بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

اخبار مربوط به وام ازدواج سال 1403

وام ازدواج ۱۴۰۳ یکی از اقدامات دولت برای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است که با هدف تشویق به ازدواج و فرزندآوری و کاهش مشکلات اقتصادی و اجتماعی جوانان انجام می‌شود. این وام به عنوان یک تسهیلات قرض‌الحسنه بدون بهره و با دوره بازپرداخت طولانی به زوج‌های جوان پرداخت می‌شود که می‌توانند از آن برای خرید وسایل منزل، ودیعه مسکن، برگزاری جشن عروسی و هر نیاز دیگری که برای شروع زندگی مشترک دارند استفاده کنند.

سخنگوی شورای نگهبان بودجه وام ازدواج ۱۴۰۳ را ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون اعلام کرد؛ بدین شرح تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج ۱۴۰۳ برای زوجین زیر ۲۵ سال به این رقم رسیده است.

0 تا 100 شرایط وام ازدواج ۱۴۰۳

در این مقاله از سوربان همه چیز، از مدارک و شرایط وام ازدواج گرفته تا نحوه ثبت‌نام وام ازدواج در سال 1403 را توضیح می‌دهیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

جزئیات جدید وام ازدواج 1403⚡️شرایط دریافت وام 350 میلیونی+آموزش ثبت نام

شرایط وام ازدواج 1403

برای دریافت وام ازدواج در سال 1403، زوجین باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • ازدواج زوجین به صورت عقد رسمی و دفتری ثبت شده و دارای سند ازدواج باشند. هر مدرک مشابه دیگری که در ادیان رسمی کشور مرسوم بوده و توسط مرکز اقلیت‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران مورد تایید است نیز قابل قبول خواهد بود.
 • تاریخ ازدواج زوجین بعد از ۱ فروردین ۱۳۹۸ باشد.
 • زوجین دارای تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران باشند؛ صرف نظر از این که در داخل یا خارج از کشور ساکن هستند.
 • زوجین کارت ملی دائم یا موقت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.
 • متقاضیان وام ازدواج باید کد پستی محل سکونت خود را ارائه دهند.
 • هر یک از زوجین باید یک ضامن معتبر و مورد تایید بانک را معرفی کند و به جز ضامن، نیاز به تهیه سفته به مبلغ مورد نظر نیز وجود دارد.
 • هیچ یک از زوجین قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشند. در واقع به هر فرد فقط یک بار وام ازدواج تعلق می‌گیرد.
 • برای دریافت وام ازدواج 1403 با توجه به الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت از سربازی نیاز نیست. بنابراین متقاضیان آقا که هنوز به خدمت سربازی اعزام نشده باشند نیز امکان دریافت وام را دارند.

جزئیات جدید وام ازدواج 1403⚡️شرایط دریافت وام 350 میلیونی+آموزش ثبت نام

مدارک لازم برای دریافت وام ازدواج 1403

جزئیات جدید وام ازدواج 1403⚡️شرایط دریافت وام 350 میلیونی+آموزش ثبت نام

ثبت‌نام اولیه وام ازدواج به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و زوجین بعد از انتخاب شعبه بانک، لازم است مدارک زیر را تهیه کرده و در اختیار بانک قرار دهند:

 1. ارائه اصل و کپی از سند ازدواج (عقدنامه)
 2. ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه هر دو طرف (حتی اگر فقط یکی از زوجین متقاضی دریافت وام باشد.)
 3. ارائه اصل و کپی از کارت‌ملی زوجین
 4. ارائه کد پستی و آدرس دقیق محل سکونت زوجین
 5. ارائه کد رهگیری 10 رقمی دریافت شده از سامانه اینترنتی ازدواج
 6. ارائه اصل و کپی از شناسنامه و کارت‌ملی ضامن

آموزش ثبت‌نام وام ازدواج

جزئیات جدید وام ازدواج 1403⚡️شرایط دریافت وام 350 میلیونی+آموزش ثبت نام

ثبت‌نام وام ازدواج 1403 در دو مرحله، یک مرحله به صورت اینترنتی و یک مرحله حضوری انجام می‌شود. تمامی زوجین که درخواست وام ازدواج در سال را دارند، ابتدا باید درخواست خودشان را از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج به ثبت برسانند. توجه داشته باشید که ثبت‌نام هر یک از زوجین باید به صورت جدا در سامانه انجام شود.

برای این کار لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

به سامانه اینترنتی وام ازدواج به آدرس cbi.ir مراجعه کنید و روی گزینه «سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج» کلیک کنید.

در صفحه جدید، از طریق منوی سمت راست، روی گزینه «ثبت‌نام جدید» کلیک کنید.

در این مرحله لازم است اطلاعات مورد نظر را به دقت پر کنید. اطلاعاتی از قبیل شماره ملی، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، شماره موبایل و… باید وارد شود. در وارد کردن شماره موبایل دقت به خرج دهید، چرا که کد رهگیری به شماره شما ارسال می‌شود و این کد را باید برای تکمیل مراحل وام ازدواج داشته باشید.

بعد از پر کردن فیلدها، روی گزینه «ادامه» بزنید و سایر اطلاعات درخواستی از جمله بانک و شعبه انتخابی خودتان را پر کنید.
در نهایت یک کد رهگیری 10 رقمی به شماره موبایل متقاضی ارسال می‌شود. در نگهداری این کد دقت داشته باشید تا امکان تکمیل مراحل ثبت‌نام وام ازدواج وجود داشته باشد.

پیگیری وام ازدواج

بعد از ثبت‌نام اولیه در سامانه اینترنتی وام ازدواج، لازم است از آخرین وضعیت درخواست خود اطلاع داشته باشید. پیگیری درخواست وام نیز از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج به آدرس ve.cbi.ir انجام می‌شود. برای پیگیری درخواست، علاوه بر کدملی، کد رهگیری 10 رقمی که به شماره موبایل شما ارسال شده نیز ضروری است.

بعد از مراجعه به سایت ve.cbi.ir، از منوی سمت راست روی گزینه «مشاهده وضعیت» کلیک کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود باید کدملی، کد رهگیری و تصویر کد امنیتی موجود در صفحه را وارد کنید و روی گزینه «مشاهده وضعیت» ضربه بزنید.

در صفحه‌ی بعدی که باز می‌شود، وضعیت درخواست وام ازدواج مشخص است. اگر تاریخ مراجعه به بانک مشخص شده، لازم است ادامه مراحل ثبت‌نام خود را دنبال کنید.

نکته: اگر کد رهگیری خود را گم کردید، در سامانه اینترنتی ve.cbi.ir و از طریق منوی سمت راست سایت، روی گزینه «بازیابی و چاپ کد رهگیری» بزنید. بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نظر، به کد رهگیری جدید خود دسترسی خواهید داشت. امکان بازیابی کد رهگیری از طریق مراجعه به بانک انتخابی متقاضی نیز وجود دارد.

مهلت دریافت وام ازدواج بعد از عقد

برای دریافت وام ازدواج فقط 3 سال بعد از تاریخ عقد فرصت دارید. بنابراین اگر در سال‌های گذشته ازدواج کردید و بیشتر از 3 سال از تاریخ عقد شما می‌گذرد، امکان دریافت وام ازدواج نخواهید داشت. در واقع وام ازدواج برای زوجین قدیمی تعیین نشده و تسهیلاتی برای تشویق به ازدواج جوانان است.

وام ازدواج ۱۴۰۳ برای هر نفر چقدر است؟

جزئیات جدید وام ازدواج 1403⚡️شرایط دریافت وام 350 میلیونی+آموزش ثبت نام

مبلغ وام ازدواج در سال 1403 با توجه به سن متقاضیان تعیین می‌شود و به شرح زیر است:

 • زوجین زیر ۲۵ سال: ۳۵۰ میلیون تومان
 • زوجین زیر ۲۳ سال: ۳۰۰ میلیون تومان
 • زوجینی که بعد از سال ۱۴۰۱ به بعد مزدوج شدند: ۳۰۰ میلیون

توجه داشته باشید که این مبالغ برای افراد عادی است. مبلغ وام ازدواج متقاضیان ایثارگر (جانبازان، آزادگان و فرزندان جانبازان، آزادگان و شهدا) 2 برابر مبالغ بالاست.

نحوه بازپرداخت وام ازدواج

بازپرداخت وام ازدواج 1403 به صورت 120 ماهه (10 ساله) تعیین شده و هر یک از زوجین که وام دریافت کرده، باید نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کند.

سررسید اولین قسط وام ازدواج، یک ماه بعد از دریافت وام است. همچنین نرخ سود دریافتی این وام در تمامی بانک‌های کشور 4 درصد است.

وام ازدواج به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بر اساس آخرین آیین‌نامه وام ازدواج، تمام متقاضیان واجد شرایط که تاریخ ازدواج آنها بعد از یک فروردین سال 1398 است و وام ازدواج خود را دریافت نکردند، می‌توانند برای دریافت این وام اقدام کنند. توجه داشته باشید که دریافت وام ازدواج برای زوجین قدیمی امکان‌پذیر نیست و قانون‌گذار شرایطی را فراهم کرده تا تسهیلات مخصوص جوانان و افرادی باشد که به تازگی ازدواج کرده‌اند.

وام ازدواج مجدد (ازدواج دوم و سوم)

کسانی که در ازدواج اول خودشان وام ازدواج نگرفته‌اند، در ازدواج‌های بعدی امکان دریافت این وام را خواهند داشت. در واقع بر اساس قانون دریافت وام ازدواج، لازم نیست متقاضی حتما در ازدواج اول خود باشد و تمامی شهروندان واجد شرایط، امکان دریافت یک بار وام ازدواج را دارند.

بنابراین وام ازدواج زمانی به ازدواج دوم و سوم تعلق می‌گیرد که متقاضی قبلا این وام را دریافت نکرده باشد.

وام ازدواج ایرانیان خارج از کشور

ایرانیانی که خارج از کشور سکونت دارند، امکان دریافت وام ازدواج را به عنوان شهروند ایرانی خواهند داشت.

متقاضیان وام ازدواج خارج از کشور برای دریافت وام ازدواج باید به سفارت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند تا گواهی ازدواج آنها صادر شود. این گواهی باید دارای مهر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور باشد.

وام ازدواج ایثارگران 1403

منظور از ایثارگران افراد زیر هستند:

جانبازان و آزادگان
فرزندان شهدا، اسرا، مفقودالاثران، جانبازان و آزادگان
ایثارگران تسهیلات ویژه ازدواج دارند و مبلغ وام ازدواج ایثارگران، دو برابر متقاضیان عادی است.

در نتیجه متقاضیان آقا بالای 25 سال و خانم بالای 23 سال، هر کدام 360 میلیون تومان و متقاضیان آقا کمتر از 25 و خانم کمتر از 23 سال، هر کدام 440 میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهند کرد.

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

فرزندان بازنشستگان کشوری به جز دریافت وام ازدواج از طریق سامانه اینترنتی ve.cbi.ir، می‌توانند از تسهیلاتی که برای آنها تعیین شده نیز بهره‌مند شوند. پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از طریق سامانه اینترنتی sabasrm.ir انجام می‌شود و مبلغ آن با توجه به بودجه‌ای که برای بازنشستگان در سال اختصاص داده شده، تعیین خواهد شد.

به عنوان مثال وام ازدواج فرزندان بازنشستگان 1403 برای هر متقاضی مبلغ 35 میلیون تومان تعیین شده است.

تسهیلات مربوط به فرزندان بازنشستگان با کارمزد 4 درصد و در اقساط 36 ماهه به حساب بازنشستگان واجد شرایط واریز می‌شود.

نکات مهم برای دریافت وام ازدواج

شرایط دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ در بانک‌های مختلف ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. به عنوان مثال در سامانه وام ازدواج قید شده که یک نفر ضامن یا حتی یارانه دریافتی شخصی متقاضی به عنوان ضمانت کفایت می‌کند، اما برخی بانک‌ها در شرایط وام ازدواج خود حضور 2 ضامن را قید کردند.
در صورتی که در زمان ثبت نام، اطلاعات مربوط به تاریخ تولد، کدملی و… به اشتباه وارد شود، کد رهگیری برای فرد ارسال نخواهد شد.

با توجه به طولانی بودن پروسه دریافت وام ازدواج، حتما در اولین فرصت ثبت‌نام اولیه خود را تکمیل کنید و اگر نیاز به تغییر اطلاعاتی نظیر تاریخ ازدواج وجود داشت، از ویژگی ویرایش اطلاعات در سامانه وام ازدواج بهره ببرید.

کلام آخر

در این مقاله در مورد وام ازدواج و موضوعات مهم مربوط به وام ازدواج ۱۴۰۳ صحبت کردیم امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد، سپاس از همراهی شما...به این مطلب امتیاز دهید:
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)

نظرات شما: