بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
در جلسات مشاوره ، عروس و داماد هایی زیادی خواهان عکاسی و فیلمبرداری روز عروسی با حضور ساقدوش ها بودند ، سوالات متعددی نظیر : امکان حضور ساقدوش هست ؟ چندتا ساقدوش می توانیم داشته باشیم ؟ چه لباس هایی باید بپوشند و… اگر شما هم دوست دارید ساقدوش داشته باشید ، خواندن این پست از سوربان را از دست ندهید . بعد از خواندن، این پست را با ساقدوش هایتان به اشتراک بذارید تا آنها هم بدانند باید چه کارهایی انجام دهند .

ساقدوش ها بخش خاصی از هر جشن عروسی هستند ، اما حال ساقدوش کیست؟ ساقدوش به طور سنتی خدمتگزار عروس و داماد در روز ویژه او هستند. عروس و داماد به طور سنتی نزدیکترین دوستان و بستگان خود را برای ساقدوش خود انتخاب می کند - چند نفر منتخب وظیفه دارند افتخار خاصی را در حمایت از او در طول برنامه ریزی عروسی داشته باشند و به هر اتفاق عروسی انرژی مثبت اضافه کنند. ممکن است از آن ها برای اتفاق های سرگرم کننده و بازی استفاده شود، اما نقش خود را به عنوان یک ساقدوش جدی بگیرید - شما به یکی از بهترین دوستان خود کمک می کنید تا از روزی استرس زا ، پر از فشار و اعصاب و روان برنامه ریزی کرده و در عین حال خودتان هم از آن لذت ببرید. در اینجا خلاصه ای از مسئولیت ها و انتظارات داماد شما آمده است.

عروس خانم و آقا داماد : ابتدا باید بدونید ساقدوش کیست و اصلا چرا می خواهید ساقدوش داشته باشید . ساقدوش بودن و یا ساقدوش داشتن فقط به منزله پوشیدن لباس های یکدست نیست !! اگر قرار است ساقدوش باشید ، یا ساقدوش برایتان باشند ، باید دقیقا بدانید چه کار هایی انجام دهند .

ساقدوش کیست و وظیفه اش در عروسی چیست؟

ساقدوش کیست ؟

ساقدوش، شخص باارزشی برای عروس و داماد است که از بین اقوام درجه یک و یا از بین دوستان نزدیک و صمیمی عروس و داماد انتخاب می شود. کلمه ساقدوش یا سولدوش به معنی کسی که شب عروسی دوش به دوش عروس و داماد راه رود. انتخاب شدن به عنوان ساقدوش عروسی در دنیا، یک افتخار محسوب می شود.

ساقدوش داماد به انگلیسی groomsman

ساقدوش عروس به انگلیسی maid of honor –  matron of honor

نحوه تعیین تعداد ساقدوش‌ها

جالب است بدانید که درگذشته، تعداد مدعوین جشن، تعیین‌کننده ساقدوش‌ها بود. بر مبنای این رسم می‌بایست به ازای هر 40 میهمان، یک زوج ساقدوش در کنار عروس و داماد قرار می‌گرفت. اما امروزه با گسترده و تشریفاتی شدن مراسم ازدواج، تعداد ساقدوش ها کمتر شده است؛ این روزها داشتن 3 الی 4 جفت ساقدوش برایتان کافی خواهد بود.

 لباس‌های ساقدوش‌ها

همان‌طور که ذکر شد، انتخاب لباسی درخور و شکیل برای ساقدوش‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سعی کنید لباس ساقدوش‌هایتان را از میان ژورنال‌ها و سایت‌های معتبر تهیه نمایید. لازم به ذکر می‌باشد که می‌توانید لباس ساقدوش‌ها را متناسب با آذین‌بندی جشن و دکور مراسم انتخاب نمایید.

نحوه برخورد با ساقدوش‌ها

بر طبق رسم و عرف، میزبان موظف است کلیه هزینه‌ای که ساقدوش‌ها برای خرید لباس، کفش و.. کرده‌اند را به ایشان پرداخت نماید؛ اما اگر بودجه خوبی برای این کار دردست ندارید می‌توانید از ساقدوش‌ها بخواهید که لباس‌های خود را یکرنگ انتخاب نمایند تا بهتر و بیشتر در مراسم جلوه کنند.

ساقدوش کیست و وظیفه اش در عروسی چیست؟

وظایف ساقدوش‌ها

در قبال عروس و داماد بهتر است که ساقدوش‌ها پیش از آماده شدن عروس و داماد در کنار آن‌ها حاضر شوند. این کار به عروس و داماد انرژی و قوت قلب می‌بخشد. داشتن لبخند و برقراری آرامش و اطمینان خاطر برای عروس و داماد و خانواده ایشان از مهم‌ترین وظایف ساقدوش‌ها به‌حساب می‌آید.

ساقدوش‌ها باید کلیه امورات مربوط به عروس و داماد را بر طبق خواسته و نظر آن‌ها انجام دهند. نگهداری هدایای عروسی، نگهداری وسایل، نگهداری شاسی عکس و... ازجمله بارزترین وظایف مربوط به ساقدوش ها است. ساقدوش‌ها موظف‌اند در طول مراسم با طمأنینه، متانت و آرامش در کنار عروس و داماد حرکت کنند. برقراری شور، هیجان و سرزندگی در مراسم از دیگر وظایف مربوط به ساقدوش‌ها می‌باشد. ساقدوش‌ها به‌نوعی تأمین‌کننده گرمی مجلس هستند. از جمله وظایف مهمی که عروس و داماد به ساقدوش ها محول میکنند میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم

۱-کمک در نوشتن چک لیست نکات مهم را به عروس و داماد یادآور شوید، آنها به دلیل استرس زیاد ممکن است بعضی چیز ها را فراموش کنند. با تهیه یک چک لیست نکات مهم را یادآورری کنید.

۲-در انتخاب مسائل مهم به آنها کمک کنید به عروس و داماد کمک کنید تا بتوانند در برگزیدن مسائل مهمی مانند اجاره سالن عقد ، طرح کیک ،مراکز خرید و هر چیز مهم دیگر انتخاب بهتری داشته باشند.اگر شما در این موارد لیستی تهیه کنید عروس ودامادهم وقت بیشتری دارند تا به کارهای دیگرشان رسیدگی کنند.

۳-نوشتن کارت دعوت و گیفت آخرین روزهای مجردی را کنار عروس و داماد باشید و در این دور همی دوستانه به نوشتن کارت های عروسی کمک کنید. و برای بقیه مسائل عروسی هم برنامه ریزی کنید و با سایر ساقدوش ها نیز هماهنگ شوید.

۴-آماده کردن عروس حضور شما در روزهای پایانی در روحیه عروس و داماد بسیار تاثیر گزار است. فرصت بیشتری را در کنار آنها بگذرانید و با ایده های خلاقانه استرس را دور کنید.

۵-حضور در صبح روز عروسی با حضور به موقعتان در صبح روز عروسی، عروس و داماد را خوشحال کنید. لبخند بر لب داشته باشید و خانواده آنها را برای بهتر شدن مراسم و پذیرایی از میهمانان کمک کنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(56 امتیاز , میانگین: 4.1 از 5)


نظرات شما:
 • علی سه شنبه, 06 مهر 1400

  من ۳ تا عروسی ساقدوش بودم و واقعا کار اسونی نیس . به طوری که بیشتر از داماد باید به نظم و گرمی مجلس کمک کنی

 • مونا سه شنبه, 30 شهریور 1400

  ساقدوش داماد از طرف خانواده داماد باید باشه یا عروس ؟

  پاسخ مدیر:

  معمولا ساقدوش داماد از بین اقوام درجه یک یا دوست های صمیمی داماد انتخاب میشه.

 • انیس چهارشنبه, 19 خرداد 1400

  عالی ممنونم که کمک کردین

  پاسخ مدیر:

  خیلی خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم دوست عزیز.

 • علیرضا جمعه, 20 فروردين 1400

  تا حالا واقعا نمیدونستم اینا وطایف ساقدوش هس حدس میزدم کلمه ای ترکی باشد در مایه های ساقی و ....

  پاسخ مدیر:

  بله ساقدوش ها علاوه بر اینکه لباس های یک فرم میپوشند وظایفی رو هم به عهده دارند :)
با ما بهترین بازدهی تبلیغات رپورتاژ را تجربه کنید:

خرید رپورتاژ آگهی