بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
لمینت و کامپوزیت دندان هر دو جزو اعمال زیباسازی دندان و طرح لبخند هستند که جنبه درمانی نیز دارند اما گاهی شخص نمیداند کدام روش برای او بهتر است و بین این دو کدامیک را انتخاب کند در این مطلب به مقایسه همه موارد مهم درمورد لمینت و کامپوزیت پرداخته ایم تا انتخاب برای شما آسان تر شود.

به نظر شما کامپوزیت دندان برای من بهتره یا لمینت؟» شاید شما هم تصاویر سلبریتی‌ها قبل و بعد از شهرت را در اینترنت دیده باشید. مهمترین تغییری که در چهره این افراد دیده می‌شود، اصلاح زیبایی دندان‌ها و لبخند با کمک کامپوزیت دندان یا لمینت است.

این موضوع و نتایج خارق‌العاده‌ای که ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان برای این افراد مشهور داشت باعث شد خیلی‌ها به فکر انتخاب بین کامپوزیت دندان و لمینت بیفتند. انتخابی که شاید بیشتر مردم به خاطر عدم در اختیار اطلاعات کافی در مورد آن، مرتکب اشتباه می‌شوند.

آیا شما هم دوست دارید لبخند بی‌نقصی داشته باشید؟ اگر به این نتیجه رسیده‌اید که برای این هدف به انجام لمینت دندان یا استفاده از ونیرهای کامپوزیتی نیاز دارید، این مقاله دقیقا برای شماست! تا انتهای این مطلب از سوربان تمام مزایا و نقاط قوت و ضعف ونیرهای کامپوزیتی و لمینتهای سرامیکی را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد تا بتوانید دید بهتری از این که کامپوزیت برای شما بهتر است یا لمینت به دست آورید.

alt

قیمت کامپوزیت دندان گرانتر است یا لمینت؟

قیمت لمینت در مقایسه با ونیر کامپوزیت بیشتر است. تفاوت این هزینه بسته به برند کامپوزیت یا لمینت، جنس آن‌ها و تعداد دندان‌هایی است که می‌خواهید با ونیر کامپوزیتی یا لمینت روکش کنید، تفاوت دارد.

ظاهر کدام یک طبیعی تر است کامپوزیت یا لمینت؟

معمولا ظاهر لمینت‌های با‌کیفیت بسیار طبیعی است. هر چند برخی از مراجعان که علاقه‌مند به داشتن لبخندی فانتزی و بی‌نقص هستند، می‌توانند این ظاهر را با کمک لمینت بهتر به دست بیاورند. ظاهر روکش های ونیر کامپوزیت هم در صورت استفاده از مواد باکیفیت بسیار طبیعی بوده و به سختی می‌توان از دندان‌های سالم و یا کناری، آن‌ها را تشخیص داد.

عوارض کامپوزیت بیشتر است یا لمینت؟

تا کنون عارضه‌ی خاصی در اثر استفاده از لمینت گزارش نشده است. لمینت‌ها از جنس مواد سرامیکی پرسلان هستند که با بدن به خوبی سازگار و ضدحساسیت هستند. هرچند که برای استفاده از روکش لمینیت باید دندان‌ها را تراش داد و به این ترتیب، ساختار کلی دندان از بین خواهد رفت. از طرف دیگر، کامپوزیت نیاز به تراش نداشته ولی ممکن است باعث برخی حساسیت‌های نادر شود.

alt

ماندگاری لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟

لمینت به دلیل استفاده از مواد سخت‌تر و واکنش‌پذیری کمتر، عمر بیشتری داشته و می‌تواند تا ۱۵ سال یا بیشتر هم عمر کند.

لمینت مراقبت بیشتری نیاز دارد یا کامپوزیت؟

افرادی که از هر دو این روکش‌ها استفاده می‌کنند، پس از قرارگیری ونیر باید بیشترین مراقبت را از دندان‌ها و لبخند خود را انجام دهند. اما باید بدانید ونیرهای کامپوزیتی در مقایسه با لمینت آسیب‌پذیری بیشتری دارند.

کامپوزیت بیشتر درد دارد یا لمینت؟

برای روکش کردن دندان با ونیر سرامیکی پرسلان یا همان لمینت، باید روی دندان تراش خورده تا جای کافی برای قرار گیری دندان ایجاد شود. این کار با بی حسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به ترس از درد دندان نیست. هرچند که در ونیر کامپوزیت، بافت و ساختار اصلی دندان کاملا دست نخورده باقی مانده و احتمالا حتی به بی حسی هم نیاز نخواهیم داشت.

برای دندان های آسیب دیده کامپوزیت بهتره یا لمینت؟

گاهی اوقات دندان‌ها به حدی آسیب دیده‌اند که نمی‌توان با کمک کامپوزیت ونیر، به تنهایی مشکلات آن‌ها را به کلی رفع کرد.مثلا تغییر رنگ‌ها یا لکه‌های پررنگ دندان، ترک‌ها و ساییدگی شدید و حتی موارد مربوط به پوسیدگی‌های عمیق بافت دندانی. در چنین حالتی برای درمان آسیب‌دیدگی‌های شدید ناچار به استفاده از انواع روکش‌های دندانی از جمله لمینت خواهیم بود.

alt

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

در صورتی که با هزینه‌های لمینت و برگشت‌ناپذیر بودن آن مشکلی ندارید، می‌توان گفت لمینت انتخاب خوبی به نظر می‌رسد. ولی به یاد داشته باشید که بهتر است حداقل تمامی دندان‌های قدامی و نیش لمینت شوند تا ظاهر لبخند شما طبیعی باقی بماند.

چطور بهترین دندانپزشک را برای لمینت یا کامپوزیت انتخاب کنیم؟

بهترین راه برای انتخاب بهترین دندانپزشک متخصص زیبایی، بررسی نمونه کارهای قبلی و رضایت بیماران سابق ایشان است. البته سوابق تخصصی و علمی دندانپزشک هم می‌تواند برای شما راهنمای خوبی باشد.

آیا همه میتوانند از لمینت یا کامپوزیت استفاده کنند؟

برای اطمینان از این که در چه زمانی ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان گزینه خوبی نیستند، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه‌های لازم انجام شود. معمولا افرادی که دندان‌های به شدت نامرتبی داشته و یا از پوسیدگی دندان رنج می‌برند، نمی‌توانند از ونیر پرسلان یا لمینت استفاده کنند.

در واقع پاسخ به سوال « کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ » کمی مشکل است. بسته به شرایط و انتظارات هر فرد، ممکن است ونیر کامپوزیت انتخاب بهتری باشد یا لمینت.

در واقع تصمیم‌گیری درباره این موضوع را باید با دندانپزشک متخصص و بر اساس چیزهایی که با معاینه دقیق متوجه می‌شویم، انجام داد.

اما برای آشنایی بیشتر شما با این موارد، بد نیست تا تفاوت‌های این دو را دقیق‌تر بررسی کنیم.

تفاوت کامپوزیت دندان با لمینت دندان

بسیاری از افرادی که می‌خواهنند بدانند کامپوزیت بهتر است یا لمینت، تصور خاصی از تفاوت این دو ندارند. شاید برای برخی هم این سوال مطرح شود که ارتباط ونیر کامپوزیت با ترمیم‌های کامپوزیتی نام‌آشنا چیست؟ ما در مقاله‌های ونیر کامپوزیت دندان و لمینت دندان به طور کامل هر دو این خدمات را طور کامل معرفی کرده‌ایم؛ ولی بد نیست تا اینجا هم به اختصار تفاوت این دو را شرح دهیم.

alt

کامپوزیت، نام یک سری مواد شکل‌پذیر و نرم است که در دندان‌پزشکی برای ترمیم و پرکردن دندان استفاده‌های زیادی دارد. کامپوزیت کاملا همرنگ با رنگ مینای دندان بوده و مقاومت و طول عمر زیادی دارد. این ویژگی‌ها در کنار شکل‌پذیری آن، باعث شده که در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی جایگاه خاصی پیدا کند. یکی از کاربردهای مهم کامپوزیت، استفاده از آن به شکل ونیر است.

ونیر یک روکش نازک از کامپوزیت است که با قرار گرفتن روی دندان، ظاهر طبیعی دندان را بازسازی و شبیه‌سازی می‌کند. به این ترتیب هم می‌توان از دندان‌ها محافظت و هم بسیاری از مشکلات ظاهری آن را برطرف کرد (در ادامه این مشکلات را بررسی می‌کنیم) اما یکی از معایب ونیر، آسیب‌پذیری آن است.(که به این موضوع هم خواهیم پرداخت)

به همین دلیل روکش‌های سرامیکی از جنس پرسلان به عنوان جایگزینی برای ونیر کامپوزیت معرفی شدند. این روکش‌ها از ونیر کامپوزیت ضخیم‌تر بوده، عمر بیشتری دارند و ظاهر آن‌ها هم می‌تواند بسیار بهتر باشد. البته این موضوع بستگی به نوع لمینت شما دارد. ولی بهترین لمینت‌ها معمولا ظاهر بهتری از بهترین کامپوزیت‌ها به لبخند داده و آن را بسیار چشمگیرتر می‌کند.

مقایسه مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت

یکی از کارهایی می‌توانید برای تصمیم‌گیری بین لمینت و کامپوزیت انجام دهید، مقایسه مزیت‌ها و معایب کامپوزیت و لمینت است. بدیهی است که هیچ درمان دندانپزشکی نسبت به دیگری، برتری مطلقی ندارد. به همین دلیل برخی از آن‌ها در شرایطی ممکن است نسبت به دیگری برتری داشته باشند. برتری‌های از قبیل:

مزایا و امتیازات کامپوزیت در مقایسه با لمینت

 • قیمت کامپوزیت در مقایسه با لمینت کمتر است.
 • برای انجام کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان نداریم.
 • کامپوزیت‌ها قابل برداشته شدن هستند. در مواقع ضروری یا تصمیم برای جایگزین کردن لمینت با کامپوزیت، امکان جدا کردن کامپوزیت از دندان بدون عارضه خاصی وجود دارد.
 • مراجعه کننده استفاده کننده از کامپوزیت به استفاده دائم از آن وابسته نمی‌شود.
 • از کامپوزیت می توان برای بستن فاصله میان دندان در کودکان و نوجوانان هم استفاده کرد.
 • ونیر کامپوزیت تنها در یک جلسه قابل انجام است. در حالی که لمینت نیاز به حداقل دو جلسه کار دارد.

alt

مزایای لمینت در مقایسه با کامپوزیت

 • لمینت ها طول عمر بیشتری در مقایسه با کامپوزیت‌ها دارند.
 • لمینت ها به ندرت لب پر شده و انتظار تغییر رنگ در آن‌ها هم نمی‌رود.
 • لمینت ها بسیار نازک‌تر از کامپوزیت هستند به همین دلیل باعث برآمده شدن دندان‌ها نمی‌شوند.
 • در صورت استفاده از لمینت‌های باکیفیت، ظاهر طبیعی‌تری خواهیم داشت.
 • لمینت‌ها تنوع بیشتری دارند.

مقایسه عوارض و معایب لمینت و کامپوزیت

بد نیست تا موارد بالا را به صورت مقایسه معایب هم بررسی کنیم تا نتیجه‌گیری برای شما کمی راحت‌تر شود:

alt

معایب کامپوزیت در مقایسه با لمینت

 1. کامپوزیت به دلیل ضخامت آن باعث برآمده به نظر رسیدن دندا‌ن‌ها می‌شود.
 2. کامپوزیت به راحتی به دلایلی مثل شکستن تخمه یا ساییدگی، نیاز به ترمیم‌های ماهانه پیدا کنند. در واقع بعد از کامپوزیت دندان، باید به شدت از آن‌ها مراقبت کرده و هر چند ماه یکبار برای ترمیم به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 3. کامپوزیت راحت‌تر از لمینت تغییر رنگ می‌دهد. به همین دلیل باید پولیش شده و یا به طور مرتب به کمک بلیچینگ سفید شوند.
 4. گاهی برخی از مردم به کامپوزیت حساسیت نشان می‌دهند. این حساسیت معمولا به صورت التهاب لثه یا کهیر زدن در گونه‌ها است.

عوارض لمینت در مقایسه با کامپوزیت

 1. تفاوت در قابلیت برگشت لمینت و کامپوزیت دندان:دندان‌ها برای انجام لمینت باید تراشیده شوند. به همین دلیل شما مجبور خواهید بود که برای همیشه از لمینت یا روکش استفاده کنید.
 2. آسیب بیشتر به ساختار دندان به دلیل نیاز به تراش دندان پایه در لمینت
 3. لمینت‌ها به مراتب گران‌تر از ونیر کامپوزیت هستند. در حدی که بسیاری از مردم فقط تعدادی از دندان‌های خود را لمینت می‌کنند.
 4. پوسیدگی دندان زیر لمینت وضعیت پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد.
 5. روکش‌های لمینت سرامیکی همیشه آماده و در دسترس نیستند. این روکش‌ها باید در لابراتوار و
 6. بر اساس قالب تهیه شده از دندان تراش خورده ساخته شوند.

alt

کلام آخر

همان طور که ملاحظه می‌کنید، مقایسه بین لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت موضوع ساده‌ای نیست و از جهات مختلفی می‌توان این موضوع را بررسی کرد. معمولا دندانپزشکان توصیه می‌کنند که در صورت امکان، پیش از انجام درمان‌های زیبایی مثل لمینت یا کامپوزیت، درمان‌های دیگری مثل جرمگیری، ترمیم و یا ارتودنسی را در نظر داشته باشید. با این حال همچنان ونیر کامپوزیت و لمینت از پرطرفدارترین درمان‌های زیبایی دندانپزشکی و از موثرترین آن‌ها شناخته می‌شوند.

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم همه چیزی که باید مقایسه شود را به شما گفته باشیم و شما بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید همچنین میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد لمینت این مقاله را مطالعه فرمایید(لمینت). و برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به کامپوزیت مقاله مربوط به کامپوزیت را مطالعه کنید(کامپوزیت).به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما: