر عاطفی و فکری درگیر شما نشده است میتواند مانند آبی بر روی آتش عمل کرده و او را نسبت به شما سرد کند و از شما جدا شود.

رابطه جنسی در ابتدای آشنایی می تواند مانع از ایجاد احساس عشق بین شما شود. از سویی دیگر ممکن است برخی افراد به دلیل داشتن رابطه جنسی با یک فرد خاص با وجود تمام اختلافاتی که بین خودشان می بینند ، خودشان را متعهد به این رابطه دانسته و باوجود نداشتن تفاهم لازم برای زندگی با هم ، ازدواج کنند.

به هم زدن نامزدی الزاما کار ناشایستی نیست بلکه می تواند شما را از هزینه زمان و مخارج بیشتر در یک رابطه اشتباه ، نجات دهد، در صورتی که شما در دوران نامزدی متوجه شوید که تفاهم لازم را با هم ندارید می توانید با جدا شدن در دوران نامزدی از یک ازدواج ناموفق ، ضربه های روحی و روانی و جر و بحث های بلند مدت و طلاق و فرزند طلاق ، پیشگیری کنید.

بنابراین بهتر است به این فکر کنید که چگونه نامزدی ام را به هم بزنم یا به دنبال راهکارهایی برای به هم زدن نامزدی باشید.

چرا به دنبال راه های به هم زدن نامزدی هستید؟

alt

معمولا زمانی زوجین به دنبال راه های به هم زدن نامزدی هستند که با شناخت کاملتری که نسبت به فرد مقابل پیدا کرده اند به مشکلاتی برخورده باشند.

مشکلات اخلاقی و نداشتن تناسب اخلاقی

ظاهر سازی برای خوشایند طرف در کوتاه مدت با هدف پاسخ مثبت گرفتتن ، بسیار رایج است ولی هیچ کس در بلند مدت نمی تواند به ظاهرسازی ادامه دهند.
متاسفانه هستند افرادیکه در اوایل آشنایی ،رفتار ، اخلاق و خواسته هایشان را دقیقا همسو و موافق با شما نشان میدهند تا خوشایند شما باشند ولی با افزایش معاشرت و نزدیک تر شدن روابط می توانید روحیات واقعی یکدیگر را بهتر شناخته و برخی مشکلات اخلاقی مانند دروغگویی ، عصبی بودن ، شکاک بودن ، برتری جویی ، ولنگاری ، هیز بودن ، خیانتکاری  یا تظاهر به انجام کارهایی که واقعا اعتقادی به ان ها ندارند و غیره ، با گذشت زمان رو می شود.

تفاوت فرهنگی خانواده ها

در دوران نامزدی مسلما علاوه بر رفت و آمدهای دو نفره با خانواده های یکدیگر رفت و آمد خواهید داشت یا مهمانی های خانوادگی یا مسافرت های خانوادگی خواهید داشت که شناخت بهتری از خانواده های یکدیگر پیدا کنید. اختلاف فرهنگی در  برخی موارد در همین معاشرت ها به خوبی خودش را نشان داده و ممکن است متوجه شکاف اجتماعی و فرهنگی بسیار زیادی بین دو خانواده شوید یا این که متوجه وابستگی بیش از حد طرف مقابل به مادر یا خانواده اش شوید یا این که متوجه دخالت و توقعات غیر منطقی خانواده از خودتان یا نامزدتان شوید که هر کدام می تواند به تنهایی دلیل کافی برای به هم زدن نامزدی باشد.

اعتیاد یا بزهکار بودن

برای برخی افرد سیگار کشیدن ، قلیان کشیدن ، مشروب خوردن ، مصرف مواد مخدر به صورت تفریحی یا اعتیاد ، یا حتی اعتیاد به فضای مجازی یا بازی های کامپیوتری یا انجام کارهای غیرقانونی ،  قابل پذیرش نیست ولی متاسفانه برای فهمیدن اغلب یا تمام این مشکلات نیاز به گذر زمان است و در صورتی که زمان کافی در نامزدی نداشته باشید به احتمال زیاد متوجه هیچکدام از این مشکلات نخواهید شد.

مشکلات مالی

مشکلات مالی و تامین هزینه های عقد و نامزدی یا خرید کادو و تامین جهیزیه می تواند باعث به هم خورد نامزدی شود.

alt

بیماریهای جسمی یا روحی خاص

برخی بیماری ها جسمی یا روحی می تواند زندگی و آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد که در صورت پی بردن به آن ها می تواند باعث به هم خوردن نامزدی شود.
برخی بیماریها از جمله بیماری های جنسی ، سرطان ، ایدز و هپاتیت می تواند زندگی شما را شدیدا تحت تاثیر بگذارد.

برخی بیماری های روحی مثل اسکیزوفرنی ، اختلال شخصیت دو قطبی ، پارانوئید و وسواسی فقط با وقت گذاشتن مشخص خواهد شد و با آشنایی کوتاه مدت قابل شناسایی نیستند.

پشیمانی بعد از به هم زدن نامزدی

اگر احساس خوبی از نامزدیتان ندارید و به این فکر هستید که چگونه نامزدی ام را به هم بزنم در ادامه  راهکارهایی برای به هم زدن نامزدی به شما می گوییم که دچار تصمیم گیری نابخردانه و احساسی نشوید و بعدا با مشکل پشیمانی بعد از به هم زدن نامزدی روبرو نشوید.

توجه داشته باشید که احتمال این که احساساتتان در دوران نامزدی شما را به اشتباه بیندازد یا فردی برای به هم زدن خوشبختی شما به صورت آگاهانه زیر سرتان نشسته باشد یا صحبت های ناآگاهانه اطرافیان فکر شما را مشوش کرده باشد وجود دارد.

بنابراین برای این که دچار مشکل پشیمانی بعد از به هم زدن نامزدی نشوید تمام جوانب را بسنجید و تا احتمال خطایتان کمتر شود.

رفتارهایی که میتوند باعث پشیمانی بعد از به هم زدن نامزدی شود عبارتند از :

 1. احساس وابستگی به بودن نامزد و ابراز محبت های او
 2. اقدام عجولانه و نسنجیده بدون مشورت و در نظر نگرفتن موقعیت
 3. نادیده گرفتن ایرادهای طرف مقابل و ادامه دادن نامزدی به دلیل ایجاد وابستگی
 4. تصور اشتباه این که بعد از عقد و ازدواج میتوانند طرف مقابل را تغییر بدهند و اصلاح کنند.
 5. تصور می کنید که عشق و محبت می تواند مشکلات و اختلافات را حل کند.
 6. نداشتن جرات و اعتماد به ننفس و ترس از حرف مردم ، خانواده و اطرافیان

چگونه نامزدی ام را بهم بزنم؟

گاهی به هم زدن نامزدی از طرف دختر می تواند صرفا به این دلیل باشد که به دلیل گرفتاری های کاری و روزمره تماستان با او کم شده ، کمتر با او حرف می زنید یا توجه و زمان کافی برای او نمی گذارید و از نظر احساسی دچار خلاء شده است ، طولانی شدن زمان نامزدی به دلیل نداشتن شرایط مالی مناسب یا مشکلات دیگر هم می تواند یکی از مهم ترین دلایل به هم زدن نامزدی از طرف دختر باشد.

alt

راهکار های بهم زدن نامزدی

در ادامه میتوانید با راهکارهایی برای به هم زدن نامزدی آشنا شوید قبل از به هم زدن نامزدی باید در شرایط روحی آرامی قرار بگیرید و اجازه ندهید هیجانات مثبت و منفی روی فکر شما تاثیر بگذارند یک سری سوال را روی کاغذ بنویسید و پاسخشان را هم یادداشت کنید تا ضمن آرام شدن خشم و هیجان شما، برای بهتر تصمیم گرفتن به شما کمک کند.

 • دلایل به هم زدن نامزدی؟
 • آیا مشکلاتی که دارید غیرقابل حل است؟
 • سهم خودم در این مشکلات چیست؟
 • آیا می توانم خودم را تغییر دهم تا تطابق بیشتری با هم داشته باشیم ؟
 • ملاک های انتخاب من برای این فرد چه بوده است ؟ آیا این فرد هنوز این ملاک ها را دارد ؟
 • آیا احساسات خودتان را با او درمیان گذاشته اید و برای حل مشکلات مشورت کرده اید ؟
 • به هم زدن نامزدی چه عواقبی برای من و خانواده ام دارد ؟
 • آیا می توان این مشکلات را به کمک مشاور ، خانواده یا واسطه حل کرد ؟

بهترین راه های به هم زدن نامزدی

بعد از این که تمام جوانب را بررسی کردید و به صورت منطقی به این نتیجه رسیدید که تفاهم لازم برای زندگی کردن زیر یک سقف را ندارید باید به صورت محترمانه نامزدی را به هم بزنید.

در یک ملاقات حضوری با نامزدتان موضوع را مطرح کنید. به هم زدن نامزدی از طریق تلفن ، ایمیل یا پیام بی احترامی به شخصیت دو نفر شماست.

دلایل قاطع و صادقانه برای نامزدتان داشته باشید. شما تصمیمتان را گرفته اید پس دلیلی ندارد که شروع به سرزنش کردن طرف مقابل ، واکاوی مشکلات یا جر و بحث کنید.

alt

دلایل منطقی خودتان را به خانواده ها اطلاع دهید و در صورت مخالفت ، با آرامش آن ها را توجیه کنید که جدایی در این لحظه بسیار بهتر از طلاق بعد از چند سال دیگر و احتمالا درگیر شدن و ضربه خوردن یک بچه معصوم در یک رابطه اشتباه است.

سعی کنید در روند به هم زدن نامزدی ادب و احترام را حفظ کنید. مسلما به هم زدن نامزدی برای هر دوی شما از نظر روحی سنگین است و زمانی طول می کشد که آن را بپذیرید بنابراین با انجام فعالیت های مثبت و ایجاد پیوندهای عاطفی قوی روحیه خودتان را بالا نگه دارید.

در صورتی که برای مراسم عقد یا عروسی مهمان دعوت کرده اید در اولین فرصت کنسل شدن مراسم را بدون توضیح اضافه در مورد جزئیات به هم زدن نامزدی ، اطلاع دید. در پاسخ به اطرافیان پاسخ کلی بدهید و صرفا همین که بگویید با توجه به شناختی که از هم بدست آوردیم به این نتیجه رسیدم که مناسب هم نیستیم و سرانجام خوبی با هم نداریم، کافی است.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما:

جدیدترین ها

پیشنهادها برای شما

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشريفات ويوا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات باران تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات موسوی تهران بدون ورودی باغ

شروع قیمت: ۹۹,۰۰۰ تومان
تهران

مجموعه تشریفات موگه

شروع قیمت: ۸۰,۰۰۰ تومان
تهران

تشریفات مجالس لوتوس طلائی کرج

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
البرز

مجموعه تشریفات موگه تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس عروسی تیام تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات آنتیک تهران

شروع قیمت: ۶۵,۰۰۰ تومان
تهران

تشریفات مجالس کارن شیراز

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
فارس