بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج ؟ همیشه تصورم بر این بود که این دو حلقه تفاوتی با یکدیگر ندارند اما در واقعیت و بر طبق رسوم و سنت‌ها، تفاوت مابین حلقه‌های نامزدی و ازدواج از زمین تا آسمان است.

6 تفاوت مهم حلقه نامزدی و ازدواج که بهتر است بدانید

تفاوت حلقه نامزدی و حلقه ازدواج ؟ همیشه تصورم بر این بود که این دو حلقه تفاوتی با یکدیگر ندارند اما در واقعیت و بر طبق رسوم و سنت‌ها، تفاوت مابین حلقه‌های نامزدی و ازدواج از زمین تا آسمان است.

درهرحال مراسم کم و کوچکی نیست و پشت هر کدام از این انتخاب‌ها دنیایی خاطره و لبخند و هیجان قرار دارد. انتخاب حلقه نامزدی و ازدواج امری مهم محسوب می‌شود چون قرار است بقیه زندگی را با آن سپری کنید، پس باید در انتخاب محتاط بود و با در نظر گرفتن سلیقه‌ طرفین این انتخاب را انجام داد.

اگر شما نیز مثل من فک میکردید تفاوت های زیادی بین حلقه نامزدی و حلقه ازدواج وجود ندارد از شما دعوت میکنیم در ادامه همراه این مقاله از سوربان باشید تا ۶ تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج را برایتان شرح دهیم.

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج | 6 تفاوت اساسی و مهم

حلقه نامزدی چیست؟

همانطور که می‌دانید بعد از مراسم خواستگاری، طبق رسم و رسومات همیشگی خانواده داماد منتظر دریافت پاسخ از سوی عروس هستند. حال اگر این پاسخ مثبت باشد خانواده داماد حلقه‌ای را به انتخاب خود برای عروس خریداری کرده و در مراسم‌ بله برون به او هدیه می‌دهند. به این حلقه، حلقه یا انگشتر نامزدی گفته می‌شود. در حقیقت خانواده داماد با هدیه دادن این حلقه، عروس خود را نشان می‌کنند. به همین خاطر است که گاها حلقه نامزدی را با نام حلقه نشان نیز می‌شناسند.

حلقه ازدواج چیست؟

در این قسمت از بررسی تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، به سراغ حلقه‌های ازدواج می‌رویم. معمولا از لحظه عقد، دختر و پسر زن و شوهر به حساب آمده و ازدواج آن‌ها قانونی و رسمی است. پس قبل از عقد عروس و داماد باید دو عدد حلقه کاملا ست شده با یکدیگر را خریداری کنند که به آن حلقه ازدواج می‌گویند. این حلقه بعد از عقد و عروسی به طور دائمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تفاوت های مهم و اساسی حلقه نامزدی و ازدواج

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج | 6 تفاوت اساسی و مهم

این دو حلقه از هر نظر با یکدیگر متفاوت بوده و فلسفه‌ای جداگانه دارند. در ادامه جهت آشنایی هرچه بیشتر شما ۶ تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج را بیان نموده‌ایم:

  • انتخاب  با شماست یا خانواده داماد؟ مسئله این است!

اولین فرق میان حلقه ازدواج و نامزدی، حق انتخاب شماست. همانطور که گفته شد حلقه نامزدی به انتخاب خانواده داماد خریداری می‌شود و عروس معمولا در خصوص آن تصمیم گیری نمی‌کند. به همین دلیل حلقه نامزدی، به سلیقه خانواده داماد خواهد بود. البته اگر عروس شکل و طرح آن را نپسندد، می‌تواند بعد از مراسم بله برون حلقه خود را با حلقه جدیدی تعویض کند.

حال این مسئله در خصوص حلقه ازدواج کاملا بالعکس است. به عنوان مثال حلقه ازدواج به سلیقه دختر و پسر خریداری شده و کاملا مطابق نظر آن‌ها انتخاب می‌شود. پس خانواده‌ها در خرید حلقه ازدواج نقش خاصی ندارند.

  • طرح ساده یا شلوغ؟

دیگر تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، طرح آن‌هاست. حلقه‌های نامزدی اصولا بسیار پر زرق و برق بوده و طرح‌های شلوغی دارند. اما حلقه ازدواج معمولا دارای طراحی ساده‌تری است. چرا؟ چون حلقه ازدواج باید دائما مورد استفاده قرار گیرد و لازم که راحت‌ترین و ساده‌ترین حالت ممکن را داشته باشد. از آن گذشته، حلقه ازدواج میان عروس و داماد مشترک است. حال داماد که نمی‌تواند یک‌ حلقه پر از نگین و سنگ‌های قیمتی را هر روز به دستش بیندازد. پس طبیعتاً حلقه ازدواج باید طرح ساده‌ای داشته باشد.

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج | 6 تفاوت اساسی و مهم

  • حلقه ازدواج بِه از حلقه نامزدی!

سومین تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، جایگاهشان است. برای مثال حلقه نامزدی تنها با هدف نشان کردن عروس و هدیه دادن به او خریداری می‌شود. اما حلقه ازدواج نماد عشق و پیوندی ناگسستنی است. به همین دلیل می‌توان گفت که حلقه ازدواج جایگاه برتر و والاتری نسبت به حلقه نامزدی دارد. اصلا ساده‌تر بگوییم: حلقه ازدواج بِه از حلقه نامزدی!

  • تایم استفاده، کدام حلقه را بیشتر می‌پوشیم؟

و حالا می‌رسیم به چهارمین تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، که مربوط به تایم استفاده از آن‌هاست. حلقه‌های نامزدی که اسمشان رویشان است، مربوط به دوران نامزدی هستند. یعنی از بعد خواستگاری تا لحظه عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما حلقه‌های ازدواج از بعد عروسی تا ابد العمر مورد استفاده قرار گرفته و طبیعتاً تایم پوشیدن آن‌ها بسیار بیشتر است. پس حلقه ازدواج دائمی است و حلقه نامزدی موقتی، این هم از این!

  • خرید با چه کسی است؟

دیگر تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، شخصی است که آن‌ها را خریداری می‌کند. همانطور که گفته شد حلقه نامزدی را داماد و خانواده‌اش برای عروس خریداری می‌کنند. اما حلقه ازدواج توسط عروس و داماد برای یکدیگر خریداری می‌شود. مثلا عروس حلقه داماد را می‌خرد و داماد نیز حلقه عروس را، پس شخص خریداری کننده این دو حلقه هم با یکدیگر متفاوت است.

تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج | 6 تفاوت اساسی و مهم

  • حلقه را داماد هدیه می‌دهد یا عروس؟

آخرین تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، شخصی هدیه دهنده آن‌هاست. به عنوان مثال وقتی داماد قصد دارد پاسخ مثبت را از عروس دریافت کند، به او انگشتر نامزدی را هدیه خواهد داد. اما وقتی عروس و داماد به توافق می‌رسند که ازدواج کنند، باید هر دو به هم حلقه ازدواج را هدیه دهند.

کلام آخر

این هم از جریان تفاوت حلقه نامزدی و ازدواج، حال در آخر باید بگوییم که گرچه این دو نوع حلقه با یکدیگر متفاوت‌اند، اما از لحاظ معنوی هردو ارزشمند بوده و جایگاه ویژه‌ای دارند. به همین دلیل تا سال‌ها و حتی گاها تا پایان عمر نزد عروس و داماد نگهداری خواهند شد.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما: