بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

این روزها، علی رغم محدودیت های کرونایی موجود، احتمالا اخبار مهاجرت برای تحصیل یا اقامت در کانادا به عناوین مختلف به گوشتون خورده است و یا شاید خودتون هم در همین مسیر مشغول جمع آوری اطلاعات و یا گام برداشتن در آن هستید. اما، اگر تا بحال به پروسه مهاجرت فکر کرده باشید یا میخواهید که در موردش بیشتر اطلاعات کسب کنید، قطعا با سوالات، ابهامات و نگرانی های زیادی، مثل این سوالات مواجه شده اید:

•    از کجا و چطوری اطلاعات لازم در مورد مهاجرت به کانادا را کسب کنم؟
•    چطوری میشه مطمئن شد که مهاجرت به کانادا گزینه مناسب من هست یا نه؟
•    چطوری میشه به یک وکیل یا سازمان مهاجرتی اطمینان کرد؟
 اگر به دنبال پاسخ سوالات فوق و سایر ابهاماتتون هستید، این نوشتار نکات خواندنی و ارزشمندی برای شما دارد.

پاسخ به سوالات اولیه درباره مهاجرت به کانادا

چطور و از چه منابعی می توانم اطلاعات کسب کنم؟

بگذارید با این پرسش شروع کنم، آیا جستجو در اینترنت و مطالعه کردن وبسایت ها و اطلاعات مختلف می تواند پاسخگوی ما باشد؟ پاسخ، هم آره و هم نه! حتما، بدون داشتن اینترنت همه چیز سخت و طاقت فرسا میشد. تصور کنید که مجبور بودید برای آگاهی از مراحل صدور ویزای خود، مدام با سفارت تماس بگیرید و یا حضورا مراجعه کنید؛ حتی تصورشم سخته! پس چطور؟ از اینترنت برای کسب اطلاعات اولیه در مورد شناخت کشورها، فرهنگ مردم، شرایط کسب و کار و بطور کلی وضعیت عمومی مهاجرین در این کشورها استفاده کنید. اما، آیا تنها استفاده از فضای مجازی و اینترنت کافی است؟ طبیعتا نه! چون شما با فضایی پر از تبلیغات بیزینسی مواجه می شوید که اکثرا ما را از هدف اصلیمون دور می کنند تا به اهداف بیزینسی و تبلیغاتی خود برسند. بهترین گزینه برای تحقیقات اینترنتی، وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا است که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده است. شاید ترجیح دهید که به فارسی مطالب این وبسایت را بخوانید، برای این کار، حتما وبسایت هایی را که مطالب ترجمه شده را منطبق با منابع وبسایت مذکور انجام داده اند و لینک اصلی خبر را عنوان کرده اند، دنبال کنید و از خواندن سایر مطالب در اینترنت خودداری کنید چون اکثرا بطور غیر واقع بینانه ای شما را از مسیر مناسب مهاجرتی تان منحرف و حتی دلسرد می کنند. همچنین، اهمیت و کیفیت ترجمه متون قانونی بسیار مهم است و گاها می تواند نتیجه مطلوب شما را کاملا تحت تاثیر قرار دهند.

به این مثال کوتاه توجه کنید:

"نوید 28 سالشه و فوق لیسانس مهندسی معماری دارد. من و نوید حدودا 20 ساله که دوستان صمیمی هستیم و هردو قصد مهاجرت به کانادا را داریم. در طول این دوران همیشه همکلاسی بوده ایم و همه مراحل تحصیلی مان را با هم سپری کردیم. حتی کلاس زبان هم که می رفتیم، سطح زبانمون خیلی نزدیک به هم بود. اخیرا نوید به من گفت که طی تحقیق و مشاوره مهاجرتی ای که داشته، شرایط مناسبی برای مهاجرت به کانادا را ندارد، پس حتما این در مورد منم صدق می کند چون ما کاملا مثل همیم."

این نمونه، یکی از پر تکرارترین حالات برای متقاضیان مهاجرت است، اما واقعیت اینطور نیست. آینده زندگی خود را بر مبنای صرفا نقل قول افراد بدون تخصص قرار ندهید، بلکه خودتان دست به کار شوید و به دست خودتان سرنوشت زندگیتان را رقم بزنید! مشخصات فردی و جزییات زندگی هر فرد، منحصر بفرد است و شما ممکن است شرایطی را داشته باشید که خودتان از آن ها آگاه نباشید و روی آن ها حسابی باز نکنید، در حالیکه همان ها می تواند ورق را برای شما برگرداند!

حتما توجه داشته باشید که مهاجرت پروسه ای فردی است که در این پروسه، زمان طلاست؛ بدین معنی که هر فرد بسته به مشخصات و شرایط خود، انتخاب و مسیر خاص خود را هم دارد. به این مثال توجه کنید:

"سطح زبان من در آیلتس 5 است ولی می توانم یک سال دیگر آن را تا 7 هم بالا ببرم."

بله درسته، ممکن است شما نمره بالا در زبان بتوانید کسب کنید، اما سوال مهم اینجاست، آیا فاکتور زمان را هم درنظر گرفته اید یا خیر؟

 تقریبا همه ما کنکور ورودی دانشگاه را میشناسیم، خیلی از افراد دانش خوبی دارند، ولی میدانیم که نتیجه مطلوب در گروی زمان است و نه صرفا دانش! زمان حرف اول را می زند، پس اگر دانش را دارید، زمان را هم باید مد نظر داشته باشید تا به نتیحه مطلوب برسید. طبیعتا با نقل قول اطرافیان، نمی توانید شرایط خودتون را کاملا منطبق با شرایط فرد دیگری در نظر بگیرید. به زبان ساده، نسخه کلی ای وجود ندارد و شرایط از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این توضیح مختصر شاید براتون روشن تر شده باشد که صرفا مطالب موجود در اینترنت نمی تواند کلیه پاسخ های شما را  در مسیر مهاجرت پوشش بدهد و شما برای رسیدن به هدف خود باید مسیر خاص خود را دنبال کنید.

 پس باید چکار کرد؟ اهمیت داشتن مشاوره صحیح و صحبت با مشاورین مورد اعتماد و زبده می تواند از اتلاف زمان و هزینه شما جلوگیری کند و شما را به طلای اصلی خود، یعنی هدف، برساند.

پاسخ به سوالات اولیه درباره مهاجرت به کانادا

در شرایط کرونا مهاجرت به کانادا امکان پذیر است؟

بله، همه چیز سرجایش است و تنها زمان ارزیابی پرونده های مهاجرتی نسبتا طولانی تر شده است. و اینکه در خصوص ویزاهای تحصیلی، در میان رشته هایی که کلاس های آن بصورت آنلاین برگزار می شوند، بسته ماهیت رشته تحصیلی، ویزای تحصیلی برای در همین ایام کرونایی هم صادر می شود. این بدین معنی است که در همین ایام کرونایی هم دانشجویان می توانند وارد کانادا شوند و تحصیل حضوری داشته باشند. (مثل رشته هایی که ترم کاری دارند و یا واحدهای آزمایشگاهی و کارگاهی دارند که نیاز به حضور فیزیکی دانشجویان در کلاس را دارند)

بین کشورهای مهاجرپذیر، چرا مهاجرت به کانادا خوب است؟

در میان کشورهای مهاجرپذیر دنیا مثل استرالیا، نروژ، نیوزیلند، آلمان، سوئد، و... ، کانادا یکی از بهترین گزینه ها برای ما ایرانی هاست، زیرا حضور ملت ها و فرهنگ های گوناگون در این کشور، باعث شده است که تبعیض نژادی و فرهنگی در سطح جامعه، حداقل ممکن باشد و به نقل از مهاجرین ایرانی مقیم کانادا، این یکی از بزرگترین مزایای کانادا برای مهاجران ایرانی است. همچنین، پتانسیل بالای اقتصادی، آرامش سیاسی، مرز مشترک و روابط دوستانه با غول اقتصادی دنیا، آمریکا، و توسعه روزافزون زیرساخت های رفاهی، جذابیت این کشور را برای مهاجرین سرتاسر دنیا به ویژه ما ایرانی ها چندین برابر کرده است.

چگونه می توان به مشاور یا سازمان مهاجرتی اعتماد کرد؟

این بخش را با این سوالات شروع می کنم:
•    آیا سازمان های مهاجرتی قابل اعتماد هستند؟
•    چطور می توانم به یک مشاور یا وکیل مهاجرتی اعتماد کنم؟
•    چه فاکتورها و نشانه هایی را برای اطمینان به یک مشاور یا وکیل مهاجرتی باید در نظر گرفت؟

پاسخ:

1.    حتما با وکیل رسمی و دارای کد معتبر از انجمن وکلای اداره مهاجرت کانادا ICCRC خدمات بگیرید؛
به تصویر زیر توجه نمایید:  به طریق زیر می توانید اطمینان از رسمیت و قانونی بودن مجوز یک وکیل و سازمان مهاجرتی اطمینان حاصل نمایید.

پاسخ به سوالات اولیه درباره مهاجرت به کانادا

2.    برای زندگی آینده خود مایه بگذارید و گزینه صحیح را انتخاب کنید. بسیاری از موسسات و سازمان مهاجرتی در ایران، بصورت یک واسطه بین یک وکیل رسمی در کانادا و متقاضیان مهاجرتی در ایران فعالیت می کنند. منطقی است که برای سرمایه گذاری روی زندگی، پول و زمان خود، بایستی این فاکتور را در اولویت خود قرار دهید که مستقیما با یک شرکت ثبت شده و وکیل رسمی درخود کانادا در ارتباط باشید.

3.     لزوما به دنبال سازمان های مهاجرتی پر زرق و برق و با تبلیغات زیاد نباشید. تجربه ثابت کرده است، که شهرت و بزرگ بودن سازمان های مهاجرتی به تنهایی عاملی برای تضمین کیفیت خدمات آن ها نیست. و مصداق این مطلب، ساختمان های با ظاهر مرغوب و باطنی معیوب است. بنابراین اجازه ندهید که صرف  داشتن اپراتورها، خطوط تماس فراوان و نام شعبه ها و دفاتر مهاجرتی یک برند مهاجرتی بخصوص، ذهنیت شما را گمراه کنند، زیرا کیفیت، صداقت و موفقیت خدمات است که همیشه حرف اول را می زند.

4.    توجه کنید که سازمان هایی که در ایران و بدون لایسنس و کد ثبت شرکت مهاجرتی رسمی فعالیت می کنند، قابل پیگیری نبوده و در نتیجه نمی توان به عنوان پشتوانه های قابل اتکا روی آن ها حساب باز کرد. زیرا در صورت بروز مشکل در پروسه مهاجرتی شما و در خوشبینانه ترین حالت، اگر از نظر مالی متضرر نشوید، زمان گرانبهای خود را در پروسه مهاجرت از دست خواهید داد و ممکن است شانستان برای مهاجرت کمرنگ و یا بکل از دست برود. بنابراین، عضویت در کانون وکلای رسمی کانادا ICCRC و همچنین داشتن کد ثبت شرکت مهاجرتی در خود کشور کانادا، را صدر اولویت های خود برای دریافت مشاوره قرار دهید تا قدم های محکم تر و مطمئن تری را در این مسیر بردارید.

5.    خبر خوب این است که، وقتی با یک وکیل رسمی و عضو کانون وکلای کانادا کار می کنید، قوانین در کشور کانادا اجازه هیچگونه کلاهبرداری و یا ارائه خدمات مهاجرتی ای که خلاف قانون است را به وکلای رسمی خود نمی دهد. پس خیالتان از داشتن حمایت و پشتوانه قانونی اداره مهاجرت کانادا در پروسه مهاجرتی تان راحت باشد.


6.    فرم ها و اظهارنامه های مهاجرتی شما، با اطلاع کامل شما و منطبق بر واقعیت پرونده شما بایستی تنظیم شوند. بنابراین، لزوم داشتن ارتباط مستقیم با وکیل مهاجرتی برای شما از نان شب واجب تر است؛ چون عواقب اقدامات غیر حرفه ای و خلاف واقعیت می تواند اثرات جبران ناپذیری (شامل محرومیت های کوتاه مدت و حتی مادام العمر ورود به کانادا) روی سابقه مهاجرتی شما داشته باشد.

7.    صداقت کلام در ارائه خدمات و مشاوره با مشاورین؛ خوشبختانه با هر سطحی از دانش و تجربه هم که باشید، با کمی دقت در نحوه صحبت و ارائه خدمات مشاوره از سوی مشاورین، می توانید تا حد قابل ملاحظه ای تشخیص دهید که آیا هدف صرفا تبلیغات بیزینسی است یا ارائه خدمات متناسب با شرح حال شما.  

در پایان، شایان ذکر است که این نوشتار توسط وکیل رسمی انجمن وکلای اداره مهاجرت کانادا (ICCRC) بازخوانی و تایید شده است. سازمان مهاجرتی SEP Immigration با فعالیت درکلیه روش های موجود  مهاجرتی به کانادا، شامل خدمات مشاوره رایگان، وکالت، و همچنین خدمات پس از ورود به کانادا را ارائه می نماید؛ مانند:

•    جستجوی کار،                        
•    جستجوی مسکن،
•    افتتاح حساب های بانکی،
•    خدمات بیمه و پزشکی،
•    کلاس های تقویت زبان برای مهاجرین تازه وارد،
•    ویزای تحصیلی کانادا،
•    ویزای استارت آپ کانادا،
•    ویزای اکسپرس اینتری کانادا،
•    ویزای اسپانسرشیپ کانادا،
•    ویزای کارآفرینی کانادا،
•    ویزای توریستی کانادا

در کل مسیر مهاجرت و سفر و ورودتان به کانادا همراه شما هستیم. فقط کافی است روی فرم ارزیابی (رایگان) کلیک و آن را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در SEP Immigration فرم شما را بررسی کنند و نتیجه را در کمتر از 48 ساعت به شما اطلاع دهند.به این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما:
  • نازنین راد يكشنبه, 03 اسفند 1399

    بسیار ممنون از مطلب مفیدتون. لطفا در مورد مهاجرت به کانادا بیشتر مطلب بزارین