بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
موهای شما زیبایی ظاهرتان را چند برابر جلوه می‌دهد و تاثیرش غیرقابل تصور است. موهای آسیب دیده یا شکننده می‌تواند روزتان را خراب کند و مطمئنا هیچکس چنین چیزی را دوست ندارد برا داشتن موهایی سالم و زیبا لازم است چند عادت مضر را کنار بگذارید.

داشتن موی زیبا همیشه احتیاج به توجه و رسیدگی دارد. رنگ، کوتاه، خشک کردن مو و بسیاری از کارهای دیگری که باید انجام داد تا مو زیبا و شاداب به نظر برسد همگی نیازمند هزینه، وقت و توجه به آن هستند. با تمام اینها آیا می دانستید که بسیاری از کارهایی که برای داشتن موهایی زیبا انجام می دهید در واقع بیشتر به موهای شما آسیب می رسانند؟

به همین دلیل ما در این مقاله از سوربان به کمک برخی از متخصصین زیبایی چندین کار معمول را که ممکن است شانس آسیب دیدن موهایتان را افزایش دهند به شما معرفی خواهیم کرد تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

اینجوری موهات نابود میشه!

عادت هایی که باعث آسیب شدید به موهایتان میشوند

۱. شانه کردن موهای خیس

اینجوری موهات نابود میشه!

همه ما می دانیم که ریزش شدید مو چقدر می تواند ترسناک باشد. در حالیکه شانه کردن موها زیر دوش نسبت به شانه کردن آنها بعدا و بیرون از حمام، بسیار راحت تر است و در وقت صرفه جویی می کند، با این وجود می تواند باعث آسیب هایی جدی به مو شود.

دکتر دی لئون می گوید: موی خیس نسبت به شکننده بودن بسیار آسیب پذیر تر و حساس تر است. او در ادامه می گوید اگر وقت دارید اجازه دهید موهایتان خشک شده سپس آنها را شانه کنید. حتما این کار را از پایین موها شروع کرده و به سمت ریشه های آن بروید. اگر مجبورید که موهای خیستان را شانه کنید حتما از شانه ای با دندانه های با فاصله زیاد استفاده کنید.

۲. اتو کردن موی خیس

اینجوری موهات نابود میشه!

شاید اکثر ما اعتراف کنیم وقتی که در مورد اتوی مو مسطح شنیدیم (اتوی مویی که می توان وقتی مو کمی نم دار است هم از آن استفاده کرد) بسیار برایمان جذاب بود و فکر می کردیم ترفندی برای صرفه جویی در زمان پیدا کرده ایم. احتمالا تمامی اینها تا قبل از استفاده از آن بوده است.

وقتی برای اولین بار با موهای خیس از اتوی مو استفاده می کنید قطعا صدایی که از موهایتان می شنوید بسیار ترسناک خواهد بود. ریچاردسون می گوید: این اتو دارد موهای شما را با سوزاندن خشک می کند و باعث شکننده شدن مو خواهد شد. حتی اگر کمی بیشتر زمان ببرد اما قطعا بهتر است که موهایتان را خشک کرده و بعد آنها را با اتو صاف کنید.

۳. محکم بستن موها

اینجوری موهات نابود میشه!

دکتر اورسون پیشنهاد می دهد که از بافته ها یا دم اسبی های شل تری استفاده کرده تا موهایتان سالم تر به نظر برسند. کش های لاستیکی می توانند موهای شما را بشکنند و باید گزینه های راحت تری را انتخاب کنید.

۴. استفاده بیش از حد از نرم کننده مو

اینجوری موهات نابود میشه!

هرچه نرم کننده بیشتری استفاده کنیم موهای نرم تری خواهیم داشت؟ نه کاملا. دکتر دی لئون می گوید: نرم کننده های مو برای اضافه کردن رطوبت به مو هستند و نه برای نرم کردن آن. او حتی بیان می کند که متوجه شده بسیاری از مراجعینش طرز صحیح استفاده از نرم کننده را درست درک نکرده اند؛ و در ادامه می افزاید :

ممکن است فکر کنید باید نرم کننده مو را به ریشه های مو یا پوست سرتان بزنید؛ در صورتی که اینطور نیست و از آن فقط برای پایین مو باید استفاده کرد. او استفاده از ماسک های مو را یک یا دو بار در هفته توصیه می کند و می گوید انجام این کار به موهایتان پروتئین و مواد مغذی بسیاری می رساند. روغن آرگان هم از دیگر گزینه های بسیار مناسب است. روغن آرگان به راحتی جذب می شود و در عین حال آبرسانی بسیار قوی است.

۵. به طور منظم موهایتان را کوتاه نمیکنید

اینجوری موهات نابود میشه!

اگر تا به حال موهایتان را بلند کرده باشید حتما می دانید که وابسته شدن به آن موهای بلند چقدر آسان است. در واقع خیلی از ما از کوتاه کردن منظم موهایمان فرار می کنیم تا هرچه سریع تر به آن موی بلند و زیبایی که در ذهنمان ساخته ایم برسیم.

در حالیکه مشکلی برای به چالش کشیدن راپونزل درونی مان وجود ندارد باید همیشه در خاطر داشته باشیم که وقفه های طولانی بین مدت زمان کوتاه کردن موها می تواند به موهای شما آسیب بسیاری برساند. دکتر دی لئون می گوید: حقیقت این است که موهای شما از ریشه رشد می کنند و چیزی که آسیب می بیند و احتیاج به مراقبت شدید دارد پایین موهایتان است.

او در ادامه می گوید نوک چینی مو که باعث جدا شدن موخوره های آن می شود بهترین راه برای نگهداری از مو برای کسانی است که از کوتاه کردن موهایشان متنفرند. او توصیه می کند که با کوتاه کردن موهایتان هر دو یا سه ماه، ظاهر گیسوهایتان را زیبا و سالم نگه دارید.

۶. استفاده مدام از اکستنشن های مو

اینجوری موهات نابود میشه!

سری پر از اکستنشن های لوکس ممکن است احساس جنیفر لوپز بودن به شما دهد، اما از آنجایی که این اکستنشن ها ضررشان بیشتر از سودشان است باید خیلی در استفاده از آنها مراقب باشید. دکتر دی لوئن می گوید امروزه انواع مختلفی از اکستنشن مو وجود دارند و به نظر من بهترین حالت آنها همان اکستنشن های نواری است که بسیار با مو مهربانند.

۷. استفاده بیش از حد از شامپو های خشک

اینجوری موهات نابود میشه!

شامپو خشک هم دقیقا مثل دم اسبی بستن مو می تواند گزینه خوبی برای زمانی که عجله داریم باشد. متخصصین مو استفاده از شامپوی خشک را نهایتا دو بار در هفته توصیه می کنند.

۸. استفاده بیش از حد از اسپری مو

اینجوری موهات نابود میشه!

اسپری مو یکی از آن راه حل های همیشگی مو است که بدون تردید از آن استفاده می کنیم. اسپری مو به نظر بی ضرر می آید اما به گفته ریچاردسون می تواند باعث آسیب رساندن به موها شود.

۹. خوابیدن با موهای خیس

اینجوری موهات نابود میشه!

خیلی از ما ترجیح می‌دهیم شب پیش از خواب دوش بگیریم یا موهای‌ خود را بشوییم چون انجام این کار در صبح زمان زیادی می‌برد شستن موها در شب کار بدی نیست اما با موهای خیس به رختخواب رفتن اشتباهی است که باید از آن اجتناب کنید موی خیس، شکننده‌تر از موی خشک است و خوابیدن با موی خیس می‌تواند موجب ریزش آن نیز بشود.

ضمنا موهای خیس شما بالش‌تان را هم خیس می‌کنند و خوابیدن روی یک بالش گرم و مرطوب می‌تواند موجب عفونت قارچی و یا حتی شوره سر شود. اگر قبل از خواب موهای‌تان را می‌شویید، حتما آنها را با سشوار خشک کنید.

۱۰. شستن موها با آب داغ

اینجوری موهات نابود میشه!

بعد از یک روز سخت کاری، دوش آب داغ می‌تواند بسیار آرامشبخش و مطبوع باشد اما دوش آب گرم یا داغ برای مو واقعا مضر است و باعث ریزش مو و موخوره شدن مو میشود.

اگر نیاز دارید دوش بگیرید از آب ولرم استفاده کنید. هنگام آبکشی آخر نیز از آب تقریبا سرد استفاده کنید تا رطوبت موهای‌تان حفظ شود.

با این ترفند ساده می‌توانید جلوه‌ای درخشان و شاداب به موهای‌تان بدهید. بعد از حمام نیز با حوله‌ای نرم موها را با ملایمت خشک کنید و به شدت آنها را نسابید. در صورت امکان اجازه دهید موهای‌تان به طور طبیعی خشک شوند.

۱۱. خوابیدن با موهای باز

اینجوری موهات نابود میشه!

آزاد گذاشتن موهای بلند هنگام خواب هم مانند سفت بستن آنها برای سلامت موهای‌تان بد است. توصیه می‌کنیم موهای بلندتان را قبل از رفتن به رختخواب جمع کنید، اما شل ببندید یا کلاه توری روی موهای‌تان بگذارید.

۱۲. حوله پیچ کردن موهای خیس

اینجوری موهات نابود میشه!

پیچیدن موهای خیس در حوله بعد از حمام کاری است که بیشتر ما انجام می‌دهیم اما به رختخواب رفتن با موهای حوله پیچ شده برای سلامت موها بینهایت مضر است.

موها وقتی که خیس هستند بیشتر مستعد کشیده شدن و شکسته شدن‌اند. ضمنا اگر حوله را سفت بپیچید، موجب فشار بر فولیکول‌های مو خواهید شد که ریزش مو را به دنبال دارد.

۱۳. چرب نکردن موهای خشک

اینجوری موهات نابود میشه!

بسیاری از افرادی که موهای خشک دارند عادت ندارند شبها موهای‌ خود را چرب کنند. اگر موهایی خشک و شکننده دارید حتما پیش از خواب آنها را با روغنی مناسب ماساژ بدهید.

این یک راه ساده برای افزودن رطوبت به ریشه‌ها و ساقه‌های خشک موهای‌تان است. ضمنا چرب کردن موها کمک می‌کند به طور طبیعی و تدریجی موهای‌تان ضخیم‌تر شوند.

تمام سرتان با روغنی ولرم ماساژ بدهید؛ دقیقا از ریشه‌ها تا نوک موها. پوست سر را نیز به خوبی ماساژ بدهید تا جریان خون بهتری برقرار شود. سپس کلاه دوش بگذارید تا روغنی که استفاده کرده‌اید به خوبی نفوذ کند و ضمنا روی بالش‌تان پخش نشود. صبح روز بعد طبق معمول شامپو بزنید.

۱۴. عوض نکردن مرتب روبالشتی

اینجوری موهات نابود میشه!

رعایت بهداشت برای حفظ سلامت موها اهمیت دارد. اگر روبالشتی‌تان را به طور مرتب عوض نمی‌کنید اشتباه می‌کنید. هم روبالشتی و هم ملافه‌ها و روتختی‌تان بعد از مدتی به راحتی می‌توانند چربی و آلودگی و باکتری جمع کنند.

خوابیدن روی پارچه‌های کثیف می‌تواند موجب مسدود شدن فولیکول‌های مو و در نهایت ریزش مو شود. کارشناسان توصیه می‌کنند هفته‌ای یک یا دو بار، ملافه‌ها و روبالشتی‌تان را عوض کنید و بشویید، مخصوصا اگر موهای‌تان به طور طبیعی چرب است.

۱۵. استفاده نکردن از روبالشتی های ابریشمی یا ساتن

اینجوری موهات نابود میشه!

جنس روبالشتی نقش بزرگی در سلامت موهای‌تان دارد. مثلا خوابیدن روی روبالشتی کتان یا نخی، وقتی که در خواب غلت می‌زنید و سرتان را این طرف و آن طرف می‌چرخانید، می‌تواند موهای‌تان را بکِشد یا گره بیندازد افرادی که موهای خشک و شکننده دارند نباید از روبالشتی‌های نخی با بافت ناهموار استفاده کنند.

کارشناسان توصیه می‌کنند برای حفظ سلامت موها از روبالشتی‌های ابریشمی یا ساتن استفاده کنید. این جنس پارچه‌ها اصطکاک بسیار کمتری با موها ایجاد کرده و در موهای‌تان گره نمی‌اندازند ضمنا ابریشم و ساتن کمک می‌کنند موهای‌تان خنک بمانند و چربی طبیعی‌شان حفظ شود که مخصوصا برای آنهایی که موهای خشک و مجعد دارند مهم است.به این مطلب امتیاز دهید:
(20 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز