بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان

آشپزخانه از مکان های شلوغ و پر رفت و آمد در خانه است. ما بیشتر اوقات روز را در آشپزخانه ها و برای صرف غذا و یا نظافت سپری می کنیم. بنابراین نحوه چیدمان آشپزخانه، رنگ ها و طرح های به کار رفته شده در کابینت ها می تواند تاثیر زیادی در روحیه ما بگذارد.

از عواملی که سبب انتخاب ما در کابینت می شود، نقشه محیط است. همچنین میزان نور محیط از عوامل دیگر نیز می باشد. اگر آشپزخانه شما کوچک است و یا نور کمی در فضا وجود دارد، بهتر است از کابینت هایی استفاده کنید که نور را بازتاب می کند. این به بزرگتر شدن و نورانی تر شدن کمک می کند. اگر فضای بزرگ و کافی نیز در اختیار دارید دستتان برای انتخاب کابینت باز خواهد بود.

از دیگر نکات مهم در در آشپزخانه نحوه چیدمان است. به طوری که ماشین های مورد استفاده و کابینت ها در محیط در دسترس باشند. در ادامه این مطلب می توانیم شما را کاملا با این موضوع آشنا کنیم.

چیدمان کابینت بر اساس نقشه آشپزخانه

نقشه آشپزخانه یکی از مهم ترین عواملی است که چیدمان کابینت ها را مشخص می کند. در هنگام سفارش و طراحی سه بعدی باید به در دسترس بودن وسایل توجه کرد. به طوری که ماشین لباس شویی، گاز و ظرفشویی برای استفاده در بهترین حالت ممکن قرار بگیرند.


 

در کل 6 حالت برای نقشه چیدمان آشپزخانه ها وجود دارد. این 6 اصول به ترتیب عبارت اند از:1

  1. نصب کابینت به صورت خطی
  2. چیدمان کابینت به صورت راهرویی
  3. نصب کابینت به شکل L
  4. چیدمان کابینت برای آشپزخانه U شکل
  5. نصب کابینت به صورت جزیره
  6. چیدمان کابینت به صورت اپن

اگر در هنگام خرید کابینت این موضوعات را در نظر داشته باشید، می توانید بهترین چیدمان کابینت را داشته باشید.

نصب کابینت به صورت خطی

در این مدل آشپزخانه ها کابینت بر روی یک دیوار نصب می شوند. از این رو به آن نصب یک طرفه نیز می گویند. این نصب از ساده ترین چیدمان های آشپزخانه به حساب می آید. طراحی آن نیز ساده تر است. بنابراین قیمت روز کابینت آشپزخانه شما کمتر می شود.

در این چیدمان، سینک، اجاق گاز، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی در یک راستا قرار می گیرند. این نوع چیدمان بیشتر برای آشپزخانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین بهتر است که از کابینت های سبک مدرن که طراحی کمتری دارند استفاده کنید. مثلا کابینت هایگلاس، پلی لاک و لامی گلاس انتخاب خیلی مناسبی هستند. دقت داشته باشید که از این کابینت ها در رنگ روشن خود استفاده کنید..

چیدمان کابینت به صورت راهرویی

از دیگر اصول چیدمان کابینت ها، راهرویی است. به این نصب دوطرفه و یا گالری مانند نیز می گویند. در این چیدمان، کابینت ها بر دو دیوار موازی آشپزخانه قرار می گیرند. معمولا از این طراحی برای آشپزخانه های مستطیل شکل استفاده می کنند. شاید این سوال پیش بیاید که فاصله بین کابینت ها چه می شود؟ این فاصله بسته به فضای آشپزخانه شما تعیین می شود. اما حداقل باید 122 سانتی متر بین کابینت ها برای انجام فعالیت های روزانه فاصله در نظر گرفته شود.

یکی از بهترین گزینه ها برای آشپزخانه های کوچک، انتخاب آشپزخانه به صورت دو طرفه است. در این طراحی دسترسی به تمامی ماشین آلات آسان است. در این مدل آشپزخانه شما نیازی به جزیره ندارید زیرا فضای کافی در اختیار ندارید. حتی برای اضافه کردن میز ناهار خوری به دکوراسیون آشپزخانه بهتر است به فضای خالی بیرون از آشپزخانه فکر کنید. در این سبک چون آشپزخانه کوچک است و زیاد  نورگیر نیست می توانید از کابینت های سبک مدرن و در رنگ های روشن استفاده کنید.

نصب کابینت به صورت L شکل

فضای این آشپزخانه به صورت L انگلیسی می باشد. تقریبا می توان گفت بیشتر طراحان برای آشپزخانه منازل از این طراحی استفاده می کنند. بنابراین می توان گفت طراحی این مدل آشپزخانه به صورت کلاسیک و قدیمی است. معمولا در این آشپزخانه ها یک پنجره قرار دارد که سبب نورگیر تر شدن فضای می شود. بنابراین می توانید از کابینت هایی با طراحی روی بدنه و به نوعی کابینت های کلاسیک استفاده کنید. البته همچنان می توانید از کابینت های مدرن نیز استفاده کنید. این به سلیقه شما بستگی دارد.

دو دیوار عمود بر هم تشکیل آشپزخانه ال مانند را می دهد. در این چیدمان به راحتی قانون مثلثی شکل و دسترسی به ماشین آلات آشپزخانه به راحتی فراهم می شود. به طوری که گاز، یخچال و ماشین ظرفشویی و یا لباسشویی در دسترس ترین نقاط قرار بگیرند. همچنین با توجه به متراژ آشپزخانه می توانید از میز ناهار خوری استفاده کنید. البته پیشنهاد ما به شما استفاده از جزیره و یا اپن است. زیرا که می توانید فضای کاربردی تری داشته باشید و وسیل بیشتری را در خود جای دهید. البته نکته دیگر در آشپزخانه ال شکل، دسترسی به کابینت های گوشه دیوار است. ممکن است که استفاده از آن ها سخت باشد. بنابراین از  این قسمت می توانید به عنوان انباری استفاده کنید.

چیدمان کابینت برای آشپزخانه U شکل

در این حالت شما در آشپزخانه سه دیوار دارید. دو دیوار که در موازات یکدیگر قرار دارند و دیوار دیگری که وسط آشپزخانه و بین این دو دیوار است. به صورت خلاصه این چیدمان کاملا به حرف U انگلیسی شباهت دارد. در این طرح نیز به راحتی می توانید از اصول مثلثی شکل استفاده کنید.

بیشتر طراحی یو شکل برای آشپزخانه های بزرگ استفاده می شود. در این صورت در وسط آشپزخانه شما می توانید از کابینت جزیره استفاده کنید. در این صورت فضای بیشتری برای اینکه وسایل و ظروفتان را قرار دهید خواهید داشت. برای طراحی کابینت و انتخاب سبک مورد نظر خود، دست شما باز است. اگر طرفدار سبک های قدیمی هستید می توانید از کابینت کلاسیک استفاده کنید.

کابینت؛ در واقع کمد های فلزی و یا مغزی های ساخته شده از الوار های کوچک و بزرگ هستند. در این روز ها cabinet با پوشش های متفاوتی، ساخته می شوند. وسایل ریز و درشت آشپزخانه، در گنجه و یا کابینت آشپزخانه جای می گیرند. علاوه بر آن این قفسه ها در چیدمان آشپزخانه و یا چه طور به نظر رسیدن آن نقش مهمی دارد. زیرا که بیشترین دکور مطبخ تحت تاثیر کابینت ها هستند.

نصب کابینت به صورت جزیره

کابینت های جزیره، معمولا با ارتفاع یک متر و در وسط آشپزخانه قرار می گیرند. در واقع می توانیم بگوییم کابینت های جزیره همان کابینت زمینی هستند که به دیوار متصل نیستند و از هر 4 طرف در معرض دید هستند. کاربرد های زیادی را می توانید برای کابینت جزیره در نظر بگیرید.

می توانید جزیره را به عنوان یک میز مستقل در وسط آشپزخانه سفارش دهید. در این صورت می توان با قرار دادن صندلی های همرنگ در کنار جزیره از آن به عنوان میز غذاخوری استفاده کرد. همچنین با توجه به لوله کشی های داخل آشپزخانه می توان کاربری جزیره را به کلی عوض کرد. در این صورت می توان داخل جزیره سینک ظرفشویی و شیر ظرفشویی نصب کرد. بنابراین می توانید از این قسمت به شستشوی ظروف، میوه و سبزیجات بپردازید.

چیدمان کابینت به صورت اپن

واژه آشپزخانه اپن را زیاد شنیده اید. اپن را نمی توان کابینت تعریف کرد. زیرا که هیچ یک از کاربری هایی که تا به حال در مورد آن صحبت کرده ایم را ندارد. بعضی از آشپزخانه ها مانند مدل های موازی، ال و یا یک طرفه دارای یک فضای خالی هستند. معمولا این فضای خالی به پذیرایی و بقیه قسمت های خانه مرتبط می شوند. بنابراین طراحان برای مرتب نشان داده شدن فضای آشپزخانه از یک دیوار کوتاه استفاده می کنند. این دیوار را اپن می گویند.
اگر فضای کافی برای قرار دادن میز ناهار خوری ندارید،  می توانید از اپن استفاده کنید. با قرار دادن صندلی در این قسمت فضای کاربردی آشپزخانه به راحتی تغییر می کند.

چیدمان کابینت به صورت منحنی

همانطور که گفته شد برای برخی از چیدمان های آشپزخانه مانند ال و یو شکل می توانید از جزیره استفاده کنید. حتی گاهی اوقات خودتان علاقه مند به سفارش جزیره برای کابینت خود هستید. بیشتر جزیره ها به صورت مستطیلی سفارش گرفته می شوند. اما نوع دیگری از طراحی نیز وجود دارد. می توانید جزیره را در طرح های منحنی و یا دایره وار سفارش دهید. ممکن است این سوال در ذهن شما باشد که چه نوع طرح و رنگی را باشد برای این کابینت انتخاب کنید.

به صورت کلی 3 نوع طراحی برای کابینت صورت می گیرد. سبک های کابینت آشپزخانه عبارت اند از:

  • سبک کابینت مدرن
  • مدل کابینت کلاسیک
  • سبک جدید نئوکلاسیک

هر کدام از این سبک ها خصوصیات خاص خود را دارند. در ادامه با این سبک ها بیشتر آشنا می شوید.

سبک کابینت مدرن

در هنگام سفارش کابینت شما می توانید از طرح های خاصی استفاده کنید. این موضوع به سلیقه شما و دکوراسیون منزل و آشپزخانه بستگی دارد. طرح های مدرن ساده هستند و معمولا براق. این کابینت ها در رنگ های روشن بازتابش نور بیشتری دارند و محیط شما را بسیار بزرگ نشان می دهد. برای سفارش کابینت های منحنی سبک مدرن گزینه بسیار مناسبتری است.

مدل کابینت کلاسیک

در مقابل کابینت های کلاسیک هستند که منشا آن ها از گذشته می باشد. یعنی در سطح خود دارای بیشترین طراحی و حکاکی را هستند. بیشتر روکش های استفاده شده در آن ها از چوب طبیعی است. بنابراین برای سفارش این کابینت ها حتما باید متراژ آشپزخانه شما بزرگ باشد. همچنین روکش دیگری در این سبک کابینت وجود دارد که ممبران نامیده می شود. این کابینت روکش pvc می شود و بسیار در برابر نفوذ رطوبت مقاوم است. همچنین می توان سطح این کابینت را به وسیله رنگ یورتان پوشاند. به همین دلیل رنگ بندی های بسیاری برای این کابینت وجود دارد. اگر طرفدار کابینت های کلاسیک هستید ولی قیمت آن نیز برای شما مهم است سبک ممبران را پیشنهاد می دهیم.

 

از این سبک می توانید برای آشپزخانه های کوچک مانند U شکل و ال استفاده کنید. اما بهتر است که از رنگ های سفید و روشن برای بزرگتر شده فضا استفاده کنید.  به دلیل شلوغی و منبت کاری در این کابینت ها توصیه می شود که استفاده از جزیره های منحنی انجام نشود و از جزیره های مستطیلی استفاده کنید.

سبک جدید نئوکلاسیک

کابینت ها و در کل دکوراسیون نئوکلاسیک از جدید مدل ها می باشد. نئوکلاسیک در واقع دارای خصوصیات کلاسیک است یعنی از حکاکی برای طراحی درب ها استفاده می شود. اما این طراحی ها مانند سبک مدرن در ساده ترین حالت خود قرار دارند. برای روکش های نئوکلاسیک از پی وی سی و رنگ های پولیشی و یا پلی استر استفاده می شود. کابینت انزو از پرطرفدارترین کابینت های نئوکلاسیک است. این کابینت از مغزی ام دی اف ساخته شده است. در حالت عادی بدنه mdf در اندازه 16 میلی متر قرار دارد. ولی برای کابینت انزو می توان از سایز های 25 میلی متر به بالا مغزی ام دی اف را سفارش گرفت. این موضوع عاملی برای تغییر در قیمت کابینت نئوکلاسیک است.

چیدمان مثلثی شکل در آشپزخانه

از ابتدای این مقاله واژه مثلثی را بسیار شنیده اید. مثلث طلایی یک واژه فرضی است که در طراحی کابینت ها در نظر گرفته می شود. در واقع این موضوع به جای گیری استاندارد وسایلی مثل گاز، یخچال، سینک ظرفشویی اشاره دارد. در این طراحی باید این وسایل در سه راس مثلث باشند تا دسترسی کاربر هرچه راحت تر باشد.

این مثل در آشپزخانه در بهترین حالت خود در اندازه های 1.5 تا 2 متر می باشد. معمولا این مثلث در طراحی متساوی الاضلاع در نظر گرفته می شود. در نظر گرفتن این مورد در طراحی کابینت الزامی نیست و حتی در برخی طراحی ها نمی توان این مثلث را در نظر گرفت. برای مثال در آشپزخانه هایی با چیدمان راهرویی و یا خطی این کار بسیار دشوار است.

از دیگر اصولی که باید در نظر گرفت جای گیری گاز و یخچال در طرح های خطی و یا موازی آشپزخانه است. نحوه قرار دادن گاز و یخچال نباید در کنار یکدیگر باشد. زیرا حرارت گاز به یخچال آسی می رساند. همچنین بهتر است که گاز در کنار پنجره تعبیه نشود.به این مطلب امتیاز دهید:
برای رای دادن اولین نفر باشید


نظرات شما: