بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
در دنیای کودکان، استفاده از هر رنگ، میزان استفاده و نحوه استفاده از آن رنگ، می تواند معانی خاص خود را داشته باشد.

روانشناسان با بررسی و تفسیر نقاشی کودکان به اطلاعات مهمی دست پیدا می کنند علاوه بر خود نقاشی، طبق مطالعات و تحقیقات رنگ ها در نقاشی کودکان نیز معنی و مفهوم دارد و از دنیای درون و شخصیت کودک خبر می دهد. طبق این تحقیقات می توان گفت رنگ های گرم نشانه برون گرایی و رنگ های سرد نشانه درون گرایی در کودکان است.

با توجه به فرهنگ و سن کودک و همچنین نحوه ترسیم اشکال در نقاشی ، می توان به مفاهیم مختلف رنگ ها در نقاشی کودکان پی برد و هر کدام از رنگ ها را تفسیر کرد . فراوانی وجود یک رنگ مشخص در نقاشی کودکان نگران کننده نیست اما اگر کودک در تمامی نقاشی هایش از رنگ مورد نظر بیشترین استفاده را می کند ، شاید نشانه وجود مشکل بوده و نیاز به بررسی دارد در ادامه این مطلب از سوربان همراه ما باشید تا به طور دقیق به تفسیر و تحلیل رنگ ها در نقاشی کودکان بپردازیم.

تفسیر رنگ ها در نقاشی کودکان

تحلیل و تفسیر رنگ ها در نقاشی کودکان | کودکت رو از روی نقاشیش بشناس!

به عقیده روانشناسان وجود رنگ های سرد مانند آبی ، سبز ، خاکستری ، سیاه در نقاشی کودکان نشانه گرایش دورن گرایی، فاصله جوئی یا کمروئی است . در حالی که وجود رنگ های گرم مانند قرمز ، پرتغالی ، صورتی و زرد نشانه گرایش به برونگرایی ، جستجوی تماس و ارتباط است.

همچنین سطح سفید و سطح رنگ آمیزی شده در نقاشی کودکان نیز مفهمومی دارد که باید به آن توجه کرد . در ضمن اجزای نقاشی علاوه بر رنگ استفاده شده مانند خانه در نقاشی کودک ، آدمک و دیگر اجزای آدمک مورد بررسی قرار می گیرد و دارای تفسیر گسترده ای است.

نبودن رنگ در نقاشی، نشانه کمرنگ بودن احساسات یا ناتوانی در ابراز احساسات است البته بخشی از کاغذ که سفید گذاشته می شود به منزله فضایی ناکارآمد، خالی گذاشته می شود. فراوانی رنگ سفید در نقاشی نشان دهنده اهمیت زندگی درونی ، مشکلات شخصی و گرایش به رویا پردازی هستند.

گاهی کودکان در نقاشی خود تمام سطح را رنگ کرده و سطح بدون رنگ دیده نمی شود، تفسیر این نوع رنگ آمیزی در نقاشی کودکان به این صورت است که احتمالا کودک دارای واکنش و احساسات لحظه ای است و همچنین تمامی عوامل محیطی می تواند روی کودک تاثیر بگذارد.

همچنین پر کردن مرتب صفحه کاغذ برای رسم کردن عناصری مانند برف ، باران یا موارد مختلف می تواند نشان دهنده این باشد که کودک سعی دارد با پر کردن تمام صفحه نقاشی فضا را در اختیار بگیرد و همچنین حس کند دنیا را تصرف کرده و به چنگ آورده است.

رنگ کردن زیاد و پر کردن صفحه خالی نشانه اضطراب یا تنش در کودک است که در صورت تکرار این موضوع نیاز به بررسی بیشتر توسط فرد متخصص است. همچنین کنار هم قرار گرفتن برخی از رنگ ها در کنار هم معانی جدیدی پیدا می کنند که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

به طور مثال زمانی که در نقاشی فرزند خود رنگ قرمز ( یا نارنجی ) و سیاه را در کنار هم مشاهده شود به این نشانه است که او دچار خشم و عصبانیت است ؛ همچنین اگر رنگ های زرد و قرمز در کنار هم بودند یعنی فرزند شما به دنبال اجتماعی خواهی است . رنگ قرمز و سبز نیز در کنار یکدیگر مفهوم دو سوگرایی و عصبانیت دارند.

تحلیل و تفسیر رنگ ها در نقاشی کودکان | کودکت رو از روی نقاشیش بشناس!

رنگ ها در نقاشی کودکان چه معنی و مفهومی دارند؟

رنگ ها معانی مختلفی دارند و زمانی که یک کودک به رنگ خاصی علاقه نشان می دهد یا فقط با یک رنگ نقاشی می کشد می تواند اطلاعاتی را به ما بدهد ، هنگامی که به رنگ های یک نقاشی نگاه می کنیم باید از تفسیر رنگ ها و اینکه چه چیزی و چه کسی با آن رنگ نقاشی شده است دقت کنیم.

مفهوم رنگ قرمز

اگر کودکان از رنگ قرمز استفاده کنند ، نشانه گرمی ، سرزندگی و اشتیاق است اما همچنان می تواند نشانه خطر ، سرکشی یا فریادی برای کمک باشد.

تفسیر رنگ آبی

در نقاشی کودکان از رنگ آبی معمولا برای رنگ کردن ابرها استفاده می شود ، معمولا ابری که تیره کشیده شده، به معنی ابر بارانی است، آب به رنگ آبی روشن است. کودکان کوچک اغلب با آبرنگ نقاشی می کنند ، گویی در احساساتشان هنوز شناور هستند.

مفهوم رنگ زرد

رنگ زرد در نقاشی کودکان مفهوم سرزندگی و گرمی و گاهی حسادت را نشان می دهد. کودکان همیشه خورشید را زرد می کشند. استفاده بیش از حد از رنگ زرد در نقاشی ها ممکن است نشانگر پر انرژی بودن یا بیش فعالی باشد و البته برخی از زردهای روشن نشانگر عصبانیت یا حسادت است.

تحلیل و تفسیر رنگ ها در نقاشی کودکان | کودکت رو از روی نقاشیش بشناس!

مفهوم رنگ سیاه

رنگ سیاه گاهی نشان دهنده افسردگی و ناراحتی در کودک است و او این احساسات را در این رنگ پنهان می کند. به هر حال رنگ سیاه اغلب توسط کودکان نووپا و پیش دبستانی که در مرحله طغیان رفتارهای خشن و تلاش برای قدرت هستند استفاده می شود.

مفهوم رنگ سفید

اگر کودکی با رنگ سفید نقاشی کند ممکن است در حال ابراز احساس پوچی باشد . یک برگه سفید خالی یا تقریبا خالی نشان دهنده احساس یا جنبه ای است که هنوز ناشناخته ، ناهشیار یا ناپخته است.

مفهوم رنگ بنفش

این رنگ ترکیب قرمز و آبی است و گرما و سرما را با خود به همراه دارد که منجر به نوعی تنش می شود . تفسیر رنگ قرمز و آبی به وسیله بنفش سرکوب می شود و اغلب به معنای نوعی سرکوب احساسی است.

عزاداری و غم اغلب با رنگ بنفش نشان داده می شوند و افرادی که احساس تنش یا دوسوگرایی دارند مانند جادوگران ، تردستان اغلب رنگ بنفش می پوشند.

مفهوم رنگ قهوه ای

تفسیر رنگ قهوه ای در نقاشی های کودکان ترکیب تفسیر قرمز ( خون و خطر ) ، زرد ( نور و گرما ) و آبی ( دوری و سردی ) است. به این معنی که کودک مجموعه ای از احساسات را ارایه می دهد که با یکدیگر در تناقض اند. کودکانی که از رنگ قهوه ای در نقاشی های خود بسیار استفاده می کنند اغلب دارای احساسات پنهان و متناقض اند.

تحلیل و تفسیر رنگ ها در نقاشی کودکان | کودکت رو از روی نقاشیش بشناس!

سوالات متداول درباره روانشناسی رنگ ها در نقاشی کودکان

1-  آیا ممکن است نقاشی کودکان دارای معانی متفاوتی باشد؟

بله نقاشی های کودکان دارای معانی و مفاهیم مختلفی می باشد که با بررسی و تفسیر آن ها می توان به اطلاعات مهمی از شخصیت و روحیه کودکان دست پیدا کرد که در متن مقاله بیشتر به جزئیات پرداخته شده است.

2-  رنگ های سرد و گرم در نقاشی کودکان چه رنگ هایی بوده و نشان دهنده چیست؟

رنگ های سرد مانند آبی ، سیاه ، خاکستری و غیره نشان دهنده درونگرایی کودکان و رنگ های گرم که شامل صورتی ، پرتغالی و غیره نشانه گرایش به برون گرایی در کودکان می باشد که در متن مقاله دیگر جزئیات گفته شده است.

3-  رنگ های قرمز و آبی در نقاشی کودکان نشانه چیست؟

رنگ قرمز در نقاشی کودکان نشانه گرمی و اشتیاق و همچنین سرزندگی در کودکان بوده و رنگ آبی که اغلب برای رنگ کردن ابرها استفاده می شود نشان دهنده این است که احساسات در کودکان همچنان شناور است که در مقاله بیشتر به جزئیات اشاره شده است.به این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما: