بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
عقد آریایی برای عروس و داماد و طریقه اجرای عقد آریایی در مراسم عقد چگونه است؟ نحوه انجام عقد آریایی و تمام سوگندنامه عروس و داماد و آیا انجام عقد آریایی باعث حلال شدن زن و شوهر می شود؟ در این مقاله بررسی شده است.

عقد آریایی ترکیبی از میهن پرستی ایرانی، رسم و رسوم و رسوم دینی و فرهنگ غربی است و به دلیل متن پر از مهری که دارد علاوه بر اجرای عقد شرعی که میان مسلمانان رایج است، برای به یادماندنی تر شدن این روز خوانده می شود.

سالن عقدهای بسیاری هستند که برای احترام گذاشتن به علایق جوانان آن را جاری می کنند و شما می توانید از آن برای زیباتر شدن اولین جشن رسمی زندگی مشترکتان در تالار کمک بگیرید.

عقد آریایی چیست و چگونه اجرا می شود؟ ​

آیا انجام عقد آریایی باعث حلال شدن زن و شوهر می شود؟

عقد آریایی به زبان فارسی تدوین شده و باید بدانید که برخلاف تصور عقد آریایی ریشه تاریخی ندارد و زبان و محتوای آن نشان دهنده مفاهیم امروزی و مدرن است.

کلماتی که در عقد آریایی خوانده می شود از نظر ساختار جملات و زبان امروزی بوده و با جا به جایی کلماتی مثل "آیا" در انتهای جملات، حس خوانده شدن متنی با قدمت تاریخی به گوینده و شنونده القا می گردد. این را بدانید که عقد زرتشتیان که آیین ایرانیان باستان بوده با عقد آریایی که امروزه رواج دارد فرق می کند.

عقد آریایی برگرفته از فارسی سلیس بوده که مهمانان جشن را نیز با عروس و داماد در بیان جملات همراه می کند. تنها دلیل برگزاری این عقد، سوگند یاد کردن عروس و داماد در حضور جمع می باشد. جمله ‌ای که معمولاً بار‌ها در عقد آریایی تکرار میشود، تعهد دادن برای اعلام وفادار بودن به همسر است که هم عروس و هم داماد باید آن را تکرار کنند.

خوب است سه بانو حاضر در مراسم نمادی از سپندارمذ (الهه مادر زمین)، آناهیتا (الهه آب و نعمت) و میترا (الهه پیمان دوستی و مهر) برای سابیدن قند و بر زبان راندن پیمان، در حالی که یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه‌ی داماد در دست و سومی حلقه عروس در دست دارد، در کنار عروس و داماد حضور داشته باشند. 

 

عقد آریایی چطور انجام می شود؟

سوگند داماد

در نزد انجمن (نام داماد) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا همواره آنچه بر خود روا داری بر همسر خویش روا دار داری و آن چه بر خود نمی پسندی بر او نپسندی؟ برای او شویی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی؟

داماد می‌گوید : سوگند یاد می ‌کنم.

عقد آریایی چیست و چگونه اجرا می شود؟ ​

سوگند عروس

در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سر سبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جا آری؟ نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همساز و همگام او باشی؟

عروس می‌گوید : سوگند یاد می ‌کنم.

 

سوگند مجدد داماد

در نزد انجمن (نام داماد) آیا به رنگارنگی پاییز سوگند یاد می ‌کنی تا همواره پشتیبان و یاور او باشی در شادی‌، غم‌، دارا و ناداری‌، تندرستی و بیماری، منزلت بانو خویش را در تنهایی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری؟

داماد می گوید : سوگند یاد می‌ کنم.

 

سوگند مجدد عروس

در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟ به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی به کار گیری؟

عروس می‌ گوید: سوگند یاد می ‌کنم.

 

نحوه انجام عقد آریایی

حالا باید گوینده متن پیمان را یک شعر زیبا و خوش آهنگ است را بخواند و داماد پس از او تکرار کند:

به نام نامی یزدان، تو را برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟ تو با من این چنین هستی که من با تو؟

 

پس از آن عروس متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان، پذیرا می ‌شوم، مهر تو را از جان، همین حالا

بازگویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

 

عروس و داماد جملات زیر را پس از گوینده همزمان تکرار می کنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من، تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را، سرشار از مهرو نورو عطرو یاسمن با تو

گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان، همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند، همایون باد، همایون باد، همایون باد

عقد آریایی چیست و چگونه اجرا می شود؟ ​

پس از آن گوینده می خواند:

به نام دادار نیک اندیش، پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دل ها و روشنی بخش چشم ‌ها، ای به آیین گرداننده شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانی ‌ها و ای زداینده‌ پریشانی‌ ها، ای هستی ده و هستی بخش.

تو را سپاس می‌گوییم که به این دو یار مهربان‌، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ ها و دل های‌شان آغاز نمایند.

ای آگاه ‌ترین آگاهان، سختی ‌ها، ناپاکی ‌ها، ستیز، رنج‌ ها و شکنجه های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه ‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز. سفره‌ی زندگی‌شان را همواره گسترده و پر برکت بدار.

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنایی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.

پروردگارا، جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار

پروردگارا، هر روزشان را روزی نو و شب ‌هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پاییزی درخشان ساز. طلوع هر بامداد زرین‌ت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش، گرما‌بخش وجود یکدیگر باشند. سال ‌های زیستن‌شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار.

پروردگارا، بخت‌شان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌ های بی‌راه البرز، آرامش‌شان را به نرمی گندم‌زار های دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی هم‌بال یکدیگر چون عقابان تیز پرواز زاگرس، پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند.

پروردگارا، چونان فرمای تا شقایق ‌های خود رویِ دشت‌های دور در هنگامه‌ی رقص با نسیم بهاران قصه‌گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روییده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب در چشم‌انداز جویبارهای زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداری‌شان به یکدیگر گردند.

پروردگارا، کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی و اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورایی را در دل ‌هایشان بیفروز. باشد که چون نیاکام مهر آیین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ ها، سپیدی‌ ها، پاکی‌ها و زیبایی ‌هایت را هماره به خاطر سپارند.

 

امیدواریم توانسته باشیم ابهامات شما را در خصوص عقد آریایی بر طرف کنیم. به ما بگویید شما درباره خواندن عقد آرایی در مراسم های عقد در سالن عقد و تالار چه نظری دارید؟ خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید!به این مطلب امتیاز دهید:
(71 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)

نظرات شما:
 • تینا چهارشنبه, 02 اسفند 1402

  بابا عربی بخونید اینقدر طول تفاسیر نداره دیگه

 • مهدی شنبه, 12 آذر 1401

  باسلام، در هر دین و آیینی مراسمی بر پایه مضامین شرعی برای شروع حلال زندگی پیروان خود تدوین کرده است. (حالا شاید انحرافاتی هم از اصل خویش به مرور پیدا کرده باشد، اما پایه ای شرعی دارد) حال با تعریف عقدهای جدید (که زیبا هم به نظر میرسند) دو نفر به هم محرم نخواهند شد و نسلی مجهول خواهند داشت. بنابراین دقت کافی در امری با این اهمیت خیلی مهم است. شاد و تندرست باشید

 • الیاس معینی چهارشنبه, 09 آذر 1401

  گوینده حتما بعد از عقد متن به نام دادار نیک اندیش به بعد رو بخونه؟

 • اسرا سه شنبه, 21 دی 1400

  سلام .. خیلی ممنون ..واقعا فوق العاده بود...واقعا پر معنی بود..موقع عقدم حتما اینارو اجرا میکنم... ممنون از سایت خوبتون..

  پاسخ مدیر:

  خیلی ممنون از شما دوست عزیز سوربان.

 • فریبا حقیقی پنجشنبه, 30 ارديبهشت 1400

  سلام من فریبا حقیقی هستم واجرا کننده عقد اریایی واقعا حس مظاعفی پیدا میکنم وقتی با تکرار گویشهایم را میشنوم .هم خودم وهم عروس وداماد شوق وصل رو کاملا احساس میکنیم طوری که اشک عروس وداماد رو اروم اروم میبینم .صدای لرزان دو زوج منو بیشتر مغلوب میکنند خلاصه عقد اریایی سنبلی ار عشق مهر و وفاست .که هر بیننده ایی رو غرق در این سه صفت زندگی میکنه واین برای من بهترین اجرای منجیریم هست..نظر من به عقد اریایی یک حس بسیار ستودنیست.همین.

  پاسخ مدیر:

  ممنون از نظر زیباتون.

 • رضا جمعه, 10 ارديبهشت 1400

  الان این دیگه همه متن این بخونیم قبول

 • داریوش شنبه, 18 بهمن 1399

  درود بر ایرانی و زرتشت و آئین ایران

 • فاطمه دوشنبه, 24 آذر 1399

  به نظر من این یه مقدمه برای حذف عقد شرعی هست باهاش مخالفم


عناوین جذاب امروز