بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
اگر خیانت دیدیم چه کنیم؟ آیا خیانت دیده‌اید؟ متأسفیم. درد سختی را تجربه می‌کنید. لازم است بدانید که این درد با وجود بزرگ بودن، مانند دردهای دیگر قابل التیام است. لازم است که به خودتان زمان بدهید و خودتان را از حمایت محروم نکنید.

اگر خیانت دیدیم چیکار کنیم؟

اگر خیانت دیدیم چیکار کنیم؟ چطور می‌توان زندگی مشترک را بعد مواجهه شدن با خیانت همسر بازسازی کرد؟ در چه شرایطی می‌توان زندگی زناشویی را بعد از خیانت ادامه داد؟ این‌ ها سوالاتی است که می‌خواهیم در این مقاله از سایت سوربان به آن‌ها پاسخ دهیم پس اگر درگیر این سری مشکلات هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اگر خیانت دیدیم چیکار کنیم؟[ 10 گام هوشمندانه بعد از خیانت همسر که باید انجام دهید]

آیا شما نیز از آن دست افراد هستید که با دیدن عنوان این مطلب با خودتان گفته‌اید: قطعا بهترین رفتار بعد از خیانت همسر جدایی و طلاق است! حق دارید. خیانت درد عاطفی بزرگی است. اما برخلاف تصورتان، گاهی این درد قابل التیام است و لزوما طلاق و جدایی بهترین راهکار نیست!

اگر خیانت دیدیم چه کنیم؟

اگر هم زن و هم شوهر باور داشته باشند که می‌توانند بعد از خیانت، زندگی مشترکشان را از نو بسازند و برای این‌کار ارادۀ لازم را داشته باشند، این کار شدنی است.

ما در ادامه می‌خواهیم برایتان از راهکارهای صحیح رفتار پس از خیانت بگوییم. امیدواریم بعد از خواندن آن بینش جدیدی دربارۀ رفتار بعد از خیانت همسر پیدا کنید.

  • عجولانه تصمیم گیری نکنید و کاملا وضعیت را بررسی کنید.

در اکثر افراد، اولین رفتار بعد از خیانت همسر فکر کردن به جدایی و طلاق است. این افکار و احساسات طبیعی است. اما وقتی پای تصمیم به میان می‌آید، لازم است که دست نگاه دارید. شاید به نظرتان برسد که ازدواج شما از اول هم اشتباه بوده، اما باید توجه داشته باشید که طلاق اشتباه هم می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد. کمی تأمل و درنگ کنید، به خودتان و همسرتان فضا بدهید و اجازه بدهید که در تنهایی فرصت فکر کردن داشته باشید و به جای جدال‌های احساسی با همسرتان، تصمیمات عاقلانه بگیرید.

  • احساس خشم و عصبانیت خود را بپذیرید.

پذیرش احساسات اولین قدم برای درمان و شفاست. طبیعی است که عصبانی و خشمگین باشید. به احساسات خود احترام بگذارید و تلاش نکنید که آن را سرکوب کنید. پیدا شدن احساس خشم در شما بیهوده نیست؛ قرار است این خشم را به مسیر درستی هدایت کنید و به کمک نیرویی که از آن می‌گیرید، برای بهبود وضعیت خود قدم بردارید.

  • خود را سرزنش نکنید و مقصر ندانید!

ساده‌ترین کار این است که خودتان را به خاطر اتفاقی که افتاده سرزنش کنید. اما به خاطر داشته باشید که شما مسئول اعمال همسرتان نیستید. البته فکر کردن به اینکه چرا چنین اتفاقی افتاده و سهم شما در بروز این مشکل چه بوده، بسیار مفید است. اما نباید آن را به انتقاد شدید از خود یا خودسرزنشگری تبدیل کنید و فراموش کنید که شما در این وضعیت حق دارید. چنین رویکردی روند بهبود را طولانی‌تر خواهد کرد.

  • قضاوت های دیگران را نادیده بگیرید.

اگر خیانت دیدیم چیکار کنیم؟[ 10 گام هوشمندانه بعد از خیانت همسر که باید انجام دهید]

احتمالا وقتی آشنایان و دوستان بفهمند که در زندگی زناشویی شما خیانتی اتفاق افتاده، سعی می‌کنند نظر بدهند، شما را نصیحت کنند یا به شما توصیه کنند که جدا شوید یا برعکس خشم خودتان را نادیده بگیرید و به زندگی مشترکتان ادامه بدهید.

توجه داشته باشید که حمایت گرفتن از نزدیکان بسیار ضروری است؛ شما نیاز دارید احساسات خودتان را با کسی در میان بگذارید. اما تنها از کسانی درخواست حمایت کنید که مطمئن هستید شما را قضاوت نمی‌کنند و برای زندگی مشترک شما نسخه نمی‌پیچند. شما باید انتخاب‌های خودتان را داشته باشید و مستقلاً تصمیم بگیرید.

  • از مشاوره خانواده کمک بگیرید

بهترین رفتار بعد از خیانت همسر کمک گرفتن از یک متخصص روانشناس است که در زمینۀ زوج‌درمانی تبحر دارد. با یک مشاور خانواده حتما مشورت کنید. او می‌تواند به کمک تخصصی که در زمینۀ مسائل زناشویی دارد، به شما کمک کند که احساساتتان را دقیق‌تر بشناسید، آیندۀ رابطۀ خود را ببینید و به درستی تصمیم‌گیری کنید. اگر نهایتا انتخاب شما این باشد که در این رابطه بمانید، یک مشاور خانواده می‌تواند به شما برای بازسازی و تقویت رابطه‌تان کمک بزرگی کند.

  • در مورد احساستان با همسر خود صحبت کنید.

لازم است که همسرتان بداند عملش در شما چه احساسی را به وجود آورده است. فردی که خیانت دیده معمولا احساساتی نظیر خشم، غم و اندوه، بی‌ارزشی و بی‌اعتمادی را تجربه می‌کند. دربارۀ این احساسات با همسرتان صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید که بیان این احساسات باعث بحث و جدل میان شما می‌شود، می‌توانید از فضای مشاورۀ زوج درمانی برای بیان احساسات خود کمک بگیرید.

  • خواسته های خود را مطرح کنید.

اگر قرار باشد که زندگی زناشویی‌تان ادامه پیدا کند، از همسرتان چه خواسته‌ای دارید؟ چه سوالاتی را می‌خواهید از او بپرسید؟ شرط شما برای ادامه زندگی چیست؟ همه را به صورت شفاف با او مطرح کنید.

ممکن است پرسیدن این سوالات برای شما مهم باشد: چرا به خودش اجازۀ خیانت داده است؟ چه مدتی در رابطه بوده است؟ آیا این اولین و آخرین خیانت او بوده یا موارد دیگری هم وجود داشته؟ آیا هنوز هم به آن رابطه تمایلی دارد یا نه؟

اگر خیانت دیدیم چیکار کنیم؟[ 10 گام هوشمندانه بعد از خیانت همسر که باید انجام دهید]

همچنین ممکن است خواسته‌هایی داشته باشید، مثلا اینکه او دیگر روی تلفن همراه و رایانه‌اش رمز نگذارد؛ به شما دربارۀ رفت و آمدهایش به شما توضیح بدهد؛ وقت بیشتری برای خانواده بگذارد و غیره.

لازم است که به کمک یک مشاور زوج درمانگر این پرسش‌ها و خواسته‌ها را تنظیم کنید و آن‌ها را در حضور همسرتان به صورت کاملا شفاف بیان نمایید.

  • به دنبال تلافی کردن نباشید.

بدترین رفتار بعد از خیانت همسر انتقام است. انتقام هیچ کمکی به شما نمی‌کند. شاید فکر کنید که اگر شما هم به همسرتان خیانت کنید، به او نشان می‌دهید که عملش چه آسیبی به شما زده است. اما این کار حال شما بدتر می‌کند و فرایند درمان را هم پیچیده‌تر می‌سازد. از انتقام دوری کنید تا آسیبی که خورده‌اید شدت بیشتری پیدا نکند.

چه موقع باید جدا شد؟

آیا همۀ راه‌ها را برای درمان زخم خیانت رفته‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که باید جدا شوید؟ خیلی اوقات خیانت به معنای فروپاشی یک زندگی زناشویی است. بسیاری از کسانی که خیانت دیده‌اند، با وجود اینکه تلاش می‌کنند نمی‌توانند درد خیانت را فراموش کنند. خیلی اوقات هم همسری که خیانت کرده برای بازسازی زندگی زناشویی همکاری نمی‌کند، برای مثال ممکن است از گفتن واقعیت سرباز بزند، هنوز مایل به ادامۀ رابطۀ دوم خود باشد، و احساس پشیمانی نداشته باشد.

در چنین وضعیتی شاید راه حل مناسب جدایی و طلاق باشد. البته بهتر است قبل از تصمیم‌گیری حتما مراحل درمان با مشاور خانواده را گذرانده باشید و از تصمیم خود مطمئن باشید.

وقتی تصمیم خود را برای جدایی گرفتید، نخستین قدم این است که برای ارائۀ درخواست طلاق به دادگاه خانواده مراجعه کنید. یادآوری این نکته لازم است که قبل از ارائۀ درخواست طلاق، مستندات لازمی را که نشان دهد همسر شما خیانت کرده، تهیه کنید. برای این کار لازم است که از یک فرد خبره مشورت بگیرید.

چطور خیانت همسر خود را فراموش کنیم؟

اگر خیانت دیدیم چیکار کنیم؟[ 10 گام هوشمندانه بعد از خیانت همسر که باید انجام دهید]

قبل از هرچیز باید بگوییم که منظور از فراموشی این نیست که روی درد و زخم خود سرپوش بگذارید. شما باید مراحل درمان را به تدریج و با آگاهی طی کنید. چه بخواهید زندگی مشترکتان را ادامه دهید و چه قصد جدایی داشته باشید، باید به تدریج به خودتان کمک کنید که خیانت همسرتان را در ذهن خود کمرنگ کنید و بتوانید او را ببخشید.

کار دشواری است، اما غیرممکن نیست. در این زمینه نیاز به کمک دارید. به کمک یک زوج‌درمانگر به تدریج یاد می‌گیرد چگونه ببخشید و میان خودتان و همسرتان صلح برقرار کنید؛ اگر قرار است زندگی زناشویی‌تان را بازسازی کنید، لازم است یاد بگیرید که چگونه عشق و محبت و اعتماد را به رابطه برگردانید.

کلام آخر

اگر خیانت دیدیم چه کنیم؟ آیا خیانت دیده‌اید؟ متأسفیم. درد سختی را تجربه می‌کنید. لازم است بدانید که این درد با وجود بزرگ بودن، مانند دردهای دیگر قابل التیام است. لازم است که به خودتان زمان بدهید و خودتان را از حمایت محروم نکنید.

عجولانه تصمیم‌گیری نکنید. شما برای هضم و درک آن‌چه برایتان اتفاق افتاده نیاز به زمان و فضای کافی دارید. احساسات خود را بپذیرید. حق دارید که خشمگین باشید؛ حق دارید که نتوانید اعتماد کنید؛ اما مراقب باشید که به دام سرزنش کردن خود نیفتید.به این مطلب امتیاز دهید:
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما:

عناوین جذاب امروز