بنر
بنر
بنر
بنر

از روش‌های مرسوم مهاجرت، مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت دانشجویان (Student migration) است. مهاجرت تحصیلی به‌دلیل فراهم آوردن امکان ورود به دانشگاه‌های معتبر و کسب مدرک دانشگاهی و پیدا کردن کار به‌عنوان نیروی ماهر، از مسیرهای مهم مهاجرت است که افراد از آن استفاده می‌کنند. بی‌شک مهاجرت تحصیلی سختی‌های خاص خود را دارد؛ بنابراین پیش از هر اقدامی، باید از تمامی مراحل و شرایط (از جمله تحصیل، هزینه تحصیل، شیوه‌ کار، اقامت و … ) دقیقاً مطلع داشته باشید. این مقاله اطلاعات کاملی از شرایط مهاجرت تحصیلی به کشورهای کانادا و اساپانیا در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

مهاجرت تحصیلی به کانادا

برنامه‌های مهاجرت و تحصیل در کانادا با عناوین Express Entry، Canadian Experience Class، Provincial  Nomination Program  و Federal Skilled Worker Program شناخته می‌شود. دولت کانادا برای تأمین نیروی متخصص آن دسته از دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کند که از دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی مطلوبی برخوردار باشند و بتوانند با سبک زندگی کانادایی به‌سرعت منطبق شوند. دانشجویان فارغ‌التحصیل دوره‌های دو ساله کالج یا دانشگاه‌های کانادا می‌توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (post-graduation work permit) به دانشجویان داده می‌شود و متقاضیان اقامت دائم تا حداکثر ۱۸۰ روز پس از دریافت نمرات نهایی می‌توانند برای اجازه کار درخواست دهند. شرایط اصلی دریافت اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی عبارت‌اند از:

 • مورد تأیید بودن مؤسسه آموزشی از دیدگاه designated learning institution.
 • حداقل هشت‌ماهه بودن طول دوره.
 • دریافت مدارک Degree یا Diploma یا Certificate در پایان دوره.
 • تمام‌وقت بودن تحصیل دانشجو در همه ترم‌های تحصیلی (ترم آخر شامل این بند نمی‌شود).

 

گفتنی است اجازه کار به‌اندازه‌ مدت تحصیل در کانادا و حداکثر تا سه سال معتبر است. در این مدت، متقاضی اجازه خواهد داشت خارج از دانشگاه هر نوع فعالیتی انجام دهد.

هزینه تحصیلی در کانادا بسته به دانشگاه و رشته‌ انتخابی متفاوت است اما به‌طور متوسط دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی 27 هزار دلار کانادا و مقطع کارشناسی ارشد و دکترا 16 هزار دلار کانادا سالانه شهریه پرداخت می‌کنند. ناگفته نماند شهریه کالج‌های کانادا از هشت هزار تا شانزده هزار دلار کانادا در سال متغیر است.

حداقل معدل مورد نیاز دوره‌ کارشناسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، چهارده است. همچنین، گذراندن آزمون GMAT  یا GRE با‌توجه به رشته تحصیلی متقاضی ممکن است از جمله شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر باشد. از جمله دیگر الزامات دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی متناسب با زبان تدریس رشته مدنظر است. شایان ذکر است دانشجویان متقاضی رشته‌های دو زبانه (انگلیسی و فرانسه) باید هر دو مدرک زبان را ارائه دهند.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی به‌ویژه در مقطع دکتری کانادا که معمولاً سالانه بین دهن هزار تا بیست هزار دلار کانادا است، فرصت مناسبی محسوب می‌شود تا متقاضیان بدون دغدغه مالی به تحصیل بپردازند. برخی از بورسیه‌های دانشجویان دکتری در کانادا عبارت است از:

 

بورسیه ملکه الیزابت

این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که پروژه‌های خاصی در دانشگاه‌های کانادا انجام می‌دهند.

 

جایزه تحقیقاتی IDRC

دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه با استفاده از این بورسیه می‌توانند به مدت یک‌ سال تا حداکثر بیست هزار دلار کانادا دریافت کنند. همچنین، به دانشجویانی که به‌عنوان کارآموز در مراکز تحقیقاتی فعالیت می‌کند تا حداکثر تا چهل هزار دلار کانادا حقوق داده می‌شود.

 

بورسیه وانیر

دانشجویان علوم پزشکی، علوم طبیعی، علوم انسانی و علوم مهندسی با استفاده از بورسیه وانیر به‌مدت سه سال و هرسال پنجاه هزار دلار کانادا کمک هزینه دریافت می‌کنند.

در ادامه، فهرست ده دانشگاه برتر کانادا در جهان براساس رتبه‌بندی جهانی مؤسسه  QS را مشاهده می‌کنید:

 1. دانشگاه تورنتو (رتبه ۲۹ جهانی)
 2. دانشگاه مک‌گیل (رتبه ۳۵ جهانی)
 3. دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه ۵۱ جهانی)
 4. دانشگاه آلبرتا (رتبه ۱۱۳ جهانی)
 5. دانشگاه مونترال (رتبه ۱۳۷ جهانی)
 6. دانشگاه مک‌مستر (رتبه ۱۴۰ جهانی)
 7. دانشگاه واترلو (رتبه ۱۷۳ جهانی)
 8. دانشگاه وسترن اونتاریو (رتبه ۲۱۱ جهانی)
 9. دانشگاه کلگری (رتبه ۲۳۳ جهانی)
 10. دانشگاه کویین (رتبه ۲۳۹ جهانی)

 

با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، به دانشجویان اجازه داده می‌شود حین تحصیل، حداکثر هفته‌ای بیست ساعت و در تعطیلات، تمام‌وقت کار کنند. انجام کار دانشجویی علاوه‌بر تأمین نیازهای مالی، فرصت برقراری ارتباط و آشنایی با فرهنگ مردم و اصول کار در کانادا را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

بااینکه توجه کمتری به تحصیل در اسپانیا در مقایسه با به دیگر کشورها می‌شود. امّا، این موضوع بدان معنی نیست که اسپانیا سیستم آموزشی باکیفیتی ندارد. برخی از مزایای تحصیل در اسپانیا از این قرار است:

 • سیستم آموزشی باکیفیت.
 • شهرهای زیبا و گردشگرپذیر.
 • تفریحات گسترده.
 • یادگیری زبان اسپانیایی در حین تحصیل.
 • هزینه مقرون‌به‌صرفه زندگی.
 • لذت بردن از آب و هوای مدیترانه‌ای.
 • تماشای زیبا‌ترین بازی فوتبال جهان  (El Clásico)
 • امکان تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی در رشته‌های تحصیلی مختلف، به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری.
 • امکان تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان حتی در دوره‌های انگلیسی‌زبان.

 

شهریه دانشگاه‌های دولتی اسپانیا در مقطع کارشناسی معمولاً بیش دو هزار یورو و مقطع کارشناسی ارشد بین چهار تا شش هزار یورو در سال است. همچنین دانشجویان برای تحصیل مقطع دکتری تحقیقاتی در اسپانیا به زبان انگلیسی و بدون برگزاری کلاس در دانشگاه‌های دولتی، باید سالانه بین چهارصد تا ششصد یورو برای ثبت‌نام و بیمه بپردازند.

برخی از دانشگاه‌‌های اسپانیا دوره‌هایی به زبان انگلیسی برگزار می‌کند. این‌ دانشگاه‌ها عبارت‌ است از:

 • دانشگاه بارسلونا
 • دانشگاه مستقل بارسلونا
 • دانشگاه کارلوس سوم مادرید
 • دانشگاه بین‌المللی منندز پلایو
 • دانشگاه ابیدو (اویدو)
 • دانشگاه پومپئو فابرا در بارسلونا
 • دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا
 • دانشگاه پلی‌تکنیک کاتالونیا
 • دانشگاه بین‌المللی کاتالونیا
 • دانشگاه طراحی و مهندسی بارسلونا
 • دانشگاه FX Animation
 • دانشگاه کادیز ( فقط در رشته مدیریت سواحل و سازه‌های دریایی)

مهاجرت تحصیلی به کانادا و اسپانیا

برای اخذ آسان‌تر ویزای تحصیلی اسپانیا، باید شرایط سنی هر مقطع تحصیلی را مدنظر قرار دهید:

 • تحصیل در کالج‌های اسپانیا: حداکثر ۲۵ سال
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: حداکثر ۳۵ سال
 • تحصیل در مقطع دکتری: بدون محدودیت سنی

 

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی، پیش از ورود به دانشگاه باید یک دوره کالج را پشت‌سر بگذارند.

دریافت اقامت دائم اسپانیا بعد از اتمام تحصیل منوط به پیدا کردن شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی متقاضی است. پس از یافتن شغل، کارفرما باید درخواست اجازه کار دهد تا متقاضی بتواند به‌صورت قانونی در اسپانیا کار کند. در صورتی شغل مدنظر به متقاضی داده می‌شود که کشور اسپانیا در آن شغل با کمبود نیروی انسانی مواجه یا متقاضی مناسبی از شهروندان اسپانیا و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اشتغال در آن زمینه اقدامی نکرده باشد. پس از تأیید مجوز کار که با اجازه اقامت همراه خواهد بود، درخواست ویزای کار امکان‌پذیر است.

کارفرما درخواست اجازه کار به وزارت کار ارسال می‌کند و حین طی این فرایند وزارت کار یک کپی از فرم درخواست به‌همراه تمبر و شماره فایل به متقاضی می‌دهد تا از آن‌ها به‌عنوان بخشی از درخواست‌ ویزای کار یا اقامت برای تحویل به سفارت یا کنسولگری اسپانیا استفاده کند. سفارت به اداره کار منطقه در خصوص در اختیار داشتن درخواست متقاضی اطلاع می‌دهد و اداره کار، فرآیند درخواست را شروع می‌کند. مراحل رسیدگی به درخواست هر متقاضی ممکن است تا حداکثر هشت ماه طول بکشد. در صورت موافقت اداره کار، سفارت یا کنسولگری ویزای اقامت یا کار متقاضی را صادر خواهد کرد.

 

اعزام دانشجو برای تحصیل به خارج از کشور

دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات خود را در کشورهای دیگر با سیستم‌های آموزشی متفاوت ادامه‌ دهند، اغلب با سؤالات و ابهامات زیادی روبرو هستند. مؤسسات اعزام دانشجو با مشاورین مجرب و ارتباط‌های گوناگونی که با دانشگاه‌های مختلف دارند از آخرین تغییرات شرایط مهاجرت باخبرند. به همین دلیل یکی از مطمئن‌ترین اقدامات برای تسهیل امور مهاجرت، تماس با مشاورین باتجربه در این زمینه است. مؤسسه سیم آخر از مجرب‌ترین این مراکز مشاوره در زمینه تحصیل در خارج از کشور به حساب می‌آید که فعالیت خود را از سال ٨٢ با آموزش کنکور هنر شروع کرده است. فعالیت‌های فرهنگی مؤسسه سیم آخر بعد از سال‌ها تجربه در حوزه مشاوره تحصیلی و مدیریت آموزش به فعالیت در زمینه «مشاوره تحصیل در خارج از کشور» و «اعزام دانشجو» متصل شده است تا راه مطمئنی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای دیگر را دارند فراهم کند.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)


نظرات شما:

جدیدترین ها