بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

لیزر موهای زائد  به دلیل اثر بخشی و بدون درد بودن ،  به یکی از محبوب ترین راه حل های رفع موهای زائد تبدیل شده است.

وقتی صحبت از روش های دائمی موزدایی می شود ، لیزر موهای زائد یک گزینه عالی برای هدف قرار دادن مناطق وسیعی از بدن و همچنین صورت است. لیزر یک راه حل بسیار دائمی تر از اپیلاسیون است و تعداد جلسات بسیار کمتری نسبت به الکترولیز مو لازم دارد . با گذشت زمان ، میزان قابل توجهی از میزان و تراکم مو در ناحیه تحت درمان کاهش می یابد.

9 نکته بسیار مهم درباره لیزر موهای زائد

چه کسانی کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد نیستند

هر چند اکثر افراد با خیال راحت می توانند برای از بین بردن موهای زائد خود به کلینیک زیبایی اما برخی از آنها کاندیدای مناسبی نیستند.
لیزر موهای زائد می تواند برای مدت طولانی پوست صاف و بدون مو به شما بدهد. نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که باید در نظر بگیرید که آیا شما کاندید مناسبی برای لیزر مو هستید یا خیر.

1-  افرادی که پوست و موی روشنی دارند

طبیعت مو و پوست شما می تواند نتیجه لیزر موهای زائد را تعیین کند. در حالی که دستگاههای لیزر زیادی برای حذف موهای زائد وجود دارد ، بعضی از آنها برای نوع خاصی از پوست مناسب ترند. به عنوان مثال ، اگر پوست تیره ای دارید ، ممکن است به شما توصیه شود لیزر Nd-YAG را انتخاب کنید ، زیرا آسیب کمتری به پوست شما وارد می کند.

2- انواع پوست های مستعد رنگدانه

شایعترین عوارض جانبی لیزر مو شامل تحریک پوست یا تغییر رنگ و رنگدانه است. اگر پوست شما به راحتی تغییر رنگ می دهد ، توصیه می شود رفع موهای زائد را با لیزر انجام ندهید. برای جلوگیری از این مسئله ، باید قبل از انتخاب روش ، از پزشک خود در مورد خطرات و عوارض درمان بپرسید. پزشک شما ممکن است یک آزمایش را برای دیدن واکنش پوست شما در برابر درمان  لیزر پیشنهاد دهد.

3- افرادی که بیماری پوستی دارند

درمان با لیزر به طور کلی برای افرادی که بیماری پوستی یا عفونت دارند توصیه نمی شود. برخی از داروهایی که برای شرایط پوستی خود استفاده می کنید ، مانند ایزوترتینوئین ، می تواند باعث حساسیت به نور شود. قبل از درمان باید به پزشک خود اطلاع دهید تا از مناسب بودن خودتان برای لیزر مو مطمئن شوید.

4- افرادی که باردار هستند

در حالی که اطلاعات کافی در مورد تأثیر لیزر یا مواد شیمیایی اعمال شده بر روی پوست شما در طی لیزر مو بر روی جنین وجود ندارد ، به طور کلی توصیه می شود در صورت بارداری از درمان لیزر موهای زائد خودداری کنید. در واقع هیچ درمانی با لیزر برای افراد باردار توصیه نمی شود. بسیاری از خانم ها ممکن است در اثر افزایش هورمون ها در دوران بارداری ، شاهد رشد مو در نوک پستان ها یا شکم خود شوند. به طور معمول این موها بعد از بارداری خود بخود از بین می روند و نیازی به استفاده از لیزر برای حذف این موهای زائد وجود ندارد.

5-  ناحیه ای که می خواهید لیزر کنید

بسته به ضخامت مو ، اندازه ناحیه تحت درمان و وضعیت پوست و مو ، شدت لیزر متفاوت خواهد بود. اگر می خواهید برای از بین بردن موهای زائد روی صورت یا ابروهای خود لیزر انجام دهید ، بسیاری از متخصصان پوست و مو توصیه می کنند که به روش های قدیمی اپیلاسیون یا موچین پایبند باشید. نور لیزر در صورت برخورد با چشمان شما می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث نابینایی ، تاری و تیرگی دید شود.

تاثیر نوع پوست بر لیزر موهای زائد

کامل ترین دسته بندی پوست، دسته بندی دكتر نوئل فيتز پاتريك است كه براساس رنگ پوست، رنگ مو، رنگ چشم و واكنش پوست به نور خورشيد، انواع مختلف پوست رابه شش گروه تقسيم كرده است.
1-  پوستهای بسيار سفيد و داراى كك ومك، موهاى قرمز، مردمك چشم آبى، که پوست خیلی سریع در مقابل آفتاب مى‌سوزد و به هیچ عنوان برنزه نمى‌شود.
2-  شامل پوستهای سفيد و موهاى بلوند و مردمك چشم روشن، که پوست در مقابل آفتاب مى‌سوزد و احتمال خیلی کمی دارد که برنزه شود.
3-  شامل پوستهای گندمى و موهاى قهوه اى، که پوست در مقابل آفتاب گاهى مى‌سوزد و خیلی خوب برنزه نمى‌شود.
4- شامل پوستهای سبزه و موها و مردمک هاى تيره، که پوست در مقابل آفتاب خيلى خوب برنزه مى‌شود و بندرت مى‌سوزد.
5-  شامل پوستهای قهوه اى تيره، که در اثر آفتاب اصلا نمى‌سوزد و به شدت برنزه مى‌شود.
6-  شامل پوستهای كاملاً تيره كه اصلا در مقابل آفتاب نمى‌سوزد. (مثل سياهپوستان)
بسته به این که فرد از کدام تیپ و نوع پوست برخوردار باشد، نتیجه ی مختلف و مخصوص به خود را با استفاده از لیزر دریافت خواهد کرد.

9 نکته بسیار مهم درباره لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

بدن هر کدام از افراد نسبت به درمان لیزر مو واکنش متفاوتی نشان می دهد. پس از اتمام جلسات خدمات لیزر موهای زائد آقایان  و خانمها، برخی از افراد شاهد ریزش دائمی مو هستند و نتایج دائمی را می بینند ، در حالی که برخی فقط کاهش مو را نتیجه می گیرند و ممکن است طی یک یا دو سال نیاز به یک جلسه شارژ مجدد داشته باشند. موفقیت این روش به خود فرد و تعداد جلسات درمان بستگی دارد. اما حتی برای این افراد نیز اگر موها دوباره رشد کند ، سبک و نازک تر از قبل خواهد بود و فقط به لیزر گاه به گاه نیاز  خواهند داشت.

 

سوالات متداول درباره لیزر موهای زائد

۱ – تعداد جلسات لیزر مو چقدر می باشد؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای از بین بردن موهای زائد با لیزر کاملا بسته به نوع دستگاه  و نوع پوست و مو افراد متغیر بین ۴ الی ۸ جلسه می باشد.

۲ - فاصله بین جلسات لیزر چقدر می باشد؟

فاصله جلسات بین لیزر بسته به نوع دستگاه متغیر بین ۳۰ الی ۵۰ روز می باشد.

۳-  آیا لیزر مو درد داره؟

با پیشرفت دستگاه های لیزر ،کولینگ (خنک کننده) هایی بسیار قوی که گرمای لیزر رو تا بیشترین حد کاهش میدهند روی دستگاه ها به کار رفته و درد ناشی از لیزر را ناچیز کرده اند.

۴-  آیا در طی جلسات لیزر امکان شیو کردن مو هست؟

در طی جلسات لیزر می توان از تیغ یا ژیلت و همچنین پودرهای موبر استفاده کرد. بهتر هست که تعداد دفعات  شیو کردن کمتر شود.

۵-  مدت زمان لیزر چقدر می باشد؟

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام لیزر کاملا بسته به مساحت ناحیه مورد نظر دارد؛ به طور مثال برای لیزر صورت مدت زمان ۱۰ دقیقه و برای کل بدن حدودا یک ساعت زمان مورد نیاز است.

۶ - آیا لیزر مو روی پوست های تیره نیز انجام می شود؟

بله ٬ برای افرادی که طیف پوستی تیره ای دارند امکان انجام لیزر برای از بین بردن موهای اضافی و زائد هست که بیشترین بازدهی را با لیزر طول موج اندیاگ می توانند داشته باشند.

۷-  آیا برای افرادی که پوست سولار کرده دارند ٬ لیزر مو  انجام می شود؟

بله٬ افرادی که پوست سولار کرده داردن ٬ حتما باید ۳۰ الی ۴۰ روز از انجام سولار گذشته باشد که امکان ایجاد تورم روی پوست یا سوختگی به صفر رسیده باشد.

۸ - آیا امکان لیزر موهای کرکی وجود داره؟

بله٬ ریشه های موهای کرکی ضعیف هستند و با استفاده از لیزر کم قدرت (طول موج آندیال) از بین می روند.

۹ - قیمت لیزر مو  چقدر می باشد؟

قیمت لیزر موهای زائد بسته به ناحیه مورد نظر و نوع دستگاه متفاوت می باشد.

۱۰-  حداقل سن مجاز برای انجام لیزر مو  چقدر می باشد؟

حداقل سن جهت انجام لیزر مو های زائد ۱۵ سال می باشد.

۱۱-  آیا لیزر موهای زائد باعث ایجاد لک یا زخم خواهد شد؟

خیر٬ در صورتی که با دستگاه های دارای تاییدیه و توسط افراد دارای تخصص انجام شود هیچگونه اسیبی نخواهد داشت.

۱۲ - تاثیر لیزر مو های زائد چقدر می باشد؟

تاثیر لیزر مو های زائد بسته به متابولیسم بدن افراد بین ۸۰ الی ۱۰۰ درصد می باشد.

۱۳ - کدام نواحی از بدن قابلیت لیزر مو  را دارند؟

پیشانی- شقیقه ها – گونه ها – پشت لب – چانه – روی فک ها- غبغب- گردن- گوش ها – خط ریش – سینه – وسط سینه – شکم- خط ناف – کمر – شانه ها – کل دست ها- انگشتان- ران ها – ساق ها – رو و اطراف زانو

آیا لیزر مو ارزش انجام دادن دارد؟

از بین بردن مو با لیزر یک جایگزین راحت و موثر برای دیگر روشای حذف موهای زائد است که وقت شما را می گیرند و فقط نتایج کوتاه مدت دارند.
برای انجام لیزر مو در در هر نقطه از بدن نظیر لیزر پاها ، پشت ، سینه ، صورت و زیر بغل  و … دستگاههای لیزر دقیق امروزی نظیر مدیو استار اسکلپیون می توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند و موهای زائد را از بین ببرند. لذا این روش با توجه به مزایای آن نظیر نتایج  دائمی یا طولانی مدت ، هزینه مناسب و ایمن بودن و … ارزش سرمایه گذاری را دارد.

9 نکته بسیار مهم درباره لیزر موهای زائد

نکات بسیار مهم قبل از انجام لیزر موهای زائد

۱ - لطفا شب قبل مراجعه نواحی مورد نظر شیو شود.
۲ - از کرم های بی حسی (زایلاپی ٬ لیدوکایین دار و …) به هیچ عنوان استفاده نکنید.
۳ - فاصله بین دو جلسه از لیزر عموما ۴۰ روزه می باشد؛ در صورت رعایت نکردن و به تاخیر انداختن نتیجه گیری به تعویق خواهد افتاد.(یا جلسات لیزر اضافه خواهد شد)
۴ - روز مراجعه حتما دوش بگیرید.
۵-  هنگام مراجعه از لوسیون بدن ٬ مام زیربغل و هر نوع عطر و اسپری روی پوست استفاده نفرمایید.
۶ - تا ۶ ساعت بعد از انجام لیزر بهتر است از حمام ٬ استخر ٬ سونا٬ جکوزی و ماساژ بپزهیزید.
۷-  از سولار و آفتاب گرفتن در دوره لیزر اجتناب کنید.
۸-  برخی از نواحی (صورت ٬ زانو ها و …) تعداد جلسات بیشتری نسبت به سایر نواحی نیاز هست.
۹-  در صورت ایجاد التهاب و سوزش بعد از لیزر از پماد زینک اکساید هر ۳ ساعت یکبار به صورت موضعی استفاده بفرمایید.

منبع: کلینیک زیبایی گلدن رویالبه این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما: