بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان

ارتودنسی چند دندان چگونه انجام می شود؟

زمانی که در فک پایین یا بالا تنها چند دندان دچار ناهنجاری باشد که معمولاً کج شده‌ اند می‌ خواند بر روی دندان های دیگر تاثیر بگذارد و باعث خراب شدن آن ها شود. بنابراین شما می توانید با مراجعه به یک دندانپزشک با سابقه از ارتودنسی چند دندان استفاده کنید و در مدت زمان کوتاهی دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید.

در بعضی از افراد مشکلات ناهمواری و ناهنجاری های دندان فقط در چند عدد از آن ها دیده می شود. این افراد معمولاً با این سوال که آیا امکان دارد تنها چند عدد از دندان ها را ارتودنسی کرد یا خیر؟ روبرو می شوند. در این زمان شما می توانید با مراجعه به یک ارتودنتیست ماهر برای نظم بخشیدن به دندان ها اقدام نمایید. بعد از انجام معاینه و بررسی دندانپزشک انتخابی شما با دقت و ظرافت بالا ارتودنسی چند دندان را به گونه ای انجام می دهد که اثرات آن دائمی باشد.

 

آیا ارتودنسی چندان اهمیت دارد؟

احتمال دارد بعضی از افراد تنها ۳ یا ۴ دندانشان نامنظم و کج باشد. و اگر بهترین حالت ممکن را در نظر بگیریم این انحرافات در یک فک و کنار یکدیگر به وجود آمده است. در این زمان ارتودنسی چند دندان به راحتی انجام می‌ شود و دندانپزشک تنها با کمک یک گیره نگهدارنده درمان را انجام می دهد.

البته برای انجام این کار باید فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شود که این فاکتورها شامل سن بیمار، وضعیت فک ها، میزان انحراف دندان ها، میزان شلوغی دندان ها، نیمرخ بیمار، شیب دندان ها و حتی نتیجه رادیوگرافی بیمار می باشد‌.

اما در زمانی که دندان های کج یا منحرف شده در دو فک دیده شود نیاز است ارتودنسی چند دندان برای هر دو فک انجام شود. البته بعضی از بیماران به دلیل این که دندان های کج آن ها در قسمتی قرار دارد که دیده نمی‌ شود. از انجام این کار خودداری می ‌کنند. ولی باید بدانید این عدم درمان اشتباه است و انجام ارتودنسی در واقع نوعی درمان جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می باشد.

ارتودنسی چند دندان چگونه انجام می شود؟

مشکلات مربوط به ناهنجاری های دندان:

وجود ناهنجاری های در دندان مشکلاتی را برای بیمار به وجود می آورد که نیاز به ارتودنسی چند دندان را نشان می ‌دهد این مشکلات عبارت اند از:

  • ایجاد مشکل در هضم غذا، در واقع زمانی که بیمار دارای دندان های کج می باشد. بنابراین مرحله جویدن غذا به خوبی انجام نمی‌ شود و تکه های بزرگ غذا که وارد معده می شود موجب شده معده تلاش بیشتری برای هضم غذا داشته باشد و زمان هضم نیز افزایش پیدا می‌ کند. و پس از گذشته چند سال به دلیل عدم هضم مناسب غذا، کج ‌بودن چند دندان می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی گردد.
  • در صورتی که یک عدد از دندان ها کج شده باشد می ‌تواند با فشاری که بر روی دندان های دیگر وارد می کند باعث پوسیدگی آن ها در طول زمان گردد. همچنین خود دندان نیز در معرض پوسیدگی قرار می گیرد.

به همین دلیل است که دندانپزشکان نسبت به کج بودن حتی یک دندان نیز حساس هستند و معمولاً به بیماران توصیه می‌ کنند اگر دندان کج در قسمتی از دهان مثلاً ناحیه عقب فک است و دیده نمی شود، باز هم آن را درمان کنند تا از بروز مشکلات دیگر پیشگیری شود. و معمولاً برای افرادی که یک یا چند عدد از دندان ‌های آن ها کج می ‌باشد ارتودنسی چند دندان انجام می ‌شود.

 

روش ارتودنسی چند دندان چگونه است؟

معمولاً زمانی که دندان ها دچار ناهنجاری باشند دندانپزشکان اولین گزینه را ارتودنسی می دانند زیرا این درمان علاوه بر آن که آسیبی به دندان ‌ها وارد نمی‌ کند باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز می شود.

برای انجام ارتودنسی چند دندان ابتدا ارتودنتیست وضعیت فک و دندان را به طور کامل بررسی می کند و در بعضی از موارد با انجام رادیوگرافی عکس ‌هایی گرفته می ‌شود که دندانپزشک بتواند تصمیم بهتری برای ارتودنسی بگیرد. پس از آن که شرایط فک و دندان مشخص شد یکی از روش های ارتودنسی چند دندان به کار برده می شود که عبارت اند از:

  • ارتودنسی چند دندان به روش معمول:

به طور کلی می‌ توان گفت مدت زمان مورد نیاز برای درمان با ارتودنسی حدود یک تا دو سال می باشد و ممکن است پزشک تشخیص دهد که از روش معمول برای ارتودنسی چند دندان استفاده کند.

  • ارتودنسی چند دندان به مدت ۶ ماه:

زمانی که انحراف دندان ها بسیار کم باشد مثلاً دو دندان جلوی بیمار دچار کمی انحراف باشند معمولا دندانپزشک از ارتودنسی ۶ ماه استفاده می نماید. این درمان به لبخند شش ماهه نیز معروف شده است. ارتودنسی چند دندان به مدت ۶ ماه در واقع یک میانگین به حساب می‌ آید و ممکن است افراد نسبت به درمان واکنش های متفاوتی ارائه دهند که مدت زمان آن را کم یا زیاد می کند.

  • ارتودنسی چند دندان به روش پشت دندانی:

ممکن است بعضی از افراد نسبت به پیدا بودن سیم و براکت بر روی دندان حساس باشند و احساس ناخوشایندی در آن ها به وجود آورد. بنابراین پزشک ارتودنسی چند دندان را در پشت دندان جایی که مشخص نباشد انجام می دهد. این روش به دلیل پنهانی بودن یا نامرئی بودن آن محبوبیت بالایی دارد اما انجام آن سخت تر می باشد.

ارتودنسی چند دندان چگونه انجام می شود؟

معایب ارتودنسی چند دندان:

در بعضی از افراد تنها یک یا دو دندان دچار ناهنجاری هستند اما بهتر است تعداد دندان‌ ها به اندازه‌ ای باشد که بتوان به راحتی به راکت ها و سیم ها را بر روی آن ها نصب کرد تا فشار مناسب برای حرکت آن ها ایجاد شود. اما با این وجود در صورتی که به دندانپزشک ماهر و با تجربه مراجعه کنید می تواند با مهارت بالا براکت و سیم را بر روی یک یا دو دندان نصب نماید. به طور کلی می‌ توان از معایب این روش به عدم ایجاد نظم بین دندان‌ های تحت درمان و دندان های که ارتودنسی بر روی آن ها انجام نمی شود اشاره کرد.

 

ارتودنسی چند دندان در جلو:

همه ما افرادی را دیده ‌ایم که بین دندان ‌های جلوی آن ها فاصله وجود دارد و برای پر کردن این فاصله از روشن ارتودنسی چندان دندان استفاده می ‌کنند که این کار علاوه بر زیبایی دندان های جلو باعث می‌ شود تا فضایی در آخر فک ایجاد شود. و دندان ‌ها نظم بهتری پیدا کنند. معمولاً پزشکان برای اینکه براکت و سیم های نصب شده بر روی دندان ‌های جلو دیده نشود از روش مخفی یا نامرئی که در پشت دندان ها صورت می گیرد استفاده می ‌کنند.

راه مراقبت از ارتودنسی چند دندان:

  • از مصرف مواد غذایی شیرین بپرهیزید.
  • از نوشابه های گازدار استفاده نکنید.
  • از آب میوه‌ های طبیعی استفاده نمایید.
  • از خوردن غذا های سفت که نیاز به گاز زدن دارند بپرهیزید.
  • در هنگام ورزش کردن از محافظ دندان استفاده کنید.

برای یافتن متخصص ارتودنسی اصفهان شاید نیاز به صرف زمان زیادی داشته باشید اما ما می توانیم دکتر محمد علی ناصری فوق تخصص ارتودنسی اصفهان را به شما معرفی کنیم.

برای اطلاع از قیمت های ارتودنسی در اصفهان و تعرفه های آن با شماره تماس مطب دکتر ناصری تماس بگیرید و نوبت خود را هم ثبت کنید.

راه های ارتباط :

www.drmohammadnaseri.com

09130211313به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما: