بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
یلدا یا همان شب چله، یکی از قدیمی ترین رسم های ما ایرانی ها برای ورود به فصل زمستان است که در آخرین روز پاییز برگزار میشود برگزاری جشن شب یلدا تقریبا ۸۰۰۰ سال قدمت دارد و به آیین زرتشتی برمیگردد در ادامه درمورد لوازم اصلی جشن شب یلدا و فلسفه نماد های اصلی یلدا توضیح داده ایم.

شب یلدا، که آن را با نام شب چله هم می‌شناسیم یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی محسوب می‌شود که قدمتی طولانی دارد. شب یلدا آخرین شب پاییز است که به عنوان طولانی‌ترین شب سال مشهور بوده و همین طولانی بودن آن در مقایسه با دیگر شب‌های سال سبب شده تا ایرانیان این شب را جشن بگیرند. جالب است بدانید که سابقه جشن گرفتن شب یلدا به قبل از ورود اسلام به ایران باز می‌گردد.

این شب یک دلیل بسیار خوب برای دورهمی اعضای‌ فامیل است. شب یلدا آداب و رسوم خاص خود را دارد و از خوراکی‌های خاصی هم استفاده می‌شود. در خصوص شب یلدا و تاریخچه آن جالب است بدانید که در گذشته به این شب، شب زایش خورشید هم گفته می‌شد زیرا مردم آن زمان معتقد بودند که در این شب خورشید از نو و قدرتمندتر متولد می‌شود.

مردم در قدیم غروب آفتاب را به جشن و پایکوبی سپری می‌کردند و تا طلوع آفتاب منتظر بوده و هنگام طلوع، این طلوع خورشید نو را به یکدیگر تبریک می‌گفتند. استفاده از خوراکی‌های خاص در شب یلدا از گذشته وجود داشته و امروزه هم شاهد آن هستیم. در ادامه این مقاله از سوربان قصد داریم تا به توضیح بیشتر در خصوص لوازم مورد نیاز جشن شب یلدا بپردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

alt

بنر

برای جشن شب یلدا چی لازم داریم؟

میوه آرایی

alt

میوه آرایی شب یلدا به خصوص برای افرادی که در این شب همه فامیل را دور هم جمع می‌کنند و یا برای خانواده‌هایی که در شب یلدا میوه را برای عروس جدید خانواده تزیین می‌کنند، اهمیت زیادی دارد.

هر چند بسیاری از افراد برای میوه آرایی شب یلدا برای عروس از گلفروشی‌ها یا مراکز تخصصی این کار کمک می‌گیرند، اما اگر خودتان دستی بر هنر دارید و از میوه آرایی لذت می‌برید.

هندوانه آرایی

alt

خوردن هندوانه در شب یلدا جزو آداب و رسوم شب یلدا محسوب می‌شود. هندوانه جزو نمادها و خوراکی‌های سنتی شب یلدا است پس بهتر است این خوراکی یلدایی را به شکل تزیین شده روی سفره شب یلدا بگذارید.

آجیل شب یلدا

alt

فلسفه‌ی حضور آجیل در ترکیب خوراکی‌های شب یلدا داستانی دارد که در ادامه برایتان بازگو می‌کنیم.

نقل است که در زمان‌های دور دهقان‌ها و کشاورزان در پایان پاییز به مناسبت پایان فصل برداشت و شروع فصل استراحت دور یکدیگر جمع می‌شدند، مجلس ساده‌ای تدارک دیده و با آجیل و میوه‌های نگهداری شده از تابستان از خودشان پذیرایی می‌کردند. در واقع برپایی این جشن در سال‌های متوالی زمینه‌ساز شکل‌گیری جشنی باستانی به نام یلدا شد.

به عبارت دیگر می‌توان این خوراکی، یعنی آجیل را به عنوان بنیان‌گذار جشن محبوب ما ایرانی‌ها در پایان پاییز و شروع زمستان معرفی کرد.

کیک یلدایی

alt

یکی دیگر از خوراکی های شب یلدا کیک است که گذاشتن این مورد هم اختیاری است اما خیلی ها در سفره یا میز شب یلدای خود کیک هم قرار می‌دهند و تزیین کیک شب یلدا به شکل هندوانه و انار در کنار میوه آرایی و سفره آرایی شب یلدا امروزه به یکی از رسوم زیبا و خلاقانه شب یلدا بدل شده است.

اکسسوری های شب یلدا شامل شمع، فال حافظ

alt

و اما حضرت حافظ که جایگاه ویژه در بین فرهنگ مردم ایران دارد و شب یلدا سر سفره یلدا حضورش احساس میشود. یکی دیگر از رسم های ایرانی برای برپایی شب یلدا، خواندن غزلیات حافظ و گرفتن فال حافظ است. و معمولاً گرفتن فال حافظ با این بیت شعر آغاز می‌شود :

ای حافظ شیرازی، تو محرم هر رازی
من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی

سنت گرفتن فال حافظ بیشتر شبیه یک سرگرمی است و نوید روزهای روشن آینده را میدهد.

در ایران باستان، در جشن شب یلدا شمع روشن میکردند تا تاریکی و اهریمن را با نور آتش فراری دهند. روشن کردن شمع در جشن شب یلدا هم نشانه پیروزی نور و روشنایی بر ظلمت و تاریکی است.

دسر یلدایی

alt

درست کردن انواع دسر برای شب یلدا در کنار درست کردن انواع شیرینی شب یلدا هم یک سرگرمی جذاب است و هم می‌تواند به چیدمان سفره یلدا رنگ و جلوه زیبا و تازه‌ای بدهد.

لبو و باقالی

alt

لبوی پخته شده نیز یکی از خوراکی‌های شب یلدا است، که محبوبیت خاص خود را دارد. معمولا خوردن آن برای کودکان لذتبخش‌تر است؛ مخصوصا اگر هنگام پخت، کمی با نبات شیرین شده باشد.

یکی دیگر از خوراکی ها و تنقلات شب یلدا باقالی است.

تنقلات : پفیلا، تخمه و...

alt

پفیلا یا پاپ کورن، تخمه، لواشک، شیرینی، باسلق، نان برنجی، باقلوا و سایر تنقلات دوست داشتنی نیز یکی از اجزای جدانشدنی جشن شب یلدا است.به این مطلب امتیاز دهید:
(32 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز
بهترین ایده ها