بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

تاریخچه استفاده از تاج گل روس سر عروس

در مراسمات عروسی، اکسسوری‌های بسیاری برای عروس و داماد (در بیشتر موارد برای عروس) استفاده می‌شود که به کمک آن‌ها عروس و داماد زیباتر دیده شده و در مراسم بیشتر بدرخشند.

از جمله این وسایل و اکسسوری‌ها می‌توان به تاج سر عروس نیز اشاره نمود. اما علاوه بر زیبایی برخی از این اکسسوری‌ها حاوی برخی معانی و نمادهایی نیز می‌باشند که ما در ادامه این مطلب از سوربان به تاریخچه و نماد تاج گل روی سر عروس پرداختیم و سپس مهمترین نکات در انتخاب بهترین تاج گل عروس را شرح داده ایم با ما تا انتها همراه ما باشید.

فلسفه تاج گل روی سر عروس + 6 نکته طلایی در انتخاب بهترین مدل تاج عروس

نماد تاج عروس

تاج عروس نیز مانند لباس عروس سفید، نماد پاکی عروس می باشد. درست است که عموما از تاج برای نشان دادن قدرت استفاده می شود، اما در این زمینه تاج نماد از دست دادن معصومیت و عنوان “تاج گذاری عشق” را داراست. به همین دلیل است که از نظر تاریخی، تاج قسمتی از ظاهر عروس بوده و عروس ها تنها در شب عروسی خود تاج بر سر می گذاشتند.

تاریخچه تاج عروس

تاج عروس به شکلی که امروز هست وجود نداشت، بلکه با مروز زمان و تغییر فرهنگ ها به شکل امروزی در آمده است. در ابتدای تاج گذاری بر سر عروس، برای ساخت تاج ها از انواع برگ ها و گل ها استفاده می شده است. وینوک ( نوعی تاج گل در اوکراین قدیم ) در کشوری مثل اوکراین در همان اوایل قرون وسطی در مراسم عروسی مرسوم شد.

به طوری که بر سر عروسان تاج هایی از گل قرار می دادند و آن ها را به شکلی خاصی تزیین می کردند. به مرور زمان سنت قرار دادن تاج گل بر روی عروس در کشورهای دیگری نیز مثل چین رواج یافت. با این تفاوت کوچک که آن ها از شکوفه های درختان صورتی و نارنجی برای تاج گل عروس استفاده می کردند. در زمان ملکه ویکتوریا نیز تاج های گل نارنجی برگرفته از سنت قدیم چینی مرسوم شد.

تاج گل عروس از قرن هجدهم تا به الآن

فلسفه تاج گل روی سر عروس + 6 نکته طلایی در انتخاب بهترین مدل تاج عروس

با گذشت زمان تاج ها را با تزیینات بیشتری ساختند و مواد دیگری به جز برگ و گل نیز در ساخت آن ها دخیل شد. اما تاج هایی که اکنون استفاده می شود از قرن هجدهم میلادی پایه گذاری شد. در سال 1840 که مراسم عروسی ملکه ویکتوریا با شاهزاده آلبرت انجام گرفت، تاج های گل نارنجی بر سر ملکه قرار گرفت. به مروز زمان استفاده از انواع تاج در مراسم عروسی مرسوم شد.

به طوری که هیپی ها تاج گل را در آمریکا که نماد عشق و صلح برایشان بود را به دنیای مد وارد کردند. از آن زمان به بعد انواع تاج های عروس با تلفیقی از گل و تزیینات دیگر روانه بازارهای جهانی شدند. تاج های گل عروس نه تنها امروزه جنبه زیبایی دارد بلکه در طول تاریخ نمادی از عشق، باروری و جشن را نیز با خود به همراه دارد.

اما با گذشت زمان، از مواد باارزش و گران تری برای ساخت آن بهره گرفته شد. موادی همچون فلزات گرابنها، الماس ها، سنگ های ارزشمند و … . استفاده از تاج بر سر عروس نوعی قدرت و حس برتری را تداعی می کند که این حس بسیار مناسب و درخور عروس در جشن اوست.

6 نکته طلایی برای انتخاب بهترین مدل تاج عروس

حال که فلسفه و ریشه این اکسسوری را دریافتیم باید در نظر داشته باشیم که برای انتخاب آن باید به نکات ریز و در عین حال مهمی توجه کنیم. در ادامه لیستی کوتاه است برای پاسخ به سئوال “چگونه تاج عروس مناسبی انتخاب کنیم؟” پیشنهاد می کنیم آن را از دست ندهید!

۱. توجه به رنگ و مدل شینیون مو

فلسفه تاج گل روی سر عروس + 6 نکته طلایی در انتخاب بهترین مدل تاج عروس

تاجی که بر سر عروس قرار می گیرد باید با رنگ مو و مدل شنیون آن، یک سمت و سو داشته باشد! برای مثال عروس خانم هایی که موهای بلوند و طلایی دارند بایستی از استفاده از تاج های طلایی خودداری کنند. اما در نقطه مقابل، کسانی که موهای تیره و یا مشکی دارند، در انتخاب تاج در رنگ های مختلف آرادی عمل خواهند داشت.

به طور معمول، تاج هایی با رنگ نقره ای کاربرد بیشتری نسبت به باقی رنگ ها دارند به همین دلیل اگر زمانی بین انتخاب تاج طلایی و نقره ای مردد شدید حتما نقره ای را انتخاب کنید!

قد و نوع شنیون موهای شما نیز در انتخاب تاج موثرند! اگر موهای کوتاهی دارید تل ها و هدبندها گزینه مناسب تری به نظر می آیند. اگر موهای بلندتری دارید و می خواهید شنیون انجام دهیدف تاج های کلاسیک و کوتاه را در اولویت قرار دهید.

مدل شنیونی که برای موهای خود در نظر دارید در انتخاب تاج بسیار دخیل است. در این مورد آرایشگرتان می تواند کمک شایانی به شما کند.

۲. لباس عروس

لباس عروس اولین چیزی است که باید انتخاب کنید! اصل بر این است که ابتدا لباس عروس انتخاب شود و سپس با توجه به مدل لباس عروس و سلیقه عروس، نوع آرایش، شنیون، کفش و … نیز انتخاب شوند. انتخاب تاج عروس نیز باید در مرحله بعد از خرید لباس عروس باشد زیرا هرچقدر هم تاج زیبا و باشکوه باشد، اگر با لباس عروسی هم خوانی نداشته باشد، جلوه ای نخواهد داشت.

۳. دیگر جواهرات

فلسفه تاج گل روی سر عروس + 6 نکته طلایی در انتخاب بهترین مدل تاج عروس

اصولا عروس ها از جواهراتی در شب عروسی استفاده می کنند. اگر از سرویس استفاده می شود، نقش و نگار و طرح تاج باید با سرویس همخوانی داشته باشد. از طرفی اگر سرویس سنگینی دارید که توجه زیادی را به خود جلب می کند، بهتر است از تاج بزرگ استفاده نشود.

رنگ سرویس طلا و تاج نیز موضوع دیگری است که باید مد نظر قرار بگیرد. سرویس طلای سفید با تاج طلایی انتخاب عاقلانه ای به نظر نمی رسد و همچنین برعکس آن! ایجاد هارمونی و توازن اساسی ترین مبحث در این بخش است.

این نکته را نیز باید درنظر داشت که استفاده زیاد از اکسسوری های مختلف، گوشواره های بزرگ و پر زرق و برق، گردنبندهای سنگین، دستبند، ساعت و … همراه با تاج عملکرد معکوس خواهد داشت. به این معناست که زیبایی و شکوه را کم می کند و جذابیت عروس را کاهش می دهد.

۴. فرم صورت

شاید افراد کمی به این نکات ریز و تاثیرگذار دقت کرده باشند اما فرم صورت نیز با مدل تاج بایستی هماهنگی داشته باشد تا زیبایی و شکوه عروس حفظ شود. به عنوان مثال، اگر عروس صورت کشیده ای دارد، استفاده از تاج های بلند توصیه نمی شود و همچنین اگر عروس صورت پهنی دارد، استفاده از تاج های بلندتر می تواند گزینه مناسبی برای او باشد.

۵. متناسب با قد

فلسفه تاج گل روی سر عروس + 6 نکته طلایی در انتخاب بهترین مدل تاج عروس

برای خرید و یا انتخاب تاج عروسی، غیر از قد عروس، قد داماد را نیز در نظر بگیرید! اگر عروس و داماد اختلاف قد ناچیزی دارند و یا عروس بلندتر است، بهتر است عروس از تاج ها و حتی شنیون موی بلند و کشیده استفاده نکند و بلعکس! اگر اخلاف قد داماد و عروس زیاد است بهتر است برای کم نشان دادن آن، از مدل موی کشیده و تاج بلندتری بهره برد.

۶. متریال تاج

همان گونه که قبل تر به آن اشاره کردیم، در ابتدا از برگ و گل جهت ساخت تاج برای عروس استفاده می شد، به مرور از فلزات گران بها، سنگ ها و الماس های مختلف برای طراحی و دیزاین تاج ها بکار گرفته شد. و اما امروزه … امروزه از مدل ها، متریال ها و انواع گوناگونی از تاج ها استفاده می شود که همگی مطابق مد هستند. حال اینکه اسفاده از کدام یک بهتر است؟ به سلیقه عروس و داماد، تم مجلس عروسی، آرایش و لباس عروس و … بستگی دارد.

کلام آخر

در این مقاله درباره فلسفه و تاریخچه تاج گل روی سر عروس صحبت کردیم و دانستیم که نماد تاج گل روی سر عروس چیست و در ادامه نیز نکات مهمی را درباره انتخاب بهترین مدل تاج عروس برشمردیم که باید در انتخاب بهترین تاج عروس در نظر بگیرید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز