بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

لیست وسایل غیر ضروری جهیزیه عروس

زمانی که در آن زندگی می کنیم، با مسائل اقتصادی و کوچک و نقلی شدن خانه‌ ها و منازل نوعروسان همراه است و باعث شده است دنبال راهی برای حذف وسایل غیر ضروری جهیزیه و مدیریت اقتصادی برنامه‌ ریزی عروسی بگردیم.
اولین کار برای فرهنگ سازی در خرید جهیزیه، حذف چشم و هم چشمی‌ ها در خرید و نمایش جهیزیه در مراسم جهازبرون، برای فامیل و اقوام می‌ باشد.
لازم نیست که هر وسیله برقی که وارد بازار می‌ شود را در چک لیست جهیزیه خود بگذارید. پیش از هر چیز باید به فضایی که در خانه و آشپزخانه در اختیار دارید، دقت کنید. اگر در فضا، محدودیت دارید، وسایلی که به شکل روتین استفاده می‌ کنید و یا حداقل ماهی یک بار به کارتان می‌ آید را بخرید.
با ما در سوربان  همراه باشید تا چند نمونه از وسایلی که معمولا در جهیزیه‌ ها هستند ولی حذف آن ها، هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ زیبایی چیدمان جهیزیه و جاگیری بهتر وسایل، بهتر و به صرفه‌ تر است، بررسی کنیم.
alt

1. قهوه‌ساز، قهوه خردکن و چای‌ ساز

قهوه ساز و قهوه خرد کن، وقتی لازم هستند که به صورت روزانه قهوه بخورید. ولی با توجه به فرهنگ بیشتر ایرانی‌ ها که به نوشیدن چای روزانه اعتقاد دارند و حتی گاهی بیش از یک وعده چای در روز مصرف می‌ کنند، می‌ توانید چای ساز را در لیست خرید خود قرار دهید. 
بسیاری از دستگاه‌ های چای‌ساز، موردپسند ایرانیان نیستند، چون آب را به شکل آنی جوش می‌ آورند و به عقیده بسیاری افراد، چایی که با این آبجوش، تهیه می‌ شود چای خوش طعمی نیست. پس اگر در مورد این مسائل، حساسیت دارید و ترجیح می‌ دهید که چای دم کشیده با آب کاملا جوشیده بخورید و عطر چای در خانه‌تان بپیچد، چای‌ ساز را هم حذف کنید و به جای آن کتری و قوری بخرید.

2. مایکروویو را فقط شاغل ها بخرند!

اگر شاغل هستید، مایکروویو یکی از ضروریات برای شما شناخته می شود چون لازم است در زمان کمی غذاها را گرم یا آماده سازی کنید اما اگر خانه دار هستید، مایکروویو معمولا کاربردی ندارد و بسیاری از خانم‌ ها به دلیل مضرات اشعه‌ های مایکروویو، به ندرت از آن استفاده می‌ کنند، همچنین مایکروویو یکی از وسایل جاگیر در آشپزخانه می باشد.

3. توستر و ساندویچ‌ ساز آیا واقعا به کارتان می آید؟

خرید توستر و ساندویچ‌ ساز، به سلیقه و سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر به غذاهای فست‌ فود و آماده، تمایلی ندارید و یا اعتقاد دارید که این غذاها در سبد غذایی خانواده جایی ندارند و یا سبک صبحانه ایرانی را می‌ پسندید، ساندویچ میکر و توستر را از لیست خرید حذف کنید.

4. گاز فردار یا سولاردوم را با هم نخرید!

اگر به پختن کیک و شیرینی تمایل بسیاری دارید، بین سولاردوم و گاز فردار یکی را انتخاب کنید. البته در معماری مدرن خانه‌ ها و آپارتمان‌ ها، به جای اجاق گازهای بزرگ، گازهای رومیزی مورداستفاده قرار می‌ گیرند که لازم نیست اجاق گاز فردار را در لیست جهیزیه خود قرار دهید و به جای آن می‌ توانید سولاردوم بخرید.

5. سرخ کن، بخارپز، آرام پز، هواپز و پلوپز یا خرج بی معنی؟

وجود همه این وسایل در آشپزخانه بسیار غیر ضروری به نظر می‌ رسد چون سبک آشپزی ایرانی به هیچ عنوان به این همه وسیله برقی نیاز ندارد و بهترین کار برای اینکه این امکانات را در آشپزخانه خود داشته باشید، خرید یک پلوپز چند کاره همه این امکانات را به شما ارائه می‌ دهد.
 

6. سماور و کتری و قوری کاربرد کمی دارد!

وجود سماور و کتری و قوری در کنار هم نیز جزو مواردی در جهیزیه است که اصولا کاربردی ندارد و جزو وسایل اضافه به حساب می‌ آید. اگر عادت به چای سماوری دارید، سماور بخرید، وگرنه کتری و قوری، هم شکیل‌ تر و زیباتر است و هم جای کم تری را اشغال می‌ کند.

7. یخچال و فریزر جدا از هم فقط جاگیر است!

در سال‌ های اول زندگی مشترک که معمولا زندگی دو نفره و جمع و جوری خواهید داشت، خوب است از یخچال و فریزرهای سرهم کمک بگیرید. یخچال و فریزرهای جدا جاگیر هستند و در خانه استیجاری، هنگام اثاث‌ کشی برای حمل و نقل این یخچال و فریزرهای جدا از هم دچار مشکل می شوید و حتی ممکن است وسایل شما آسیب ببینند.

8. تخم مرغ پز و پاستاساز را کنار بگذارید.

تخم مرغ‌ پز و پاستا ساز جزو وسایل برقی هستند که این روزها در بازار جهیزیه جا خوش کرده اند ولی به هیچ عنوان کاربردی نیستند و شاید سالیان سال هم بگذرد و از آن ها استفاده‌ ای نشود.
این وسایل برقی، به جای اینکه کار آشپزی را تسهیل کنند باعث دردسرهای بیشتری می‌ شوند. اماده کردن این وسایل، برای استفاده و پس از آن، شست و شو و تمیز کردن قطعات و جمع کردن وسیله برقی و جا دادن آن در کابینت‌ ها سخت‌ تر از استفاده از یک ماهیتابه ساده برای پختن تخم مرغ است!

9. اتوپرس کمی اضافی است.

اتوپرس برای خانم‌ هایی به وفور مورد استفاده قرار می‌ گیرد که در خانه، خیاطی می‌ کنند اما برای خانم‌ هایی که برای استفاده شخصی و روزانه، به اتو نیاز دارند، اتو بخارهای دستی بیش از اتوپرس استفاده می‌ شوند.
اتوپرس جزو وسایل بسیار جاگیر است که باید در یکی از اتاق‌ های خانه قرار داده شود، این روزها با توجه به متراژ پایین منازل، اتاق‌ ها بسیار کوچک و فشرده ساخته می شوند و این می تواند خوش آیند نباشد.

10. مخلوط کن، آسیاب، آبمیوه گیری، همزن شاید برای همیشه در جعبه بماند.

اگر در آشپزخانه خانه خود دچار محدودیت فضا هستید و یا تعداد کابینت‌ های آشپزخانه‌تان کم است می‌ توانید از غذاساز های چندکاره استفاده کنید.
به عنوان مثال برند های کنوود، مولینکس، پارس خزر، بوش و ... اقدام به تولید غذاساز های چندکاره با کیفیت‌ های بالا می کند. اگر در مقدار فضای خانه خود محدودیتی ندارید، این وسایل را به شکل جداگانه تهیه کنید چون تجربه ثابت کرده که عمر مفید غذاسازهای چندکاره از عمر مفید وسایل جداگانه، کم تر است.

11. بخارشوی و جارو شارژی اصولا کاربرد زیادی ندارند.

اگر همیشه در حال خانه تکانی هستید بخارشوی بخرید! اما اگر به شکل طبیعی و سالی یکی دو بار اقدام به خانه تکانی می‌ کنید، می‌ توانید شست و شو و بخار دادن پرده‌ ها و مبل‌ ها را به شرکت‌ های خدماتی بسپارید و بخارشوی را از لیست جهیزیه خود حذف کنید.
برای خرید جاروشارژی هم به نیازهای خود توجه کنید و اگر احساس می‌ کنید جاروشارژی لازم دارید، آن را بخرید در غیر این صورت می‌ توانید به خرید جارو برقی و یک جارو دستی اکتفا کنید.

12. رختخواب‌ های اضافی را حذف کنید.

سال‌ های اول زندگی مشترک یک زوج جوان، افراد فامیل و خویشاوندان، کم تر به خانه آن ها می‌ آیند و شب را کم تر در خانه آن ها سپری می‌ کنند از همین رو، چند دست رختخواب، واقعا نیاز نیست و باعث شلوغ شدن کمدها می‌ شود.
در جهیزیه به سه دست رختخواب اضافه اکتفا کنید و اگر سبک زندگی شما به صورتی است که میهمانانی شب در خانه شما می‌ گذرانند، می‌ توانید بعدا برحسب نیاز خود، رختخواب تهیه کنید.

13. باور کنید یک دست مبلمان هم عالیست!

خریدن دو دست مبل هم فقط برای خانه‌ هایی با متراژ بالا و پذیرایی و هالی حداقل 40 متری مناسب است، در غیر این صورت خانه شما بیش از آن که شبیه به یک خانه گرم و صمیمی باشد، شبیه یک سمساری می‌ شود! به جای دو دست مبل، در کنار سرویس مبلمان خود یک یا دو صندلی و یا یک کاناپه با رنگی متفاوت ولی هارمونیک، خریداری کنید.

14. دکورهای گران قیمت شاید جلوه ای نداشته باشند!

زیبا ترین و گران ترین دکوری‌ ها هم اگر در فضایی کوچک قرار بگیرند، جلوه‌ ای ندارند و از زیبایی بصری آن ها کم می‌ شود، پس برای خریدن ظروف دکوری، مجسمه‌ های بزرگ و غول‌ پیکر و اباژورهای سنگین، ابتدا به جایی که می‌ خواهید، آن ها را قرار دهید توجه کنید و سپس به خرید آن ها اقدام کنید.
کریستال‌ های گران قیمت که هیچگاه برای پذیرایی مورد استفاده قرار نمی‌ گیرند و صرفا برای دکور خانه مورد استفاده قرار می‌ گیرند و گنجه‌ های بزرگ و جاگیری که برای قرار گرفتن در گوشه پذیرایی و هال خریداری می‌ شوند فقط باید زمانی در لیست جهیزیه قرار یگیرند که خانه شما پذیرایی و هال بزرگ و جاداری داشته باشد.

15. میز نهارخوری بزرگ بدون مصرف می ماند.

خرید میزهای نهار خوری کوچک دو یا سه نفره، انتخاب هوشمندانه‌ تری نسبت به خرید میزهای نهار خوری بزرگ و طویل می‌ باشد و یا حتی می‌ توانید با خرید صندلی‌ های کنار اپنی و پایه بلند، برای صرف غذا از اپن اشپزخانه استفاده کنید و میز نهار خوری را حذف کنید.
میزهای نهار خوری بزرگ جلوه بسیاری به جهیزیه شما می‌ بخشند اما اگر جایی مناسب برای آن ها داشته باشید و در خانه ای کوچک و تنگ مجبور نشوید میز نهار خوری را در یک کنج به دیوار بچسبانید تا بتوانید آن را در گوشه ای از خانه جای دهید!
 

 
احتمالا خیلی از وسایلی که نام بردیم در جهیزیه شما بوده است، در این مورد تجربیاتتان را با ما و نو عروس های عزیز درمیان بگذارید.
 


به این مطلب امتیاز دهید:
(26 امتیاز , میانگین: 3.2 از 5)


پیشنهادها برای شما

تشریفات مجلل در باغ تالار روما

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس امپرا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات لوکس ماهان تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات مجالس بلانش تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشريفات ويوا تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات باران تهران

شروع قیمت: [تماس بگیرید]
تهران

تشریفات موسوی تهران بدون ورودی باغ

شروع قیمت: ۹۹,۰۰۰ تومان
تهران


نظرات شما:

جدیدترین ها