بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
در جلسات مشاوره ، عروس و داماد هایی زیادی خواهان عکاسی و فیلمبرداری روز عروسی با حضور ساقدوش ها بودند ، سوالات متعددی نظیر : امکان حضور ساقدوش هست ؟ چندتا ساقدوش می توانیم داشته باشیم ؟ چه لباس هایی باید بپوشند و… اگر شما هم دوست دارید ساقدوش داشته باشید ، خواندن این پست از سوربان را از دست ندهید . بعد از خواندن، این پست را با ساقدوش هایتان به اشتراک بذارید تا آنها هم بدانند باید چه کارهایی انجام دهند .

ساقدوش ها بخش خاصی از هر جشن عروسی هستند ، اما حال ساقدوش کیست؟ ساقدوش به طور سنتی خدمتگزار عروس و داماد در روز ویژه او هستند. عروس و داماد به طور سنتی نزدیکترین دوستان و بستگان خود را برای ساقدوش خود انتخاب می کند - چند نفر منتخب وظیفه دارند افتخار خاصی را در حمایت از او در طول برنامه ریزی عروسی داشته باشند و به هر اتفاق عروسی انرژی مثبت اضافه کنند. ممکن است از آن ها برای اتفاق های سرگرم کننده و بازی استفاده شود، اما نقش خود را به عنوان یک ساقدوش جدی بگیرید - شما به یکی از بهترین دوستان خود کمک می کنید تا از روزی استرس زا ، پر از فشار و اعصاب و روان برنامه ریزی کرده و در عین حال خودتان هم از آن لذت ببرید. در اینجا خلاصه ای از مسئولیت ها و انتظارات داماد شما آمده است.

عروس خانم و آقا داماد : ابتدا باید بدونید ساقدوش کیست و اصلا چرا می خواهید ساقدوش داشته باشید . ساقدوش بودن و یا ساقدوش داشتن فقط به منزله پوشیدن لباس های یکدست نیست !! اگر قرار است ساقدوش باشید ، یا ساقدوش برایتان باشند ، باید دقیقا بدانید چه کار هایی انجام دهند .

ساقدوش کیست و وظیفه اش در عروسی چیست؟

ساقدوش کیست ؟

ساقدوش، شخص باارزشی برای عروس و داماد است که از بین اقوام درجه یک و یا از بین دوستان نزدیک و صمیمی عروس و داماد انتخاب می شود. کلمه ساقدوش یا سولدوش به معنی کسی که شب عروسی دوش به دوش عروس و داماد راه رود. انتخاب شدن به عنوان ساقدوش عروسی در دنیا، یک افتخار محسوب می شود.

ساقدوش داماد به انگلیسی groomsman

ساقدوش عروس به انگلیسی maid of honor –  matron of honor

نحوه تعیین تعداد ساقدوش‌ها

جالب است بدانید که درگذشته، تعداد مدعوین جشن، تعیین‌کننده ساقدوش‌ها بود. بر مبنای این رسم می‌بایست به ازای هر 40 میهمان، یک زوج ساقدوش در کنار عروس و داماد قرار می‌گرفت. اما امروزه با گسترده و تشریفاتی شدن مراسم ازدواج، تعداد ساقدوش ها کمتر شده است؛ این روزها داشتن 3 الی 4 جفت ساقدوش برایتان کافی خواهد بود.

 لباس‌های ساقدوش‌ها

همان‌طور که ذکر شد، انتخاب لباسی درخور و شکیل برای ساقدوش‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سعی کنید لباس ساقدوش‌هایتان را از میان ژورنال‌ها و سایت‌های معتبر تهیه نمایید. لازم به ذکر می‌باشد که می‌توانید لباس ساقدوش‌ها را متناسب با آذین‌بندی جشن و دکور مراسم انتخاب نمایید.

نحوه برخورد با ساقدوش‌ها

بر طبق رسم و عرف، میزبان موظف است کلیه هزینه‌ای که ساقدوش‌ها برای خرید لباس، کفش و.. کرده‌اند را به ایشان پرداخت نماید؛ اما اگر بودجه خوبی برای این کار دردست ندارید می‌توانید از ساقدوش‌ها بخواهید که لباس‌های خود را یکرنگ انتخاب نمایند تا بهتر و بیشتر در مراسم جلوه کنند.

ساقدوش کیست و وظیفه اش در عروسی چیست؟

وظایف ساقدوش‌ها

در قبال عروس و داماد بهتر است که ساقدوش‌ها پیش از آماده شدن عروس و داماد در کنار آن‌ها حاضر شوند. این کار به عروس و داماد انرژی و قوت قلب می‌بخشد. داشتن لبخند و برقراری آرامش و اطمینان خاطر برای عروس و داماد و خانواده ایشان از مهم‌ترین وظایف ساقدوش‌ها به‌حساب می‌آید.

ساقدوش‌ها باید کلیه امورات مربوط به عروس و داماد را بر طبق خواسته و نظر آن‌ها انجام دهند. نگهداری هدایای عروسی، نگهداری وسایل، نگهداری شاسی عکس و... ازجمله بارزترین وظایف مربوط به ساقدوش ها است. ساقدوش‌ها موظف‌اند در طول مراسم با طمأنینه، متانت و آرامش در کنار عروس و داماد حرکت کنند. برقراری شور، هیجان و سرزندگی در مراسم از دیگر وظایف مربوط به ساقدوش‌ها می‌باشد. ساقدوش‌ها به‌نوعی تأمین‌کننده گرمی مجلس هستند. از جمله وظایف مهمی که عروس و داماد به ساقدوش ها محول میکنند میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم

۱-کمک در نوشتن چک لیست نکات مهم را به عروس و داماد یادآور شوید، آنها به دلیل استرس زیاد ممکن است بعضی چیز ها را فراموش کنند. با تهیه یک چک لیست نکات مهم را یادآورری کنید.

۲-در انتخاب مسائل مهم به آنها کمک کنید به عروس و داماد کمک کنید تا بتوانند در برگزیدن مسائل مهمی مانند اجاره سالن عقد ، طرح کیک ،مراکز خرید و هر چیز مهم دیگر انتخاب بهتری داشته باشند.اگر شما در این موارد لیستی تهیه کنید عروس ودامادهم وقت بیشتری دارند تا به کارهای دیگرشان رسیدگی کنند.

۳-نوشتن کارت دعوت و گیفت آخرین روزهای مجردی را کنار عروس و داماد باشید و در این دور همی دوستانه به نوشتن کارت های عروسی کمک کنید. و برای بقیه مسائل عروسی هم برنامه ریزی کنید و با سایر ساقدوش ها نیز هماهنگ شوید.

۴-آماده کردن عروس حضور شما در روزهای پایانی در روحیه عروس و داماد بسیار تاثیر گزار است. فرصت بیشتری را در کنار آنها بگذرانید و با ایده های خلاقانه استرس را دور کنید.

۵-حضور در صبح روز عروسی با حضور به موقعتان در صبح روز عروسی، عروس و داماد را خوشحال کنید. لبخند بر لب داشته باشید و خانواده آنها را برای بهتر شدن مراسم و پذیرایی از میهمانان کمک کنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(96 امتیاز , میانگین: 4.1 از 5)

نظرات شما:
 • مسعود سه شنبه, 08 آذر 1401

  این یک رسم بوده بین یکسری اقوام و همه جا بوده در بعضی جاها به طبق کش میگفتند ، که طبق ها رو روی دوش میکشیدن ، شیرینی و اطعام میدادن و یا جایی جهاز عروس که اغلب ضروری و دارایه اهمیت بود میاوردن و یا در میهمانی نوشیدنی و مجلس گرمی میکردن ، البته بمرور شکل دیگه گرفته و جوانان خانواده داماد و عروس پذیرایی میکردن و اغلب جوانان بودن که ماهیت خود رو نشون میدادن ... وارد مطالب ریز نمیشم ... که در دربار چگونه بوده ....اما اگر به رسوم اروپایی و مسیحیت ربط میدید ،صرف نظر ، زن و مرد یک بار ازدواج میکردن و با لباس سفید میامدند و پیمان میبستند و حلقه رد و بدل میشد که نشانه پیمان بوده و تا پایان عمر و در کلیسا بوده و دو نفر بعنوان پدر و مادر مذهبی که از دوستان و با خویشان بوده بعنوان شاهد حضور داشتن و اگر برایه پدر و مادر اتفاقی میافتاد وظیفه نگهداری از کودکان رو بر عهده داشتند . این مسئله در هر جامعه مذهبی و قانونمند بارز بوده ، در اسلام ضمن تحکیم حدود و قوانین والدین ، شهود عقد لازم و مجلس علنی با بزرگان بوده و در صورت فوت و به جد و جده و طایفه پدری میرسیده ... اما الان لوس شده و .... بدعت هایی رخ میده ، البته ترس از یکسری مسایل ، باید قوانین بروز بشه و نظارت بیشتر ، فعلا که نمیشه گفت چی چه چیزه .... بیشتر تشریفات هست

 • امیر دوشنبه, 16 اسفند 1400

  عالی ممنون

  پاسخ مدیر:

  خیلی ممنونم از محبت شما دوست عزیز سوربان.

 • ستاره سه شنبه, 28 دی 1400

  سلام خسته نباشید شرمنده باید حتما ساقدوش لباسش با عروس مثل هم باشه

 • حنانه يكشنبه, 26 دی 1400

  خیلی خووووب بود من که کامل متوجه شدم

  پاسخ مدیر:

  مرسی از محبتتون دوست عزیز سوربان.

 • حنانه يكشنبه, 26 دی 1400

  خوب من تازه قرار برای اولین بار ساقدوش خالم شم وچیزی درباره ی اینکه ساقدوش چی وکی هست نمی دونستم

 • کوروش شنبه, 11 دی 1400

  ممنون از توضیح خوبتون. بعد از 50 سال کنجکاو شدم که معنیشو بدونم.

 • احسان پنجشنبه, 18 آذر 1400

  البته اقای علیرضا حدس شما درسته کلمه ترکی هستش که اصلش اینجوری سال دوش سول دوش معنشو بگم سال و سول یعنی چپ و راست دوش یعنی ایستادن جایگاه اصلش اینه که تغیر کرده شده کلمه ای که شما استفاده میکنید

 • مینا پنجشنبه, 11 آذر 1400

  عاااالی بود مرسی

  پاسخ مدیر:

  خیلییی ممنون از محبتتون.

 • ناشناس دوشنبه, 01 آذر 1400

  پسر خواهر میشه ساقدوش باشه برای داماد یا از نظر شرعی مشکل داره؟؟

  پاسخ مدیر:

  نه دوست عزیز مشکلی نداره. ساقدوش در شرع نیست و از فرهنگ غرب وارد مراسم ازدواج ما شده.

 • علی سه شنبه, 06 مهر 1400

  من ۳ تا عروسی ساقدوش بودم و واقعا کار اسونی نیس . به طوری که بیشتر از داماد باید به نظم و گرمی مجلس کمک کنی

 • مونا سه شنبه, 30 شهریور 1400

  ساقدوش داماد از طرف خانواده داماد باید باشه یا عروس ؟

  پاسخ مدیر:

  معمولا ساقدوش داماد از بین اقوام درجه یک یا دوست های صمیمی داماد انتخاب میشه.

 • انیس چهارشنبه, 19 خرداد 1400

  عالی ممنونم که کمک کردین

  پاسخ مدیر:

  خیلی خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم دوست عزیز.

 • علیرضا جمعه, 20 فروردين 1400

  تا حالا واقعا نمیدونستم اینا وطایف ساقدوش هس حدس میزدم کلمه ای ترکی باشد در مایه های ساقی و ....

  پاسخ مدیر:

  بله ساقدوش ها علاوه بر اینکه لباس های یک فرم میپوشند وظایفی رو هم به عهده دارند :)


عناوین جذاب امروز