بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
همۀ ما دوست داریم ناخن‌های مانیکور شدۀ مرتب و سالمی داشته باشیم؛ ناخن‌هایی بلند و بدون پوسته که به‌راحتی نشکنند. اما چطور می‌توانیم ناخن‌های سالم و زیبایی داشته باشیم؟

خوب به ناخن‌هایتان نگاه کنید. آیا محکم و سالم به نظر می‌رسند؟ آیا رگه‌‌رگه هستند و یا رنگ یا شکل قسمت‌هایی از آنها غیرطبیعی است؟ خیلی از این حالت‌های غیرطبیعی ناخن را می‌توان با کمی مراقبت برطرف کرد، اما بعضی از آنها نشان‌دهندۀ مشکلی در سلامتی تان هستند و باید حتما با راهنمایی پزشک آنها را از بین ببرید.

ناخن‌های شما از لایه‌هایی از پروتئین به نام کراتین تشکیل شده‌اند که از ناحیه کوتیکول شروع به رشد می‌کنند. ناخن‌های سالم نرم‌اند، شیار و حفره ندارند، و رنگ و شکلشان یکسان است. گاهی خطوطی عمودی از پوست پایین ناخن تا نوک آن شکل می‌گیرند. معمولا خطوط عمودی بی‌ضرر هستند و با بالارفتن سن برجسته‌تر می‌شوند. گاهی نقاط یا خطوط سفید روی ناخن شکل می‌گیرند که معمولا با بلندشدن ناخن از بین می‌روند. در ادامه این مقاله از سوربان نشانه‌های ناخن‌های سالم و ناسالم و راه‌های مراقبت از ناخن ها را خواهیم دید.

15 نکته کلیدی مراقبت از سلامت و زیبایی ناخن ها که احتمالا رعایت نمی‌کنید!

علائم و نشانه های ناخن های سالم

  • رنگ ناخن باید صورتی مایل به سفید باشد
  • ناخن های سالم پوسته‌ دارند (پوسته‌ها نشانۀ سالم بودن ناخن‌ها هستند؛ پس آنها را نکنید)
  • ناخن‌ها و سر سفید آنها هم‌اندازه هستند
  • قسمت هلالی‌شکل (معروف به هلالچه) در پایه ناخن‌ها قرار دارد.

نشانه های ناخن های ناسالم

  • ناخن‌های نیمه‌شکسته یا پوسته‌ شده که می‌تواند ناشی از خشکی یا کمبود ویتامین باشد
  • نقاط سفید کوچک که معمولا نشان‌دهندۀ این هستند که ناخن‌هایتان را می‌جوید یا بیش از اندازه لاک می‌زنید
  • شیارهای افقی که ممکن است ناشی از استرس، تب بالا یا فشاردادن ناخن‌ها باشد
  • پوست قرمز و ملتهب اطراف ناخن‌ها که می‌تواند به‌دلیل کندن یا جویدن پوست اطراف ریشۀ ناخن رخ دهد
  • ناخن‌های قاشقی که می‌تواند نشانهٔ کمبود آهن یا کم خونی باشد.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم برای داشتن ناخن‌های قوی و سالم باید چه کنیم.

15 نکته کلیدی مراقبت از سلامت و زیبایی ناخن ها که احتمالا رعایت نمی‌کنید!

اصول مراقبت از ناخن ها برای حفظ زیبایی و سلامت آنها

۱. تمیز نگه داشتن دست ها

قبل از اینکه کاری انجام دهید، باید مطمئن شوید که ناخن‌ها و پوست اطراف آنها کاملا تمیز هستند. ابتدا لاک‌تان را با لاک‌‌پاک‌کن بدون استون پاک کنید.

یکی از روش‌های تمیز کردن ناخن این است که مقداری صابون روی مسواک بزنید و سپس به‌آرامی روی ناخن‌ها و پوستتان بکشید. این کار، بدون نیاز به مواد شیمیایی (که باعث خشک شدن می‌شوند) یا لوسیون‌های گران‌قیمت، همهٔ آلودگی‌ها را تمیز می‌کند و پوست‌های مرده را برمی‌دارد.

۲. با ناخن هایتان مهربانانه رفتار کنید

ناخن‌ها حساس هستند. اگر آنها را به‌شدت مالش دهید، بیشتر در معرض عفونت قرار می‌گیرند. یکی دیگر از کارهایی که نباید انجام دهید، استفاده از سوهان‌های فلزی برای تمیز کردن زیر ناخن‌ها است. انجام بیش‌ازاندازۀ این کار می‌تواند صفحهٔ ناخن را از پوست جدا کند.

جدا شدن ناخن از بستر آن، مشکلی رایج در افراد ۵۰ سال به بالا است. کشیدن سوهان فلزی به زیر ناخن می‌تواند باعث سفید و قوسی شدن سر ناخن‌ها هم بشود.

۳. مرتب ناخن هایتان را کوتاه کنید

15 نکته کلیدی مراقبت از سلامت و زیبایی ناخن ها که احتمالا رعایت نمی‌کنید!

کوتاه‌ کردن منظم برای مراقبت از ناخن ها مهم است؛ پس هر دو هفته یک بار، زمانی را برای کوتاه ‌کردن آنها اختصاص دهید.

۴. الویتتان سلامت ناخن ها باشد

بی‌شک ناخن‌های بلند زیبا هستند و نقش مهمی در زیبایی ناخن دارند، اما اگر ناخن‌هایتان مرتب می‌شکنند، بهتر است آنها را کوتاه نگه دارید (دست‌کم تا زمانی که بهبود پیدا کنند). ناخن‌های کوتاهی که به‌شکل گرد، سوهان کشیده شده باشند مرتب‌تر به نظر می‌رسند و رسیدگی‌شان راحت‌تر است و می‌توانید بدون نگرانی فقط به فکر قوی‌تر کردن‌شان باشید. تا وقتی که ناخن‌ها همه هم‌اندازه و مرتب باشند، زیبا هستند.

۵. همیشه سوهان ناخن همراهتان داشته باشید

15 نکته کلیدی مراقبت از سلامت و زیبایی ناخن ها که احتمالا رعایت نمی‌کنید!

اگر کارتان به شکلی است که احتمال شکستن ناخن‌ها زیاد است، همیشه سوهان به همراه داشته باشید تا هر لحظه بتوانید لبه‌های شکسته را سوهان بکشید. بهترین راه برای انجام این کار این است که همیشه سوهان را فقط به یک طرف بکشید تا ناخن‌‌هایتان نرم‌تر شوند.

شاید سوهان‌های سنباده‌ای بیشتر باعث زبر شدن و شکستن گوشه‌های ناخن‌هایتان بشوند. سعی کنید به‌جای آنها از سوهان‌های شیشه‌ای یا کریستالی استفاده کنید. سوهان‌های شیشه‌ای لبه‌های ناخن را نرم‌تر می‌کنند و می‌توانند برای قسمت‌های شکسته و ضعیف‌تر ناخن استفاده شوند.

۶. ابزار و وسایل ناخن هایتان را مراقبت کنید

ضدعفونی کردن ابزار مراقبت از ناخن ها هم به‌اندازه تمیز کردن بُرس‌های آرایشی اهمیت دارد. دلیلش هم ساده است: خلاص شدن از شر باکتری‌ها. برای اینکه ناخن‌هایتان را تمیز نگه دارید، بهتر است ابزارهای مراقبت از ناخن ها را با آب و صابون بشویید و سپس آنها را با الکل مالشی تمیز کنید و فراموش نکنید سوهان‌های ناخن‌تان را هر چند وقت یک بار عوض کنید.

۷. پوست اطراف ناخن را نکنید

پوست اطراف ناخن وظیفۀ مهمی دارد: این پوست‌ها ناخن را در بسترش محکم نگه می‌دارند. پس وقتی آنها را بر می‌دارید، مهرهٔ محافظ ناخن‌ها را حذف می‌کنید و درنتیجه، ناخن‌هایتان را درمقابل باکتری و عفونت‌ آسیب‌پذیر می‌کنید.

۸. با لاک پوششی پایه از ناخن هایتان مراقبت کنید

15 نکته کلیدی مراقبت از سلامت و زیبایی ناخن ها که احتمالا رعایت نمی‌کنید!

اگر عادت دارید ناخن‌هایتان را خودتان لاک می‌زنید، شاید معمولا از لاک پوششی پایهٔ ناخن استفاده نمی‌کنید، درحالی‌که این کار لاکتان را یکدست می‌کند. اگر می‌خواهید ناخن‌هایتان را طراحی یا فرنچ کنید، بهتر است بعد از هر لایه لاک، یک لایه لاک پوششی بزنید تا ناخن‌هایتان براق‌تر به نظر برسند و طرح‌تان ماندگارتر شود.

۹. لاک مرغوب بزنید

درست مانند برندهای متفاوت لوازم آرایش و محصولات مراقبت از پوست، همهٔ برندهای مراقبت از ناخن ها کیفیت یکسانی ندارند؛ پس حتما سعی کنید محصولات و برندهای مطمئن را تهیه کنید، زیرا مواد شیمیایی موجود در محصولات نامرغوب باعث شکنندگی، پوسته‌پوسته شدن و ترک خوردن ناخن‌ها می‌شوند.

۱۰. از لاک پوششی روی ناخن برای جلوگیری از رگه شدن ناخن ها استفاده کنید

لاک پوششی برای زیباتر و درخشان‌تر شدن لاک و ناخن‌ها مهم است. متخصصان پوست توصیه می‌کنند هر ۳ روز یک بار از لاک پوششی استفاده کنید تا از رگه‌رگه شدن ناخن‌ها جلوگیری کنید و برق ناخن‌هایتان را ماندگارتر کنید.

۱۱. کاشت ژل یا اکریلیک را کنار بگذارید

15 نکته کلیدی مراقبت از سلامت و زیبایی ناخن ها که احتمالا رعایت نمی‌کنید!

بیشتر متخصصان مراقبت از ناخن‌ ها و پوست، کاشت ژل یا اکریلیک را پیشنهاد نمی‌کنند؛ زیرا با اینکه این روش‌ها ماندگار هستند، فشار زیادی بر ناخن می‌آورند. اما اگر مصمم هستید که از این روش‌ها استفاده کنید، به‌کمک شیوه‌های خاصی می‌توانید آسیب‌هایشان را کاهش دهید.

مشکل اصلی در کاشت ژل، قرار گرفتن ناخن‌ها در معرض اشعهٔ UV برای خشک شدن ژل است. این کار می‌تواند به پوست زیر و اطراف ناخن آسیب برساند و باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. برای کاهش خطر می‌توانید قبل از قرار دادن دست‌تان زیر دستگاه UV، کرم ضد آفتاب با اس.پی.اف ۳۰ تا ۵۰ به دست‌تان بزنید یا از دستکش‌های مخصوصی استفاده کنید که قسمت ناخن‌هایشان باز است تا بقیۀ قسمت‌های دستتان از آسیب‌های UV در امان بمانند.

۱۲. به ناخن های خود استراحت بدهید

طراحی‌ ناخن با رنگ‌های شاد و طرح‌های ظریف را برای آخر هفته‌ها بگذارید و در طول هفته فقط از همان لایهٔ پوششی یا برق ناخن استفاده کنید. متخصصان مراقبت از ناخن می‌گویند که اگر پشت سر هم لاک بزنید و ناخن‌ها را طراحی کنید، آنها به‌مرور زمان خشک و زرد و حتی ضعیف می‌شوند.

۱۳. ناخن ها و دست هایتان را مرطوب نگه دارید

شاید بدون زدن کرم نرم‌کننده به صورت‌تان شب‌ها به رختخواب نمی‌روید؛ پس چرا نباید به همین اندازه به ناخن‌هایتان توجه کنید؟ ترکیب روغن آووکادو و روغن بادام می‌تواند ناخن‌ها و پوست‌های اطراف آنها را تقویت کند و مرطوب نگه دارد، اما هر نوع روغن مغذی دیگر نیز برای مرطوب نگه داشتن ناخن‌ها مفید است.

۱۴. در هنگام ظرف شستن استفاده از دستکش را فراموش نکنید

15 نکته کلیدی مراقبت از سلامت و زیبایی ناخن ها که احتمالا رعایت نمی‌کنید!

هر وقت از مواد شیمیایی استفاده می‌کنید (چه برای باغبانی، چه برای ظرف شستن)، حتما از دستکش‌های لاستیکی، وینیل یا پلاستیکی استفاده کنید. ظرف شستن با آب داغ و مایع ظرف‌شویی بدون دستکش، ناخن‌هایتان را ضعیف می‌کند.

۱۵. غذاهای غنی از پروتئین بخورید

ناخن‌های شما از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده‌اند؛ پس بهبود رژيم غذایی همان‌قدر که در شفافیت پوست و درخشش موها اثر دارد، به تقویت ناخن هایتان هم کمک می‌کند. افزودن ویتامین ها و مکمل‌هایی مانند بیوتین، ویتامین ای و روغن ماهی یا مصرف خوراکی‌هایی مانند مغزها، ماهی و حبوبات، سلامت ناخن‌هایتان را تضمین می‌کند.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

پیشنهادها برای شما

تشریفات لوکس خاطره تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات رویای طلایی تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

باغ و عمارت پاپیون اصفهان

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
اصفهان

باغ و تشریفات پلاک 7 شیراز

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
فارس

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجلل در باغ تالار روما

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران


نظرات شما:

عناوین جذاب امروز