بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
اگر در مورد تقسیم اموال بعد از طلاق سوال و ابهامی دارید و میخواهید شرایط تقسیم اموال بعد از طلاق بین زن و شوهر را بدانید ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

آیا بعد از طلاق اموال بین زن و شوهر نصف می‌شود؟

آیا با طلاق اموال نصف می‌شود؟ نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق چگونه است؟ در چه شرایطی بعد از طلاق اموال بین زن و شوهر تقسیم می‌شود؟ شاید این موارد سوال بسیاری از مردم باشد!

در ادامه این مطلب از سوربان همراه ما باشید تا هرآنچه باید درباره نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق و جدایی بدانید را به شما بگوییم.

آیا با طلاق اموال نصف می‌شود؟| 0 تا 100 نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق
نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق

نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق

بر طبق ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی زن در اداره دارایی خود مستقل است به این معنی که اموال چه منقول و یا غیر منقول و چه این که در زمان زوجیت به دست آمده باشد یا طرق دیگر تماما مختص به خود او است و به تنهایی می تواند هر طور که مایل باشد در اموال خود تصرف کند. از طرفی مرد نیز حتی اگر متاهل باشد در اداره اموال شخصی خود مستقل است و می تواند هر گونه دخل و تصرف حقوقی و مادی در آن ها داشته باشد.

گرفتن نصف اموال مرد بعد از طلاق

بر خلاف برخی کشور ها در قوانین، تقسیم اموال در طلاق پذیرفته نشده است به این صورت که اگر کار زوجین به طلاق بیانجامد قانونی وجود ندارد که زوج یا زوجه را ملزم به تقسیم اموال کند البته بدیهی است که حقوق مالی زوجه در طلاقمثل مهریه، نفقه و اجرت المثل از بحث تقسیم دارایی خارج است.

بر طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی زوجین می توانند ضمن عقد نکاح هر شرطی را مخالف قانون و شرع نباشد پیش بینی کنند. زوجین می توانند شرط تقسیم دارایی را هر گونه که تمایل داشته باشند توافق کنند و سر دفتر ازدواج ملزم است شروط زوجین را در عقدنامه مکتوب کند.

زن در چه شرایطی مالک نصف اموال شوهرش میشود؟

آیا با طلاق اموال نصف می‌شود؟| 0 تا 100 نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق

آنچه در حال حاضر به صورت شرط چاپی در سند ازدواج آمده است و زوجین به دلخواه و تمایل خود می توانند آن را امضاء کنند، چنین است: «چنانچه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخيص دادگاه، تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسری يا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، زوج مكلف است تا نصف دارايي موجود خود را كه در ايام زناشويي با زوجه به دست آورده يا معادل آن را، بصورت بلاعوض به زوجه منتقل نماید.»

تقسیم اموال در طلاق چگونه است؟

پس اگر مردی این شرط را امضاء کرده باشد بر طبق شرایط ذیل به تشخیص قاضی رسیدگی کننده بایستی تا نصف دارایی را که در ایام زوجیت به دست آورده است به زوجه بدهد:

بررسی شرط تصنیف اموال زوج

۱-    شوهر می بایستی شرط مذکور را امضاء کرده باشد.

۲-    در صورتی زوجه می تواند از این شرط استفاده کند که مرد نتواند برای دادگاه اثبات کند که طلاق ناشی از تخلف زوجه از وظایف زناشویی است.

۳-    فقط در صورت طلاق از جانب شوهر است که این شرط مصداق پیدا می کند پس در طلاق توافقی و درخواست طلاق از طرف زن این شرط موضوعیت ندارد.

۴-    این شرط تنصیف دارایی در عقد نکاح است و نه شرط تنصیف اموال زوج، فرق آن است که دارایی مثبت و منفی دارد ممکن است شوهر اموال منقول و غیر منقول داشته باشد ولی بدهکاری هم داشته باشد. در این راستا قاضی رسیدگی کننده نظر به کل دارایی زوج دارد و نه فقط اموال او.

۵-    دادگاه اموالی را ملاک عمل قرار می دهد که اولا در ایام زناشویی به دست آمده باشد. ثانیا حاصل دسترنج و تلاش باشد نه مثل ارث. ثالثا اموالی در نظر گرفته می شود که مالکیت شوهر نسبت به آن ها محرز و مسلم باشد. رابعا اموال باید موجود در هنگام طلاق باشد آنچه در گذشته بوده و به هر دلیل از ملکیت شوهر خارج شده یا تلف شده باشد این شرط مصداق ندارد.

آیا با طلاق اموال نصف می‌شود؟| 0 تا 100 نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق

میزان شرط تنصیف دارایی

با توجه به این که در شرط “تا نصف دارایی” آمده و تا از ۱ تا ۵ درصد را شامل می شود. به غیر از آنچه گفته شد عواملی موثر در تصمیم قاضی در تعیین میزان شرط تنصیف دارایی است:

۱-    وضع مالی زوج

۲-    وضع مالی زوجه هنگام طلاق

۳-    سال های زوجیت

۴-    میزان مهریه و این که چه تعداد از آن را زوجه بتواند وصول نماید.

۵-    سن زوج و زوجه و وضعیت جسمانی ایشان

۶-    این که در ایام زوجیت مالی را زوج به زوجه داده است یا خیر.

اما این شرط در عمل دارای ابهاماتی است و رسیدگی دقیق را برای قاضی دادگاه دشوار می کند

برآورد و شناسایی اموال در عمل و در صورت کتمان شوهر کار مشکلی است چه بسا که زوجه فقط می داند که شوهر وضع مالی خوبی دارد و مالی را با مشخصات دقیق از همسر سراغ نداشته باشد اگرچه که بعضی از شعب از اداره ثبت اسناد و بانک های دارای حساب شوهر، استعلام می کنند به طور کلی شیوه بررسی اموال زوج مبهم و سلیقه ای است.

احراز دیون شوهر هم کار مشکلی است بعضی از شعب ملاک را رای محکومیت شوهر به پرداخت مبلغی می دانند و بعضی دیگر طرق غیر از آن را هم موثر در احراز بدهی می دانند.

اثبات نشوز زن هم از جانب مرد دارای ابهاماتی است بعضی از شعب فقط رای محکومیت زن به تمکین را قابل استناد می دانند و بعضی دیگر طرق غیر از آن را هم که شوهر بتواند اثبات کند بررسی می کنند.

وضعیت موردی هم که زوج اموال خود را تعمدا قبل از طلاق برای فرار از شرط تنصیف دارایی منتقل کرده باشد نیز مبهم است. قابل توجه است که آن را نباید با فرار از دین اشتباه گرفت زیرا شرط تنصیف دارایی “دین” نیست.

آیا با طلاق اموال نصف می‌شود؟| 0 تا 100 نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق

کلام آخر

در این مطلب راجع به موضوع تقسیم اموال در طلاق و نحوه تقسیم اموال بعد از طلاق و جدایی پرداختیم و به شما گفتیم زن در چه شرایطی مالک نصف دارایی مرد خواهد شد نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما نیز در این موارد تجربه ای دارید؟ اگر تجربه، نظر و یا پیشنهادی در خصوص موضوع این مقاله دارید خوشحال میشویم در بخش نظرات با ما همراه بوده و آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما: