بنر
بنر
بنر
بنر
جلسه خواستگاری در هر خانواده‌ای ممکن است به شکلی خاص برگزار شود. اما رعایت برخی نکات کلی در این جلسات ضرورت دارد. شاید خانواده‌هایتان به دلیل آشنایی قبلی که از یکدیگر دارند، نکات مربوط به جلسات خواستگاری را به طور کامل انجام ندهند. یا ضرورتی برای انجام آن‌ها نداشته باشند. در هر حال ازدواج به عنوان یکی از مهم‌ترین و سرنوشت سازترین اتفاقات زندگی، نیاز به آموزش، مطالعه و مشورت دارد.

آداب مهم خواستگاري كه بايد رعايت شوند

آداب خواستگاری را چطور باید رعایت کرد؟ خواستگاری یکی از رسوم ایرانیان می‌باشد که از دیرباز تا به امروز زنده مانده است. خواستگاری با حضور خانواده‌ های طرفین در پروسه ازدواج، جایگاه و اهمیت خانواده در فرهنگ ایرانی را نشان می‌دهد.

ایرانیان به این موضوع معتقد بوده‌اند که حضور خانواده در فرآیند خواستگاری و ازدواج، پایداری بیشتری به وصلت می ‌بخشد. البته این رسم در فرهنگ ‌های دیگر نیز وجود دارد و نمی‌توان آن را منحصر به ایرانیان دانست.

اگر در رابطه با خواستگاری و آداب آن سؤالاتی در ذهن خود دارید در اين مقاله از سايت سوربان با ما همراه باشید. در ادامه ی بحث به مراحل عمده و اصلی مراسم خواستگاری می‌پردازیم. ضمن اینکه توصیه می‌شود در تمامی مراحل ازدواج از یک مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

آداب و نكات يك خواستگاري شيك و با كلاس براي خانواده دختر و پسر | نكات مهم در مراسم خواستگاري

آداب خواستگاری | تعیین زمان خواستگاری

اولین مرحله خواستگاری، صحبت خانواده‌ ها در رابطه با طرفین و تعیین زمان خواستگاری است. در رابطه با نحوه ی تعیین زمان خواستگاری شکل خاصی وجود ندارد. این مرحله می‌تواند به صورت حضوری و یا غیر حضوری صورت بگیرد.

اگر بدون هماهنگی به خواستگاری بروید، بسته به میزان تشریفاتی که خانواده عروس برای این مراسم قائل هستند ممکن است مدت زیادی معطل شوید. این گونه موارد ممکن است منجر به سوءتفاهم شود که البته در صورت درک بالای طرفین چنین اتفاقی نمی‌افتد. برای اطلاع از سوالات خواستگاری کلیک کنید.

دیدار خانواده ها با یکدیگر در خواستگاری

پس از تعیین زمان خواستگاری خانواده ‌ها در موعد مقرر با یکدیگر دیدار می‌کنند. این دیدار‌ها بسته به تفکر خانواده‌ ها می تواند شلوغ باشد و بخش قابل توجهی از اقوام را شامل شود و یا ممکن است فقط خود اعضای اصلی خانواده و بزرگان را شامل شود.

آداب و نكات يك خواستگاري شيك و با كلاس براي خانواده دختر و پسر | نكات مهم در مراسم خواستگاري

هر یک از این شیوه‌ ها فواید خود را دارد؛ به عنوان مثال در خواستگاری ‌های شلوغ شناخت کامل تری نسبت به طرفین صورت می‌گیرد. از جهتی فرآیند شناخت و آشنایی در خواستگاری‌ هایی که شلوغ نیستند راحت ‌تر و بهتر انجام می‌شود.
اما نکته‌ی اصلی این است که در خواستگاری دختر و پسر فرصت مناسب ‌تری برای مشورت صحیح با نزدیکان خود پیدا می‌کنند.

آداب خواستگاری | خواستگاری مرد از زن

در رابطه با این که چرا مرد ها از زن ‌ها خواستگاری می‌کنند هیچ گونه پاسخ علمی ‌ای وجود ندارد. آنچه که خواهان و خوانده را مشخص می‌کند عرف اجتماع است. در کشور ما عرف این است که مرد خواستگاری می‌کند و در کشور دیگری مثل مراکش دقیقا برعکس است.

لذا در این رابطه نمی‌توان هیچ گونه دلیل علمی خاصی آورد. این یک موضوع جامعه شناختی است که با علوم تجربی نمی‌توان به آن پاسخ داد. به نظر می‌رسد در عرفِ ما با خواست مرد، شأن زن بیشتر حفظ می‌شود. و اینکه اگر پاسخ منفی باشد پذیرش آن برای مرد راحت‌تر خواهد بود.

آداب و نكات يك خواستگاري شيك و با كلاس براي خانواده دختر و پسر | نكات مهم در مراسم خواستگاري

تعیین شرایط ازدواج در خواستگاری

برای به رسمیت شناخته شدن ازدواجتان از طرف قانون یک سری شرایط قانونی را باید رعایت کنید. تعیین این شرایط در مراسم خواستگاری صورت می‌گیرد. به عنوان مثال تعیین مهریه یکی از این شرایط است.

در این مراسم موضوعاتی از قبیل مهریه و میزان آن تعیین می‌شود. برخی شرایط دیگر نیز هستند که قانون به آن‌ها اشاره نکرده است اما منشاء توافق طرفین قرار می‌گیرند و از آداب خواستگاری است.

به عنوان مثال موضوعاتی مانند محل زندگی، بحث اشتغال طرفین و... خانواده‌ها را به سمت توافق نهایی می‌کشانند. تمام این موضوعات و شرایط در مراسم خواستگاری مورد بررسی و توافق قرار می‌گیرند.

بخش دیگر این مرحله صحبت ‌های دختر و پسر یا زن و مرد با یکدیگر است. این صحبت ‌ها نیز بخش مهمی از شناخت و آگاهی نسبت به شخصیت یکدیگر را به طرفین اعطا می‌کند. خوب است که سوالات آشنایی قبل از ازدواج را بدانید، اما انتظار نداشته باشید در همان جلسه خواستگاری همه چیز را بفهمید!

آداب خواستگاری | نکاتی که بهتر است در خواستگاری رعایت کنید

اگر تا به حال به خواستگاری نرفته ‌اید خوب است که از قبل درباره جلسه خواستگاری اطلاعاتی کسب کنید. باید پذیرفت که لباس یکی از نشانه ‌های شخصیت می‌باشد پس بهتر است که برای خواستگاری پوشش مناسب انتخاب کنید.

آداب و نكات يك خواستگاري شيك و با كلاس براي خانواده دختر و پسر | نكات مهم در مراسم خواستگاري

دختر و پسر باید از همان روز خواستگاری احترام گذاشتن به یکدیگر را یاد بگیرند. حضور در مراسم با آراستگی تمام و چهره‌ای تمیز و مرتب به احترام طرف مقابل می‌تواند شروع خوبی باشد. آوردن گل به مجلس خواستگاری از آداب خواستگاری است و باعث ایجاد احساسات مثبت در طرفین می‌شود. نگاه به گل زیبایی که شما زحمت تهیه آن را کشیده‌اید در آراستگی شما نیز بی تاثیر نیست.

در رابطه با نحوه ی برخورد خانواده ‌ها با یکدیگر در قدیم رسم بر این بوده که دختر از ابتدا در جمع حضور نداشته و فقط موقع چای آوردن هویدا می‌شده است. اما امروزه حضور دختر در جمع مشکلی ندارد.

آداب و نكات يك خواستگاري شيك و با كلاس براي خانواده دختر و پسر | نكات مهم در مراسم خواستگاري

نحوه گرفتن گل از پسر حالات مختلفی دارد؛ به عنوان مثال برخی از خانواده‌ها گل را از داماد می‌گیرند و به عروس می‌دهند. برخی هم گل را از داماد گرفته و به پدر عروس می‌دهند. اما در خواستگاری به این خاطر که خانواده‌ ها پیش قدم می‌شوند، دادن گل به پدر عروس حالت زیباتری دارد.

آداب و اصول گل و شیرینی در جلسه خواستگاری

تهیه گل و شیرینی یکی از رسوم قدیمی و آداب خواستگاری است که اکثر افراد آن را رعایت می‌کنند. در صورت عدم تهیه گل و شیرینی ممکن است خانواده عروس دچار سوتفاهم شده و این کار را نشانه بی احترامی به خود تلقی کنند.

گل و شیرینی از طرف خانواده داماد نشان دهنده ارزش و احترام آنان به عروس و خانواده اوست و تاثیر بسیار خوبی بر آن‌ ها می‌گذارد. برای تهیه گل و شیرینی بهتر است با افراد با تجربه مشورت کنید تا بهترین نوع آن را صرف نظر از قیمت برای جلسه خواستگاری تهیه نمایید.

برخورد دختر و پسر در جلسه خواستگاری چگونه باشد؟

رفتار دختر و پسر در جلسات خواستگاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از آداب خواستگاری این است که آنان مودبانه و رسمی برخورد کنند. خنده ‌های بسیار بلند و پرحرفی و یا برعکس بد خلقی و سکوت مطلق باعث ایجاد یک تصویر منفی در ذهن طرف مقابل و خانواده او می‌شود.
برخورد بسیار صمیمی دختر و پسر با یکدیگر در جلسه خواستگاری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چرا که باعث سو تفاهم اطرافیان می‌گردد.

آداب و نكات يك خواستگاري شيك و با كلاس براي خانواده دختر و پسر | نكات مهم در مراسم خواستگاري

آداب خواستگاری | حرف آخر

به یاد داشته باشید که آنچه در خواستگاری اهمیت دارد شناخت طرفین نسبت به یکدیگر است نه اجرای بدون نقص نکاتی که در بالا گفته شد. پس هیچ گاه آداب خواستگاری و ظواهر را فدای هدف و فلسفه ی اصلی که شناخت هرچه بهتر و بیشتر طرفین نسبت به یکدیگر است، نکنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

بنر
بنر

نظرات شما:


پیشنهادها برای شما

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشريفات ويوا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات باران تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات موسوی تهران بدون ورودی باغ

شروع قیمت: ۹۹,۰۰۰ تومان
تهران

مجموعه تشریفات موگه

شروع قیمت: ۸۰,۰۰۰ تومان
تهران

تشریفات مجالس لوتوس طلائی کرج

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
البرز

مجموعه تشریفات موگه تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس عروسی تیام تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات آنتیک تهران

شروع قیمت: ۶۵,۰۰۰ تومان
تهران

تشریفات مجالس کارن شیراز

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
فارسبا ما بهترین بازدهی تبلیغات رپورتاژ را تجربه کنید:

خرید رپورتاژ آگهی