بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

 

دندان‌های سالم و زیبا یکی از باارزش‌ترین زیورآلاتی هستند که میتوانند در روز عروسی موجب زیبایی و جذابیت بیشتر لبخند شما شود و باعث شود تا در تمام طول روز حس اعتماد بنفس بالایی داشته باشید. به این فکر کنید که از لحظه «بله گفتن» تا موقع گرفتن عکس‌های عروسی و حتی حین گپ زدن با مهمانان، دندان‌های شما هر لحظه جلوی دید دیگران خواهند بود. از این‌رو، اگر دندان‌های شما مشکل و ایرادی داشته باشند این امر باعث خواهد شد تا در طول عروسی خود احساس خوبی نداشته باشید و از مراسم خود لذت نبرید.

به همین دلیل برای اینکه برنامه ریزی درمان دندان شما قبل از عروسی را برایتان آسان‌تر کنیم و برای اینکه مطمئن شویم میتوانید بوسیله این درمان‌ها دندان‌هایی سفید و سالم داشته باشید، در این مقاله برخی از ایمن‌ترین، راحت‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های درمان دندانپزشکی زیبایی را به شما معرفی میکنیم.

پرسلین ونیر یا لمینت سرامیکی

پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی از بهترین و متداول‌ترین راه‌هایی است که در حوزه دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح طرح لبخند و زیباسازی فرم دندان‌ها استفاده میشود. این روکش‌ها نوعی پوشش و پوسته نازکی از جنس سرامیک هستند که برای بهبود ظاهر دندان بر روی سطح دندان جاگذاری میشوند. این روکش‌ها بطور سفارشی تولید میشوند تا کاملا با رنگ و سایر ویژگی‌های دندان‌های شما مطابقت داشته باشند.

آیا لمینت سرامیکی برای من گزینه مناسبی است؟

پرسلین ونیر یا لمینت سرامیکی بهترین گزینه برای برطرف کردن موارد زیر است:

 • دندان‌های شکسته، ترک خورده یا لب پر شده
 • دندان‌هایی که دچار لک یا تغییر رنگ شده
 • دندان‌هایی با شکل و فرم نامناسب
 • وجود شکاف بین دندان‌ها یا کج بودن دندان‌ها

چه مدت قبل از مراسم عروسی باید لمینت کنم؟

توصیه میشود که حداقل 8 هفته قبل از مراسم خود، یک جلسه مشاوره زیبایی رزرو کنید. این مدت زمان برای طراحی دیجیتالی طرح لبخند، ساخت سفارشی روکش‌های سرامیکی دست ساز، جاگذاری موقت و سپس نهایی روکش، به علاوه برای ایجاد هرگونه تغییر نهایی و تثبیت طرح لبخند جدید شما کافی خواهد بود.

باندینگ کامپوزیتی

کامپوزیت ونیر (یا باندینگ کامپوزیتی) نیز نوعی روکش بدون نیاز به آماده‌سازی دندان است که بر خلاف پرسلین ونیر یا لمینت سرامیکی که دائمی هستند، قابلیت برگشت پذیری دارد. باندینگ کامپوزیتی همرنگ دندان برای بهبود زیبایی طرح لبخند و همچنین برای رفع ناهنجاری‌های مختلف دندانی بوسیله ایجاد فرم و اندازه مطلوب و بستن شکاف بین دندانی استفاده میشود.

آیا باندینگ کامپوزیتی برای من مناسب است؟

باندینگ کامپوزیتی همرنگ دندان برای موارد زیر استفاده میشود:

 • دندان‌های شکسته، ترک خورده یا لب پر شده
 • کجی و نامرتبی، بی نظمی دندان‌ها
 • فاصله و شکاف بین دندانی
 • در صورتی که بودجه شما برای پرسلین ونیر یا لمینت سرامیکی کافی نباشد این گزینه درمان ارزان‌تری است.

چه مدت قبل از مراسم عروسی باید برای باندینگ کامپوزیتی اقدام کرد؟

بهترین کار این است که حداقل 2 هفته قبل از مراسم برای باندینگ کامپوزیتی اقدام کنید تا فرصت کافی برای جاگذاری باندینگ، پولیش کردن، تغییر فرم و جا افتادن کامپوزیت داشته باشید.

سفید کردن حرفه‌ای دندان

سفید کردن حرفه‌ای دندان یکی از سریع‌ترین و با ارزش‌ترین راه‌ حل‌هایی است که بدون نیاز به انجام درمان‌های مهم دندانپزشکی مانند روکش گذاری یا ارتودنسی موجب بهبود لبخند شما میشود (اگرچه زمانی که سفید کردن حرفه‌ای دندان با یکی از این درمان‌ها ترکیب شود، نتایج بهتر و تاثیر بیشتری خواهد داشت). اولین و مقرون بصرفه‌ترین گزینه این است که یک کیت سفید کننده دندان در منزل را از دندانپزشک خود تهیه کنید. دندانپزشک قالبی از دندان‌های شما میگیرد تا وسیله‌ای شبیه به محافظ دندان که کاملاً متناسب با شکل و فرم دندان و دهان شما باشد را بسازد. سپس، شما این قالب دندانی را به منزل برده و متناسب با برنامه درمانی خود، آنرا با ژل سفیدکننده پر می‌کنید و متناسب با غلظت ژل سفیدکننده‌ای که دارید آنرا برای مدت معینی در دهان میگذارید.

گزینه دوم، سفید کردن حرفه‌ای دندان توسط دندانپزشک و در مطب است که سریع‌ترین، مطمئن‌ترین و مؤثرترین گزینه برای داشتن لبخندی روشن‌تر و سفیدتر در عرض ۱ ساعت است.

آیا سفید کردن حرفه‌ای دندان برای من مناسب است؟

سفید کردن حرفه‌ای دندان برای مواردی که دندان زرد و لک دار شده یا تغییر رنگ داده باشد مناسب است. دلایل متعددی اعم از موارد زیر موجب تغییر رنگ دندان میشوند:

 • خوردن و نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مانند زردچوبه، شراب، چای یا قهوه که باعث تغییر رنگ دندان میشوند.
 • افزایش سن یا پا به سن گذاشتن
 • مصرف برخی از داروها
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • سیگار کشیدن

چه مدت قبل از مراسم عروسی باید برای سفید کردن حرفه‌ای دندان اقدام کرد؟

بهترین کار این است که حداقل 2 هفته قبل از مراسم عروسی روند سفید کردن حرفه‌ای دندان‌های خود را تمام کنید تا دندان‌هایتان فرصت این را داشته باشند که جذب رطوبت کرده و سایه و رنگ طبیعی‌تری بگیرند. سفید کردن دندان در مطب در عرض ۱ ساعت تمام میشود اما اگر قصد دارید از کیت مخصوص منزل استفاده کنید، حداقل از ۱ ماه قبل روند ۲ هفته‌ای سفید کردن دندان را شروع کنید تا پس از اتمام کار، دندان‌های شما ۲ هفته دیگر نیز برای بازیابی سایه طبیعی خود فرصت داشته باشند.

ارتودنسی

این عقیده که بریس ارتودنسی برای بچه‌هاست و باعث زشت شدن چهره میشود کاملا اغراق آمیز و نادرست است. امروزه پیشرفت‌ روزافزون علم دندانپزشکی، بریس ارتودنسی شفاف و نامرئی را به ارمغان اورده است. از اینرو، اگر می خواهید تا قبل از روز عروسی خود دندان‌هایی صاف و منظم داشته باشید، یا شلوغی و کجی دندان خود را کاهش دهید، میتوانید از این نوع بریس ارتودنسی استفاده کنید.

ارتودنسی نامرئی یا الاینر اینویزیلاین برای بیمارانی با کجی و بهم ریختگی خفیف تا متوسط دندان مناسب هستند:

 • شکاف و فاصله خفیف بین دندان
 • بهم ریختگی، بی نظمی دندان
 • چرخش دندان
 • نامرتبی و شلوغی دندان

چه مدت قبل از مراسم عروسی باید درمان با الاینر اینویزیلاین را شروع کرد؟

طول دوره درمانی شما بسته به مورد و مشکل دندانی و میزان جابجایی مورد نیاز دندان شما متفاوت خواهد بود اما برای افراد بزرگسال،‌ درمان بطور متوسط بین ۶ الی ۱۸ ماه طول میکشد.

قبل از عروسی مراجعه به دندانپزشک عمومی هم نیاز است؟

اگر احتمال میدهید که دندان درد روز عروسی شما را خراب کند، دندانپزشک عمومی میتواند بوسیله درمان‌های مختلف موجب درمان و کاهش دندان درد شما شود تا در طول مراسم راحت‌تر باشید.

تمیز کردن یا پر کردن دندان

اگر دندانپزشک تشخیص دهد که به تمیز کردن یا پر کردن چند دندان خود نیاز دارید، حتما در اسرع وقت برای آن اقدام کنید. پرکردن دندان در مواقع الزامی انجام میشود ‌(که بسته به انواع مواد پرکننده به کار رفته تا ۵ سال یا بیشتر نیازی به اقدام دیگری نخواهد بود) و تمیز کردن دندان نیز باید هر ۶ ماه یکبار صورت بگیرد. اگر بخواهید در روز عروسی خود دندان‌هایی سفید و زیبا داشته باشید، توصیه میشود که حداقل دو روز قبل از عروسی، برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان خود در مطب دندانپزشک اقدام کنید. به این دلیل که اگر پلاک دندانی شدیدی داشته باشید احتمال دارد در طول تمیز کردن عمیق دندان دچار خونریزی یا حساسیت لثه شوید.

درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان

اگر تابحال تجربه عصب کشی دندان داشته باشید حتما مراحل این درمان را میدانید و میدانید در عرض چند روز انجام میشود. بسته به تعداد عصب کشی مورد نیاز، حتما از چند روز قبل از عروسی برای آن اقدام کنید تا به طور کامل بهبود یافته و دندان درد شما نیز کاملا تسکین یابد. اگر پس از عصب کشی به روکش دندان هم نیاز داشته باشید، حتما پیشتر این امر را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا تمام برنامه‌ریزی‌های لازم برای درمان قبل از عروسی انجام شود.

 به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

بنر
بنر

نظرات شما: