بنر
بنر
بنر
بنر
اگرچه مصرف متوسط چای برای اکثر افراد یک انتخاب بسیار سالم است اما مصرف بیش از حد و یا مصرف نادرست در زمان های نادرست مثلا بلافاصله قبل یا بعد از غذا و... می‌تواند عوارض منفی خطرناکی داشته باشد.

مصرف هرگونه مواد خوراکی اگر به اندازه کافی و معقول باشد، نه‌تنها خطری برای بدن ندارد، بلکه مفید است، اما چنان‌چه همین ماده خوراکی بیشتر از حد معمول و نادرست مصرف شود، مضرات بسیاری برای بدن در پی دارد.

چای سیاه نیز از این قاعده مستثنی نیست و مصرف نادرست یا بیش از حد آن، آسیب‌های فراوانی به بدن وارد می‌کند در ادامه این مطلب از سوربان به این موضوع مهم پرداخته ایم پس اگر زیاد اهل چای نوشیدن هستید تا انتها با ما همراه شوید.

alt

با عوارض خطرناک چای بیشتر آشنا شوید

1. چای خوردن بعد از غذا

بنر

alt

برخلاف تصور برخی از مردم خوردن چای بلافاصله بعد از وعده غذایی نه‌تنها به هضم غذا کمکی نمی‌کند بلکه در روند سیستم گوارش هم اختلال ایجاد می‌کند. همچنین اشکال در جذب آهن اتفاق دیگری است که با چای خوردن بعد از غذا رخ می‌دهد. برای همین توصیه می‌شود بلافاصله قبل و بعد از غذا از نوشیدن چای خودداری کنید.

2. نوشیدن چای مانده

alt

چایی که بیشتر از 10 دقیقه دم بکشد، چای کهنه به حساب می آید و نوشیدن این چای سبب افزایش خستگی در افراد می شود.چای کهنه دم سبب تحریک و ترشح اسید معده می شود و به همین سبب ماهیت اسیدی در بروز زخم معده موثر است.

3. خوردن چای جوشیده

alt

یك جراح و متخصص كلیه و مجاری ادراری با تأكید بر اینكه چای دم كرده به دلیل مقدار كم اگزالات آسیب كمتری به بافت كلیوی وارد می كنند گفت: چای نباید بیش از حد جوشیده شود، چون جوشیدن زیاد موجب بالا رفتن اگزالات آن می شود.

4. خوردن چای داغ

alt

خوردن چای داغ و دهان سوز، احتمال ابتلا به سرطان معده و مری را به شدت افزایش می دهد.

5. خوردن چای پررنگ

alt

نوشیدن چای پررنگ و زیاد موجب بروز و شیوع کم خونی در افراد می‌شود. چرا که نوشیدن چای موجب جذب آهن بدن شده و همین امر در بروز کاهش خون در بین افراد نقش خواهد داشت. افراد چنانچه تمایل به نوشیدن ” چای ” دارند ، بهتر است آن را کم رنگ میل کنند.

ریزش مو نیز با کم خونی ارتباط مستقیم دارد. کم اشتهایی ، عصبانیت ، کاهش حواس و قوای جسمانی، بی‌حوصلگی و خستگی زودرس از دیگر علایم کم خونی در بین افراد است.

6. خوردن چای ناشتا

alt

دکتر آزاده نجارزاده، متخصص تغذیه در این خصوص به خبرنگار فارس در استان یزد، با اشاره به این‌که یکی از عوارض مهم نوشیدن چای صبحگاهی با معده خالی برهم ریختن تعادل اسیدی و قلیایی معده است که متابولیسم بدن را مختل می‌کند، اظهار کرد: خوردن چای صبحگاه با معده خالی می‌تواند در فعالیت متابولیک منظم بدن اختلال ایجاد کند و ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتر در بدن شود.

وی همچنین با هشدار، نسبت به مصرف چای با معده خالی گفت: نوشیدن چای اسید معده را افزایش داده و در صورتی که معده خالی باشد این امر باعث ایجاد زخم در دستگاه گوارش می‌شود.به این مطلب امتیاز دهید:
(4 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)
بنر
بنر

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز