بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان

قانون نظافت راه پله در آپارتمان از قوانین مهم نظافتی است. معمولا در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ تعداد افراد بیشتری رفت و آمد می‌کنند و نظافت آن‌ها نیز از مسائل بسیار مهم محسوب می‌شود. اگر هر فرد بخواهد خودسرانه برای نظافت بخش‌های مختلف اقدام کند، زندگی در آپارتمان برای اهالی سخت می‌شود. به همین دلیل باید قوانین خاصی برای این موضوع وجود داشته و بر اساس آن نظافت صورت گیرد.

قطعا داشتن فرهنگ آپارتمان نشینی برای افرادی که در این محیط‌ها زندگی می‌کنند، بسیار مهم است. زندگی در این محیط نیازمند رعایت قوانین مختلف است. نظافت آپارتمان و مشاعات دارای قوانین خاصی است. در این زمینه می‌توانید از شرکت‌های خدماتی نیز برای تمیزکاری و نظافت کمک بگیرید. "خدمت از ما" یکی از بازارهای آنلاین خدمات است که شرکت خدماتی نظافتی و نیروی نظافتی کاربلند و آشنا به قوانین نظافتی در ساختمان به شما معرفی می‌کند.

 

مشاعات ساختمان به کدام بخش‌ها گفته می‌شود؟

هر ساختمان و مجتمع مسکونی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که به صورت اختصاصی یا عمومی در اختیار اهالی ساختمان قرار می‌گیرند. برخی از این قسمت‌ها به صورت خصوصی متعلق به واحد خاصی است و نظافت و نگهداری از آن نیز بر عهده صاحب آن است. اما قسمت‌هایی از ساختمان وجود دارد که تمام اهالی به صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند. این قسمت مشاعات نامیده می‌شود.

مشاعات شامل بخش‌هایی مانند پشت بام، راه پله، حیاط، محوطه ورودی و ... است. این بخش‌ها متعلق به تمام اعضای ساختمان است و قوانین خاصی برای نگهداری و استفاده از آن‌ها وجود دارد که تمام افراد حاضر در ساختمان باید رعایت کنند. قانون نظافت راه پله در آپارتمان نیز در این دسته قوانین قرار می‌گیرد و اگر فردی این قوانین را رعایت نکند، اهالی ساختمان می‌توانند از او شکایت کنند.

 

قانون نظافت راه پله در آپارتمان

 

اهمیت نظافت راه پله و مشاعات ساختمان

نظافت ازجمله مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که در محیط پیرامون ما انجام می‌شود. این موضوع مخصوصا در آپارتمان‌ها و مجتمع‌هایی که تعداد افراد بیشتری زندگی کرده و در حال رفت و آمد هستند، مهم است. نظافت درست و به موقع ساختمان باعث می‌شود که ساختمان شما همیشه جذاب باشد. علاوه بر آن نظافت درست و اصولی باعث افزایش طول عمر ساختمان می‌شود. علاوه بر آن تمیز نکردن راه پله می‌تواند آلودگی را در سطح ساختمان پخش کرده و باعث ایجاد بیماری برای اهالی ساختمان شود.

راه پله از مسیرهای پرتردد در ساختمان است و به محض ورود به ساختمان یکی از اولین مواردی که با آن برخورد می‌کنید، راه پله است. به همین دلیل نباید دارای آلودگی و هرگونه کثیفی باشد. معمولا مالکین و مدیران ساختمان باید به این مسائل توجه داشته و به طور مرتب پیگیر نظافت ساختمان باشند.

 

نظافت ساختمان

 

قانون نظافت راه پله در آپارتمان و مشاعات

معمولا در هر ساختمان فردی به عنوان مدیر مشخص می‌شود که مسئول پیگیری فعالیت‌های مشترک میان اهالی ساختمان است. این فرد اقدام به برگزاری جلسه‌ای با حضور ساکنین ساختمان می‌کند. در این جلسه موارد مختلفی ازجمله نظافت راه پله مطرح می‌شود. معمولا با رأی گیری و نظر جمع زمان خاصی برای نظافت راه پله تعیین می‌شود. ماهی یک بار یا دو بار راه پله به نظافت احتیاج دارد.

علاوه بر راه پله، سایر بخش‌های مشترک مانند پارکینگ، ورودی ساختمان، حیاط و ... نیز وجود دارند که با در جلسات زمان خاصی برای نظافت آن‌ها تعیین می‌شود. نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که علاوه بر نظافت راه پله در زمان‌های مشخص شده، تمام اهالی ساختمان موظف هستند تا حد امکان از کثیف کاری راه پله خودداری کنند. این امر باعث می‌شود، راه پله همیشه در تمیزترین حالت خود باشد.

 

عوامل تأثیرگذار در نظافت راه پله

نظافت راه پله و هر کدام از مشاعات ساختمان، با توجه به اندازه و حجم رفت و آمد افراد در آن محیط صورت می‌گیرد. اگر ساختمان پر رفت و آمد باشد، ممکن است به نظافت روزانه یا هفتگی نیاز داشته باشد. این مورد نیز توسط ساکنین تعیین می‌شود. البته معمولا هفته یا هر دو هفته یکبار بهترین زمان برای نظافت راه پله است.

آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی بزرگ و پرجمعیت به نظافت بیشتری احتیاج دارند. گاهی اوقات چندین روز زمان لازم است تا نیروهای خدماتی بتوانند تمام راه‌ پله‌های ساختمان را کاملا تمیز کنند. به همین دلیل این موارد باید در جلسات هماهنگی نظافت ساختمان بررسی شده و بهترین زمان برای نظافت مشخص شود.

 

نظافت راه پله در آپارتمان

 

نظافت راه پله و مشاعات شامل چه مواردی می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد بخش‌های مختلفی جزء مشاعات ساختمان محسوب می‌شوند که در نظافت راه پله و مشاعات باید تمیز شوند. بر اساس قانون نظافت راه پله در آپارتمان و مشاعات ساختمان این بخش‌ها شامل موارد زیر هستند.

 • نظافت کامل راه پله و نرده‌های راه پله
 • تمیز کردن درب ورودی
 • نظافت آیفون
 • نظافت راهرو
 • نظافت حیاط
 • نظافت پارکینگ
 • نظافت آسانسور

 

استخدام نیروی خدماتی

تعداد زیادی شرکت خدماتی نظافتی در زمینه ارائه خدمات نظافت منزل و نظافت مشاعات ساختمان فعالیت می‌کنند. یکی از بهترین راه ها برای پیدا کردن بهترین شرکت خدماتی و استخدام نظافتچی ساختمان، بازار آنلاین خدمات است. بازار آنلاین خدمات، یک پلتفرم دوسویه است که شرکت ها و افراد ارائه دهنده هر خدمت و مهارت اطلاعات خود را در آن ثبت می کنند و کاربران از طریق بازار آنلاین می توانند متخصصان را پیدا کنند.

"خدمت از ما" یکی از این پلتفرم ها در زمینه ارائه خدمات نظافت، خدمات فنی تاسیساتی و خدمات دکوراسیون و ساختمانی است. درصورتی که به نیروی خدماتی برای نظافت راه پله و مشاعات ساختمان نیاز داشته باشید، می‌توانید درخواست خود را از طریق وب سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" ثبت کنید.

نیروهای معرفی شده توسط شرکت ها به تمام بایدها و نبایدهای نظافت ساختمان آگاه هستند و با توجه به شرایط ساختمان برای نظافت مراجعه می‌کنند. علاوه بر آن می‌توانید هر تعداد نیروی خانم و یا آقا برای نظافت ساختمان در اختیار بگیرید.

مزیت های دیگر استخدام نظافتچی از طریق بازار آنلاین خدمات، قیمت نظافت براساس نرخ اتحادیه و پشتیبانی خدمات است.

 

استخدام نظافتچی راه پله و منزل

 

تهیه مواد و لوازم شوینده

یکی از موارد مهم در قانون نظافت راه پله در آپارتمان، به تهیه مواد شوینده و لوازم موردنیاز ساختمان مربوط می‌شود. معمولا تمام مواد شوینده و لوازم موردنیاز برای نظافت توسط مشتری تأمین می‌‌شود و نظافتچی پس از حضور در محل کار نظافت را انجام می‌دهد. اگر مواد شوینده و لوازم نظافت در دسترس ندارید، می‌توانید از قبل به نیروی خدماتی اطلاع دهید.

در این زمینه برخی از شرکت‌ها و نیروهای خدماتی از لوازم و مواد شوینده خود برای نظافت استفاده می‌کنند و هزینه خدمات بیشتر دریافت می‌کنند. برخی از شرکت‌ها تنها برای شوینده‌های مورداستفاده مبلغی را به تعرفه کل اضافه می‌کنند و بابت استفاده از وسایل موردنیاز هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند.

 

مراحل نظافت راه پله

مراحل درست نظافت راه پله توسط افراد متخصص و با تجربه انجام می‌شود و همین امر سبب می‌شود تا کار نظافت در زمان کمتر و با دقت بیشتری صورت گیرد. اگر ساختمان دارای آسانسور باشد، پله‌ها کمتر دچار آلودگی شده و به نظافت کمتری احتیاج دارند، در غیر این صورت باید به صورت مرتب برای نظافت راه پله اقدام کنید.

 • طبق قانون نظافت راه پله در آپارتمان، ابتدا تمام راه پله‌ها از بالا تا پایین جارو کشیده شده تا تمام زباله‌های موجود جمع آوری شوند.
 • راه پله‌ها را به کمک شوینده مناسب به طور کامل شسته و هر گونه لکه و آلودگی از روی آن‌ها پاک می‌شود.
 • به کمک طی تمام سطح پله‌ها را طی بکشید تا خشک شوند و آب اضافی آن‌ها جمع شود.
 • در نهایت نرده‌ها را نیز به کمک شوینده مناسب و دستمال پاک کنید. توجه کنید تمام گوشه و کنارهای نرده‌ها به طور کامل تمیز شوند.

بهتر است از شوینده‌های مناسب با پوشش پله‌ها و نرده‌ها استفاده شود تا هم به طور کامل تمیز شوند و هم آسیبی به بافت آن‌ها وارد نشود. در این زمینه نیز می‌توانید با نیروی خدماتی صحبت کرده تا بهترین شوینده را به شما معرفی کند.

 

قیمت نظافت راه پله

عوامل مختلفی در تعیین هزینه نظافت ساختمان و راه پله تأثیر دارد. به عنوان مثال تعداد طبقات، مدت زمانی که برای نظافت صرف می‌شود و همچنین فعالیت‌های اضافه‌ای که در هنگام نظافت انجام می‌شود، می‌تواند در تعیین هزینه تأثیرگذار باشد. به همین دلیل بهتر است ابتدا درخواست خود را برای نیروی نظافتی ثبت کنید تا هزینه خدمات بر اساس مشخصات ساختمان تعیین شود.

 

سخن آخر

نظافت از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که افراد برای محیط‌ اطراف انجام می‌دهند. آپارتمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ‌تر به دلیل رفت و آمد بیشتر به نظافت بیشتری احتیاج دارند. راه پله نیز از مسیرهای پرتردد در ساختمان است. تمیزی راه پله علاوه بر زیبایی و افزایش طول عمر ساختمان از بروز بیماری‌های مختلف نیز جلوگیری می‌کند. راه پله جز مشاعات ساختمان است و هزینه نظافت آن بر عهده تمام ساکنین است.

به همین منظور و بر اساس قانون نظافت راه پله در آپارتمان جلساتی با حضور تمام ساکنین برگزار و برای تمیزکاری و نظافت راه پله زمان‌های خاصی مشخص می‌شود. هزینه نظافت نیز میان اهالی ساختمان تقسیم می‌شود.

 به این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما: