بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
رژیم غذایی به‌طور مستقیم سلامت پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای اینکه پوست سالم، جوان و شفافی داشته باشید، باید بعضی از مواد غذایی را بخورید و از خوردن بعضی دیگر خودداری کنید.

اهمیتی ندارد که چقدر خوب صورتتان را در شب می‌شویید و از چه محصولات مراقبتی استفاده می‌کنید، تا زمانی که یک رژیم غذایی سالم را دنبال نکنید، به پوستی صاف و درخشان دست پیدا نمی‌کنید. در واقع هیچ چیز به اندازه‌ی غذایی که می‌خوریم روی پوست ما اثر نمی‌گذارد. مواد غذایی غنی از کلاژن و آنتی‌اکسیدان می‌توانند پوست را جوان‌تر کنند. این در حالی است که باید از بعضی مواد غذایی دوری کنید، چون باعث چین‌وچروک، لکه‌های پیری و دیگر مشکلات پوستی می‌شوند.

عوامل مختلفی شکل‌گیری چین‌وچروک، جوش یا آکنه، خشکی و تغییر در بافت پوست را به دنبال دارند. بعضی از این عوامل شامل رژیم غذایی نامناسب، محصولات لبنی، قند، شکلات و مواد غذایی چرب می‌شوند. در مقاله‌ی امروز از سوربان تصمیم داریم شما را با ۱۳ ماده‌‌ی غذایی مضر برای پوست آشنا کنیم. تا پایان مقاله در کنار ما بمانید.

این 12 خوراکی رو نخور چون جزو ترسناک ترین دشمنان پوست هستند! + عکس

مواد غذایی بسیار مضر برای پوست

اگرچه به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است، با این حال بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که بین بروز جوش (و دیگر مشکلات پوستی) و مصرف بعضی از مواد غذایی ارتباط وجود دارد. مطالعاتی که به‌تازگی انجام شده‌اند نشان می‌دهند که رژیم غذایی نقش‌ قابل‌توجهی در بروز جوش و سایر مشکلات پوستی دارد.

افرادی که جوش می‌زنند، در مقایسه با افرادی که جوش نمی‌زنند یا جوش کمی دارند، کربوهیدرات تصفیه شده‌ی بیشتری مصرف می‌کنند. مواد غذایی غنی از کربوهیدرات شامل نان، کراکر، سریل، پاستا، نان سفید، نودل، نوشابه، نوشیدنی‌های شیرین، عصاره‌ی افرا و عسل می‌شوند. مصرف بیش از حد شکر می‌تواند پوست را خشک کند. در ادامه تعدادی ماده‌ی غذایی آورده شده است که برای داشتن پوست سالم باید تا جایی که امکان دارد، از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

گوشت پرچرب

باید در رژیم غذاییتان مواد غذایی را مصرف کنید که برای تقویت سلامتی بدن مفید هستند. گوشت حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده است. گوشت پرچرب با غلظت بالای فاکتور رشد شبه‌انسولین در ارتباط است. فاکتور رشد شبه‌انسولین تولید هورمون جنسی را تحریک می‌کند و می‌تواند بروز جوش را افزایش دهد.

اگر گوشت بخش اصلی رژیم غذایی شما را تشکیل می‌دهد، دست‌کم گوشتی را که چربی خیلی کمی دارد، برای خوردن انتخاب کنید. گفته می‌شود که گوشت گاو و گوساله در مقایسه با گوشت گوسفند حاوی چربی کمتری هستند. گوشت چرخ‌کرده‌ی سینه‌ی مرغ و سینه‌ی بوقلمون از جمله گوشت‌های کم‌چرب به شمار می‌روند.

هات داگ

این 12 خوراکی رو نخور چون جزو ترسناک ترین دشمنان پوست هستند! + عکس

گوشت‌های فرآوری شده مقدار زیادی نیترات دارند و باید از آن‌ها دوری کنید، چون نتیرات می‌تواند از طریق ایجاد التهاب و چین‌وچروک منجر به آسیب دیدن پوست شود. این نوع گوشت‌ها همچنین حاوی مقدار زیادی سدیم هستند که می‌توانند پوست را خشک کرده و تولید کلاژن را ضعیف کنند.

مواد غذایی حاوی شاخص گلیسمی بالا

مواد غذایی مثل نان سفید، پاستای سفید و سیب‌زمینی که شاخص گلیسمی بالایی دارند، می‌توانند اثرات مضری روی پوست داشته باشند‌. چنین مواد غذایی نه تنها می‌توانند منجر به بروز جوش شوند، بلکه ممکن است با پیری زودرس پوست هم ارتباط داشته باشند. مواد غذایی حاوی شاخص گلیسمی بالا منجر به افزایش سطح قند خون می‌شوند و در نتیجه فرآیندی به نام گلیکاسیون را به دنبال دارند.

در این فرآیند مولکول‌های قند به کلاژن پوست می‌چسبند که این موضوع منجر به سفت شدن کلاژن و شکستن آن و در نتیجه بروز چین‌وچروک می‌شود. به جای آرد تصفیه شده، غلات غنی شده مصرف کنید. اگر می‌خواهید پوستتان را جوان نگه دارید، دور مصرف نان سفید خط بکشید.

در این فرآیند مولکول‌های قند به کلاژن پوست می‌چسبند که این موضوع منجر به سفت شدن کلاژن و شکستن آن و در نتیجه بروز چین‌وچروک می‌شود. به جای آرد تصفیه شده، غلات غنی شده مصرف کنید. اگر می‌خواهید پوستتان را جوان نگه دارید، دور مصرف نان سفید خط بکشید.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی

این 12 خوراکی رو نخور چون جزو ترسناک ترین دشمنان پوست هستند! + عکس

مواد غذایی مثل پاستا، آب‌میوه و نوشیدنی‌های غیرالکلی که به‌طور مصنوعی شیرین شده‌اند، می‌توانند باعث مشکلاتی برای پوست شوند. علاوه بر این طی فرآیندی به نام گلیکاسیون، مولکول‌های اضافی قند به کلاژن و الاستین می‌چسبند و منجر به محصولات نهایی گلیکاسیون پشرفته (AGEs) می‌شوند.

این فرآیند در نهایت باعث می‌شود فیبرهای کلاژن و الاستین قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست دهند و منجر به پیری پوست شوند. نشان داده شده که پروتئین‌‌های شناخته شده به نام «AGEs» به‌طور مستقیم با از دست دادن قابلیت ارتجاعی و سفتی پوست در ارتباط هستند.

شیر و محصولات لبنی

محققان در یک مطالعه‌ به بررسی ارتباط بین مصرف شیر و بروز آکنه در نوجوانان پرداختند. نتایج این مطالعه نشان داد که شیر گاو سطح انسولین را افزایش می‌دهد. لازم است بدانید که شیرهای بعضی از برندها حتی رشد هورمون‌ها را هم بیشتر می‌کنند.

افزایش سطح انسولین باعث بالا رفتن میزان هورمون کورتیزول (هورمون استرس) می‌شود که این موضوع افزایش تولید سبوم یا چربی را به دنبال دارد. شیر باعث آکنه نمی‌شود، اما ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی زیربنایی آن را آشکار کند.

از آنجایی که شیر گاو با مشکلات پوستی در ارتباط است، گفته می‌شود که سایر محصولات لبنی مثل بستنی، پنیر و ماست هم اثرات منفی مشابهی روی پوست دارند. شیر بادام یک جایگزین خوب برای شیر معمولی است.

پروتئین وی

این 12 خوراکی رو نخور چون جزو ترسناک ترین دشمنان پوست هستند! + عکس

این نوع پروتئین در محصولات لبنی یافت می‌شود و البته افراد آن را به شیک و اسموتی اضافه می‌کنند. بیشتر فواید پروتئین وی را شنیده‌ایم تا مضرات آن، اما واقعیت این است که بین این نوع پروتئین با بروز جوش بیشتر ارتباط وجود دارد. پروتئین وی می‌تواند منجر به جوش شود، چون تولید هورمون فاکتور رشد شبه‌انسولین شماره یک را افزایش می‌دهد.

به این ترتیب انسولین تولید چربی را افزایش می‌دهد که این موضوع با شکل‌گیری جوش در ارتباط است. به جای پودر پروتئین وی از پودر پروتئین گیاهی استفاده کنید.

فست‌فود

آکنه به‌شدت با خوردن غذاهای سرشار از کالری، چربی و کربوهیدرات تصفیه شده در ارتباط است. فست‌فودها مثل همبرگر، پتیزا، ناگت، هات‌داگ، فرنچ‌فرایز، نوشابه و ملیک‌شیک آماده ممکن است احتمال بروز جوش را بالا ببرند. با خوردن فست‌فود نه تنها پوستتان خراب می‌شود، بلکه سلامتی بدنتان هم به خطر میفتد‌.

چیپس ‌سیب‌زمینی و فرنچ‌فرایز

این 12 خوراکی رو نخور چون جزو ترسناک ترین دشمنان پوست هستند! + عکس

اگر می‌خواهید پوستی جوان و سالم داشته باشید، باید از چیپس‌ سیب‌زمینی و فرانچ‌فرایز (سیب‌زمینی سرخ‌کرده) هم دوری کنید. این مواد غذایی در روغن زیاد سرخ می‌شوند که این موضوع باعث بروز التهاب در قسمت‌های مختلف بدن از جمله پوست می‌شود.

شکلات

شکلات هم در دسته‌ی مواد غذایی قرار می‌گیرد که بروز جوش را به دنبال دارند. بدن کربوهیدرات‌های موجود در شکلات را مثل قند می‌سوزاند که این یعنی می‌تواند از طریق آسیب رساندن به کلاژن پوست، منجر به بروز چین‌وچروک شود.

نوشابه

این 12 خوراکی رو نخور چون جزو ترسناک ترین دشمنان پوست هستند! + عکس

این نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند به کلاژن آسیب برسانند و باعث شل شدن پوست شوند. نوشابه همچنین حاوی فسفات است که زمانی که سطح آن افزایش پیدا کند، پوست را نازک می‌کند و منجر به پیری زودرس پوست و بروز چین‌وچروک می‌شود.

قند تصفیه شده

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، قند برای پوست مضر است. قند، به‌ویژه قند تصفیه شده التهاب‌زا است. رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی مثل جوش، روزاسه، اگزما و پسوریازیس را بدتر کند. دنبال کردن چنین رژیم غذایی با افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست و علائم پیری در ارتباط است.

برای اینکه سطح انسولین خونتان بالا نرود و دچار التهاب نشوید، از مصرف مواد غذایی حاوی قند بالا مثل نان سفید، نوشابه، آب‌میوه، غلات شیرین، آبنبات و خوراکی‌هایی از این دست خودداری کنید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما: