بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تبلیغات در سوربان
آداب و رسوم نحوه بردن چای جلسه اول خواستگاری را در این بخش سوربان بخوانید.

پذیرایی چایی در مراسم خواستگاری ما ایرانی ها آداب خاصی دارد و جزو رسومات به حساب می آید و از آنجایی که تعارف چایی خواستگاری یکی از اولین برخورد های خانواده داماد با عروس خانم است باید به نحو احسن انجام شود. اما چگونه؟در زمان درست کردن چای برای خواستگار و خانواده داماد باید به چه نکاتی توجه کرد؟ باید بدانید که این مهم ترین چایی است که در زندگیتان میخواهید پذیرایی کنید و یک جورایی در سنت قدیمی ایرانی میزان سلیقه و خانه داری دختر خانه را نشان میدهد. در این پست کاملا به شما توضیح خواهیم داد که چگونه یک چای خوشرنگ و خوش طعم برای آقا داماد سرو کنید.

alt

نکات چای خواستگاری

چای مرغوب با رنگ و عطر خوب بخرید.

 قبل از مراسم، چای خریداری شده را برای خودتان دم کنید تا از رنگ و طعم آن مطمئن شوید.

دقت داشته باشید که چای دم نکشیده و یا کهنه جوش نباشد. به طور معمول در مورد مدت زمان مورد نیاز برای دم کشیدن چایی باید بدانید که، حدود بیست دقیقه برای دم کشیدن یک چای خوب لازم است البته به نوع چای هم بستگی دارد که دیر دم باشد یا نه، برای همین حتما قبلا چایی را امتحان و مزه کرده باشید.

 حتما تعداد میهمانان را در پیمانه کردن چای در نظر داشته باشید، به گونه ای که در هر دور بتوانید از همه میهمانان پذیرایی کنید.

 سینی چای، استکان ها و قاشق های چایی خوری بدون لکه و خشک باشند. خانمها به این نکات بسیار توجه دارند. پیشنهاد می کنیم که از دستگیره ها و دستمال های تمیز و بدون کرک برای خشک کردن وسایل چای خوری استفاده کنید تا اثر و یا کرک از آنها بر ظروف باقی نماند.

در زمان ریختن چای، ابتدا استکان ها را خارج از سینی قرار دهید و پس از گذاشتن ته هر استکان روی پارچه خشک آن را داخل سینی مورد نظر برای پذیرایی بچینید.

 برای اینکه چایی کف نکند، چای را از لبه کناره استکان بریزید. برای پیشگیری از ریختن احتمالی چای در زیر استکان ها، آن ها را جداگانه در سینی کنار استکان بچینید. به یاد داشته باشید که نیم بند انگشت از سر استکان چای را خالی بگذارید تا موقع حرکت کردن و تعارف کردن چایی روی سینی نریزد

بر طبق سنت دیرین ایرانیان، خانواده ها دوست دارند که رنگ چای را ببینند.

alt

سینی چای را با فاصله ی کمی از خود و زیر سینه بگیرید. یکی از خانمهای جوان خانواده، مثل دختر دیگر خانواده، می تواند همراه با گرداندن سینی چای توسط عروس او را با تعارف قند همراهی کند.

 هیچ وقت قند دان را با قند های خیلی درشت یا خیلی ریز پر نکنید. پس از تعارف به میهمانان با یک قندان، آن را وسط میز بگذارید.

میتوانید هنگام آوردن چای برای نشان دادن حسن سلیقه تان یک شاخه گل کنار سینی پذیرایی قرار دهید.

پذیرایی را از افراد مسن تر خانواده داماد آغاز کنید ، این امر نشان دهنده احترام شما به افراد بزرگتر است. دقت کنید نه دسته گل های گران قیمت به پسر بها می دهد و نه پذیرایی های غیرعادی و پرخرج، ارزش دختر را بالا می برد و ممکن است برداشت های خوبی از این رفتارها نشود پس از تشریفات خواستگاری بکاهید.

برای بدست آوردن كیفیت بهتر، چای را در قوری چینی دم كنید.

پس از ریختن چای برای میهمان ها، بی درنگ قوری دیگری دم كنید، سپس كتری یا سماور را پر از آب نمایید. 

سینی چای را با لبخندی ملیح و خوشرویی جلوی مهمانان بگیرید. 

منبع: مجله رنگلبه این مطلب امتیاز دهید:
(17 امتیاز , میانگین: 3.9 از 5)


نظرات شما: