بنر
بنر
بنر
بنر
بسیاری از افراد مخصوصا کسانی که پوست و موی چربی دارند، مجبورند هر روز موهای خود را بشویند تا چرب و کثیف به نظر نرسند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید، چرب شدن بیش از اندازه موها گاهی اوقات به عادت های نادرست خودمان مربوط می شود در این مقاله ۱۰ مورد از مهمترین علل چرب شدن موها را بررسی کرده ایم.

چرب شدن مو ها یکی از معضلاتی است که عده زیادی از مردم را به دردسر انداخته است. اگر موهای چرب دارید و از چربی مو و معایب ان رنج می برید با ما همراه باشید.ما تصمیم داریم در این مقاله از سوربان 10 دلیل اصلی چربی موی سر و علل آن را بررسی کنیم.

alt

تاثیر چربی موها بر ریزش آنها

یکی از معایب اصلی چرب شدن مو ها , ریزش مو است. در واقع چرب شدن موها به صورت مستقیم باعث ریزش مو نمی شود. اما می تواند زمینه را برای ریزش مو ها فراهم کند. پس در نتیجه کنترل چربی سر بسیار مهم است.چرا که در دراز مدت می تواند روی ریزش موی شما تاثیر بگذارد و ان را تشدید کند.

نشانه های چربی مو

حال مسئله مهم این است که چطور متوجه شویم که موهایمان چرب شده است. در ادامه قصد بررسی چندین مورد را داریم که با توجه به انها می توانید نتیجه بگیرید که شما اصطلاحا دارای موهای چرب هستید یا نه.اگر پس از گذشت یک روز از شستن موها دوباره موهایتان چرب شود , متاسفانه جز افرادی هستید که موهایتان چرب است. شوره سر نیز یکی از عواملی است که نشان می دهد موی شما بیش از اندازه چرب است.

بنر

اگر می خواهید بدانید که ایا دچار چربی مو هستید یا خیر به این نکته توجه کنید که ایا پس از گذشت مدت کوتاهی از شست و شوی مو ها , موهایتان دوباره چرب می شوند یا خیر.

alt

دلایل چرب شدن موی سر

۱. تغییرات هورمونی

اولین و مهمترین عامل چربی مو سر , تغییرات هورمونی است. همه افراد چه اقایان و چه خانم ها از سن بلوغ به بعد میزان ترشح هورمون ها در داخل بدنشان افزایش پیدا می کند. این افزایش هورمون ها زمینه را برای فعالیت بیشتر غدد چربی فراهم می کند.

۲. کمبود ویتامین های گروه ب

دومین عامل کمبود ویتامین های گروه ب است. با اصلاح رژیم غذایی می توانید این کمبود را جبران کنید. چراکه کاهش ویتامین های گروه ب در بدن باعث افزایش فعالیت غدد چربی می شود.

۳. استرس شدید

alt

سومین علت چرب شدن مو استرس می باشد. استرس به طور کلی باعث افزایش ترشح هورمون ها در بدن می شود. این افزایش باعث می شود که فعالیت غدد هورمونی در بدن بهم بخورد. این عدم تعادل هورمون ها موجب می شود که فعالیت غدد چربی روی پوست سر بیشتر از قبل شود. سعی کنید استرس را از خود دور کنید. استرس جدای از تاثیر زیادی که بر روی چرب شدن موهایتان دارد , عوارض بی‌شماری بر روی سلامت بدنتان خواهد داشت.

نباید تاثیر چرب شدن موها بر روی ریزش مو را دست کم بگیرید. سعی کنید با شست و شوی روزانه و توجه به دلایل چربی موها,چربی موهایتان را کنترل کرده و از ریزش های ناشی از ان جلو گیری کنید.

۴. رطوبت

چهارمین عاملکه باعث چربی موی شما می شود رطوبت است. رطوبت باعث می شود که فعالیت غدد چربی در سر بیشتر شود و به طبع میزان چربی مو افزایش پیدا کند. به عنوان مثال در فصل تابستان با افزایش دمای هوا , میزان تعریق در پوست سر نیز افزایش می یابد. با بیشتر شدن میزان تعریق , به همین روند میزان چربی پوست سر نیز افزایش خواهد یافت.

۵. ژنتیک

پنجمین عامل چربی مو ها ژنتیک است. ژنتیک همواره یکی از مواردی است که تاثیر زیادی بر روی پوست و موی شما می گذارد. به بخ احتمال زیاد شماژن چرب شدن پوست را از پدر و مادر خود به ارث برده باشید.

۶. استفاده از انواع ژل و اسپری مو

alt

ششمین عامل چرب شدن مو , استفاده از ژل , اسپری های مو و دست کشیدن زیاد داخل مو می باشد. استفاده بیش از اندازه مواد شیمیایی باعث می شود موهای شما اسیب خورده و چربی موهایتان افزایش یابد. شما می توانید برای حالت دادن به موهایتان از مواد طبیعی مانند روغن ها به جای مواد شیمیایی مضراستفاده کنید. درصورت استفاده از این مواد حتما در پایان روز موهایتان را بشویید تا این مواد به طور کل از سطح موهایتان پاک شوند.

تابستان و چرب شدن موها

در فصل گرما با افزایش دمای هوا , میزان تعریق در پوست سر نیز به شدت افزایش می یابد. با بیشتر شدن میزان تعریق , به همین روند میزان چربی پوست سر نیز بیشتر خواهد شد.

۷. روغن تراپی نادرست

هفتمین عامل چرب شدن موها روغن تراپی نادرست است. روغن تراپی ها یکی از راه های تقویتی برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت موی سر می باشند اما استفاده بیش از حد از روغن ها و عدم شست و شوی مو ها در زمان مناسب می تواند خود یکی از دلایل اصلی چرب شدن موها و ریزش موی ناشی از ان باشد. لذا سعی کنید پس از ساعتی موهای خود را که قبلا به روغن اغشته کرده اید کاملا بشویید تا چربی ها از روی ان پاک شوند.

کسانی که کاشت مو انجام دادند ترشح غدد چربی روی پوست شان بیشتر می شود و در طی این فرآیند تا مدت 6 ماه کاملا طبیعی می باشد.در یک ماه اول فقط باید از شامپو بچه استفاده شود و از ماه اول به بعد از شامپو های تعدیل کننده چربی استفاده کنند.

alt

درمان خانگی چرب شدن موها

یک لیوان سرکه سفید بعلاوه سه لیوان آب مخلوط کنید و پوست سر خود را با این محلول بشوئید.

البته هیچگونه تحقیقات و مطالعه علمی روی روش های خانگی صورت نگرفته است و کسانی که کاشت مو انجام دادند به هیچ عنوان از این روش ها استفاده نکنند.

۸. تغذیه نامناسب

هشتمین علت چربی موی سر تغذیه نامناسب است همانطور که می توانید حدس بزنید، غذایی که میخورید تأثیر مستقیم و مهمی بر سلامت پوست سر دارد.

رژیم های غذایی چرب قطعاً ترشح غدد چربی را افزایش می دهد. این امر می تواند جریان خون را در سر محدود کرده و منافذ پوست سر را ببندد. به علاوه، رشد هورمون DHT نیز متوقف شده و باعث ریزش مو می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند.

۹. حرارت دادن بیش از حد موها

نهمین علت چرب شدن موی سر حرارت دادن بیش از حد به موهاست، برخی افراد عادت دارند بعد از هر بار استحمام موهای خودشان را با حرارت بالا سشوار یا اتو بکشند. گاهی هم گروهی از افراد ترجیح می دهند. بعد از استحمام موهای شان را با لوازم مخصوص برقی و پر حرارت فِر کنند. تمامی این کارها باعث افزایش ترشح چربی در ریشه موها می شوند و شانس چرب شدن سریع تر موها را افزایش می دهند.

استفاده از انواع حالت دهنده های حرارتی برای مو را تنها به جشن ها، مراسم و مهمانی های خود محدود کنید.

alt

۱۰. تمیز نکردن شانه و برس

خیلی از افراد گمانمی کنند برس یا شانه آنها نیازی به شستن و تمیز کردن ندارد. این در حالی است که همین شانه های آلوده می توانند زمینه چرب شدن موها را فراهم کنند. از این رو، افرادی که عادت به شستن مرتب برس خود ندارند، به احتمال زیاد دارای موهای چرب تری هستند.

سعی کنید حداقل هر ۳ تا ۴ هفته یک بار، شانه یا برس خود را با آب ولرم و شامپو بشویید.

کلام آخر

در پایان باید بگویم که نباید تاثیر چرب شدن موها بر روی ریزش مو را دست کم بگیرید. سعی کنید با شست و شوی روزانه و توجه به دلایل چربی موها که در طول مقاله انها را بررسی کردیم , چربی موهایتان را کنترل کرده و از ریزش های ناشی از ان جلو گیری کنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)
بنر
بنر

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز