بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
امروز ازدواج در کشور ما، دچار تغییراتی شده است. هدف ابتدایی از ازدواج، تحت الشعاع اهداف فرعی و حاشیه ای آن قرار گرفته و کم رنگ تر شده است. پس وقتی می پرسیم ازدواج، خوب است یا نه، درواقع به ازدواج های امروزی و عواملی که باعث ایجاد چنین سوال و تردیدی در جوانان شده توجه داریم؛ نه به ذات و ماهیت چنین اتفاقی.

اغلب افراد نیازهای جنسی و فرزندآوری را مهم‌ترین دلایل ازدواج می‌دانند. اما این روزها شاهد بالا رفتن سن ازدواج و حتی گاهی عدم تمایل زوجین به والدگری هستیم. بالا رفتن سن ازدواج به هر دلیلی که باشد، آسیب‌های متعددی برای خود فرد و جامعه در پی دارد.

اگر کمی درباره مقوله ازدواج مطالعه داشته باشید، متوجه می‌شوید که ازدواج فقط راهی برای برطرف کردن نیازهای جنسی نیست؛ بلکه دلایل و اهداف ازدواج معنای عمیق‌تری دارد. در این میان گروهی از افراد هستند که از ازدواج نکردن ترس دارند و همواره این سؤال برایشان وجود دارد که «اگر ازدواج نکنم چه می‌شود؟»

به همین دلیل ممکن است دلایل منطقی ازدواج را نادیده بگیرند و بدون شناخت کافی تصمیمات عجولانه بگیرند. به همین خاطر لازم است از دلایل اصلی ازدواج آگاهی و شناخت کافی داشته‌ باشید در این مقاله از سوربان همراه ما باشید تا به بررسی دلایل و اهداف مهم و ضروری ازدواج و البته دلایل نادرست برای ازدواج بپردازیم.

alt

بنر

دلایل نادرست افراد برای ازدواج کردن

دلایل ازدواج در دختران و پسران متفاوت است. گاه این دلایل آن‌ها را به سمت ازدواجی ناموفق سوق می‌دهد. برای مثال برخی از افراد تنها بر اساس علاقه به طرف مقابل با او ازدواج می‌کنند.

هر چند عشق و علاقه برای تداوم ازدواج لازم است اما نمی‌تواند دلیل محکمی برای شروع آن باشد. گروهی دیگر تنها به دلیل نیاز به تعهد و مسئولیت‌ پذیری ازدواج می‌کنند.

بسیاری افراد و به خصوص خانواده‌های آن‌ها را نوعی فرهنگ می‌دانند و در مورد آن احساس اجبار می‌کنند. برخی از دختران و پسران با شخصیت‌ های وابسته ازدواج می‌کنند تا تنها فردی را داشته‌ باشند تا از آن‌ ها مراقبت کنند و همین که در ازدواج سایه همسر بالای سرشان باشد احساس امنیت می‌کنند.

همچنین فرار از تنهایی یا رسیدن به منبع مالی نمی‌تواند دلایل خوبی برای ازدواج باشد. برخی از شایع ترین دلایل ازدواج شامل موارد زیر می شود:

 1. ازدواج به دلیل بالا رفتن سن
 2. راهی برای فرار از خانه پدری و مشکلات آن جا
 3. ازدواج به دلیل اجبار خانواده
 4. ازدواج به علت ترمیم شکست عشقی یا فراموشی عشق قبلی خود
 5. ازدواج به علت فرار از مشکلات مالی
 6. دلایل ازدواج | هماهنگ شدن با هستی و طبیعت

اولین دلیل و ساده‌ ترین دلیلی که برای ازدواج وجود دارد، قانون طبیعت و هستی است. ازدواج از ابتدای آفرینش انسان، جزء قوانین جهان هستی بود. این قانون نه تنها برای انسان که برای تمام موجودات و جانوران صدق می‌کند.

زوجیت و زوج بودن را می‌توانید حتی در مولکول‌ ها و اتم‌ ها هم مشاهده کنید. در نظام و قانون طبیعت برای کامیابی و دست یابی به حقیقت لازم است که خود را با قوانین هستی هماهنگ کنید.

ازدواج سکویی برای خوشبختی

بر اساس گزارشات احساس خوب خوشبختی و رضایت از زندگی در افرادی که ازدواج کرده‌اند بیشتر است. مطالعاتی که در مورد رضایت از زندگی و احساس خوشبختی در بیش از 17 کشور صورت گرفته، نشان می‌دهد افرادی که متأهل هستند نسبت به مجرد ها خوشبخت‌ تر بوده و رضایت بیشتری از زندگی دارند.

روانشناسان نیز ازدواج را مؤثر‌ترین و واقعی‌ترین پیوند انسانی می‌نامند و نقش آن را در ایجاد خوشبختی اساسی تلقی می‌کنند.

ازدواج برای به آرامش و اطمینان رسیدن

ازدواج باعث می‌شود رابطه‌ تان را با کسی که به او عشق می‌ورزید، دائمی و همیشگی کنید. آرامش در رابطه وقتی به دست می‌آید که دیگر نگران از دست دادن معشوقتان نیستید.

alt

وجود آرامش و اطمینان به شما کمک می‌کند تا به راحتی احساسات خود را بروز دهید و محیطی آرام بخش برای خود تشکیل بدهید. البته به یاد داشته باشید که انگیزه های ازدواج در افراد باید گسترده‌تر باشند و تنها یک بعد را در نظر نگیرند.

بهبود سلامت روان افراد مهم ترین دلیل ازدواج

یک ازدواج سالم به شما کمک می‌کند تا سلامت روانی بهتری داشته باشید. آرامش ذکر شده نه تنها شما را از ناراحتی‌ های روانی مثل افسردگی نجات می‌دهد بلکه به سلامت روانی و رشد مناسب جسمانی شما کمک می‌کند.

مثلا در یک آزمایش مشخص شد که رابطه خوب با همسر حتی قدرت سیستم دفاعی بدن را به میزان قابل توجهی تقویت می‌کند و زخم‌های جسمانی این افراد زودتر بهبود می‌یابد. همچنین آمارهای ذکر شده از بیمارستان‌ های روانی نشان می‌دهد که تعداد کمتری از افراد متأهل کارشان به بیمارستان روانی ختم می‌شود. بیشترین آمار بستری مربوط به افراد شکست خورده در رابطه یا مطلقه بود.

ازدواج به صرفه است!( بهبود شرایط اقتصادی)

از دیگر دلایل ازدواج می‌توان به بهبود شرایط اقتصادی اشاره کرد. افراد متأهل نسبت به افراد مجرد بیشتر به فکر زندگی اقتصادی خود هستند. مطالعات نیز نشان می‌دهد که افراد متأهل، تا 7برابر درآمد بیشتری نسبت به مجردها دارند.

شراکت با یک فرد در زندگی مشترک فقط مربوط به رابطه جنسی نمی‌شود؛ بلکه وقتی زندگیتان را با کسی شریک می‌شوید، شامل هزینه‌ها، تلاش‌ها و سرمایه هایتان نیز می‌گردد. مجرد ماندن شاید انتخاب شما باشد، اما این انتخاب فرصت‌ های زیادی را از شما می گیرد.

تجربه عشق و علاقه واقعی

این که یک نفر را دوست داشته باشید، در روزهای خوب و بد کنارتان باشد و عشقش را از شما دریغ نکند، اتفاقی است که تنها در زندگی مشترک و ازدواج می‌افتد.

با ازدواج نکردن طعم واقعی عشق را نمی‌توانید بچشید. زندگی بدون عشق و دوستی معنای خاصی ندارد. نیمی از زنان و مردان آمریکایی نیز در مصاحبه‌های خود اذعان داشتند که زندگی بدون عشق برای آن‌ها معنای خود را از دست می‌دهد.

alt

ازدواج راهی برای ساخت جامعه ای بهتر

جامعه برای خانواده ارزش زیادی قائل است تا جایی که آن را رکن اصلی جامعه می‌داند. این به این دلیل است که جامعه به خانواده به عنوان مهم‌ ترین کانون پرورش فرزندان، بسط فرهنگ و اجتماعی کردن آن‌ها نگاه می‌کند.

همانطور که مشخص است بدون خانواده و ازدواج، تمدن بشر نابود خواهد شد. این مشکلی است که امرزوه دنیای غرب پس از تجربه‌های گوناگونی مانند آزادی و ازدواج سفید به این نقطه بازگردانده است.

هیچ گونه نهاد دیگری نمی‌تواند نقش مهم و اساسی خانواده را جبران کند. آموزش پرورش‌های متفاوت یا دانشگاه‌ها و... هیچکدام نمی‌توانند مانند خانواده در درونی کردن ارزش‌ها و برآورده کردن نیازهای اساسیِ روانی و عاطفی کودکان کارایی داشته باشند.

ازدواج بهترین راه برای خودشناسی

همسر در رابطه مانند یک آینه در مقابل شما قرار می‌گیرد تا به یک خودشناسی کامل دست پیدا کنید. در ازدواج نقاط مثبت، توانایی‌ها، استعدادهای نهفته خود را کشف می‌کنید.

ازدواج باعث می‌شود برخی نقطه ضعف‌ ها پنهان در شخصیت خود را شناسایی کنید. در این لحظات کسی در کنارتان هست تا ناراحتی تان را با او در میان بگذارید.

رشد و تعالی با ازدواج

یکی از دلایل ازدواج و از مزیت‌های آن رسیدن به رشد و تعالی است؛ افزایش مسئولیت و مواجهه با چالش‌ های متفاوت باعث می‌شود تا بیشتر تلاش کنید و استعداد های خودتان را بسط بدهید و هر روز بیشتر و بیشتر رشد کنید.

ازدواج با اضافه کردن نقش‌ های جدید اجتماعی به شما کمک می‌کند تا در تجربه‌ های جدید تری قرار بگیرید. تجربه هایی که خارج از این نقش‌ ها نمی‌توانستید واقعیت آن‌ ها را درک کنید.

alt

برای مدیریت مسئولیت‌ های بعد از ازدواج بهتر است قبل از ازدواج با همسر آینده‌تان درباره این مسائل به توافق برسید و حتما برای روشن شدن بسیاری از مسائل از مشاوره قبل از ازدواج بهره‌مند شوید.

راه های شناخت شخص مناسب برای ازدواج

برای ازدواج موفق نیاز است در مورد فرد مورد نظر به شناخت درستی برسیم.برخی راه های شناخت فرد مورد نظر شامل موارد زیر می شود:

 • طولانی شدن دوران نامزدی: هر چه دوره شناخت دختر و پسر بیش تر باشد و به همه ابعاد یک دیگر توجه کنند، ازدواج بهتری خواهند داشت.
 • تحقیق در مورد خانواده و دختر یا پسر
 • صحبت در مورد آداب و رسوم و مراسم
 • بررسی رفتارهای فرد موردنظر و خانواده او
 • بررسی نحوه برخورد پسر یا دختر با خانواده و اطرافیانش
 • شناخت میزان صداقت فرد و خانواده اش

سخن آخر

ازدواج مهم ترین انتخاب زندگی است که سایر جنبه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.ازدواج موفق سلامت روان و کیفیت بالای زندگی را تضمین می کند. بنابراین برای این مهم بهتر است افراد قبل از ازدواج به مشاوره مراجعه کنند تا به شناخت عمیقی از هم برسند.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

پیشنهادها برای شما

تشریفات عروسی اصلانی تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات رویای طلایی تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات لوکس خاطره تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

باغ و تشریفات پلاک 7 شیراز

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
فارس

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجلل در باغ تالار روما

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران


نظرات شما:

عناوین جذاب امروز
بهترین ایده ها