بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
در مورد دفتر بله برون چه میدانید؟ دفتر بله برون چیست و چه مواردی در دفتر بله برون ذکر می‌شوند؟ در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات مهمی در این باره به شما بدهیم.

نکاتی که لازم است در دفتر بله برون ثبت شوند

مراسم بله برون بعد از مراسم خواستگاری و جلسات ابتدایی برگزار می شود و یکی از سنت و آداب و رسوم ایرانی قبل از عروسی و عقد می باشد که توافقات و صورتجلسه این مراسم را در دفتری موسوم به دفتر بله برون یادداشت می کنند که این رسم به کاغذ نویسی خواستگاری نیز مرسوم می‌باشد؛ یکی از بهترین روش‌ها برای نوشتن بهترین متن مشاهده نمونه متن دفتر بله برون می‌باشد که ذهن شما را برای انتخاب این متن بسیار آماده‌تر می‌کند.

جهت آشنایی با دفتر بله برون و پاسخ به این سوال که در دفتر بله برون چه نکاتی نوشته میشود تا انتها همراه این مطلب از سوربان باشید.

0 تا 100 نکاتی که باید در دفتر بله برون ذکر شود! + جدیدترین مدلهای دفتر بله برون

بله برون چیست و چه زمانی برگزار می‌شود؟

بعد از آشنایی ابتدایی در مراسم خواستگاری و صحبت های ابتدایی طرفین جلسه ای در خانه عروس به عنوان مراسم بله برون برگزار می شود و در این جلسه و مراسم هم در باره مسائلی مانند مهریه ، شیر بها ، جهیزیه ، مسکن ، زمان عقد و عروسی و … صحبت می شود که در داخل برگه یا دفتر هایی موسوم به دفتر بله برون این توافق های صورت گرفته نوشته شده و توسط عروس و داماد امضا می شوند.

دفتر بله برون چیست؟

دفاتر بله برون که امروزه با طرح های زیبا و خاصی در بازار ارائه می شود متونی از پیش تعرف شده قراردارد و خانواده ها بر اساس نیاز ممکن است همه یا بخشی از آنها را پر نمایند اما ممکن است برخی بخواهند این توافق ها را در قالب یک برگه یادداشت نمایند یا از قبل بخواهید که در مورد مطالب و مسائلی که در جلسه بله برون عنوان می شود اطلاعاتی کسب نمایید.

نکاتی که باید در دفتر بله برون ذکر شود

0 تا 100 نکاتی که باید در دفتر بله برون ذکر شود! + جدیدترین مدلهای دفتر بله برون

در قدیم این رسم که به کاغذ نویسی خواستگاری شهرت داشت تمام توافقات مربوط به خواستگاری را در این برگه می‌نوشتند اما امروز تشریفات عروسی نیز دستخوش تغییراتی شده که یکی از آنها دفتربله برون می‌باشد. دفتر بله برون ابتدا متنی از قرآن و بعد از آن متن اصلی دفتر بله برون نوشته می شود که مقدار مهریه و تمام توافقاتی می باشد که بین دو خانواده صورت گرفته است و هر دو خانواده باید به این مطالب نوشته شده پایبند باشند در ادامه تمام مواردی که لازم است در دفتر بله برون ذکر شوند را به شما خواهیم گفت.

۱. مهریه

مهمترین موضوع مورد بحث در این جلسه، میزان مهریه و نحوه دریافت آن است که پس از توافقات نهایی در دفتر مذکور به تفصیل ذکر خواهد شد.

۲. جهیزیه  

اشاره به اندازه و اقلام جهیزیه‌ای که خانواده عروس برای زوج جوان در نظر گرفته اند و درج هزینه تقریبی تهیه کردن جهاز در بعضی از نواحی ایران داماد تهیه کردن چند تکه از جهیزیه را بر عهده دارد، نوع و قیمت تقریبی آن نیز در دفتر بله برون قید خواهد شد.

۳. تقاضای حق طلاق از طرف زوجه

توافقاتی نظیر حق طلاق عروس و اجازه کار و ادامه تحصیل نیز از شروط مهمی هستند که باید در اولویت‌های لیست قرار داده شود.

۴. مسکن داماد

وضعیت مسکن و مکان زندگی مشترک عروس و داماد در حضور بزرگان فامیل به تفکیک نوشته می‌شود. برنامه آنها برای زندگی مستقل از والدین، خرید خانه یا اجاره منزل در همان دفتر ذکر خواهد شد و به امضای بزرگان دو خانواده خواهد رسید.

0 تا 100 نکاتی که باید در دفتر بله برون ذکر شود! + جدیدترین مدلهای دفتر بله برون

۵. تاریخ برگزاری مراسمات نامزدی، عقد و عروسی

ذکر زمان و تاریخ و مکان برگزاری مراسمات بی‌شمار ازدواج، برای برنامه ریزی و مدیریت هزینه‌ها در دفترچه توافقات، امری بدیهی است. در این پاراگراف به هزینه‌های عقد که بر عهده کدام طرف است نیز خواهند پرداخت.

۶. رسومات و سنت‌های خانوادگی

برای جلوگیری از سوءتفاهمات و حواشی های بعد از عقد و عروسی، در همان جلسات بله برون به رسم و رسومات خانوادگی خود اشاره کنید و کارهای عروسی را تقسیم کنید و ضمن درج در دفتر به امضای بزرگان و فامیل طرفین برسانید.

۷. مشخصات قابل ذکر عروس و داماد در دفتر بله برون

علاوه بر نام شناسنامه ای و نام خانوادگی عروس و داماد، نام پدر و مادر، شماره شناسنامه و تاریخ تولد و غیره نیز در متن قرارداد آورده می‌شود.

۸. شیربها

طبق برخی رسومات خانوادگی و فرهنگ بعضی از نقاط ایران هنوز رسم شیربها برداشته نشده است؛ مطابق توافقات انجام شده از طرف خانواده داماد مقداری پول نقد یا هدیه‌ای نفیس برای خانواده عروس در نظر گرفته می‌شود، بیشتر اوقات خانواده عروس بخشی از جهیزیه را تحت عنوان شیربها از خانواده داماد دریافت می‌کنند. این بند از توافقات حاصله نیز در دفتر بله برون ذکر خواهد شد.

لازم به یادآوری است که توافقات مکتوب و به امضاء رسیده در دفتر بله برون بعداً به صورت قانونی در سند ازدواج آورده می‌شود و مواردی که در شروط ضمن عقد نوشته میشود لازم الاجراست.به این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 4.5 از 5)

نظرات شما: