بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان

جشن نامزدی با عقد چه تفاوت هایی باهم دارند دارد؟ فرق جشن نامزدی با عقد در چیست؟ آیا می شود جشن نامزدی و عقد را یکی کرد؟ هزینه مراسم نامزدی با کدام خانواده است؟ هزینه مراسم عقد با کدام خانواده است؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید و می خواهید اطلاعاتی را درباره مراسم نامزدی و عقد بدانید تا آخر این مقاله از سوربان همراه ما باشید. دراین مطلب ابتدا ویژگی های مراسم نامزدی و بایدها و نبایدهای این مراسم را مطرح میکنیم و سپس ویژگی های مراسم عقد را بررسی میکنیم.

alt

تفاوت های مراسم نامزدی با مراسم عقد

برگزاری جشن نامزدی

جشن نامزدی مراسمی است که آغاز دوران نامزدی عروس و داماد در آن جشن گرفته می شود. این مراسم در مناطق مختلف به شکل های مختلفی برگزار می‌شود اما به صورت کلی برگزاری مراسم نامزدی به عهده خانواده عروس است.

برگزاری جشن نامزدی از نخستین و بهترین مراسم هایی است که زوج های جوان پس از به هم رسیدن تجربه می کنند. این مراسم که ریشه ای دیرینه در آداب و سنن ما دارد، با کیفیت های مختلف در سرتاسر جهان برگزار می شود.

برگزاری جشن نامزدی دارای تشریفات کمتری نسبت به مراسم عقد است اما برخی از خانواده ها جشن نامزدی را با تشریفات کاملی مانند جشن عروسی برگزار می‌کنند. جشن نامزدی معمولا در تالار برگزار می ‌شود اما با توجه به سلیقه شما و تعداد میهمانان مد نظرتان می توانید در باغ تالار یا حتی در منزل نیز برگزار کنید.

آداب و رسوم مراسم نامزدی

مراسم جشن نامزدی نیز مثل تمام مراسم ها نیاز به برنامه ریزی دارد، مانند تعیین زمان برگزاری مراسم و نحوه پذیرایی و غیره را در بر دارد. به عنوان مثال تعیین زمان مراسم نامزدی رسم و رسوم خود را دارد و بستگی به نوع سنت و تصمیم افراد یا خانواده ها وجود دارد.

بعضی از خانواده تمایل دارند که پس از آشنایی دختر و پسر مراسم نامزدی را برگزار کنند و خانواده های دو طرف باهم بیشتر آشنا بشوند و بیشتر رفت و آمد کنند، اما بعضی دیگر از خانواده ها دوست دارند که دخترو پسر بعد از مدتی که کار های خود را کردند مانند تهیه مسکن و درس خواندن، مراسم نامزدی را برگزار کنند.

تعیین مراسم نامزدی در کشورهای مختلف متفاوت است بخصوص در کشورهای مذهبی بسیار رایج شده است که در عید های مذهبی این مراسم برگزار شود به این دلیل که افراد اعتقاد دارند این روزها خوش یمن می باشند. حتی در شهرهای ایران نیز متفاوت است.

تشریفات برگزاری جشن نامزدی چیست؟

تشریفات جشن نامزدی از جمله مواردی می باشد که برای تمامی عروس و دامادها از حساسیت ویژه ای برخوردار است. تشریفات جشن نامزدی شامل مواردی مانند انتخاب لباس عروس، انتخاب مکان مناسب برای برگزاری جشن نامزدی و انتخاب طراحی و دکوراسیون مناسب می باشد.

alt

دکوراسیون جشن نامزدی

در جشن نامزدی از دیگر نکاتی که بسیار مدنظر و مورد توجه افراد واقع می شود و از اهمیت بسیاری برخوردار است، دکوراسیون مراسم نامزدی می باشد. عروس و دامادها بهترین جشن نامزدی را در طراحی و دکوراسیون مکانی که می خواهند در آن مراسم برگزار شود را خواهان هستند. زوجین می توانند با انتخاب بهترین و شیک ترین مکان برای برگزار کردن مراسم خود تحسین مهمانان خود را برانگیزند.

هم چنین می توانند ایده های خاص و ویژه ای را در دکوراسیون جشن نامزدی خود اجرا کنند. برای مثال با انتخاب تم لباس یا طراحی هایی مدرن و گیرا هماهنگی بسیار زیبایی را در مراسم جشن نامزدی خود به وجود آورید. امروزه موسسات تشریفات مجالس تمام سعی خود را برای مهیا کردن بهترین خدمات و امکانات برای عروس و دامادها به کار می برند که این امر سبب شده است زوجین بدون فکر و خیال و نگرانی در مورد چگونگی برگزاری و تشریفات جشن نامزدی خود، به بقیه کارهای مهم خود برسند.

تشریفات برگزاری جشن نامزدی

در هر کشور، شهری و منطقه ای با توجه به فرهنگ و آداب رسوم خاص تشریفات جشن نامزدی و عروس مختص خود را دارا می باشند. برخی از افراد با شنیدن کلمه تشریفات جشن نامزدی و عروسی، تجمل گرایی و تجمل پرستی را تصور می کنند در حالی که چنین نمی باشد و زوجین می توانند با کمترین هزینه از بهترین خدمات و تشریفات جشن نامزدی و عروسی برخوردار باشند.

در سال های اخیر مؤسسات بسیاری در زمینه ی ارائه خدمات و تشریفات عروسی فعالیت های پیوسته ای را داشته و دارند و به بهترین شکل ممکن برترین جشن نامزدی را برای زوجین برگزار می کنند.

alt

برای داشتن تشریفات جشن نامزدی و عروسی درجه یک بایستی این کار را به دست افراد کار بلد سپرد تا در نتیجه ی کار، خشنودی و رضایت کافی از جشن نامزدی و عروسی خود به دست آورد.

تشریفات جشن نامزدی شامل تزئین و طراحی میز نامزدی، لباس نامزدی، پذیرایی از مهمانان، چیدمان میز و صندلی ها، نورپردازی و موسیقی، استفاده از ترکیب گل ها و شمع ها و غیره می باشد.

مراسم نامزدی به عهده کیست؟

در کشور پهناور ما اقوام و سنت های زیادی وجود دارد که اکثر آنها درباره هزینه مراسم نامزدی یک چیز را به رسمیت می شناسند که برگزاری مراسم نامزدی برعهده خانواده عروس می باشد.

در خانواده های کشور ما معمولا خانواده دختر هزینه مراسم نامزدی را بر عهده می کشد. این کار در شهر های بزرگ نیز اتفاق می افتد مثلا در تهران خانواده عروس موظف است جشن نامزدی را برای دختر و پسر برگزار کند.

خانواده داماد نیز وظیفه کوچکی دارد که باید تهیه گل و کیک مراسم نامزدی را بر عهده داشته باشد. در بعضی از شهر های دیگر مراسم عروسی در خانه برگزار می شود در این حالت خانواده عروس فقط موظف است که مکانی را به این منظور تهیه کند و خانواده داماد بقیه کارها را به عهده دارند مانند تهیه شیرینی و میوه و شام وغیره.

همانطور که گفته شد در کشور ما اقوام زیادی وجود دارد که هر کدام رسم خود را دارند برخی از اقوام بر این باورند که هر کدام از خانواده ها برای فرزند خود مراسم نامزدی جداگانه ای بگیرند. این کارها را در مراسم خواستگاری و بله برون ذکر و در مورد آن بحث و تصمیم گیری می کنند.

نکات مهم در برگزاری جشن نامزدی

از نکات مهم برای انتخاب تشریفات در مراسم نامزدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب سالن یا مکان مراسم نامزدی
 • انتخاب یک گروه فیلم برداری و عکاس بسیار حرفه ای
 • گل آرایی و تزئین اتاق نامزدی، ماشین و هم چنین جایگاه عروس و داماد
 • خرید شیرینی مراسم از قنادی های حرفه ای
 • انتخاب موسیقی و آهنگ مناسب جشن نامزدی
 • مشخص کردن تایم کادو دادن به عروس و داماد
 • انتخاب به روزترین و جدیدترین آهنگ ها برای رقص عروس و داماد
 • انتخاب بهترین و کاربلدترین آرایشگاه و هماهنگی های قبلی برای اتمام به موقع

برگزاری مراسم عقد

مراسم عقدکنان یکی از مراحل ازدواج جوانان ایرانی است که بعد از خواستگاری رسمی و قرار و مدارهای بله برون اجرا می‌شود. این مراسم شیرین و دلنشین، برای زوجین بسیار خاطره انگیز می‌باشد. تا جایی که اکثر ما خاطرات آن روز بیاد ماندنی را از زبان پدربزرگ و مادربزرگ هایمان بسیار شنیده ایم.

جشن عقد نیز مانند همه جشن‌ها و سایر مراسمات عروسی، دارای رسم و رسومات خاص خود است که بایستی خانواده‌ها به آن توجه داشته باشند و تا حدی آداب و رسوم عقد در محضر آن را رعایت کنند.

alt

با توجه به اینکه اکثریت خانواده‌ها خود برای برگزاری چنین مراسماتی اطلاعاتی نسبی دارند ولی باز در این میان همه ما خواهان برگزاری یک مراسم عالی بدون کم و کاست هستیم. برای محقق شدن چنین امری باید دست به دامن بزرگان با تجربه  فامیل و اقوام شویم که تجاربشان با برگزاری مراسم های امروزی زیاد همخوانی ندارد. یا باید با دوست و آشناهای تازه مزدوج شده مشورت کنیم که باز شاید نتوانند جوابگوی نیازهای ما باشند.

آداب و رسوم مراسم عقدکنان

در بیشتر خانواده‌ها و اقوام مختلف ایرانی، مراسم عقد را در تاریخی که از پیش تعیین شده برگزار می‌کنند. تاریخ روز عقد  معمولاً در جشن بله برون انتخاب می‌شود. اگر خواستار برگزاری مراسم عقد در روزهای مقارن با اعیاد مذهبی و ملی هستید باید حداقل یک ماه پیش‌تر محضر خانه مورد نظر را رزرو کنید. قدم بعدی انتخاب تعداد میهمانان حاظر در محفل عقدتان است؛ بزرگان هر دو خانواده حضور داشته باشند کافی است.

لازم نیست همه بچه‌ها و نزدیکان جوانتر را دعوت کنید. به خاطر داشته باشید که دفترخانه را از تعداد میهمانان مطلع کنید. سعی کنید ساعت مقرر به محضر مراجعه کنید و‌ رأس ساعت در آنجا حضور داشته باشید تا در مکان مدنظر ازدحام و بی نظمی ایجاد نشود.

لیست خرید و کارهای مراسم عقد

برای رسیدگی به همه کارهای روز عقد و وظایف مربوط به آن، از قبل کامل برنامه‌ریزی کنید. و حساب و کتاب همه جزئیات را در دست داشته باشید تا بهترین روز خودتان را آرمانی و به بهترین شکل به پایان برسانید. از قبل بودجه‌ای برای تهیه ملزومات تعیین کنید و با توجه به آن خریدهای خود را انجام دهید. برای خرید عقد؛ عروس و داماد خودشان با هم به بازار می‌روند. البته گاهی مادرها نیز آنان را همراهی خواهند کرد.

هزینه های جشن عقد با کدام خانواده است؟

گاهی هزینه های جشن عقد با توجه به توافقاتی در بین خانواده عروس و داماد تقسیم می شود و با توجه به لیست خرید مراسم عقد انجام می شود. اما نکته قابل توجه این است که حتی اگر توافقاتی نیز در میان نباشد پرداخت تمامی هزینه های جشن عقد بر عهده داماد نخواهد بود بلکه برخی از هزینه ها نیز بر عهده خانواده عروس می باشد که در ادامه به تمامی این موارد اشاره خواهیم کرد:

alt

تمامی هزینه هایی که در برگزاری جشن عقد بر عهده داماد است عبارتند از:

 • آزمایشگاه
 • سالن عقد و دفتر ثبت ازدواج
 • شیرینی محضر
 • لباس عقد عروس
 • آرایشگاه
 • زیرلفظی: پس از خواندن خطبه عقد داماد باید برای گرفتن جواب بله از عروس هدیه ای را به عنوان زیرلفظی به عروس تقدیم کند که معمولا گردن بند و یا انگشتر بهترین گزینه به عنوان زیرلفظی است.
 • حلقه عروس
 • ساعت عروس
 • کیک مراسم عقد

همچنین اگر از قبل توافقاتی در خصوص پرداخت بخشی از هزینه های برگزاری مراسم و جشن عقد بین خانواده عروس و داماد صورت گرفته است داماد موظف به پرداخت آن خواهد بود.

تمامی هزینه هایی که در برگزاری جشن عقد بر عهده خانواده عروس است عبارتند از:

 • لباس عقد محضری داماد
 • حلقه داماد
 • ساعت داماد

همچنین اگر از قبل توافقاتی در خصوص پرداخت بخشی از هزینه های برگزاری مراسم و جشن عقد بین خانواده عروس و داماد صورت گرفته است خانواده عروس نیز باید بخشی از تمامی هزینه های برگزاری جشن عروسی را بر عهده بگیرند.به این مطلب امتیاز دهید:
برای رای دادن اولین نفر باشید


نظرات شما:


پیشنهادها برای شما

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات الماسی شیراز

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
فارس

تشريفات ويوا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات باران تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات موسوی تهران بدون ورودی باغ

شروع قیمت: ۹۹,۰۰۰ تومان
تهران

مجموعه تشریفات موگه

شروع قیمت: ۸۰,۰۰۰ تومان
تهران

تشریفات مجالس لوتوس طلائی کرج

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
البرز

مجموعه تشریفات موگه تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس عروسی تیام تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات آنتیک تهران

شروع قیمت: ۶۵,۰۰۰ تومان
تهران