بنر
بنر
بنر
بنر

 شب یلدا یا شب چله آخرین روز فصل پاییز، شب اول زمستان و بلندترین شب سال است. یکی از آداب و رسوم ایرانی ها شب یلداست که همه با سنت های این شب به خوبی آشنا هستیم اما شب یلدا برای دخترانی که به تازگی ازدواج کرده اند یا در مراحل نامزدی و عقد به سر می برند، حال و هوای دیگری دارد.اما اگر نمیدانید هدایای شب یلدا داماد برای عروس خانم چه چیزهایی هستند در ادامه با سوربان همراه باشبد تا لیست هدایای عروس و قیمت تزیین آن در تهران را بررسی کنیم. در پایان این مطلب می توانید مطالب مربوط به تزیینات مربوط به شب یلدا عروس در سایت سوربان را ببینید.

لیست هدایای شب یلدا برای عروس

در این شب خانواده عروس خودشان را برای پذیرایی از خانواده داماد آماده می کنند چون بر طبق سنت های ایرانی، رسم بر این است که در بلند ترین شب سال خانواده هایی که تازه وصلت کرده اند، دور هم جمع شوند و خوشحالی و شادی را به شیوه دیگری جشن بگیرند. در این میان هدایایی هم از طرف خانواده داماد به عروس تقدیم می شود که لبخند پر رنگ تری را روی چهره عروس خانم می نشاند تا شادی و نشاط این شب بلند بیشتر شود.

 

شب یلدا در قدیم، طبق کشی به خانه عروس!

در گذشته خانواده داماد هدایا را بر روی سینی بزرگی قرار می دادند که به این سینی طبق می گفتند. سپس داماد طبق را بر روی سرش قرار می داد و راهی منزل خانواده عروس می شد.

اما این روزها در شهرهای بزرگ دیگر چنین رسومی برکنار شده است؛ بااین وجود هنوز هم خانواده ها سعی می کنند که به برخی از این سنت ها پای بند باشند و با برگزاری مراسمی خوشحالی خودشان را از ورود تازه عروس به خانواده نشان دهند. هنوز هم برخی از خانواده ها هدایای عروس را بر روی طبق های کوچک تری می چینند که حمل و نقل شان راحت تر باشد. این سینی ها با پارچه ها و روبان های رنگارنگ تزئین می شود و هدیه ها بر رویشان قرار می گیرد. البته این روزها از سبدهای حصیری و جعبه های کادویی هم استفاده می شود. در بعضی از فرهنگ ها به این مراسم «شب چله ای» می گویند . خانواده ها تا پاسی از شب در کنار هم بیدار می مانند، تنقلات، آجیل و شیرینی می خورند و جشن می گیرند.

هدایای شب یلدا برای عروس

 

شب یلدا عروس برای عروس چی میبرن؟

هدایای شب یلدا عروس بسته به فرهنگ هر شهر و منطقه و خانواده متفاوت است. اما مهمترین لیست هدایای شب یلدا برای عروس در زیر ذکر شده است.  فراموش نکنید که تزیین همه این موارد باید باسلیقه و زیبا انجام شود.

- آجیل

- میوه های تزئین شده (هندوانه، انار، کدو تنبل، لبو، موز، آناناس و ... )

- لباس زمستانی یا پارچه و یا طلا و یا هدیه نقدی

- کله قند تزئین شده

- نقل و شیرینی

 

هزینه تزیین میز شب یلدا عروس

گزارشی از هزینه های شب یلدا برای خانواده داماد در شهر تهران جمع آوری شده که بر اساس این گزارش با وجود اینکه این رسم دیرینه برای عروس و داماد خوش یمن است اما اخیرا با چشم و هم چشمی و تجملات بیش از حد شب یلدا هزینه های هنگفتی روی دست داماد میگذارد؛ این روزها در بازار شاهد انواع خدمات تهیه خوراکی های شب یلدا همچون حکاکی هندوانه، کدو حلوایی و تزئینات میوه و آجیل هستیم که بسته به انصاف فروشنده ها و میزان تجملات به کار رفته ، نرخ های متفاوتی دارد.

 

هزینه تزیین شب یلدا عروس 18 میلیون!

این گزارش حاکی از آن است که در محله های اعیان نشین شهر به طور مثال یک بسته هدیه لوکس شب یلدا برای عروس خانم شامل یک سبد گل لیلیوم و ارکیده، انواع اقسام آجیل و شکلات خارجی،میوه های پرتقاضا این شب و شیرینی و کیک مخصوص، ماهی و مرغ در ظرف های سنتی خاتم همراه با حکاکی ، کتاب نفیس دیوان حافظ و دیگر خرید ها 18 میلیون تومان برای داماد هزینه در بر دارد!! همچنین در یک مورد دیگر هزینه سبد گل رز و لیلیوم، آجیل و شیرینی، حکاکی لبو، کدو حلوایی، هندوانه با دیگر میوه های مخصوص این شب 3 میلیون تومان عنوان می شود.

چیدمان و تزیین شب یلدا عروس-12

 

قیمت تزیین وسایل شب یلدا عروس

بر اساس این گزارش در محله های متوسط قیمت ها کمی منطقی تر به نظر می رسد چراکه عموم مردم یا توان خرج چند میلیونی برای رسم شب یلدا را دارند و یا صرف این هزینه هنگفت را برای یک شب مناسب نمی دانند.

در محله های متوسط تهران قیمت تزئین انواع میوه  در این شب بسته به سلیقه مشتری و انصاف فروشنده متفاوت است اما به طور متوسط نرخ حکاکی هندوانه 30 تا 50 هزار تومان، کدو حلوایی 30 تا 40 هزار تومان و سبد میوه شامل انار ،اناناس، خرمالو، موز ،هندوانه، نارگیل 100 هزار تومان تا 400 هزار تومان است.

لیست هدایای شب یلدا برای عروس

همچنین قیمت تزئین سبد آجیل و شیرینی را از 80 هزار تومان تا 200 هزار تومان و اگر تمامی خدمات اگر همراه با گل آرایی باشد هزینه 100 تا 200 هزار تومانی اضافه دارد.

اگر تازه عروس هستید در بخش تظرات برای ما بنویسید دوست دارید شب یلدای شما چطوری برگزار شود؟ و برای ما بگویید این مراسم در شهر شما چطور برگزار می‌شود؟


این مطالب را هم از دست ندهید!به این مطلب امتیاز دهید:
(69 امتیاز , میانگین: 3.7 از 5)

بنر
بنر

نظرات شما:
 • اسما شنبه, 03 آبان 1399

  واقعا که اصلا خوب نیس دیگه حالم از هر چی رسم و رسومه بهم میخوره. خانواده ی مادر شوهر منم همین جورین واسه دخترشون هزار جور کارو انجام میدن واسه عروس مرگشون تازه عید واسم ی اتو فرستادن تازه هیچ کسم نیومد واقعا ک خیلی بدم میاد.

 • تینا جمعه, 18 مهر 1399

  خدمت عزیزانی که میگن شب چله ای برامون کم گذاشتن بگم شب چله من زنگ زدن خونمون یه تبریک گفتنو تمام.اونم وقتی پیش شوهرم گریه کردم که برام شب چله ای نیاوردینو... همین خانواده گدا برای دخترشون خونه ملیاردی و ۲۰۶ و کل جهازشو خریدن.فقط شب چله من اضافه بود.نه عروسی گرفتن نه تو عقد یک قرون خرجم کردن تو خونشون ۴ تا فایمل نزدیکو دعوت کردن یه پلو مرغ بهشون دادن یه سرویس بدل انداختن گردنم.هر کی ناراحته خودشو جای من بزاره ببینه از بد بدترم هست گرچه از من دیگه بدنری نیست

 • مری پنجشنبه, 05 دی 1398

  نه من سر شب چله کارم ب جدایی رسید .چون من همش بفکر جیب شوهرم بودم نه اجازه دادم مراسم عقد بگیره و سرعقد بهم چیزی بده و سر عیداهم تازه خودم زنگ میزدم تبریک میگفتم ب خونواده شون .یعنی تماسم نمیگرفتن .سر شب چله هم از یک ماه قبلش میگفتم مراسم آنچنانی نمیخوام فقط اومدم خونه تون در حد گل و یه تیکه کوچیک طلا هم خوبه ک دهن پر کن باشه ولی رفتم خونه شونو دریغ از یه شاخه گل.منم فهمیدم کوتاه اومدن و معرفت یک طرفه نمیشه و به شعور فرد و خونواده ش بستگی داره کلی دلم شکست .و تصمیم گرفتم جداشم .امیدوارم آقایون وقتی خانومشون مثه من بخاطر معرفتشون وعشق ب زندگیشون سرهمه چی کوتاه میان متوجه بشن و بجایی ک مثه این آقا و خونواده ش فکر سوء استفاده باشن بفکر جبران باشن تا کار به اینجا نرسه

 • داریوش دوشنبه, 02 دی 1398

  ما تازه عقد کردیم. شب یلدا برای خانمم به خواست خودش یه دستبند ظریف خریدم یک و چهارصد شد. دویست تومنم آجیل و تنقلات گرفتیم که خواهرم با گل و روبان تزئینش کرد. خونواده خانمم هم طبق معمول زحمت کشیدن با میوه و شیرینی و... پذیرایی کردن. شب بسیار خوبی بود. واقعا هرچیزی اگه معقول و به اندازه باشه مناسب و جذابه. شورش که در بیاد تبدیل میشه به عذاب. دیگه کاملا به این نتیجه رسیدم عشق و تفاهم از همه چی مهمتره. دو نفر که سلیقه و طرز فکرشون مثه هم نیست و درک متقابل نداره حتی از شادترین چیزها هم برای خودشون غم و غصه و ضرر درست میکنن

 • سارا دوشنبه, 02 دی 1398

  سلام. برای منم که تو دوره نامزدی ام خونواده همسرم چله آوردن. اما متاسفانه خونواده همسرم خیلی نظر میدن، حتی یه هندونه هم واسم نیوردن. یه سکه یه 1 گرمی پارسیان. یه کیک کوچیک یلدا. میوه، لبو، نخودچی کشمش، مرغ، روغن، برنج، میوه خشک شده، پسته هم اندازه دوتا کف دست! تقریبا همینا بود. فکر میکنم حدود 700یا 800هزارتومن هزینه شده. البته خونوادم همسرم وضع مالیشون بد نیست، اگه نداشتن ناراحت نمیشدم اما چون حس میکنم خساست به خرج دادن، ناراحت شدم. من فکر میکنم معمولا یه زوج اگه همدیگرو دوست داشت باشن میتونن بخاطر همدیگه گذشت کنن و زندگی خوبی داشته باشن، اما متاسفانه بعضی از خانواده ها خیلی نظر میدن و نمیذارن آب خوش از گلوی تازه عروسا و دامادا پایین بره و این یه زندگی شیرین رو که با عشق شروع شده، تلخ میکنه. فکر میکنم زن وشوهر باید بیشتر مطالعه کنند و راه های مناسبی برای مدیریت رفتار هر دو خانواده رو پیدا کنن. زن ارزش خودشو داره، مادر و خواهر هم ارزش خودشونو دارن. همه بایستی به هم احترام بذارن. با آرزوی خوشبختی برای همه تازه عروس و دومادا

 • نيوشا شنبه, 30 آذر 1398

  آخه وقتي كسي پول نداره چرا به ازدواج فكر ميكنه،ازدواج يه شب دوشب نيست،وضعيت اقتصادي هم روز به روز بدتر ميشه،مجردي خيلي هم خوبه

 • دلسرد جمعه, 29 آذر 1398

  من دوست داشتم شوهرم برام یه دونه انار میاورد، اما با عشق واقعی نه تکه طلا با دوست داشتن معمولی.حالا بعد از۷سال زندگی مشترکمون بهم میگه تو لباس نداشتی همه لباسهات قدیمی و از مد افتاده بود. چرا بابات برای شب یلدای خواهرت لباس خریدند...خیلی نامردند بالاخره منم نوعروس بودم بابام چهار تا لباس و دو دوسه دست کت و دامن خرید اما چشم سفیدها ندیدند و معلوم نیس چی گفتند که بهم میگه تو لخت اومدی خونه من...خدا لعنت کنه ادم دهن بین و ادمای بی انصاف هرزه زبان هیچ وقت عشق همسرم نبودم و نخواهم بود اینو همیشه میفهمیدم ولی باور نکردم.حالا باور کردم.خانمهایی که قلب همسرتون به عشق شما میزنه قدر شوهراتون بدونین چه یلدایی بیاره چه نیاره.نمیدونین که یه زن وقتی عشق شوهرش نیس چهقدر تنهاست چه قدر سخت زندگی میکنه من تنهام تا ابد...

 • ایلار جمعه, 29 آذر 1398

  ولله به نظر من هیچکدوم اینا تو زندگی تاثیری نداره. تو زندگی باید دوطرف درک داشته باشن تو زندگیه واقعی اخلاق خوب و درک کردن طرف مقابل مهمه. اگه اینا نباشه یلدایی وعیدی و ......فلان اصلا ارزش نداره

 • ناشناس پنجشنبه, 28 آذر 1398

  یکی باشه به نامزدم کمک نقدی کنه که عروسی کنه. نه اینکه شب یلداجشن بگیرند

 • Biti پنجشنبه, 28 آذر 1398

  اگه دوربین باشید و تو حراجی‌ها خرید کنید. از نظر مالی زیاد صدمه نمیبیند. مثلا من خودم تو تابستون خرید زمستونی کردم با یه خرید مفصل و قیمت پایین پذیراییم در حد معمول خوبه و اسراف نباشه چه بهتر مگه یه آدم چقدر میتونه تو یه شب غذا و میوه بخوره پس بهتر کمتر خرید کنید.

 • ناشناس چهارشنبه, 27 آذر 1398

  به خاطر همین شب یلدا من الان یه ماهه خواب ندارم

 • سارا چهارشنبه, 27 آذر 1398

  منم امسال شب یلدا کلی مهمون دارم. راستش اولش دوس داشتم یه جشن خودمونی گرم بگیرم لازم نباشه شام بدم به کلی ادم. اما فامیلای همسرم بدون اینکه دعوتشون کنیم خودشونو دعوت کردن و مادرشوهرم میگه نمیشه نیان. مجبور شدم فقط خانومارو دعوت کنم ک یکم تعداد کم شه. خریدامونم خودمون انجام دادیم. نه من از پدرم پول گرفتم نه همسرم از خونوادش. یه ماه پر استرس و ذهن مشغولی بود فقط دلم میخواد شب چله شه تموم شه بره پی کارش. ینی شانس اوردم فکوفامیل من شهرای دیگن وگرنه ک شب یلدام به عروسی تبدیل میشد خخخخ. خریدها همه سلیقه ای و توافقین. اصلا سخت نگیرین ب خودتون. مثلا مادرشوهر من میگف طلا سنگین بگیر. منکه اصلا ازین طلاهای زشت سنگین خوشم نمیاد دنبال یه گردنبند ظریف بودم اخرم خودم از دیجی کالا خریدم اما بعدش به شوهرم گله کردن ک چرا سبک خریده ابرومون میره جلو فامیلامون! اونم گف خودش اینطوری دوس داشت نمیخواست چیزی ک دوس نداره بگیره،گردنبند خوشگلیم خریده اتفاقا. :) عروس خانوما اقا دومادا پشت هم باشین به هیچ نظر بیجایی هم اهمیت ندین. تصمیم اخر با شماس. پیشاپیش یلدا مبارک

 • علی چهارشنبه, 27 آذر 1398

  دوستان سلام ،۴ماه هست نامزد کردم مادرم بهم گفت واسه شب یلدا باید شب چله ای ببریم ،خداشاهده سعی کردم با کمترین هزینه وبهترین شکل ممکن این کار راانجام بدم ۵میلیون تومان هزینه برداشت، فقط از خدا میخوام کمک حال همه جوان ها باش که شرمنده تازه عروس حرف وحدیث های فامیل نشه

 • الهه سه شنبه, 26 آذر 1398

  من بهم گفتن بیایم خونتون یا میای خونمون؟ کادو و همه چی رو هم گرفتن، گفتم بشینید من میام. حوصله پذیرایی ندارم.البته ناگفته نماند هر دو مادرامون فوت شدن. انتظار الکی و دست و پاکی هم ندارم. ازاین رسما میگذرم که با آرامش کنار هم باشیم

 • ناشناس سه شنبه, 26 آذر 1398

  هزینه تزیین شب یلدا عروس 18 میلیون! من ۱۸میلیون باهاش عروسی میگیرم. خجالت بکشید رسم الکی نیارید.

  پاسخ مدیر:

  سلام دوست عزیز. ما با این هزینه ها اصلا موافق نیستیم و فقط نقل قول از سایت های مرجع خبری اوردیم. قطعا این هزینه ها برای هیچکس خوشبختی نمیاره

 • ناشناس دوشنبه, 25 آذر 1398

  اونایی که میگن بیچاره داماد همه ی خرجارو دوششه،من ۹ ماهه عقد کردم عید برام یه بلیز گرفتن. دیگه هیچی بعد دختر کل وسایل خونه رو میبره. آقا داماد جهیزیه ی سفارشی میخاد، باید کت شلوارش فلان جور باشه، مبلاش تخت شو باشه، حوله اش چند تیکه و بهترین مارک باشه ولی خودش تاحالا چوب کبریتم نگرفته. این داماد کجاش بیچارس؟ یه یلدایی فرستادن زیاده واسه من؟ نه همه ی دخترا یه مدلن نه همه ی پسرا بعضی ها مثل من در حقشون خیلی بی عدالتی میشه، مخصوص اون مادر شوهرایی که به فکر هیچی جز خودشون نیستن و پسرشونو با حرفای چرت پرت پر میکنن

 • رضا دوشنبه, 25 آذر 1398

  بزرگترین اشتباه بشر ازدواج ک منم این خریتو کردم

 • مهیا شنبه, 23 آذر 1398

  شوهر من سربازه خانوادش گیر دادن یلدایی بگیریم. منم نمیخواستم امروز رفتیم گرفتیم یه پالتو فقط خیلی ناراحت شدم نه با اون گیر دادنشون که باید بگیریم نه به این خریدشون. در حالی که خانواده من گیر دادن که چی میخرن چی میخرن متاسفانه من یه بارم زندگی ناموفق داشتم خانواده نامزد قبلیم همه چی خریده بود. الان خانوادم خرید اینارو ببینه از طرفی حرف بارم میکنن از طرفیم خودم بیش از حد ناراحتم که کاش نمیگرفتن سال دیگه همسرم خودش میگرفت.از دخالت خانواده ها متنفرم. واقعا باعث دعوا بین ما میشن

 • وحید جمعه, 22 آذر 1398

  بنده یک جوونم که نه خونه دارم نه ماشین و با حقوق دو میلیون تصمیم به ازدواج گرفتم. همش 5 میلیون تو بانک پول داشتم، دقیقا زمانی عقد کردم که هفته بعدش تولد خانومم بود. امروز 19 اذر ماه 1398 هست و 10 روز دیگه شب چلست. یکماه دیگش روز زن هست. یکهفته دیگش روز ولنتایمه و بعدش عید نوروزه. همه هدایا رو همون روز بعد عقد خریدم حتی اجیل شب یلدارو همشو خودم تنهایی تزیین کردم و کل هزینم به دو میلیون تومن نرسید. با اینکه خانومم شاغله و دستش تو جیب خودش دیروز بی هوا اومد خونمون و همه چیزو دید بااینکه خرج انچنانی نکرده بودم اما انقده گریه کرد و گفت توقع هیچی ازت ندارم جز عشقت به زندگی. کمر من شکست منم گفتم حاضرم برای فرشته زندگیم بهترینها رو بخرم اما همین رو داشتم زن خوب یک نعمته. تو انتخابتون عجله نکنید زن انقدر قدرت داره که میتونه مردشو به بهشت ببره. میتونه هم به جهنم ببره. خدا سایشو همیشه بالا سرم نگه داره.

  پاسخ مدیر:

  وحید عزیز ممنون از نظر زیبای شما و برای شما و همسرتان عشق ابدی آرزو می کنیم.

 • مهسا سه شنبه, 19 آذر 1398

  بنظر من مهم فقط عشق و علاقه بین دو نفر مهمه. قراره برا منم چله ای بیارن با اینکه یه شهر دیگه هستن اما اگه نمیاوردن هم برام مهم نبود و ناراحت نمیشدم آخه همینکه شوهرم مهربون و آقاست برام یه دنیاست. بعدم پسرای طفلی یا خانواده هاشون چه گناهی کردن که همه ش متوقع باشیم. البته اینو بگم که اگه به روی خودشون نیارن هم اصلا خوب نیست و ممکنه عروس فک کنه براش ارزش قائل نشدن. اما میگم بازم همینکه شوهر ادم دوسش داشته باشه و بهش اهمیت بده کافیه، خانواده شو بی خیال شید. مگه چقدر زنده ایم که سر این چیزا ناراحت شیم. برید با عشششق زندگی کنید.

 • محسن از تهران سه شنبه, 19 آذر 1398

  این مراسم ها تو زندگی همه مشکل بوجود آورده به خاطر مسایل مالی . دختر های الان کمی توقعاتشون اومده پایین ولی این رسم و رسومات که نمیزاره زندگی کنیم.

 • ناشناس دوشنبه, 18 آذر 1398

  خیلی مایل به برگزاریش نیستم چه لزومی داره این همه هزینه برای حکاکی روی میوه؟ ادم میخواد اونا رو بخوره یا نگه داره تا بگنده بریزه دور کار بیهوده ایه خرید معمولی کفایت میکنه.

 • سمیرا يكشنبه, 17 آذر 1398

  والا من هیچ توقعی ندارم . الان شرایط مالی همسرم زیاد مناسب نیست. ولی مامانم خیلی گیر داده. اصلا نمی‌دونم با چه رویی بهش بگم برام یلدایی بیار.

 • یلدا چهارشنبه, 13 آذر 1398

  این شیرازیها انقدر که خودشون و پایبند رسومات میدونن هیچ کدوم و برا عرسشون انجام ندادن . فهمیدم شیرازیها هم خسیسن

 • Parisa سه شنبه, 12 آذر 1398

  والله من گفتم نمیخوام، چون شوهرم از جیب خودش میگیره ولی با این حال خانوادش یه قرون خرج نمیکنن. گیردادن هم مراسم باید باشه. الان یه ماهه میرم خرید کنم، نمیتونم همچی گرونه چه لزومیه اخه اینجور مراسمات همش شده تشریفات؟

 • فرزانه چهارشنبه, 06 آذر 1398

  همه این مراسما بهونه های کوچیکین واسه دور هم بودن و صمیمیت و معاشرت بیشتر که خاطره های خوشی واسه خونواده ها مخصوصا عروس دوماد بسازن. اگه هرکسی قبول کنه شرایط موجودو خودشم با این و اون مقایسه نکنه خیلیم خوبن همچین مراسمایی ولی دیگه چشم و هم چشمی و واسه خاطر نشون دادن به این و اون باشه یه هزاریم نمی ارزه!

 • گل پسر۰۵۱ چهارشنبه, 01 آبان 1398

  همه این جور مراسما خوبه به شرط اینکه خانواده ها یه خورده سطح انتظاراتشون روپایین بیارن و هدف خوشبختی عروس وداماد باشه؛ الزامی نداره که داماد کادوهای باقیمت بالا خریداری کنه؛ اکثر خانوما توقع مالی زیادی ندارن وبیشترخوشبختی وخوبی زندگیشون رومیخوان وقتی یه زن به این درک برسه که شوهرش بهش اهمیت میده و دوسش داره دل گرم میشه به اینکه یه مرد مثل کوه پشتشه. بنظرمن شب یلدا می تونه یه شب بسیارزیباوبیادموندنیه باشه وزمانی که عروس کادوهاشو باز میکنه لبخندش با ارزشترین هدیه واسه داماده!!ا لبته خانواده عروس هم معمولا واسه دامادکادومیگیرن!!! امیدوارم دوتاخانوادها به همراه عروس ودامادیه شب خوب وشادرو تجربه کنن

 • ناشناس چهارشنبه, 10 مهر 1398

  خانواده همسر من ک الان ۹ماهه عروسشون شدم نکردن ی عیدی بیارم دائم هم دنبال حاشیه بودن والا توقع بیجا هم ندارم اما کمی ب خودشون بیان بد نیست

 • نوشین جمعه, 30 آذر 1397

  اولا کساییکه میگن مسخره بازی بخاطر پولشه و دوما این رسمیه که از قدیم بوده و خیلی ام قشنگه و همون چیزایی که میخوان بخرن خونه خودشون بخورن ببرن خونه عروس و دورهم بخورن و خرید طلا و مابقی هم بستگی به شرایط داماد داره و الزامی نداره مهم دورهم بودن هست و احترام و ارزش قائل شدن برای عروس که میشه باهر هزینه ای که درتوان داماد هست برگزار کرد مهم نفس عمل و کیفیت کار هست نه کمیت

 • مرضیه بانو پنجشنبه, 29 آذر 1397

  نظر من اینه که همه چی به اندازه خودش نه از خودت خیلی در بیای نه در اون حد که چیزی نخری ما ام رسم قدیممون همون تو سینی میبردیم ولی الان همه رسما خراب شد جدید اومد بدبختی مون
با ما بهترین بازدهی تبلیغات رپورتاژ را تجربه کنید:

شــروع کنید