بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان

کامل ترین راهنمای کاریابی در فرانسه

اگر در فرانسه به دنبال کار هستید، توانایی فرانسوی صحبت کردن بسیار اهمیت دارد. اگر سطح زبانی خوبی ندارید، حتی به سختی می‌توانید شغل‌های ابتدایی و ساده پیدا کنید، بنابراین قبل از اقدام به کاریابی در فرانسه، بدنبال تقویت توانایی زبان فرانسوی باشید.

بازار کارِ فرانسه چگونه است؟

بیکاری در فرانسه کمی بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا و منطقه اروپاست. بر اساس موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی، هم اکنون نرخ بیکاری در فرانسه 7.1% است. همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، بیشترین بیکاری فرانسه به افراد بالای 25 سال اختصاص دارد و در سال‌های اخیر قراردادهای کاری انعطاف پذیر و دائمی در کشور رشد داشته است.

اخیراً دولت فرانسه طرح سهمیه بندی برای کارگران مهاجر اعلام نمود تا نیروی کار را در صنایع خاصی کنترل نماید. این طرح بر مهاجران خارج از EU/EFTA تأثیر گذاشته که معمولاً برای کار در فرانسه نیاز به ویزای کاری دارند. شهروندان EU/EFTA حق اشتغال مشابه با شهروندان فرانسوی دارند، البته به استثناء برخی از سمت‌های مدیریت دولتی.

صنایع اصلی فرانسه عبارتند از خودرو، داروسازی، ماشین آلات صنعتی، الکترونیک، امور مالی، غذا و نوشیدنی و گردشگری. شرکت‌های بزرگی در فرانسه مشغول فعالیت هستند که می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره نمود:

 • AXA
 • BNP Paribas
 • Carrefour
 • Credit Agricole
 • EDF
 • L’Oreal
 • Michelin
 • Orange
 • Peugeot
 • Renault
 • Societe Generale
 • Total

بیشتر بخوانید : هزینه های خرید خانه در کانادا چقدر است؟

فرصت‌های شغلی فرانسه

در سال 2020 نزدیک به 212000 فرصت شغلی در فرانسه وجود داشت. کمبود نیروی کار در بخش‌های زیر در کشور وجود دارد:

 • کارشناس STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی)
 • برقکار
 • دامپزشک
 • پزشک
 • نجار
 • کارگر ساختمانی
 • نقشه بردار
 • کارشناس ICT

همچنین در صنعت گردشگری، خرده فروشی، کشاورزی و بخش خدمات و درمان نیز فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد.

حقوق شغل در فرانسه چقدر است؟

دولت فرانسه هر ساله حداقل دستمزد را تغییر می‌دهد. در سال 2020، به 10.15 یورو در ساعت افزایش یافت (در سال 2019، 10.03 یورو در ساعت بود). این افزایش دولت فرانسه را جزء بالاترین کشورهای اتحادیه اروپا از این حیث قرار می‌دهد. حقوق مشاغل از نظر سطوح مهارتی و بخش‌های مختلف، تفاوت قابل توجهی دارد. شهر بزرگی مثل پاریس میانگین بالاترین دستمزد را داراست. میانگین حقوق فرانسه در سال 2019، 39.099 یورو بود.

فرهنگ کاری در فرانسه

مشاغل فرانسه سلسله مراتب دقیقی دارند که کرسی‌ها و قدرت هر سمت دقیقاً مشخص است. منشی‌ها سخت کار می‌کنند تا مانع بروز اختلال و مشکلات برای رئیس خود شوند، بنابراین به سختی می‌توانید با افراد رده بالا صحبت کنید. حتی چیدمان صندلی‌ها در جلسات شغلی بر اساس رتبه شغلی تنظیم می‌شود.

وقتی در جلسه‌ای هستید، باید در مورد موضوع صحبت کنید نه اینکه در مورد آن تصمیم گیری نمایید. قبل از تصمیم گیری، تمام جوانب موضوع مورد ارزیابی و تحلیل قرار می‌گیرد. استراتژی‌های سازمانی اغلب بلند مدت بوده و توسط کارکنان رده بالا اتخاذ می‌شوند. وقت شناسی اهمیت زیادی دارد؛ ملاقات و جلسات شغلی ضروری بوده و گفتگو و مذاکره به صورت رسمی و در کمال آرامش انجام می‌گیرد.

کامل ترین راهنمای کاریابی در فرانسه

قوانین نیروی کار و حقوق نیروی کار در فرانسه

قوانین نیروی کار فرانسه بسیار محافظ است؛ هفته‌ای 35 ساعت کار (که بیشتر از این ساعت باید اضافه کار پرداخت شود)، حدود یک الی دو ساعت برای ناهار، حداقل پنج هفته تعطیلات در طول سال بعلاوه سایر مزایا از جمله مرخصی والدین. حداکثر ساعت مجاز کار در هفته نیز 48 ساعت است.

اگر برای شرکتی با بیش از 50 کارمند کار می‌کنید، عملاً تحت حمایت اتحادیه مشاغل فرانسه هستید، حتی اگر به آن ملحق نشوید. با این حال، قراردادهای شغلی مکتوب لازمه قانونی در فرانسه نیستند، و کارکنان شرکت‌های کوچکتر یا آن‌هایی که کار موقت دارند، ممکن است این مزیت را نداشته باشند. برای حراست از حقوق شغلی خود، بهتر است درخواست قرارداد مکتوب داشته باشید.

نحوه پیدا کردن کار در فرانسه

مشاغل Expatica

در صفحه مشاغل Expatica، تبلیغات شغلی برای تمام سطوح، در بخش‌های متعدد و متنوع وجود دارد.

مشاغل EURES

اگر از EU/EFTA هستید، از طریق EURES می‌توانید به دنبال شغل باشید. پورتال انتقال شغلی اروپا توسط کمیسیون اروپا برای کمک به انتقال آزاد در منطقه است. اگر به دنبال کار هستید، می‌توانید رزومه خود را در سامانه قرار دهید و در مورد مسائل اداری و قانونی کار در فرانسه مشاوره دریافت کنید.

سایت‌های شغلی عمومی فرانسه

کارگزاری اشتغال ملی فرانسه Pole Emploi، مشاغل را مشخص می‌کند. تمام نوع شغل از جمله کارهای موقت، دستی، غیرتخصصی و اداری در تمام فرانسه خواهید یافت. APEC کارگزار اشتغال ملی برای مشاغل مدیریتی و تخصصی می‌باشد.

مشاغل انگلیسی زبان در فرانسه

 • Jobs in Paris- برخلاف آنچه نام این مشاغل نشان می‌دهند، اما مشاغل مربوط به سراسر کشور فرانسه هستند
 • Momji- تدریس و مراقبت از کودک

بیشتر بدانید : صفر تا صد خرید ملک در استانبول

کارگزاری‌های استخدام

می‌توانید در چندین کارگزاری استخدام ثبت نام کنید. در Pages Jaunes به دنبال اسامی و جزئیات قرارداد کارگزاری‌های استخدام باشید. شرکت‌های مشهور عضوء بدنه حرفه‌ای کارگزاری‌های استخدام Prism Emploi هستند.

مشاغل تدریس در فرانسه

زبان انگلیسی، آلمانی و اسپانیایی مورد نیاز بوده و شغل در نظام آموزشی فرانسه مستلزم صلاحیت‌های فرانسوی است. کنسول بریتیش و CIEP اطلاعاتی راجع به دستیار زبان خارجی در مدارس دولتی فرانسه دارد. صلاحیت تدریس (TEFL) یا مدرک دانشگاهی و تجربیات کافی برای کرسی شغلی در مدرسه زبان خصوصی یا نمایندگی آموزشی نیز می‌تواند کافی باشد.

سفارت و سازمان‌های خارجی

در سفارت‌ها به دنبال فرصت‌های مختلف باشید و با کارشناسان مربوطه مشورت کنید. سفارت‌ها استاندارد بالای تسلط به زبان انگلیسی گفتاری و نوشتاری را نیاز دارند. کتابخانه آمریکایی در پاریس یک هیئت اجتماعی با تبلیغات شغلی دارد.

روزنامه‌ها

روزنامه‌های منطقه‌ای و ملی در مورد فرصت‌های شغلی آگهی می‌دهند و لینک‌های مربوط به وبسایت یا صفحات شغلی را نیز ارائه می‌دهند. Le Monde و Le Point جزء روزنامه‌های معروف کاریابی هستند.

کامل ترین راهنمای کاریابی در فرانسه

شبکه سازی

مشاغل فرانسه باید به صورت گسترده‌ای تبلیغ شوند، اما در واقعیت بسیاری از فرصت‌های شغلی از طریق روابط شخصی بدست می‌آیند. بنابراین شبکه سازی اهمیت زیادی دارد، زیرا هر آشنا و دوست می‌تواند یک فرصت بالقوه شغلی برای شما باشد. در اطراف خود در جستجوی شغل باشید، در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید و شبکه روابط خود را گسترش دهید.

خود اشتغالی و فریلنسری در فرانسه

گزینه دیگر فرانسه، خویش فرمایی در قالب فریلنسر یا راه اندازی کسب و کار باشید. 11.6 درصد نیروهای کاری فرانسه به صورت خود اشتغالی مشغول هستند.

دوره‌های کارآموزی، کارورزی و فعالیت‌های داوطلبانه در فرانسه

اتحادیه اروپا دوره‌های کارآموزشی برای فارغ التحصیلان دانشگاه از طریق اداره کارآموزی کمیسیون اروپا (Bureau de Stages) ارائه می‌کند. AIESEC (برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در بریتانیا) یا IAESTE (برای دانشجویان در علوم، مهندسی و هنرهای کاربردی) کارآموزی یا قرارهای تابستانی را تنظیم می‌کنند.

درخواست شغل در فرانسه

بعد از یافتن شغل در فرانسه، با ارسال درخواست شغلی در قالبی که مورد توجه کارفرمایان فرانسوی است، فرصت پیدا کردن شغل را به خودتان بدهید. اکثر مشاغل فرانسه خواستار درخواست کامل همراه با توضیح فردی، رزومه یا توصیه نامه هستند. به هر ترتیب باید بروی نقاط قوت خود تمرکز کنید تا شرکت را متقاعد نمایید که شما بهترین گزینه برای آن فرصت شغلی هستید.

الزامات کاریابی در فرانسه

 • ویزای کار
 • الزامات زبانی برای کار
 • صلاحیت های شغلی
 • شماره تامین اجتماعی و مالیات
 • شغلی اتحادیه اروپا

اینوسپات به عنوان موسسه مرجع سرمایه گذاری خارجی در شما را در تمامی مسیر کسب و کار و سرمایه گذاری در کشورهای خارجی راهنمای میکند. کافیست با کارشناس زبده اینوسپات تماس بگیرید تا از بهترین مشاوران بهره مند شوید. 021-22012918به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما: